Praca Macedonia

Praca Macedonia
Macedonia, a właściwie Macedonia Północna, to państwo w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii. Kierunek ten coraz częściej staje się celem podróży turystycznych, ale też niektórzy decydują się na wyjazd do pracy. Praca w Macedonii wiąże się jednak z wieloma istotnymi aspektami – gdzie szukać ofert pracy? Jakie są zarobki? Jakich formalności po przyjeździe do Macedonii trzeba dopełnić? Rozwiewamy wątpliwości!

Praca w Macedonii

Główne sektory gospodarki macedońskiej to przemysł (przede wszystkim metalurgiczny), odzieżowy i rolnictwo. Emigrując więc do tego kraju, najłatwiej będzie nam znaleźć zatrudnienie w tych branżach. Praca w Macedonii czeka na osoby chętne to pracy sezonowej – np. w turystyce czy na roli. W tych branżach nie są wymagane specjalne umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie, lecz niezbędne są chęci do pracy i zaangażowanie. Macedońscy pracodawcy cenią bowiem osoby rzetelne i pracowite.

Praca Macedonia to jednak nie tylko stanowiska niższego szczebla. Kraj ten prężnie się rozwija, powstają nowe firmy, a zagraniczne przedsiębiorstwa otwierają tam swoje oddziały. Inwestorów kuszą do takiego postępowania atrakcyjne podatki w Macedonii.

Czy wiesz, że...od kilku lat mówi się, że Macedonia będzie europejskim rajem podatkowym!

Firmy, które chcą zainwestować w tym kraju, korzystają z łatwego i szybkiego założenia spółki – na uwagę zasługuje fakt, że zagraniczny inwestor ma takie same prawa jak Macedończycy. Jeśli więc masz swój pomysł na biznes, być może zamiast pracy w Macedonii, warto zdecydować się na własną działalność? Proces rejestracji spółki w Macedonii jest jednym z najkrótszych w Europie.

Co więcej, podatek dochodowy od firm i osób fizycznych jest liniowy i wynosi 10%. Dla porównania – w Polsce to 18 i 32%. Ponadto w Macedonii Północnej obowiązuje stawka 0% od zysków zatrzymanych w spółce, a VAT wynosi 18%. Sporym udogodnieniem są także działania zbliżone do polskich specjalnych stref ekonomicznych. Jeśli firma odnajdzie się w takiej rzeczywistości, może liczyć np. na subsydia w wysokości 500 tys. euro na koszty budowlane czy możliwość dzierżawy działek na okres nawet do 99 lat!

Tak więc, jeśli nie przekonuje Cię praca w Macedonii – jest pewna alternatywa. Możesz zostać przedsiębiorcą i prężnie rozwijać swój biznes, co powinno przyjść nieco łatwiej aniżeli w Polsce. Nie tylko podatki w Macedonii prezentują się korzystniej, ale także możesz liczyć tam na wsparcie swojej przedsiębiorczości i ograniczenie formalności do minimum.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Oferty pracy w Macedonii Północnej

Powyżej wskazaliśmy dwie możliwości – podjęcie pracy w Macedonii albo rozwinięcie własnego biznesu. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, warto prześledzić oferty pracy w Macedonii Północnej. Tych na polskich stronach niestety nie ma zbyt wielu, dlatego polecamy sprawdzić strony zagraniczne, a także poszukać informacji w mediach społecznościowym. Alternatywą jest także skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Te, które rekrutują do krajów bałkańskich, często oferują pomoc w sprawach organizacyjnych – np. dopełnieniu formalności po przyjeździe do Macedonii, znalezieniu zakwaterowania czy podpisaniu umowy z pracodawcą albo wykonaniu badań lekarskich. Polecamy także poszukać kontaktu z osobami, które mają już doświadczenie w pracy w Macedonii – ich wskazówki mogą być niezwykle przydatne.

Praca w Macedonii bez języka

Planując wyjazd do krajów Bałkańskich, najczęściej rozważamy, czy trzeba znać język, by się tam odnaleźć. O ile podróżując w celach turystycznych nie musisz się o to martwić, bowiem w większości kurortów, hoteli i restauracji można się porozumieć np. po angielsku, tak już praca w Macedonii bez języka może być problematyczna. Wielu pracodawców nie posługuje się biegle innymi językami, szczególnie gdy mamy na myśli prace sezonowe w Macedonii – np. przy zbiórkach owoców czy w budownictwie. Niemniej już w turystyce – np. przy sprzątaniu czy w gastronomii, często można natrafić na dobre oferty. W miejscach turystycznych znacznie bardziej pożądane są osoby, które mówią po angielsku lub niemiecku do obsługi gości – np. do pracy na recepcji, do obsługi kelnerskiej czy barmańskiej. Inną propozycją pracy w Macedonii bez języka będą też firmy międzynarodowe i korporacje. Tam najczęściej język macedoński spada na dalszy plan, bowiem wewnątrz przedsiębiorstwa swobodnie można posługiwać się po angielsku. Dla osób chętnych poznania podstaw języka macedońskiego zamieszczamy poniżej filmik:

Zarobki w Macedonii Północnej

Płaca minimalna w tym kraju co roku ustalana jest przez Rząd. Aktualnie wynosi ona niespełna 200 EUR miesięcznie. Przeciętne zarobki w Macedonii Północnej prezentują się nieco lepiej i wynoszą około 620 EUR miesięcznie. Dla przykładu, w przemyśle wynagrodzenia wynoszą ok. 520 EUR miesięcznie. Wraz z kwestią zarobków, w parze idzie zapytanie o koszty życia. Utarło się bowiem, że jest to jeden z najtańszych krajów w Europie. I faktycznie, Macedonia zajmuje trzecią lokatę – tuż po Ukrainie i Mołdawii. Koszty życia są relatywnie niskie – mniej niż w innych krajach zapłacimy za wynajem mieszkania, rachunki, transport czy zakupy spożywcze. Zarobki w Macedonii Północnej, choć wydają się niskie, są jednak relatywne do kosztów utrzymania. Sprawia to jednak, że kierunek ten nie jest najlepszym wyborem do emigracji zarobkowej, ale już do poznania kultury czy zamieszkania tam na dłużej jak najbardziej.

Formalności po przyjeździe do Macedonii Północnej

Obywatele RP nie muszą wyrabiać wiz przy pobytach krótszych niż 90 dni oraz na przejazd tranzytem. Do tego kraju można wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Nie ma wymogu posiadania przez obywateli UE ubezpieczenia podróżnego przy wjeździe to tego kraju, jednak jest ono polecane. Z kolei podczas podróży samochodem, wymagana jest tzw. zielona karta. Pierwsze formalności po przyjeździe do Macedonii Północnej czekają na nas już przy wjeździe – jeśli podróżujesz na podstawie paszportu, powinieneś zażądać od macedońskiej policji granicznej stosownego blankietu z pieczątką graniczną. Służby graniczne mogą bowiem zażądać okazania go, gdy będziesz opuszczać terytorium kraju.

Ważne!Gdy pobyt w Macedonii będzie dłuższy niż 24 godziny, należy dopełnić obowiązku meldunkowego.

Najczęściej dokonuje za nas tego gospodarz (np. właściciel hotelu, pensjonatu), ale w przypadku noclegów organizowanych we własnym zakresie, meldunku dokonuje się w najbliższym posterunku policji. Niedopełnienie tej formalności po przyjeździe do Macedonii może skutkować grzywną w wysokości od 100 do nawet 500 Euro wraz z dwuletnim zakazem wjazdu do Macedonii Północnej.

Podsumowując, praca Macedonia to obszerne zagadnienie. Jeśli planujesz emigrację zarobkową do tego kraju, powinieneś lepiej się jej przyjrzeć. Prześledź oferty pracy w Macedonii, sprawdź zarobki na oferowanym stanowisku, a także nie zapominaj o formalnościach po przyjeździe!

Najczęściej zadawane pytania

Czy opłaca się otwierać biznes w Macedonii?

W Macedonii funkcjonuje bardzo przyjazny system podatkowy, dlatego warto zastanowić się nad otworzeniem biznesu właśnie tam.

Ile wynosi podatek dochodowy w Macedonii?

Podatek dochodowy wynosi w Macedonii 10%.
Oceń ten wpis
Praca Macedonia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.