Praca za granicą

Zarobki Macedonia Północna - ile można zarobić w Macedonii Północnej?

18 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

5 komentarzy
Zarobki Macedonia Północna - ile można zarobić w Macedonii Północnej?
Mała republika powstała po upadku Jugosławii jeszcze do niedawna znana pod nazwą Macedonii przechodzi poważne przemiany. Po zakończonym długim sporze z Grecją o nazwę państwo zmieniło się w Macedonię Północną i tym samym otrzymało wstęp na drogę do przystąpienia w szeregi Unii Europejskiej.

Macedonia Północna jest jednym z najbiedniejszych krajów bałkańskich. Mimo to gospodarka tego państwa nadrabia szybko straty i stara się udowodnić UE, że jest godna przystąpienia w jej struktury. W efekcie macedoński rynek pracy zwraca uwagę Europejczyków.

W wielu aspektach praca w Macedonii Północnej zdaje się być mało atrakcyjna. Zarobki są jednymi z najniższych w Europie, ale z drugiej strony koszta życia są również bardzo małe, a rozwój kraju daje okazje do znalezienia ciekawego zatrudnienia. Sprawdźmy, ile można zarobić w Macedonii i czy przeprowadzka może być opłacalna.

Video

Minimalne wynagrodzenie w Macedonii Północnej daleko w tyle za Europą

Odgórnie ustalane minimalne wynagrodzenie ma na wielu rynkach znaczący wpływ na wysokość wynagrodzeń. Nie inaczej jest w Macedonii Północnej, gdzie zarobki niestety stoją na bardzo niskim poziomie. Oczywiście przyczyną takiego stanu nie jest tylko niska pensja minimalna. Kraj ten nie najlepiej poradził sobie po rozpadzie Jugosławii i miał bardzo duże zaległości względem nie tylko krajów zachodniej Europy, ale także pozostałych republik bałkańskich.

Parlament Macedonii Północnej stara się od dłuższego czasu uatrakcyjnić rynek pracy kraju. W 2023 roku w końcu przyszła pora na kolejne podniesienie miesięcznego wynagrodzenia minimalnego. Dzięki temu obecnie najniższa pensja krajowa wynosi w Macedonii Północnej 20 175 denarów macedońskich (MKD). To daje jedną z najniższych płac w całej Europie. W przeliczeniu na polską walutę daje nam to zaledwie nieco ponad 1 500 zł.

Szukasz pracy?

Mechanik Utrzymania Ruchu

LUDWIG CZEKOLADA SP. Z O.O.

 • Skoczów
Dodana

Kierowca kat. C+E

Usługi transportowe Lucjan Sroka

 • Wólka Pełkińska
Dodana

Instruktor Zumby

Akademia Tańca Krok po Kroku

 • Cieszyn
Dodana

Pracownik produkcyjno-mazynowy

AGENCJA POLIGRAFICZNA "MULTIGRAF"

 • Morawica
Dodana

Magazynier

AGENCJA POLIGRAFICZNA "MULTIGRAF"

 • Morawica
 • 3 200-3 500 zł / mc
Dodana

Ile wynoszą średnie zarobki w Macedonii Północnej?

Macedoński rynek bardzo długo przekształcał się po rozpadzie Jugosławii i dopiero po 2000 roku zaczął nabierać rozpędu. Taka sytuacja odbiła się na zarobkach, które do dziś pozostają na bardzo niskim poziomie względem bardziej rozwiniętych krajów europejskich.

Według badań statystycznych końcem 2022 roku średnie zarobki w Macedonii Północnej wynosiły 42 441 MKD brutto, czyli nieco przeszło 3 000 zł miesięcznie. Jak widać to bardzo niska kwota, a mówimy o średnich zarobkach. Wiele pracowników w kraju zarabia bliżej płacy minimalnej. Wszelkie posady niższego szczebla niewymagające kwalifikacji oznaczają bardzo małe zarobki.

Nie oznacza to, że w Macedonii Północnej nie znajdą się atrakcyjne posady. Przemiany rynku w tym kraju sprawiły, że na znaczeniu nabrały zagraniczne firmy zajmujące się nowymi technologiami, branżą IT bądź produkcją. Te często szukają fachowców także wśród pracowników zagranicznych.

Firmy statystyczne prowadzą badania, dzięki którym możemy poznać średnie zarobki w poszczególnych branżach.

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się zarobki w Macedonii w różnych profesjach:

 • Administracja - 21 327 MKD/mies. netto
 • Rolnictwo - 23 035 MKD/mies. netto
 • Bankowość - 35 215 MKD/mies. netto
 • Przemysł chemiczny - 27 809 MKD/mies. netto
 • Budownictwo - 26 330 MKD/mies. netto
 • Finanse - 28 448 MKD/mies. netto
 • Edukacja - 23 292 MKD/mies. netto
 • IT - 45 355 MKD/mies. netto
 • Marketing - 29 297 MKD/mies. netto
 • Służba zdrowia - 23 938 MKD/mies. netto
 • Górnictwo i przemysł metalowy - 32 728 MKD/mies. netto
 • Farmacja - 37 300 MKD/mies. netto
 • Produkcja - 24 608 MKD/mies. netto
 • R&D badania i rozwój - 33 695 MKD/mies. netto
 • Turystyka i gastronomia - 20 489 MKD/mies. netto
 • Transport i logistyka - 25 907 MKD/mies. netto

Tak się prezentują średnie zarobki w różnych branżach. Jak widać, rozrzut płac jest dość spory, ale pokazuje, że najlepiej płatne są stanowiska w IT oraz branży nowych technologii.

Dla kogo praca w Macedonii Północnej?

Głównymi sektorami macedońskiej gospodarki są usługi, przemysł produkcyjny oraz rolnictwo. Bardzo duże znaczenie ma turystyka, która z roku na rok rośnie w siłę, a co za tym idzie, generuje sporo etatów tymczasowych w sezonach wakacyjnych.

Wielu obcokrajowców zatrudnia się w administracji rządowej i pozarządowej. Macedonia otwiera się coraz mocniej na świat i potrzebuje specjalistów od dyplomacji oraz kontaktów międzynarodowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nauczyciele języka angielskiego.

W ostatnim czasie władze Macedonii starały się przyciągnąć inwestorów zagranicznych i stawiać na firmy rozwijające nowe technologie. To zaowocowało otwarciem rynku pracy dla specjalistów od IT i inżynierii. Warto też odnotować, że większość gospodarki kraju bazuje na eksporcie, więc rynek pracy ceni handlowców specjalizujących się w handlu międzynarodowym.

Video

Czy praca w Macedonii Północnej jest opłacalna?

Patrząc na wynagrodzenia zarówno minimalne, jak i te średnie można odnieść wrażenie, że wyjazd do Macedonii Północnej w celach zarobkowych będzie błędem. Kluczową rolę odgrywają tu koszty życia, a biorąc pod uwagę doniesienia osób mieszkających w tym bałkańskim państwie, jest naprawdę tanio.

Ceny w najdroższych miastach Macedonii są znacznie niższe niż w Polsce. Według różnych doniesień wynajęcie średniego mieszkania w drogiej dzielnicy wiąże się z kosztem 15 200 MKD miesięcznie, w tanich dzielnicach i na przedmieściach ceny spadają do nieco przeszło 11 000 MKD miesięcznie. Rachunki za media powinny się zamknąć w 2 500 MKD miesięcznie. Ceny żywności plasują się na podobnym pułapie bądź niższym niż w Polsce. Wiele zależy od rodzaju produktów. Lokalne specjały będą bardzo tanie, a korzystanie z popularnych sieci marketów może dodatkowo pozwolić na spore oszczędności.

Video

Tańsze paliwo wpływa na niższe koszta transportu. Tutaj trzeba zaznaczyć, że Macedonia ma słabo rozwiniętą kolej i bazuje głównie na liniach autobusowych oraz prywatnych samochodach. Jak donoszą Polacy mieszkający w tym kraju, wypłaty nawet te niższe wystarczają nie tylko na podstawowe życie, ale również na pewne rozrywki i życie towarzyskie.

Macedonia Północna to bardzo ciekawy rynek. Zarobki może nie pozwolą na zgromadzenie wielkich oszczędności, ale przy niskich kosztach życia można zmienić klimat na cieplejszy. Rozwijający się rynek jest też ciekawą opcją dla fachowców szukających nowych wyzwań.

Podsumowanie:
 • Minimalne wynagrodzenie w Macedonii Północnej jest jednym z najniższych w Europie, wynosząc obecnie 14 500 denarów macedońskich netto, co stanowi zaledwie nieco ponad 1000 złotych.
 • Średnie zarobki w Macedonii Północnej końcem 2019 roku wynosiły nieco przeszło 2 650 zł miesięcznie, co stanowi bardzo niski poziom względem bardziej rozwiniętych krajów europejskich.
 • Macedonia Północna stara się przyciągnąć inwestorów zagranicznych i rozwijać nowe technologie, co zaowocowało otwarciem rynku pracy dla specjalistów od IT i inżynierii
 • Mimo niskich zarobków, praca w Macedonii Północnej może być opłacalna ze względu na niskie koszty życia, a ceny mieszkań i podstawowych produktów są znacznie niższe niż w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Macedonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Patryk

Patryk

Wszystko fajnie, ale jak znaleźć pracę w Macedonii Północnej? To pytanie mnie nurtuje. Czy ktoś ma jakieś wskazówki?
Karolek

Karolek

Pracując w branży IT, myślę, że praca w Macedonii Północnej może być dla mnie mocno korzystna. Różnica w zarobkach między Polską a Macedonią nie wydaje się być znacząca, ale niskie koszty życia na pewno wpłynęłyby pozytywnie na moją kieszeń.
Nijak

Nijak

Jako osoba bezrobotna zastanawiam się, czy praca w Macedonii Północnej byłaby dla mnie dobrym pomysłem. Z jednej strony niskie zarobki na pierwszy rzut oka nie zachęcają, z drugiej strony niskie koszty życia mogą wpłynąć pozytywnie na moją sytuację finansową.
Alicja

Alicja

Ciekawe informacje na temat rynku pracy w Macedonii Północnej. Patrząc na średnie zarobki, wydaje się, że praca w tym kraju może być stosunkowo nisko opłacalna, ale warto zwrócić uwagę na niskie koszty życia, co z pewnością ma wpływ na podjęcie decyzji o przeprowadzce.
elka

elka

Niby to Bałkany a jednak wielka różnica z krajami jak Czarnogóra, Serbia czy Chorwacja. Dobrze poznać temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka