!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Chorwacja

2 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Chorwacja
Każda osoba szukająca pracy chce poznać zarobki, jakie otrzyma na rękę. Niestety najczęściej przeglądając oferty pracy można natrafić na ogłoszenia opatrzone wynagrodzeniami brutto. Oznacza to, że ewentualne wynagrodzenie, jakie pozostanie po odliczeniu podatków kandydat musi obliczyć samodzielnie.

Proceder publikowania ogłoszeń ze stawkami brutto ma kilka przyczyn. Można by pomyśleć, że najważniejszą przyczyną jest atrakcyjność wyższej kwoty w ogłoszeniu. Tak naprawdę głównym powodem jest brak możliwości wyliczenia zarobków netto jeżeli nie zna się konkretnego pracownika. Systemy podatkowe wielu krajów, tak i Chorwacji zakładają pewne różnice w opodatkowaniu dochodów różnych osób.

Samo wyliczanie zarobków netto nie jest bardzo skomplikowane, ale przed dokonaniem obliczeń należy się zapoznać z pewnymi kwestiami. Przyjrzyjmy się więc zagadnieniom związanym z obliczaniem zarobków netto w Chorwacji.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Chorwacji

Definicje wynagrodzeń brutto i netto są w zasadzie wszędzie takie same. W skrócie zarobkami brutto określamy wynagrodzenie pracownika przed potrąceniem obciążeń podatkowych. Analogicznie zarobkami netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma po odprowadzeniu składek na poczet podatku dochodowego. W czym więc tkwią różnice?

Każdy kraj posiada swój własny system podatkowy, co oznacza, że z wynagrodzenia są potrącane składki na różne cele. Chorwacja pod tym względem nie ma zbyt skomplikowanego systemu i z pensji pracownika może zostać potrącone do trzech składek.

Podobnie, jak w Polsce wynagrodzenie jest uszczuplane o:

  • obowiązkowe ubezpieczenie społeczne,
  • podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • w niektórych regionach kraju może dochodzić podatek lokalny Surfax.

Warto też wiedzieć, że zatrudnienie przez agencje pracy może oznaczać naliczenie pewnych kosztów na wynagrodzenie. Pośrednicy mogą pobierać opłaty za zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takiej sytuacji pensję netto otrzymamy po odliczeniu dodatkowych opłat wynikających z umowy.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Chorwacji?

Przed rozpoczęciem wyliczania wynagrodzenia netto należy poznać kwoty, jakie trzeba odliczyć z pensji brutto. W Chorwacji mogą to być aż trzy składki. Przyjrzyjmy się obciążeniom wypłaty w tym bałkańskim kraju.

Podatek dochodowy od osób fizycznych przyjął w Chorwacji formę obciążenia rosnącego progresywnie. W 2019 roku władze kraju zdecydowały się na zmodyfikowanie progów podatkowych. Wprowadzono dwie stawki podatku zależne od dochodów.

Prezentują się one następująco ze względu na roczny dochód:

  • od 0 do 360 000 HRK - 24%
  • od 360 001 HKR wzwyż - 36%

Taki rozdział łatwo przeliczyć na dochód miesięczny. Patrząc na comiesięczne zarobki, kwotą graniczną między stawkami będzie 30 000 HRK. Poniżej tej kwoty dochód obejmie stawka 24%, a powyżej stawka 36%.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Chorwacki rząd w 2020 roku podniósł kwotę wolną od podatku do 4 000 HKR miesięcznie. Tak więc opodatkowany zostanie dochód dopiero przekraczający tę kwotę.

Poszczególne miasta i gminy mogą stosować swój własny podatek lokalny noszący nazwę Surfax. Jest on uzależniony od populacji danego regionu i wynosi od 0% do 18%. Przed wyjazdem do Chorwacji warto się dowiedzieć, jaką stawkę stosuje się w wybranym regionie.

Ostatnim ważnym obciążeniem wynagrodzenia są składki na ubezpieczenia społeczne. Z wynagrodzenia pracownika pobiera się jedynie opłaty na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto. Na tę opłatę składa się 15% dla tak zwanego I filaru oraz 5% dla tak zwanego II filaru. Opłaty są naliczane maksymalnie do kwoty 50 688 HRK miesięcznego dochodu bądź 608 256 HRK rocznego dochodu. Ubezpieczenie zdrowotne za pracownika opłaca pracodawca, co jest częścią jego kosztów zatrudnienia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Chorwacji?

Ogólna metoda wyliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć należne obciążenia i otrzymujemy pensję netto. Problemy zaczynają się przy wyliczeniu wszystkich należności i kolejności odejmowania. Sprawdźmy, jak wyliczyć zarobki "na rękę" w Chorwacji. Przede wszystkim należy zacząć od wyliczenia i potrącenia składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Te bowiem są odejmowane od podstawy opodatkowania.

Przykładowe obliczenie dochodów netto w Chorwacji:

  • Miesięczny dochód wyniesie 8 000 HRK brutto.
  • Od tej kwoty należy odjąć 20% na składki ubezpieczeń społecznych, czyli kwotę 1 600 HRK.
  • Wyliczone 1 600 HRK odejmujemy od pensji brutto i otrzymujemy podstawę opodatkowania wynoszącą 6 400 HRK.
  • Kwota mieści się w pierwszym koszyku podatku dochodowego, czyli odliczamy 24%. Daje nam to podatek w wysokości 624 HRK.
  • W efekcie wynagrodzenie netto wyniesie 5 776 HRK.

Trzeba zaznaczyć, że to wyliczenie jest bardzo ogólne. Nie odjęliśmy podatku Surfax, ani nie uwzględniliśmy możliwych ulg podatkowych, w tym kwoty wolnej od podatku. Mimo to takie obliczenia pozwalają na uzyskanie przybliżonych dochodów netto.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Chorwacji

Obliczenie przybliżonych zarobków "na rękę" w Chorwacji nie jest specjalnie trudne, ale nie każdy dobrze się czuje przy obliczeniach matematycznych. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto.

Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków. Wystarczy wpisać kwotę brutto, aby natychmiast poznać pensję netto. Część z aplikacji pozwala na podanie bardziej szczegółowych danych, co umożliwi uwzględnienie na przykład ulg podatkowych. Warto jednak pamiętać, że ostateczne obliczenia mogą być nieco inne niż te wykonane przez urząd skarbowy.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.isplate.info/croatia-salary-income-calculator.aspx

https://www.icalculator.info/croatia.html

http://www.demano.hr/Izracun_place-en.html

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.