Agencje pracy Macedonia Północna - biura pracy w Macedonii Północnej

Agencje pracy Macedonia Północna - biura pracy w Macedonii Północnej
Wyjazd zarobkowy za granicę najczęściej jest poprzedzony poszukiwaniem pracy. Większość osób nie decyduje się na wyjazd "na ślepo" bez zorganizowanego zatrudnienia. W znalezieniu pracy w obcym państwie najczęściej pomocne są prywatne agencje pośrednictwa pracy.

Biura pracy pozwalają nie tylko na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia, ale również często pomagają w organizacji wyjazdu i zaaklimatyzowaniu się na miejscu. Rynek pracy w Macedonii Północnej ciągle się rozwija i coraz bardziej otwiera się na zagranicznych pracowników. To daje spore pole do popisu agencjom pracy, których pojawia się na lokalnym rynku coraz więcej. To również doskonałe miejsce do rozwoju wszelakich programów aktywizacji osób wkraczających dopiero na rynek pracy.

Przed nawiązaniem współpracy z agencją warto zaznajomić się z zasadami ich działania. Wiedza na temat pewnych kwestii może zaoszczędzić nieprzyjemności w przyszłości.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Macedonia

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Macedonii Północnej?

Wybierając biuro pośrednictwa pracy, przede wszystkim należy sprawdzić, czy działa ono legalnie. Większość pośredników sama publikuje odpowiednie informacje na temat uzyskanych certyfikatów oraz wpisów do rejestrów. Agencje także chętnie się chwalą zdobytymi nagrodami, które nie tylko świadczą o legalności działania, ale również o jakości świadczonych usług.

W przypadku macedońskich agencji pracy można skierować pytanie o legalność ich działania do lokalnego urzędu pracy. Biura pośrednictwa pracy działające na terenie Polski można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ) znajdującym się pod adresem internetowym: http://stor.praca.gov.pl

Ważną kwestią są również płatności. Prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia za swoje usługi w zakresie poszukiwania pracy od osoby poszukującej. Ich dochód stanowią opaty od pracodawców zlecających proces rekrutacji. Oznacza to, że rejestracja powinna być darmowa. Jeżeli biuro żąda opłaty za znalezienie pracy, to działa nieuczciwie.

Oczywiście agencje mają prawo pobierać pewne opłaty, ale pełnią one rolę zwrotu kosztów, na przykład za badania lekarskie, czy tłumaczenie dokumentów. Także po podpisaniu umowy biura mogą potrącać koszta z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Ważne, aby każda opłata była wyszczególniona w podpisywanej umowie. Im bardziej szczegółowa umowa tym lepiej, ponieważ ujęcie wszystkich ewentualności pozwoli uniknąć w przyszłość nieporozumień.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Macedonii Północnej

Poszukiwania pracy w Macedonii Północnej najlepiej rozpocząć od kontaktu z agencjami pracy. Nie jest to jednak jedyna możliwość na prowadzenie skutecznych poszukiwań. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług Publicznej Agencji Zatrudnienia, czyli macedońskiego urzędu pracy. Lokalne urzędy pracy monitorują na bieżąco stan rynku pracy i zbierają oferty od pracodawców. Urzędnicy mogą także pomóc w formalnościach związanych z pobytem w Macedonii. Ofertę macedońskiego urzędu pracy można prześledzić na stronie internetowej:

Urząd Pracy w Macedonii PółnocnejSprawdź ofertę macedońskiego urzędu pracy

Osoby szukające pracy mogą się posiłkować portalami internetowymi z ogłoszeniami o pracę. Warto jednak mieć na uwadze, że spora część ofert będzie pochodzić od agencji pracy. Więcej ofert bezpośrednio od pracodawców będzie można znaleźć w lokalnej prasie, radiu bądź telewizji. Wiele przedsiębiorstw ogłasza się w ten sposób, szukając pracowników.

Jakie agencje pracy działają w Macedonii Północnej?

Macedonia Północna jest dość małym rynkiem pracy, ale dynamicznie otwierającym się dla inwestorów. W efekcie agencje pracy mają pole do popisu. Tych ciągle nie ma wiele w kraju, ale rynek pośrednictwa pracy się rozszerza. Warto sprawdzić kilka agencji, które świadczą usługi na terenie Macedonii.

Monday Recruitment Agency - stosunkowo młoda agencja pracy działająca z siedzibą w Macedonii Północnej. Pośrednik działa głównie na terenie krajów bałkańskich i poszukuje pracowników z sektora budowlanego, automotive czy gastronomii.

Pedersen & Partners - międzynarodowa agencja pośrednictwa pracy. Biuro działa w wielu branżach i poszukuje pracowników do pracy stałej oraz tymczasowej.

Globalwork Recruitment Agency - niewielkie biuro pracy działające w Skopje. Agencja poszukuje pracowników dla firm krajowych i zagranicznych działających w Macedonii.

Employment Services International - macedońska agencja pracy zajmująca się zarówno poszukiwaniem pracowników na stałe, jak i organizowaniem pracy tymczasowej.

ALMA CAREER - internetowa agencja pośrednictwa pracy działająca na terenie Wschodniej Europy oraz Bałkanów. Pośrednik posiada bogatą bazę ofert przedsiębiorstw z różnych branż.

Dekra - biuro pośrednictwa pracy obsługujące firmy z różnych sektorów rynku. Agencja organizuje pracę tymczasową oraz poszukuje specjalistów dla swoich klientów do pracy stałej.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy działających w Macedonii Północnej. Niestety spora część lokalnych pośredników nie posiada własnych witryn internetowych i nie jest obecna on-line. W efekcie ciężko zweryfikować ich usługi. Do Macedonii nie dotarły też jeszcze największe firmy z branży rekrutacyjnej pokroju Adecco czy Manpower. Mimo to można sprawdzać oferty tych agencji z pobliskich krajów bałkańskich. Niewykluczone, że wśród nich znajdą się ogłoszenia firm działających w Macedonii Północnej.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Macedonia Północna - biura pracy w Macedonii Północnej
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.