!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Macedonia Północna - ile można zarobić w Macedonii Północnej?

10 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

1 komentarz

Zarobki Macedonia Północna - ile można zarobić w Macedonii Północnej?
Mała republika powstała po upadku Jugosławii jeszcze do niedawna znana pod nazwą Macedonii przechodzi poważne przemiany. Po zakończonym długim sporze z Grecją o nazwę państwo zmieniło się w Macedonię Północną i tym samym otrzymało wstęp na drogę do przystąpienia w szeregi Unii Europejskiej.

Macedonia Północna jest jednym z najbiedniejszych krajów bałkańskich. Mimo to gospodarka tego państwa nadrabia szybko straty i stara się udowodnić UE, że jest godna przystąpienia w jej struktury. W efekcie macedoński rynek pracy zwraca uwagę Europejczyków.

W wielu aspektach praca w Macedonii Północnej zdaje się być mało atrakcyjna. Zarobki są jednymi z najniższych w Europie, ale z drugiej strony koszta życia są również bardzo małe, a rozwój kraju daje okazje do znalezienia ciekawego zatrudnienia. Sprawdźmy, ile można zarobić w Macedonii i czy przeprowadzka może być opłacalna.

Video

Minimalne wynagrodzenie w Macedonii Północnej daleko w tyle za Europą

Odgórnie ustalane minimalne wynagrodzenie ma na wielu rynkach znaczący wpływ na wysokość wynagrodzeń. Nie inaczej jest w Macedonii Północnej, gdzie zarobki niestety stoją na bardzo niskim poziomie. Oczywiście przyczyną takiego stanu nie jest tylko niska pensja minimalna. Kraj ten nie najlepiej poradził sobie po rozpadzie Jugosławii i miał bardzo duże zaległości względem nie tylko krajów zachodniej Europy, ale także pozostałych republik bałkańskich.

Parlament Macedonii Północnej stara się od dłuższego czasu uatrakcyjnić rynek pracy kraju. W listopadzie 2019 roku w końcu przyszła pora na podniesienie miesięcznego wynagrodzenia minimalnego. Dzięki temu obecnie najniższa pensja krajowa wynosi w Macedonii Północnej 14 500 denarów macedońskich (MKD) netto. Kwotę podniesiono z 12 507 MKD, co stanowi wzrost o 14%. To nadal daje jedną z najniższych płac w całej Europie. W przeliczeniu na polską walutę daje nam to zaledwie nieco ponad 1 000 zł.

Przy okazji zapowiedziano, że w marcu 2020 roku zostanie przeprowadzona korekta stawki i w razie potrzeby zostanie zmieniona. Władze kraju chwalą się, że w ostatnim czasie średnie wynagrodzenie pracowników wzrasta i podnoszenie kwoty minimalnej jest jedną z przyczyn.

Ile wynoszą średnie zarobki w Macedonii Północnej?

Macedoński rynek bardzo długo przekształcał się po rozpadzie Jugosławii i dopiero po 2000 roku zaczął nabierać rozpędu. Taka sytuacja odbiła się na zarobkach, które do dziś pozostają na bardzo niskim poziomie względem bardziej rozwiniętych krajów europejskich.

Według badań statystycznych końcem 2019 roku średnie zarobki w Macedonii Północnej wynosiły 38 319 MKD brutto, czyli nieco przeszło 2 650 zł miesięcznie. Jak widać to bardzo niska kwota, a mówimy o średnich zarobkach. Wiele pracowników w kraju zarabia bliżej płacy minimalnej. Wszelkie posady niższego szczebla niewymagające kwalifikacji oznaczają bardzo małe zarobki.

Nie oznacza to, że w Macedonii Północnej nie znajdą się atrakcyjne posady. Przemiany rynku w tym kraju sprawiły, że na znaczeniu nabrały zagraniczne firmy zajmujące się nowymi technologiami, branżą IT bądź produkcją. Te często szukają fachowców także wśród pracowników zagranicznych.

Firmy statystyczne prowadzą badania, dzięki którym możemy poznać średnie zarobki w poszczególnych branżach.

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się zarobki w Macedonii w różnych profesjach:

 • Administracja - 20 567 MKD/mies. netto
 • Rolnictwo - 22 035 MKD/mies. netto
 • Bankowość - 34 215 MKD/mies. netto
 • Przemysł chemiczny - 27 009 MKD/mies. netto
 • Budownictwo - 25 330 MKD/mies. netto
 • Finanse - 27 848 MKD/mies. netto
 • Edukacja - 22 892 MKD/mies. netto
 • IT - 44 755 MKD/mies. netto
 • Marketing - 28 597 MKD/mies. netto
 • Służba zdrowia - 23 438 MKD/mies. netto
 • Górnictwo i przemysł metalowy - 32 128 MKD/mies. netto
 • Farmacja - 36 900 MKD/mies. netto
 • Produkcja - 24 108 MKD/mies. netto
 • R&D badania i rozwój - 33 095 MKD/mies. netto
 • Turystyka i gastronomia - 19 889 MKD/mies. netto
 • Transport i logistyka - 25 307 MKD/mies. netto

Tak się prezentują średnie zarobki w różnych branżach. Jak widać, rozrzut płac jest dość spory, ale pokazuje, że najlepiej płatne są stanowiska w IT oraz branży nowych technologii.

Dla kogo praca w Macedonii Północnej?

Głównymi sektorami macedońskiej gospodarki są usługi, przemysł produkcyjny oraz rolnictwo. Bardzo duże znaczenie ma turystyka, która z roku na rok rośnie w siłę, a co za tym idzie, generuje sporo etatów tymczasowych w sezonach wakacyjnych.

Wielu obcokrajowców zatrudnia się w administracji rządowej i pozarządowej. Macedonia otwiera się coraz mocniej na świat i potrzebuje specjalistów od dyplomacji oraz kontaktów międzynarodowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nauczyciele języka angielskiego.

W ostatnim czasie władze Macedonii starały się przyciągnąć inwestorów zagranicznych i stawiać na firmy rozwijające nowe technologie. To zaowocowało otwarciem rynku pracy dla specjalistów od IT i inżynierii. Warto też odnotować, że większość gospodarki kraju bazuje na eksporcie, więc rynek pracy ceni handlowców specjalizujących się w handlu międzynarodowym.

Video

Czy praca w Macedonii Północnej jest opłacalna?

Patrząc na wynagrodzenia zarówno minimalne, jak i te średnie można odnieść wrażenie, że wyjazd do Macedonii Północnej w celach zarobkowych będzie błędem. Kluczową rolę odgrywają tu koszty życia, a biorąc pod uwagę doniesienia osób mieszkających w tym bałkańskim państwie, jest naprawdę tanio.

Ceny w najdroższych miastach Macedonii są znacznie niższe niż w Polsce. Według różnych doniesień wynajęcie średniego mieszkania w drogiej dzielnicy wiąże się z kosztem 14 600 MKD miesięcznie, w tanich dzielnicach i na przedmieściach ceny spadają do nieco przeszło 10 500 MKD miesięcznie. Rachunki za media powinny się zamknąć w 2 100 MKD miesięcznie. Ceny żywności plasują się na podobnym pułapie bądź niższym niż w Polsce. Wiele zależy od rodzaju produktów. Lokalne specjały będą bardzo tanie, a korzystanie z popularnych sieci marketów może dodatkowo pozwolić na spore oszczędności.

Video

Tańsze paliwo wpływa na niższe koszta transportu. Tutaj trzeba zaznaczyć, że Macedonia ma słabo rozwiniętą kolej i bazuje głównie na liniach autobusowych oraz prywatnych samochodach. Jak donoszą Polacy mieszkający w tym kraju, wypłaty nawet te niższe wystarczają nie tylko na podstawowe życie, ale również na pewne rozrywki i życie towarzyskie.

Macedonia Północna to bardzo ciekawy rynek. Zarobki może nie pozwolą na zgromadzenie wielkich oszczędności, ale przy niskich kosztach życia można zmienić klimat na cieplejszy. Rozwijający się rynek jest też ciekawą opcją dla fachowców szukających nowych wyzwań.

To może Cię również zainteresować

Praca Macedonia

Podziel się

1 komentarz

elka

elka

Niby to Bałkany a jednak wielka różnica z krajami jak Czarnogóra, Serbia czy Chorwacja. Dobrze poznać temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.