Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Chorwacja

21 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Chorwacja
Każda osoba szukająca pracy chce poznać zarobki, jakie otrzyma na rękę. Niestety najczęściej przeglądając oferty pracy można natrafić na ogłoszenia opatrzone wynagrodzeniami brutto. Oznacza to, że ewentualne wynagrodzenie, jakie pozostanie po odliczeniu podatków kandydat musi obliczyć samodzielnie.

Zwyczaj publikowania ogłoszeń ze stawkami brutto ma kilka przyczyn. Można by pomyśleć, że najważniejszą przyczyną jest atrakcyjność wyższej kwoty w ogłoszeniu. Tak naprawdę głównym powodem jest brak możliwości wyliczenia zarobków netto jeżeli nie zna się konkretnego pracownika. Systemy podatkowe wielu krajów, tak i Chorwacji zakładają pewne różnice w opodatkowaniu dochodów różnych osób.

Samo wyliczanie zarobków netto nie jest bardzo skomplikowane, ale przed dokonaniem obliczeń należy się zapoznać z pewnymi kwestiami. Przyjrzyjmy się więc zagadnieniom związanym z obliczaniem zarobków netto w Chorwacji.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Chorwacji

Definicje wynagrodzeń brutto i netto są w zasadzie wszędzie takie same. W skrócie zarobkami brutto określamy wynagrodzenie pracownika przed potrąceniem obciążeń podatkowych. Analogicznie zarobkami netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma po odprowadzeniu składek na poczet podatku dochodowego. W czym więc tkwią różnice?

Każdy kraj posiada swój własny system podatkowy, co oznacza, że z wynagrodzenia są potrącane składki na różne cele. Chorwacja pod tym względem nie ma zbyt skomplikowanego systemu i z pensji pracownika może zostać potrącone do trzech składek.

Podobnie, jak w Polsce wynagrodzenie jest uszczuplane o:

 • obowiązkowe ubezpieczenie społeczne,
 • podatek dochodowy od osób fizycznych,
 • w niektórych regionach kraju może dochodzić podatek lokalny Surfax.

Warto też wiedzieć, że zatrudnienie przez agencje pracy może oznaczać naliczenie pewnych kosztów na wynagrodzenie. Pośrednicy mogą pobierać opłaty za zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takiej sytuacji pensję netto otrzymamy po odliczeniu dodatkowych opłat wynikających z umowy.

Szukasz pracy?
Dodana

MAGAZYNIER Z WÓZKIEM EPT

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

 • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Chorwacji?

Przed rozpoczęciem wyliczania wynagrodzenia netto należy poznać kwoty, jakie trzeba odliczyć z pensji brutto. W Chorwacji mogą to być aż trzy składki. Przyjrzyjmy się obciążeniom wypłaty w tym bałkańskim kraju.

Podatek dochodowy od osób fizycznych przyjął w Chorwacji formę obciążenia rosnącego progresywnie. W 2019 roku władze kraju zdecydowały się na zmodyfikowanie progów podatkowych. Wprowadzono dwie stawki podatku zależne od dochodów. W 2023 roku w Chorwacji wprowadzono walutę EURO i w związku z tym stawki podatkowe uległy zmianie.

Prezentują się one następująco ze względu na roczny dochód:

 • od 0 do 47 780 EURO - 20%
 • od 47 780 EURO wzwyż - 30%

Taki rozdział łatwo przeliczyć na dochód miesięczny. Patrząc na comiesięczne zarobki, kwotą graniczną między stawkami będzie 3.981,69 EURO. Poniżej tej kwoty dochód obejmie stawka 20%, a powyżej stawka 30%.

Poszczególne miasta i gminy mogą stosować swój własny podatek lokalny noszący nazwę Surfax. Jest on uzależniony od populacji danego regionu i wynosi od 0% do 18%. Przed wyjazdem do Chorwacji warto się dowiedzieć, jaką stawkę stosuje się w wybranym regionie.

Ostatnim ważnym obciążeniem wynagrodzenia są składki na ubezpieczenia społeczne. Z wynagrodzenia pracownika pobiera się jedynie opłaty na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto. Na tę opłatę składa się 15% dla tak zwanego I filaru oraz 5% dla tak zwanego II filaru. Ubezpieczenie zdrowotne za pracownika opłaca pracodawca, co jest częścią jego kosztów zatrudnienia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Chorwacji?

Ogólna metoda wyliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć należne obciążenia i otrzymujemy pensję netto. Problemy zaczynają się przy wyliczeniu wszystkich należności i kolejności odejmowania. Sprawdźmy, jak wyliczyć zarobki "na rękę" w Chorwacji. Przede wszystkim należy zacząć od wyliczenia i potrącenia składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Te bowiem są odejmowane od podstawy opodatkowania.

Przykładowe obliczenie dochodów netto w Chorwacji:

 • Miesięczny dochód wyniesie 3.000 € brutto.
 • Od tej kwoty należy odjąć 20% na składki ubezpieczeń społecznych, czyli kwotę 600 .
 • Całkowita ulga to 3.800 €
 • Składki, które należy potrącić to: Składka na HZZO (15,00%) - 450 €, Składka z tytułu zatrudnienia (1,70%) - 51 €, Składka za wypadek przy pracy (0,50%) - 15 €. Suma składek to 516 €.
 • Wynagrodzenie netto wyniesie 2.400 €, ponieważ dochód mieści się w pierwszym progu podatkowym.

Trzeba zaznaczyć, że to wyliczenie jest bardzo ogólne. Nie odjęliśmy podatku Surfax, ani nie uwzględniliśmy możliwych ulg podatkowych. Mimo to takie obliczenia pozwalają na uzyskanie przybliżonych dochodów netto.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Chorwacji

Obliczenie przybliżonych zarobków "na rękę" w Chorwacji nie jest specjalnie trudne, ale nie każdy dobrze się czuje przy obliczeniach matematycznych. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto.

Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków. Wystarczy wpisać kwotę brutto, aby natychmiast poznać pensję netto. Część z aplikacji pozwala na podanie bardziej szczegółowych danych, co umożliwi uwzględnienie na przykład ulg podatkowych. Warto jednak pamiętać, że ostateczne obliczenia mogą być nieco inne niż te wykonane przez urząd skarbowy.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.isplate.info/croatia-salary-income-calculator.aspx

https://www.icalculator.info/croatia.html

http://www.demano.hr/Izracun_place-en.html

Podsumowanie:
 • Przy obliczaniu zarobków netto w Chorwacji należy uwzględnić różnice w systemie podatkowym i składkach na ubezpieczenia społeczne
 • Do obciążeń brutto mogą zostać potrącone do trzech składek, w tym podatek dochodowy rosnący progresywnie, lokalny podatek Surfax i składki na ubezpieczenie emerytalne
 • Aby wyliczyć pensję netto, należy od pensji brutto odjąć odpowiednie obciążenia, w tym składki na ubezpieczenia społeczne, z uwzględnieniem specyfiki systemu podatkowego Chorwacji
 • Dostępne są kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto, które pomagają w szybkim wyliczeniu przybliżonych zarobków, jednak ostateczne obliczenia mogą różnić się od tych wykonanych przez urząd skarbowy

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Don23

Don23

Dobry tekst, można się dzięki jemu lepiej rozumieć system podatkowy Chorwacji i zadbać o przyzwoite wynagrodzenia swoich pracowników. Jakie korzyści z tego płyną dla poszczególnych sektorów gospodarki ?
dyrektor

dyrektor

Czytam o tej kwocie wolnej od pdotaku w Chorwacji i to 4000 HRK. Widać, że tam rząd dba o obywateli. Wartościowe porady w odnośnie wyliczenia wynagrodzenia netto, pomocne dla tych, którzy planują wyjechać tam do pracy.
Olaf

Olaf

Przydałoby się wiedzieć, jaki poziom zarobków jest uznawany za przeciętny w Chorwacji. Fajnie, że są takie kalkulatory brutto-netto, które ułatwiają wyliczenia. Osobiście zawsze mam kłopot z obliczaniem tego na własną rękę.
Daria

Daria

Według mnie, system podatkowy w Chorwacji jest dość prosty i przystępny. Ciekawe jaki wpłw ma podatek Surfax na wynagrodzenie netto w różnych regionach. Dobrze, że da się to sprawdzić w kalkulatorach wynagrodzeń.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.