!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca Słowenia

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Praca Słowenia
Słowenia to niewielkie państwo, położone w Europie Środkowej nad morzem Adriatyckim. Nie jest to państwo szczególnie chętnie odwiedzane pod kątem turystycznym ani też destynacją wyjazdów w celach zarobkowych. Niemniej Słowenia jest najbardziej rozwiniętym krajem spośród krajów byłej Jugosławii – szybki rozwój, wzrost płac i malejące bezrobocie mogą kusić. Co warto wiedzieć w kwestii praca Słowenia? Czy możliwa jest praca bez znajomości języka? Jakich formalności po przyjeździe do Słowenii musisz dopełnić? Poznaj nasz poradnik!

Praca w Słowenii

Głównymi gałęziami gospodarki na Słowenii jest przemysł tekstylny i drzewny. Obecnie na terenie tego kraju powstaje coraz więcej zakładów przemysłowych, wspieranych zagranicznym kapitałem – np. fabryka Renault Clio w Novo Mesto czy fabryka akcesoriów samochodowych w Gorenje.

Praca w Słowenii to także sektor rolnictwa – uprawia się głównie:

  • pszenicę,
  • kukurydzę,
  • ziemniaki,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • winogrona.

Warto też wiedzieć, że mimo iż podróże w celach turystycznych nie cieszą się wśród Polaków szczególną popularnością, to jednak jest to najszybciej rozwijający się sektor gospodarki. Chętnie podróżują tam turyści z Niemiec, Austrii i Włoch. Przyciągają ich Alpy oraz wybrzeże Adriatyku, dlatego w miejscowościach ulokowanych w tych okolicach, można z powodzeniem szukać pracy w Słowenii.

Czas pracy w Słowenii:

  • Czas pracy przy zatrudnieniu na pełen etat wynosi maksymalnie 40 godzin tygodniowo z półgodzinną płatną przerwą na posiłek w ciągu dnia.
  • Godziny pracy mogą być maksymalnie zwiększone o 8 godzin tygodniowo, 20 godzin miesięcznie i 170 godzin w trakcie roku, a w niektórych sektorach (np. służba zdrowia) do 230 godzin rocznie.
  • Pracownicy w Słowenii mają prawo do urlopu w wymiarze przynajmniej 4 tygodni po przepracowaniu roku i jest to niezależne od wymiaru czasu pracy.

Oferty pracy w Słowenii

W Słowenii funkcjonuje urząd ds. zatrudnienia, który realizuje programy aktywnej polityki zatrudnienia i tym samym pomaga bezrobotnym w poszukiwaniu odpowiedniej pracy. Pracodawcy zgłaszają informację o wakacie w swojej firmie do urzędu, który umieszcza ofertę pracy w Słowenii na swojej tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej, a także w największych dziennikach w specjalnych dodatkach z ogłoszeniami o pracy. Urząd ponadto umożliwia przesłanie drogą elektroniczną CV do swojej bazy, dostępnej dla potencjalnych pracodawców.

Jeśli jednak interesują Cię inne oferty pracy w Słowenii, możesz skorzystać z pomocy niepublicznych agencji zatrudnienia. Te, by mogły działać legalnie, muszą posiadać certyfikat wydawany przez Ministerstwo Pracy, Rodziny, Spraw Społecznych i Równych Szans. Nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat za pośrednictwo od osób poszukujących pracy, a ich pełną listę znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa.

Oferty pracy w Słowenii znajdziesz też oczywiście w sieci – na portalach z ogłoszeniami, w mediach społecznościowych czy też bezpośrednio na stronach pracodawców (np. w zakładce kariera). Alternatywą poszukiwań może być również osobiste rozglądanie się za pracą i pytanie w firmach lub aplikowanie do tych, które Cię interesują. To jednak czasochłonna opcja, ponadto dedykowana osobom, które już przebywają w Słowenii.

Video

Legalna praca w Słowenii

Od 1 maja 2004 roku pobyt obywateli polskich w krajach UE w terminie do 90 dni, nie wymaga legalizacji. W Republice Słowenii także nie stosuje się żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy, co oznacza, że  legalna praca w Słowenii jest możliwa dla Polaków na tych samych zasadach, co dla obywateli Słowenii. Ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej wiele formalności uległo uproszczeniu i nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenia na pracę w Słowenii.

Praca bez języka w Słowenii

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem do Słowenii, nie musisz się martwić o znajomość słoweńskiego. W wielu miejscach możliwa jest bowiem praca bez języka w Słowenii. Zarówno na niskich stanowiskach w pracy fizycznej – np. przy sprzątaniu, na budowie czy kuchni, jak i na wyższych – w wielu międzynarodowych korporacjach i dużych firmach wystarczy znajomość angielskiego lub niemieckiego. Warto też dodać, że język słoweński znajduje się w tej samej grupie językowej co polski – zalicza się go do grupy języków słowiańskich. Niekiedy można więc zrozumieć Słoweńców i się z nimi porozumieć – szczególnie z pomocą nowych technologii czy słowników.

Zarobki w Słowenii

Wynagrodzenie za pracę różni się oczywiście w zależności od branży, stanowiska czy doświadczenia pracownika. Niemniej regulowana prawnie jest płaca minimalna – corocznie rząd określa jej wysokość.

Wysokość płacy minimalnej w Słowenii:
Aktualnie płaca minimalna w Słowenii wynosi 886 EUR

Niemniej średnie zarobki w Słowenii prezentują się jeszcze lepiej – 1898 EUR/miesięcznie. To znacznie więcej aniżeli zarabia się w Polsce, dlatego Słowenia staje się atrakcyjnym kierunkiem dla osób emigrujących w celach zarobkowych.

Warto ponadto wiedzieć, że pracownicy mają także prawo do zapłaty za uczestnictwo w programach edukacyjnych lub kursach i wynagrodzenia w czasie urlopu – w przypadku choroby, podczas urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz w przypadku sytuacji losowych i spraw osobistych (np. małżeństwo, śmierć w rodzinie itp.).

Formalności po przyjeździe do Słowenii

Od 1 maja 2004 roku pobyt Polaków do 90 dni w Słowacji nie wymaga legalizacji. Jednak już w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, czeka nas kilka formalności po przyjeździe do Słowenii, których należy dopełnić. W takiej sytuacji musimy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na pobyt do właściwego ze względu na miejsce pobytu urzędu – odpowiednik polskiego urzędu wojewódzkiego. Tam konieczne będzie przedłożenie dokumentów – dowodu tożsamości lub paszportu, dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, aktualnej fotografii, umowy o pracę lub też w przypadku niepodjęcia pracy – oświadczenia o posiadaniu wystarczających środków finansowych, by utrzymać się w kraju, bez konieczności korzystania z pakietu pomocy społecznej.

Inne formalności po przyjeździe do Słowenii wiążą się z obowiązującym w tym kraju obowiązkiem meldunkowym. W Słowenii, kiedy nasz pobyt jest dłuższy niż 3 dni, należy zgłosić pobyt cudzoziemca na najbliższej komendzie policji. Dokonuje tego osoba udzielająca gościny bądź też sam zainteresowany – np. gdy odwiedza bliskich.

Podsumowując, praca Słowenia to bardzo szerokie zagadnienie. Jeśli planujesz wyjazd do tego kraju, koniecznie przypilnuj formalności po przyjeździe. Ofert pracy w Słowenii możesz szukać poprzez pomoc rządową lub na własną rękę – np. w sieci. Powodzenia!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy Polacy mogą pracować w Słowenii?

Od 2004 roku Polacy mogą przebywać i pracować w Słowenii bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

Czy warto szukać pracy w Słowenii?

W Słowenii można przede wszystkim znaleźć pracę sezonową w rolnictwie, oraz na stanowiskach specjalistycznych, gdzie wymagana jest znajomość języka obcego.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.