Zarobki Słowenia - ile można zarobić w Słowenii?

Zarobki Słowenia - ile można zarobić w Słowenii?
Bałkany nie należą do zbyt popularnych kierunków emigracji zarobkowej. Rozpad Jugosławii zaowocował powstaniem kilku republik, które niestety odstawały zamożnością od pozostałych krajów europejskich. Wśród nich znalazł się jednak pewien wyjątek. Słowenia nie tylko odnalazła się najlepiej w nowej rzeczywistości, ale też szybko nadrobiła straty do krajów Europy Środkowej i Zachodniej.

W efekcie Słowenia jest dość ciekawym celem emigracji zarobkowej jeżeli chce się zamieszkać na Bałkanach. Kraj leżący między Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją zdaje się być interesujący ze względów geograficznych, kulturowych oraz zarobkowych. Pracownicy w Słowenii może nie zarobią tyle co w Skandynawii, ale mogą liczyć na pensje wyższe niż nad Wisłą.

Warto więc przyjrzeć się bliżej Słowenii. Być może to właśnie to państwo okaże się idealnym miejscem do zamieszkania i wykonywania pracy.

Wynagrodzenie minimalne w Słowenii - dynamiczne wzrosty pensji

Minimalne wynagrodzenie ustalane odgórnie przez rząd ma w wielu państwach znaczący wpływ na średnie zarobki. To minimalna stawka jest kwotą wyjściową dla ustalania pensji bardziej wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Każda podwyżka płacy minimalnej oznacza w zdrowej gospodarce wzrost średnich zarobków. Właśnie taką tendencję widać w Słowenii.

W 2020 roku słoweńskie władze podniosły płacę minimalną do pułapu 940,60 euro miesięcznie brutto. Rok wcześniej najmniej wykwalifikowani pracownicy tego kraju zarabiali miesięcznie 886,60 euro. Takie zarobki robią wrażenie, tym bardziej że początkiem wieku w Słowenii płaca minimalna nieznacznie przekraczała równowartość 300 euro. Co więcej, już pracownicy najniższego szczebla zarobią znacznie więcej niż ich odpowiednicy w Polsce. Płaca minimalna w Polsce wynosi zaledwie około 612 euro miesięcznie. Dodajmy też, że w zależności od zawodu słoweńscy pracownicy pracują tygodniowo 36-40 godzin. Zazwyczaj po 8 godzin dziennie.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowenia

Średnie zarobki w Słowenii

Dzięki różnym firmom statystycznym możemy zapoznać się ze średnimi zarobkami w Słowenii. Przede wszystkim warto odnotować, że ogólnie średnie zarobki osób zatrudnionych na umowę o pracę w 2019 roku lawirowały w okolicach 1 750 euro. Jednak w ostatnich dwóch miesiącach odnotowano wzrost do niemal 1 900 euro. Oznacza to, że średnia zarobków w przeliczeniu na złotówki wynosiła ponad 8 000 zł.

W sieci można znaleźć raporty podające zarobki dla najważniejszych branż na rynku słoweńskim. Dzięki temu można sprawdzić, w jakich zawodach teoretycznie czekają najwyższe pensje. Oczywiście te są zależne od wielu czynników, jak choćby stanowisko, poziom kwalifikacji, czy doświadczenie. Mimo to statystyki pozwalają wyciągnąć wnioski na temat perspektyw w danej branży.

Średnie miesięczne zarobki w Słowenii wg branż:

 • Administracja - 1 397 euro brutto
 • Przemysł motoryzacyjny - 1 565 euro brutto
 • Bankowość i finanse - 1 844 euro brutto
 • Elektrotechnika i telekomunikacja - 1 682 euro brutto
 • Farmacja - 2 192 euro brutto
 • Gastronomia i turystyka - 1 224 euro brutto
 • Budownictwo - 1 500 euro brutto
 • Edukacja i sport - 1 621 euro brutto
 • Rolnictwo i rybołówstwo - 1 673 euro brutto
 • Handel - 1 748 euro brutto
 • Marketing - 1764 euro brutto
 • Produkcja - 1 355 euro brutto
 • IT - 2 149 euro brutto
 • Transport i logistyka - 1 427 euro brutto
 • Opieka zdrowotna - 1 459 euro brutto
 • R&D Nauka i rozwój - 2 493 euro brutto

Rozrzut średnich wynagrodzeń jest dość spory, ale i tak w większości można liczyć na atrakcyjne zarobki. Ostatnie raporty mówią, że słoweńskie firmy poszukują coraz więcej pracowników zagranicznych. W jakich sektorach najłatwiej znaleźć pracę?

Słoweński rynek pracy otworzył się w ostatnim czasie bardziej na zagranicznych pracowników, choć nie oznacza to, że o pracę w tym małym kraju jest łatwo. Na znalezienie ciekawego etatu mają szanse dobrze wykształceni lub doświadczeni specjaliści. Szczególnie handlowcy, inżynierowie czy lekarze są poszukiwani przez słoweńskie firmy. Zatrudnienie przy odrobinie szczęścia można jednak znaleźć w każdej branży. W sezonie pojawia się dużo ofert pracy w turystyce, ponieważ wszelkie hotele czy lokale gastronomiczne zwiększają swoje zespoły.

Czy praca w Słowenii się opłaca?

Słowenia bardzo szybko wprowadziła euro jako swoją walutę. To przyczyniło się między innymi do wzrostów cen, a dziś koszta życia utrzymują się na średnim europejskim poziomie. Oznacza to, że jest znacznie drożej niż w Polsce.

Wiele produktów spożywczych kosztuje znacznie więcej niż nad Wisłą. Oczywiście w wielu sieciach sklepów można skorzystać z atrakcyjnych ofert. Słono trzeba zapłacić za wynajem mieszkań w największych miastach. W Lublanie wynajem mieszkania dwupokojowego przekracza kwotę 650 euro miesięcznie, a trzeba mieć na uwadze jeszcze rachunki za media. W mniejszych miasteczkach koszta będą odpowiednio niższe. Wyższy koszt paliwa niż w Polsce wpłynie także na większe wydatki związane z transportem.

Życie w Słowenii jest znacząco droższe niż w Polsce. Jednak przy zestawieniu z zarobkami w tym kraju okazuje się ono całkiem opłacalne. Nie tylko można godnie żyć, ale także odłożyć nieco oszczędności. Słowenia okazuje się być całkiem interesującym miejscem do emigracji zarobkowej.

Oceń ten wpis
Zarobki Słowenia - ile można zarobić w Słowenii?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 18

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.