Praca Słowenia

Praca Słowenia
Słowenia to niewielkie państwo, położone w Europie Środkowej nad morzem Adriatyckim. Nie jest to państwo szczególnie chętnie odwiedzane pod kątem turystycznym ani też destynacją wyjazdów w celach zarobkowych. Niemniej Słowenia jest najbardziej rozwiniętym krajem spośród krajów byłej Jugosławii – szybki rozwój, wzrost płac i malejące bezrobocie mogą kusić. Co warto wiedzieć w kwestii praca Słowenia? Czy możliwa jest praca bez znajomości języka? Jakich formalności po przyjeździe do Słowenii musisz dopełnić? Poznaj nasz poradnik!

Praca w Słowenii

Głównymi gałęziami gospodarki na Słowenii jest przemysł tekstylny i drzewny. Obecnie na terenie tego kraju powstaje coraz więcej zakładów przemysłowych, wspieranych zagranicznym kapitałem – np. fabryka Renault Clio w Novo Mesto czy fabryka akcesoriów samochodowych w Gorenje.

Praca w Słowenii to także sektor rolnictwa – uprawia się głównie:

  • pszenicę,
  • kukurydzę,
  • ziemniaki,
  • gruszki,
  • jabłka,
  • winogrona.

Warto też wiedzieć, że mimo iż podróże w celach turystycznych nie cieszą się wśród Polaków szczególną popularnością, to jednak jest to najszybciej rozwijający się sektor gospodarki. Chętnie podróżują tam turyści z Niemiec, Austrii i Włoch. Przyciągają ich Alpy oraz wybrzeże Adriatyku, dlatego w miejscowościach ulokowanych w tych okolicach, można z powodzeniem szukać pracy w Słowenii.

Czas pracy w Słowenii:

  • Czas pracy przy zatrudnieniu na pełen etat wynosi maksymalnie 40 godzin tygodniowo z półgodzinną płatną przerwą na posiłek w ciągu dnia.
  • Godziny pracy mogą być maksymalnie zwiększone o 8 godzin tygodniowo, 20 godzin miesięcznie i 170 godzin w trakcie roku, a w niektórych sektorach (np. służba zdrowia) do 230 godzin rocznie.
  • Pracownicy w Słowenii mają prawo do urlopu w wymiarze przynajmniej 4 tygodni po przepracowaniu roku i jest to niezależne od wymiaru czasu pracy.

Oferty pracy w Słowenii

W Słowenii funkcjonuje urząd ds. zatrudnienia, który realizuje programy aktywnej polityki zatrudnienia i tym samym pomaga bezrobotnym w poszukiwaniu odpowiedniej pracy. Pracodawcy zgłaszają informację o wakacie w swojej firmie do urzędu, który umieszcza ofertę pracy w Słowenii na swojej tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej, a także w największych dziennikach w specjalnych dodatkach z ogłoszeniami o pracy. Urząd ponadto umożliwia przesłanie drogą elektroniczną CV do swojej bazy, dostępnej dla potencjalnych pracodawców.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Jeśli jednak interesują Cię inne oferty pracy w Słowenii, możesz skorzystać z pomocy niepublicznych agencji zatrudnienia. Te, by mogły działać legalnie, muszą posiadać certyfikat wydawany przez Ministerstwo Pracy, Rodziny, Spraw Społecznych i Równych Szans. Nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat za pośrednictwo od osób poszukujących pracy, a ich pełną listę znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa.

Oferty pracy w Słowenii znajdziesz też oczywiście w sieci – na portalach z ogłoszeniami, w mediach społecznościowych czy też bezpośrednio na stronach pracodawców (np. w zakładce kariera). Alternatywą poszukiwań może być również osobiste rozglądanie się za pracą i pytanie w firmach lub aplikowanie do tych, które Cię interesują. To jednak czasochłonna opcja, ponadto dedykowana osobom, które już przebywają w Słowenii.

Legalna praca w Słowenii

Od 1 maja 2004 roku pobyt obywateli polskich w krajach UE w terminie do 90 dni, nie wymaga legalizacji. W Republice Słowenii także nie stosuje się żadnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy, co oznacza, że  legalna praca w Słowenii jest możliwa dla Polaków na tych samych zasadach, co dla obywateli Słowenii. Ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej wiele formalności uległo uproszczeniu i nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenia na pracę w Słowenii.

Praca bez języka w Słowenii

Jeśli jesteś zainteresowany wyjazdem do Słowenii, nie musisz się martwić o znajomość słoweńskiego. W wielu miejscach możliwa jest bowiem praca bez języka w Słowenii. Zarówno na niskich stanowiskach w pracy fizycznej – np. przy sprzątaniu, na budowie czy kuchni, jak i na wyższych – w wielu międzynarodowych korporacjach i dużych firmach wystarczy znajomość angielskiego lub niemieckiego. Warto też dodać, że język słoweński znajduje się w tej samej grupie językowej co polski – zalicza się go do grupy języków słowiańskich. Niekiedy można więc zrozumieć Słoweńców i się z nimi porozumieć – szczególnie z pomocą nowych technologii czy słowników.

Zarobki w Słowenii

Wynagrodzenie za pracę różni się oczywiście w zależności od branży, stanowiska czy doświadczenia pracownika. Niemniej regulowana prawnie jest płaca minimalna – corocznie rząd określa jej wysokość.

Niemniej średnie zarobki w Słowenii prezentują się jeszcze lepiej – 1898 EUR/miesięcznie. To znacznie więcej aniżeli zarabia się w Polsce, dlatego Słowenia staje się atrakcyjnym kierunkiem dla osób emigrujących w celach zarobkowych.

Warto ponadto wiedzieć, że pracownicy mają także prawo do zapłaty za uczestnictwo w programach edukacyjnych lub kursach i wynagrodzenia w czasie urlopu – w przypadku choroby, podczas urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz w przypadku sytuacji losowych i spraw osobistych (np. małżeństwo, śmierć w rodzinie itp.).

Formalności po przyjeździe do Słowenii

Od 1 maja 2004 roku pobyt Polaków do 90 dni w Słowacji nie wymaga legalizacji. Jednak już w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, czeka nas kilka formalności po przyjeździe do Słowenii, których należy dopełnić. W takiej sytuacji musimy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na pobyt do właściwego ze względu na miejsce pobytu urzędu – odpowiednik polskiego urzędu wojewódzkiego. Tam konieczne będzie przedłożenie dokumentów – dowodu tożsamości lub paszportu, dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, aktualnej fotografii, umowy o pracę lub też w przypadku niepodjęcia pracy – oświadczenia o posiadaniu wystarczających środków finansowych, by utrzymać się w kraju, bez konieczności korzystania z pakietu pomocy społecznej.

Inne formalności po przyjeździe do Słowenii wiążą się z obowiązującym w tym kraju obowiązkiem meldunkowym. W Słowenii, kiedy nasz pobyt jest dłuższy niż 3 dni, należy zgłosić pobyt cudzoziemca na najbliższej komendzie policji. Dokonuje tego osoba udzielająca gościny bądź też sam zainteresowany – np. gdy odwiedza bliskich.

Podsumowując, praca Słowenia to bardzo szerokie zagadnienie. Jeśli planujesz wyjazd do tego kraju, koniecznie przypilnuj formalności po przyjeździe. Ofert pracy w Słowenii możesz szukać poprzez pomoc rządową lub na własną rękę – np. w sieci. Powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania

Czy Polacy mogą pracować w Słowenii?

Od 2004 roku Polacy mogą przebywać i pracować w Słowenii bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

Czy warto szukać pracy w Słowenii?

W Słowenii można przede wszystkim znaleźć pracę sezonową w rolnictwie, oraz na stanowiskach specjalistycznych, gdzie wymagana jest znajomość języka obcego.
Oceń ten wpis
Praca Słowenia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.