Praca za granicą

Praca Chorwacja

21 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy
Praca Chorwacja
Chorwacja to perła Adriatyku. Jest często wybieraną destynacją na wakacyjne podróże, ale gdy 1 lipca 2013 została 28. członkiem Unii Europejskiej, stała się też kierunkiem emigracji zarobkowej. Praca Chorwacja to wiele możliwości, ale głównie decydują się na nią osoby pragnące dorobić w okresie wakacyjnym. Podpowiadamy, w jakich miejscach możliwa jest praca w Chorwacji, które sektory oferują pracę sezonową i jakich formalności po przyjeździe do Chorwacji należy dopełnić!

Praca w Chorwacji

Chorwacja to państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty. Gospodarka Chorwacji bazuje na usługach i turystyce, a także na przemyśle lekkim. Sporą rolę odgrywa przemysł przetwórczy – m.in. hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł stoczniowy (w portach morskich Rijeka, Split i Pula), chemiczny, petrochemiczny i przemysł maszynowy. Decydują się na emigrację, można więc poszukiwać pracy w Chorwacji w tych sektorach. Nie jest do jednak szczególnie popularne rozwiązanie.

Znacznie częściej podejmowane są prace w usługach, turystyce i rolnictwie. Jeśli chodzi o to ostatnie, to rolnictwo chorwackie jest stosunkowo dobrze rozwinięte. Ponad 50% terytorium Chorwacji zajmują grunty orne, łąki i pastwiska. Przede wszystkim uprawia się pszenicę, kukurydzę, buraki cukrowe, słonecznik, len, konopie, tytoń, a także drzewa owocowe. Praca w Chorwacji dla emigrantów to często właśnie propozycje pomocy na roli – przy uprawie i zbiorach owoców i warzyw, a także w gospodarstwach.

Praca dla Polaków w Chorwacji:
Od 1 lipca 2013 r. Polaków, których interesuje zagadnienie praca Chorwacja, obowiązuje rozdział X Ustawy o Cudzoziemcach (Narodne novine nr 130/11 i 74/13), zgodnie z którym obywatele RP i członkowie ich rodzin mają prawo przebywać i pracować na terenie Chorwacji bez pozwolenia na pobyt i pracę przez okres do 90 dni.

Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują żadne formalności po przyjeździe do Chorwacji – o tych przeczytasz poniżej!

Oferty pracy w Chorwacji

Jeśli jesteś już bliski podjęcia decyzji o wyjeździe, pora prześledzić oferty pracy w Chorwacji. Tak jak wspomnieliśmy, najwięcej znajdziesz ich w sektorze turystyki oraz usług. Pracodawcy, szczególnie w sezonie letnim, poszukują osób chcących podjąć zatrudnienie w hotelarstwie (housekeeping, sprzątanie, obsługa recepcji), gastronomii (kelnerzy, kucharze, pomoc kuchenna), a także w centrach rozrywki, dyskotekach, na basenach, barach przy plaży itp. Tego typu ogłoszenia o wakatach znajdziesz w sieci, na forach, w mediach społecznościowych, ale często też na miejscu – np. pytając w restauracjach czy hotelach, czy właściciele nie poszukują osób do pracy. Najczęściej jest to forma pracy sezonowej w Chorwacji, na którą możesz liczyć w sezonie od maja do września.

Szukasz pracy?

Pracownik działu kadr

MAJET

 • Bielsko-Biała
 • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Radzymin
 • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Oferty pracy w Chorwacji to także szerokie spektrum możliwości dla osób, które planują na dłużej zagościć w tym kraju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć zatrudnienie związane z naszym wykształceniem czy doświadczeniem. Rynek pracy obfituje w oferty dla budowlańców (także inżynierów, kierowników), managerów, pracowników biurowych czy informatyków. Tu jednak warto pamiętać, że tego typu ogłoszenia nie są ofertami pracy w Chorwacji bez języka. Nawet jeśli chorwacki nie jest wymagany, to pożądana jest znajomość angielskiego lub niemieckiego.

Video

Praca sezonowa w Chorwacji

Praca Chorwacja to całkiem sporo możliwości. Jeśli jednak planujesz wyłącznie okresowy wyjazd – np. na wakacje, warto sprawdzić, jak ma się praca sezonowa w Chorwacji. Często oferty swoje prezentują biura podróży – poszukują animatorów, przewodników, opiekunów dla najmłodszych czy rezydentów. Jeśli jest to coś, co Cię interesuje, polecamy już z wyprzedzeniem zorientować się w temacie – niekiedy konieczne jest odbycie kursów i szkoleń. Atutem takiego wyjazdu jest minimum spraw organizacyjnych – większość bowiem wykona za Ciebie biuro podróży (m.in. zapewni dojazd, noclegi czy wyżywienie).

Ponadto praca sezonowa w Chorwacji to sporo ofert w gastronomii, hotelarstwie, ale też na roli. Pracodawcy poszukują osób do pomocy np. przy zbiorach owoców i warzyw. Tego typu ofert polecamy szukać w agencjach pracy tymczasowej oraz w sieci. Pierwsza opcja to ponownie spora wygoda, bowiem wiele kwestii organizacyjnych leży po stronie agencji, ale wiąże się to niekiedy z niższą stawką. Szukając samodzielnie, musisz poświęcić więcej czasu na poszukiwania i organizację, ale w zamian zazwyczaj są wyższe zarobki w Chorwacji. Nie da się przecież ukryć, że te są szczególnie ważne, gdy decydujesz się na taki wyjazd z powódek stricte finansowych – np. work&travel czy wakacyjna praca dla studentów.

Formalności po przyjeździe do Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji na wakacje nie wymaga od Ciebie specjalnych kroków. Jeśli jednak planujesz udać się do kraju nad Adriantykiem w celach zarobkowych lub spędzić tam więcej niż 3 miesiące, czeka Cię kilka formalności po przyjeździe do Chorwacji.

1 lipca 2013 r. wszedł w życie rozdział X Ustawy o Cudzoziemcach (Narodne novine nr 130/11 i 74/13), mówiący o tym, że obywatele RP i członkowie ich rodzin mają prawo przebywać i pracować w Chorwacji bez pozwolenia na pobyt i pracę przez okres do 90 dni. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku meldunkowego. Jeśli będziesz mieszkać w hotelu, pensjonacie czy innym tego rodzaju miejscu, nie musisz nic robić – to gospodarz melduje swoich gości. Jeśli jednak planujesz nocleg w innym miejscu (np. u znajomych, pod namiotem itp.), powinieneś zgłosić się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy do na posterunek policji lub do biura podróży.

Więcej formalności po przyjeździe do Chorwacji czeka natomiast osoby, które decydują się na dłuższy pobyt. W takiej sytuacji konieczne będzie w ciągu ośmiu dni po upływie 3-miesięcznego okresu pobytu, zgłoszenie tymczasowego pobytu (Privremeni boravak) w określonym celu - np. zatrudnienie lub samozatrudnienie, praca pracownika delegowanego, studia, kształcenie na poziomie szkoły średniej, badania naukowe czy działalność humanitarna. Dokonać tego można na właściwym posterunku policji, zgodnie z miejscem pobytu. Aby jednak takie pozwolenie uzyskać, konieczne jest przedłożenie następujących dokumentów.

Dokumenty konieczne do uzyskania tymczasowego pobytu:

 • ważny dowód osobisty lub paszport;
 • potwierdzenie o nawiązanym stosunku pracy lub o samozatrudnieniu (lub dowód o innym celu pobytu);
 • potwierdzenie posiadania środków do utrzymania (minimalnie 2000 kun miesięcznie);
 • ważne ubezpieczenie zdrowotne.

Zarobki w Chorwacji

W 2019 roku Chorwacja zatwierdziła już ponad 65 tysięcy zezwoleń na pracę dla pracowników zagranicznych. Z roku na rok ta liczba wzrasta, a rząd wydaje coraz więcej zgód. Może to wynikać z malejącej stopy bezrobocia i rosnącego deficytu pracowników na rynku pracy, ale także z coraz lepiej prezentujących się zarobków w Chorwacji. Obecnie (w 2023 roku) wynagrodzenie minimalne wynosi w tym kraju 560 EUR netto, a zatem jest to kwota bardzo zbliżona do tej w Polsce https://pl.tradingeconomics.com/poland/indicators. Niemniej przeciętne zarobki w Chorwacji mają się znacznie lepiej – średnio zarabia się około 1130 EUR netto.

Podsumowując, praca w Chorwacji nie jest szczególnie popularnym wyborem, ale biorąc pod uwagę uwarunkowania geograficzne, może być świetnym wyborem np. na wakacyjny wyjazd w celach zarobkowych. Jeśli zdecydujesz się na podjęcie zatrudnienia w tym kraju, pamiętaj o dopełnienie formalności po przyjeździe do Chorwacji!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy na Chorwacji jest praca dla Polaków?

Chorwaci narzekają na brak rąk do pracy przy pracach sezonowych. Warto więc zainteresować się tym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Czy do pracy na Chorwacji potrzebna jest znajomość języków?

Do pracy na Chorwacji wystarczy język angielski, lub niemiecki. Wbrew pozorom łatwo jest się porozumieć z Chorwatami również po polsku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Współpraca: numer

Współpraca: numer

Cztery pięć jeden pięć zero zero trzy dziewięć trzy :)
Współpraca

Współpraca

Dla wszystkich którzy chcieli by podjąć współpracę w branży transportowej przy czym rozwinąć w Chorwacji gałąź transportu osobowego z możliwością zostania tam na dłużej to zostawiam telefon do osoby która chętnie podejmie się wspólnej współpracy na tej płaszczyźnie, more:
Alibabek

Alibabek

Czy mechanik samochodowy znajdzie tam pracę? Chce wyjechać tam na zawsze z żoną
Boguś

Boguś

Z naszej strony zapewniamy, że oferty pracy w sezonie letnim w hotelarstwie i restauracjach w Chorwacji są bardzo korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Obydwie strony zyskują sporo na tej współpracy.
Bilder

Bilder

Z tego co wynika z artykułu, aby pracować w Chorwacji na dłuższy czas, muszę mieć jakieś wykształcenie i znać języki. Jest to dla mnie cenna informacja, bo zrozumiałem, że białej pracy tam nie znajdę.
ANETA

ANETA

Bardzo dobry artykuł dla osób takich jak ja, które szukają pracy za granicą. Cieszy mnie, że jest tyle ofert pracy w Chorwacji w sezonie letnim, bo byłoby to dla mnie świetne rozwiązanie.
Biegun D

Biegun D

Cieszę się, że jest tak dużo ofert pracy w rolnictwie, bo to moja pasja i od zawsze chciałem pracować na wsi. Teraz widzę, że to możliwe także za granicą, w Chorwacji!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.