Praca Rumunia

Praca Rumunia
Rumunia to państwo unitarne w południowo-wschodniej części Europy. Nie jest ona kierunkiem wybieranym szczególnie często w celach turystycznych ani tym bardziej zarobkowych. Niemniej jest to kraj, który ma wiele do zaoferowania. Jeśli zdecydujesz, że praca w Rumunii to być może kolejny rozdział Twojego życia – powinieneś poznać nieco informacji. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie – czy możliwa jest praca w Rumunii bez języka? Jakie są zarobki? Gdzie szukać ofert pracy i jakie formalności po przyjeździe do Rumunii nas czekają? Podpowiadamy!

Praca w Rumunii

Rumunia jest krajem średniej wielkości, ulokowanym w południowowschodniej Europie, nad Morzem Czarnym. Od lat obserwuje się trend pozytywnego nastawienia na rozwój biznesu, a także bardzo wysoki wzrost gospodarczy.

Jako główne gałęzie rumuńskiego przemysłu uznaje się:

  • metalurgiczny,
  • tekstylny,
  • chemiczny,
  • spożywczy,
  • petrochemiczny.

Praca w Rumunii możliwa jest więc w tym sektorze – poszukiwani są pracownicy fizyczni, ale także kadra inżynierska czy specjaliści w swoich dziedzinach. Gospodarka tego kraju opiera się na górnictwie, hutnictwie i przemyśle maszynowym, ale od jakiegoś czasu obserwuje się także rozwój turystyki. Liczba turystów stale rośnie, co powoduje wzmożone zapotrzebowanie na pracowników tego sektora. Praca w Rumunii jest więc dostępna w hotelarstwie, gastronomii i usługach. Niekiedy zatrudnienia można szukać np. poprzez firmy świadczące usługi turystyczne – biura podróży rekrutują animatorów, pilotów czy rezydentów.

Praca w Rumunii bez języka

Językiem urzędowym w Rumunii jest język rumuński. Planując emigrację zarobkową do tego państwa, pożądana jest jego znajomość, bowiem znacząco ułatwia to komunikację. Szczególnie istotne jest, gdy planujemy podjęcie zatrudnienia w sektorze usług. Niemniej warto zaznaczyć, iż możliwa jest praca w Rumunii bez języka. Tę można znaleźć w pracach fizycznych – np. na budowie, sprzątaniu czy gastronomii. Jeśli planujesz wyjazd do pracy sezonowej, wówczas nikt nie będzie od Ciebie wymagał znajomości rumuńskiego – możesz porozumiewać się po angielsku czy niemiecku, a nawet skorzystać z pomocy innych osób czy translatora.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Dla osób z wyższym wykształceniem i pożądanymi kwalifikacjami jest też pewna alternatywa – praca w Rumunii bez języka w międzynarodowych korporacjach.

Praca w Rumunii w międzynarodowych korporacjach:Pracodawcy poszukują osób posługujących się językiem angielskim lub niemieckim i wówczas znajomość rumuńskiego wcale nie jest niezbędna.

Oczywiście z czasem warto się kształcić i poznawać ten język, by znacząco ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Niekiedy pracodawcy w ramach wspierania rozwoju pracowników oferują darmowe lekcje lub też dofinansowania kursów językowych.

Zarobki w Rumunii

Kwestią, która rodzi częste pytania osób planujących emigrację, są zarobki w Rumunii. Płaca minimalna wynosi tam 446 EUR kwartalnie. Niemniej znacznie lepiej prezentuje się przeciętne wynagrodzenie – to wynosi 5196 RON, czyli około 1090 EUR miesięcznie https://pl.tradingeconomics.com/romania/indicators. Koszty życia są natomiast zbliżone do tych w Polsce, zarówno w sklepach, jak i np. w restauracjach.

Oferty pracy w Rumunii

Poszukiwanie zatrudnienia w Rumunii jest możliwe na wiele sposobów – m.in. za pośrednictwem służb EURES, Publicznych Służb Zatrudnienia, za pośrednictwem legalnych agencji pośrednictwa pracy, poprzez strony internetowe, media społecznościowe lub bezpośrednio u pracodawców. Oferty pracy w Rumunii są przede wszystkim kierowane do specjalistów z dziedziny ITC, medycyny, biznesu i administracji oraz inżynierii, ponieważ występuje deficyt pracowników w tych branżach. Zatrudnieni mogą liczyć na atrakcyjne zarobki.

Niemniej, podobnie jak w wielu państwach Europy, z uwagi na malejącą stopę bezrobocia, poszukiwani są także pracownicy fizyczni niższego szczebla – budowlańcy, obsługa kelnerska, pracownicy gastronomii czy osoby do sprzątania. Największe miasta w tym kraju to Bukareszt, Kluż-Napoka, Timisoara, Jassy, Konstanca, Krajowa, Braszów, Gałacz, Ploeszti – tam z pewnością najłatwiej jest znaleźć oferty pracy w Rumunii.

Jeśli więc interesuje Cię praca Rumunia – powinieneś prześledzić ogłoszenia i przygotować odpowiednie aplikacje. Często pracodawcy zaznaczają, w jakim języku powinno być CV oraz jakie informacje powinno zawierać. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie zatrudnienia.

Legalna praca w Rumunii

Rumunia dołączyła do UE w 2007 r. i od tego roku Polacy mogą podejmować pracę w tym kraju na takich samych zasadach, jak mieszkańcy Rumunii i inni obywatele Wspólnoty. Legalna praca w Rumunii jest więc możliwa bez posiadania pozwolenia na pracę. Niemniej należy pamiętać, że wedle rumuńskiego prawa pracy, wszelkie umowy o pracę powinny zostać zarejestrowane w lokalnym inspektoracie pracy w momencie rozpoczęcia pracy. Dotyczy to także osób, które zostały oddelegowane do podjęcia pracy na terytorium Rumunii.

Często wybieranym rozwiązaniem przez osoby wykształcone okazuje się samozatrudnienie lub otwarcie własnej firmy. Wynika to z atrakcyjnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od osób prawnych.

Podatki w Rumunii:

  • Podatki w Rumunii są jednolite i wynoszą 16%.
  • Spółki będące rezydentami Rumunii podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia,
  • z kolei podatek dochodowy od mikroprzedsiębiorstw (przy obrotach rocznych poniżej 1mln euro) wynosi 3% przychodu.

Formalności po przyjeździe do Rumunii

Obywatel Polski może przez okres 3 miesięcy przebywać na terytorium Rumunii bez wypełniania jakichkolwiek formalności po przyjeździe do Rumunii. Wjazd do kraju możliwy jest na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Niemniej, gdy już planujemy dłuższy pobyt, jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania się w oddziale terenowym Urzędu ds. Imigrantów (Inspectoratul General pentru Imigrari). Oddziały urzędów dostępne są w każdej stolicy regionu. Aby rejestracja przebiegła pomyślnie, niezbędne jest prowadzenie lub udział w prowadzeniu działalności gospodarczej, posiadanie umowy o prace lub umowy delegacyjnej, udowodnienie posiadania środków wystarczających do utrzymania siebie i swojej rodziny w Rumunii oraz posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwolenie otrzymają też osoby kształcące się w Rumunii w instytucjach systemu edukacji, pod warunkiem posiadania środków wystarczających do utrzymania siebie i swojej rodziny w Rumunii. Certyfikat rezydencji wydawany jest automatycznie (w dniu złożenia wniosku), jest ważny do 5 lat.

Jedną z formalności po przyjeździe do Rumunii, o której powinieneś pamiętać, jest meldunek. W Rumunii istnieje bowiem obowiązek meldunkowy. Nie musisz się tą kwestią martwić, gdy planujesz noclegi w hotelach, pensjonatach itp. – tam bowiem obowiązek ten spoczywa na administracji hotelowej. Jeśli jednak planujesz pobyt dłuższy niż 15 dni na terytorium Rumunii i np. nocowanie u znajomych czy pod namiotem, powinieneś osobiście zgłosić się na najbliższy posterunek policji, posterunek Policji Granicznej lub do oddziału terenowego Urzędu ds. Imigrantów (Inspectoratul General pentru Imigrări).

Podsumowując, praca Rumunia to szerokie spektrum zagadnień. Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy Ci ten temat i już wiesz, jakie formalności po przyjeździe do Rumunii na Ciebie czekają, a także, gdzie poszukiwać zatrudnienia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto jechać do Rumunii za pracą?

Rumunia notuje w ostatnich latach bardzo wysoki wzrost gospodarczy. Warto sprawdzić, jakie są aktualne oferty pracy w Rumunii.

Jak legalnie podjąć pracę w Rumunii?

Rumunia należy do Unii Europejskiej, zatem Polacy mogą tam pracować na takich samych zasadach jak Rumuni.
Oceń ten wpis
Praca Rumunia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.