Praca za granicą

Agencje pracy Chorwacja - biura pracy w Chorwacji

2 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Agencje pracy Chorwacja - biura pracy w Chorwacji
Chorwacja kojarzy się Polakom przede wszystkim z wakacjami, ale niektóre osoby decydują się wybrać ten kraj także jako miejsce swojej pracy. Poszukiwanie zatrudnienia za granicą można prowadzić na kilka sposobów, ale najskuteczniejszym zdaje się być korzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy.

Biura pracy zajmują się rekrutacją pracowników bezpośrednio dla firm bądź też same zatrudniają ludzi i oddelegowują ich do pracy tymczasowej. Tak czy inaczej, przegląd ofert agencji pracy nie jest złym pomysłem. Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem warto sobie zdać sprawę z kilku ważnych kwestii.

Każdy powinien wiedzieć, na jakich zasadach działają agencje pracy oraz jakie się ma prawa. Przyjrzyjmy się więc kilku ważnym kwestiom oraz alternatywom dla biur pracy w Chorwacji.

Na co zwracać uwagę szukając biura pracy w Chorwacji?

Zawarcie umowy z agencją pracy powinno być dobrze przemyślane. Przed rozpoczęciem współpracy trzeba się zapoznać z kilkoma kwestiami i zwrócić uwagę na kilka faktów. Przede wszystkim należy ustalić, czy dane biuro pracy działa legalnie. Większość pośredników sama chwali się posiadanymi certyfikatami potwierdzającymi legalność ich działania. Co więcej, agencje chętnie chwalą się ewentualnymi nagrodami zapewniającymi o jakości ich usług.

Jeżeli osoba poszukująca pracy zdecyduje się skorzystać z usług polskiej agencji, to sprawa staje się dość prosta, ponieważ wystarczy sprawdzić rejestr KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Stosowny spis legalnie działających agencji znajduje się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl. Nie trzeba się także martwić o duże międzynarodowe agencje. Te firmy znane na całym świecie dbają o swój wizerunek i nie mogą sobie pozwolić na działanie niezgodne z prawem danego kraju.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pniewy
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
  • 28-30 zł / h
Dodana

Ważną kwestią jest także pobieranie opłat przez agencje pracy. Generalnie pośrednicy nie mogą żądać opłat za swoje usługi od osób poszukujących pracy. Dochód czerpią od pracodawców zlecających znalezienie pracowników. Nie oznacza to, że agencja pośrednictwa pracy nie pobiera żadnych opłat. Pewne usługi mogą być odpłatne, jak na przykład badania lekarskie czy tłumaczenie dokumentów. Także po rozpoczęciu pracy pośrednicy mogą pobierać opłaty za dodatkowe usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie.

Na koniec należy zdawać sobie sprawę, że wszystkie ewentualne koszta muszą się znaleźć w umowie. Należy dokładnie przeczytać dokumenty przed podpisaniem. Ogólna zasada mówi, że im dłuższa i bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej. Taki dokument pozwoli przewidzieć wszystkie sytuacje i wyeliminuje ewentualne nieporozumienia w przyszłości.

Alternatywy dla agencji pracy w Chorwacji

Korzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy to nie jedyna droga do znalezienia zatrudnienia. Alternatywą dla prywatnych biur mogą być publiczne służby zatrudnienia. Urzędy pracy w Chorwacji gromadzą oferty lokalnych przedsiębiorców. W takich placówkach można znaleźć pomoc w zakresie poszukiwania pracy czy podnoszenia kwalifikacji. Taka forma poszukiwań jest jednak dobra dla osób przebywających na miejscu w Chorwacji. Można sprawdzić stronę chorwackiego urzędu pracy, ale niestety niezbędna będzie tu znajomość języka chorwackiego.

Chorwacki urząd pracy

Chorwacja jest jednym z krajów objętych siecią EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia działają w całej Europie i pomagają pracownikom w migracji między krajami kontynentu. Doradcy EURES pomagają w określeniu kwalifikacji oraz wskazują gdzie szukać pracy. Posiadają oni także informacje przydatne podczas wyjazdu do obcego państwa. Doradcy EURES najczęściej pracują przy urzędach pracy.

Poszukując pracy, warto także przeglądać portale internetowe z ogłoszeniami. Trzeba jednak mieć świadomość, że wiele z ofert może być publikowanych właśnie przez agencje pracy. Dobrym pomysłem jest także przeglądanie lokalnej prasy oraz słuchanie i oglądanie lokalnych mediów.

Jakie agencje pracy działają w Chorwacji?

Chorwacki rynek pracy daje spore pole do popisu dla agencji pracy. Szczególnie branża turystyczna czy rolnicza wymagają wielu rąk do pracy. Oczywiście także w innych branżach rekruterzy mają się czym wykazać. W Chorwacji można znaleźć wiele pomniejszych agencji pracy oraz kilku gigantów, ale nie sposób wskazać najlepszych. Przede wszystkim rynek pośrednictwa pracy w tym kraju dopiero nabiera tempa. Przyjrzyjmy się kilku biurom mającym dość dobrą opinię wśród chorwackich pracowników.

Naton HR Croatia - agencja pośrednictwa pracy działająca na rynkach południowej i środkowej Europy. Firma funkcjonuje na Chorwacji oraz w Bułgarii, Serbii, a nawet w Niemczech. Pośrednik posiada oferty z różnych branż.

DECRO Employment Agency - chorwacka agencja pracy z siedzibą w Zagrzebiu. Pośrednik poszukuje pracowników różnego szczebla dla firm reprezentujących szeroki wachlarz branż.

Primus Group HRM d.o.o. - biuro pracy zajmujące się rekrutacją pracowników oraz organizacją pracy tymczasowej. Firma pełni także usługi konsultacyjne i pomaga w zarządzaniu kadrą pracowniczą.

Manpower - jeden z gigantów rynku rekrutacji. Agencja bardzo dobrze znana na całym świecie, w tym w Polsce. Pośrednik posiada bogatą bazę ogłoszeń i może stanowić ciekawy punkt rozpoczęcia poszukiwań pracy.

MojPosao - agencja pracy działająca głównie internetowo w oparciu o platformę wyszukiwania pracy. Firma posiada bogatą bazę ogłoszeń z najróżniejszych sektorów rynku.

Video

Hill - chorwackie biuro pośrednictwa pracy mające siedzibę w Zagrzebiu. Pośrednik nastawiony na poszukiwanie osób do pracy tymczasowej w różnych branżach.

Adecco - kolejny z liderów rynku rekrutacji. Agencja pracy dobrze znana nad Wisłą, co oznacza że poszukiwania pracy można zacząć już w ojczyźnie. Pośrednik współpracuje z wieloma firmami na rynku, co daje dostęp do szerokiego wachlarza ofert.

Zorovic Maritime Services Ltd - firma zajmująca się rekrutowaniem marynarzy oraz pracowników na potrzeby armatorów. To dobre miejsce dla osób chcących rozpocząć bądź kontynuować karierę na morzu.

Electus DGS d.o.o. - jedna z najstarszych agencji pracy tymczasowej w Chorwacji. Biuro współpracuje z około 80 przedsiębiorcami i dostarcza im personel niższego oraz średniego szczebla.

Tak się prezentuje kilka agencji pracy cieszących się dobrymi opiniami w Chorwacji. Osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do oferty jednego biura. Warto sprawdzić równocześnie kilku pośredników, co zwiększy szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Podsumowanie:
  • Przed skorzystaniem z usług agencji pracy w Chorwacji, upewnij się, że działa ona legalnie oraz sprawdź ewentualne certyfikaty i nagrody.
  • Generalnie agencje pracy nie powinny pobierać opłat od poszukujących pracy, lecz może wystąpić wyjątek w przypadku dodatkowych usług, takich jak badania lekarskie, tłumaczenie dokumentów czy zakwaterowanie.
  • Alternatywą dla agencji pracy są publiczne służby zatrudnienia, takie jak urzędy pracy czy doradcy sieci EURES, działający w całej Europie i wspierający migrację zawodową.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kolos

Kolos

Cieszy mnie fakt, że agencje pośrednictwa pracy są w Polsce dokładnie regulowane, co zapewnia nas jako pracodawców i pracowników, że będziemy mieli do czynienia z legalnymi pośrednikami. Warto korzystać z ich usług, szczególnie na chorwackim rynku pracy.
Redakcja

Redakcja

Bardzo ważne, aby przed skorzystaniem z usług agencji pośrednictwa pracy sprawdzić ich legalność i wymagane opłaty za usługi. Dobrze, że autor artykułu zwrócił uwagę na te kwestie.
marcin

marcin

Przydatne informacje dla tych, którzy wybierają Chorwację jako cel migracji zarobkowej. Cieszy mnie fakt, że istnieją alternatywy dla agencji pracy, takie jak publiczne służby zatrudnienia czy portale internetowe z ogłoszeniami o pracę.
Pilotka

Pilotka

To artykulik to kopalnia informacji dla osób szukających pracy w Chorwacji. Bardzo przydatne porady dotyczące wyboru agencji zatrudnienia. Trzeba uważać na osoby, które wyłudzą pieniądze i nie dadzą właściwej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.