Praca za granicą

Agencje pracy Rumunia - biura pracy w Rumunii

3 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Rumunia - biura pracy w Rumunii
Poszukiwanie pracy za granicą można prowadzić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych jest korzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Takie biura posiadają oferty pracy od pracodawców z różnych branż i nierzadko pomagają także w wyjeździe oraz zaaklimatyzowaniu się na miejscu.

Poszukując pracy w Rumunii, można korzystać z usług agencji pracy. Polacy chcący podjąć zatrudnienie w tym kraju mogą skorzystać z oferty polskich agencji oraz rumuńskich. Na rynku nie brakuje także dużych pośredników działających globalnie.

Przed nawiązaniem współpracy z biurem pracy warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami, jak choćby zasady działania agencji. Znajomość pewnych faktów może oszczędzić późniejszych nieprzyjemnych sytuacji. Przyjrzyjmy się więc pośrednikom działającym na rumuńskim rynku pracy i związanymi z nimi zagadnieniom.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Rumunii?

Na rumuńskim rynku pracy działa wiele prywatnych agencji zajmujących się rekrutacją pracowników oraz organizowaniem pracy tymczasowej. Przed nawiązaniem z nimi współpracy należy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Jedną z nich jest ustalenie, czy dane biuro świadczy usługi legalnie.

Większość agencji pośrednictwa pracy sama chwali się odpowiednimi wpisami do rejestrów oraz certyfikatami upoważniającymi je do funkcjonowania. W Rumunii można zaczerpnąć informacji na temat danego biura w terenowych oddziałach Inspektoratu Pracy bądź u doradców sieci EURES. W przypadku agencji mających swoje biura na terenie Polski można skorzystać ze strony: http://stor.praca.gov.pl. Znajduje się na niej oficjalny rejestr KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Wiele biur pracy chwali się także ewentualnymi nagrodami potwierdzającymi ich legalność oraz jakość wykonywanych usług.

Kolejną bardzo ważną kwestią są opłaty za działalność agencji pracy. W zasadzie pośrednicy nie mają prawa pobierać wynagrodzenia od osób poszukujących pracy za wykonywanie swoich usług. Oznacza to, że rejestracja oraz poszukiwanie ofert pracy i rekrutacja nie mogą być płatne. Nie oznacza to jednak, że agencja nie ma prawa pobierać żadnych opłat. Osoba poszukująca zatrudnienia może być zobowiązana do zwrotu pewnych kosztów, jak choćby za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Także po zatrudnieniu mogą się pojawić dodatkowe opłaty z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia.

Trzeba wiedzieć, że wszystkie koszta ponoszone przez pracownika muszą zostać uwzględnione w umowie. Warto więc dokładnie zapoznać się z podpisywanymi dokumentami. Im obszerniejsza umowa, tym lepiej. Uwzględnienie wszystkich okoliczności pozwoli na uniknięcie późniejszych nieporozumień.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Rumunii

Oczywiście agencja pośrednictwa pracy to nie jedyne możliwości znalezienia zatrudnienia w Rumunii. Osoby przebywające w tym kraju mogą skorzystać z usług Narodowej Agencji Zatrudnienia (ANOFM). Rumuńskie urzędy pracy podobnie, jak w Polsce zajmują się pomocą w poszukiwaniu pracy oraz doradztwem zawodowym i dostarczaniem informacji o rynku pracy.

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Concentrix CVG International sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Elektryk

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

  • Toruń
Dodana

Pomocnik operatora linii produkcyjnej

mdm NT Sp. z o.o.

  • Bażanowice
Dodana

Kolejną metodą na rozpoczęcie poszukiwań jest kontakt z doradcami EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia działają na terenie całej Europy i ich zadaniem jest pomoc w emigracji zarobkowej między poszczególnymi państwami europejskimi. Doradcy EURES mogą pomóc w znalezieniu ofert pracy, ale także w określeniu kompetencji pracownika. Mają też dostęp do wszystkich informacji potrzebnych do sprawnej emigracji i zaaklimatyzowania się na terenie Rumunii.

Poszukiwania pracy można także prowadzić za pomocą portali internetowych z ogłoszeniami o pracę. Warto jednak nadmienić, że wiele z ofert może być publikowana właśnie przez agencje pracy. Pomocna może się także okazać lokalna prasa oraz radio i telewizja.

Jakie agencje pracy działają w Rumunii?

Na rumuńskim rynku można znaleźć wiele prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Osoby poszukujące pracy mogą skorzystać z niewielkich biur działających lokalnie oraz z potężnych agencji o zasięgu globalnym. Ciężko wskazać najlepsze, ale można przyjrzeć się kilku pośrednikom posiadającym dobre opinie wśród rumuńskich pracowników.

Smartree Romania - agencja pracy tymczasowej oraz firma zajmująca się outsourcingiem. Firma posiada liczne biura na terenie kraju i zajmuje się rekrutacją pracowników z różnych sektorów. W dużej mierze stawia na specjalistów.

Video

ABC Human Capital - doświadczona agencja pracy zajmująca się wyszukiwaniem fachowców dla swoich klientów. Pośrednik działa w różnych branżach.

Adrya - biuro pośrednictwa pracy skupione na branży IT. Firma poszukuje utalentowanych specjalistów z szeroko rozumianej branży informatycznej.

Adecco - jeden z gigantów na rynku pośrednictwa pracy. Agencja bardzo dobrze znana nad Wisłą. Biuro posiada oferty pracy od licznych pracodawców reprezentujących różne sektory rynku.

APT GROUP - jedna z największych firm w Rumunii zajmujących się rekrutacją, pracą tymczasową oraz outsourcingiem. Agencja posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie na lokalnym rynku.

Evolution HCC - nowoczesna agencja pracy i outsourcingu. Firma skupia się w dużej mierze na fachowcach z zakresu IT. Obsługuje także firmy z branży modowej, marketingu czy nowych technologii. Pośrednik poszukuje specjalistów zarówno niższego, jak i wyższego szczebla.

Video

VON Consulting SRL - biuro pośrednictwa pracy skupiające się w dużej mierze na poszukiwaniu pracowników kadry zarządzającej i menadżerskiej średniego szczebla. Agencja działa między innymi w sektorze IT.

Dr. Pendl & Dr. Piswanger Romania - biuro pośrednictwa pracy działające na rumuńskim rynku od przeszło 15 lat. Pośrednik poszukuje głównie fachowców dla swoich klientów działających w różnych branżach.

Sales Consulting - prężnie działająca agencja pracy funkcjonująca w Rumunii od 1998 roku. Biuro posiada szeroki zakres ofert z takich branż, jak marketing, IT, zarządzanie, finanse czy automotive.

KEY2SUCCESS - agencja powiązana z siecią IIC Partners. Pośrednik skupia się na poszukiwaniu utalentowanych specjalistów średniego szczebla dla swoich klientów.

Manpower - kolejny gigant międzynarodowy na rynku pośrednictwa pracy. Agencja o globalnym zasięgu posiada kilka biur na terenie Rumunii. Pośrednik poszukuje głównie pracowników niższego i średniego szczebla w różnych branżach.

Tak się prezentuje kilka agencji, od których warto rozpocząć poszukiwania pracy. Oczywiście w Rumunii działa więcej pośredników. Osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą się ograniczać do jednego biura pośrednictwa pracy, więc swobodnie można sprawdzić oferty kilku pośredników naraz.

Podsumowanie:
  • Przed nawiązaniem współpracy z biurem pracy w Rumunii warto poznać zasady jego działania oraz sprawdzić, czy agencja działa legalnie, co można zweryfikować m.in. w rejestrze KRAZ.
  • Należy zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez agencje, ponieważ pośrednicy nie mogą pobierać wynagrodzenia za poszukiwanie pracy, jednak pracownik może być zobowiązany do zwrotu kosztów za np. tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie.
  • W Rumunii alternatywą dla prywatnych biur pracy są m.in. Narodowa Agencja Zatrudnienia (ANOFM), doradcy EURES oraz portale internetowe z ogłoszeniami o pracę.
  • Na rumuńskim rynku pracy działa wiele agencji pośrednictwa pracy, w tym m.in. Smartree Romania, ABC Human Capital, Adrya, Adecco, APT GROUP oraz Evolution HCC.

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Kolter

Kolter

Bardzo interesujące opcje poszukiwania pracy w Rumunii, warto skorzystać z różnych źródeł, nie tylko z biur pracy tymczasowej. Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że można kontaktować się z doradcami EURES.
Bartomiej

Bartomiej

Bardzo przydatne informacje dla pracodawców poszukujących pracowników w Rumunii. Agencje pośrednictwa pracy zapewniają szeroki wybór specjalistów z różnych branż, trzeba tylko dokładnie przebadać wybrane biuro.
Celina Pająk

Celina Pająk

Nie wiedziałem, że biura pracy nie powinny pobierać opłat od osób, które szukają pracy. Dzięki temu artykułowi będę bardziej świadomy i uważny przy wyborze agencji prac w Rumunii.
Pils

Pils

Bardzo pomocny artykuł dla osób, które chcą podjąć pracę w Rumunii. Ja osobiście skorzystam z usług ANOFM, aby znaleźć ofertę dopasowaną do moich umiejętności.
erwin

erwin

Dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pracy w Rumunii. Warto dokładnie przebadać każde biuro, aby zostać zatrudnionym leganie i bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.