Praca za granicą

Podatek dochodowy w Bułgarii - stawki podatkowe

9 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

14 komentarzy
Podatek dochodowy w Bułgarii - stawki podatkowe
Bułgaria nie jest zbyt atrakcyjnym rynkiem pracy dla Europejczyków ze względu na jedne z najniższych zarobków w Unii Europejskiej. Jednak osoby planujące przeprowadzkę na stałe do tego kraju mogą liczyć na niskie koszty utrzymania oraz bardzo niskie podatki.

Władze bułgarskie zdecydowały się w 2008 roku na zastąpienie podatku dochodowego od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie formą podatku liniowego. Nie tylko ustalono nową metodę naliczania, ale także zastosowano bardzo niską stawkę. W efekcie podatnicy w Bułgarii zapłacą teraz najmniej spośród wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Bułgaria przez wielu może zostać uznana za raj podatkowy. Przyjrzyjmy się więc bliżej podatkowi dochodowemu w tym bałkańskim kraju.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Bułgarii?

Przed 2008 rokiem bułgarscy podatnicy płacili podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie w zależności od dochodów. Stawki rosły od 10% do 24%. W 2008 roku zdecydowano się na wprowadzenie liniowego podatku PIT oraz CIT. Oznacza to, że bez względu na dochód, osoby prywatne oraz przedsiębiorcy płacą jedną stawkę procentową.

Video

Szukasz pracy?

Asystent ds. księgowości

BIURO RACHUNKOWO-DORADCZE BOŻENA GROMADZKA-ARCIKIEWICZ

  • Chwaszczyno
Dodana

Magister farmacji Kraków

GALEN J.Talik, M.Stolarczyk Spółka Jawna

  • Kraków
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Elektryk przemysłowy - Niemcy!!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Obecna stała stawka podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi w Bułgarii 10%. Także podatek CIT został objęty stawką 10%, a w regionach o wysokim bezrobociu stosuje się stawkę 0%. Takie posunięcie ma zachęcać zagranicznych inwestorów.

Bułgaria zachęca do zostania rezydentem podatkowym tego kraju

Władze bułgarskie starają się ściągać zagranicznych inwestorów oraz pracowników do swojego kraju. Niski podatek ma być jednym z magnesów. Rezydenci podatkowi kraju mają obowiązek rozliczyć się z dochodów na całym świecie, a co za tym idzie, zostanie rezydentem Bułgarii, może wpłynąć na obniżenie zobowiązań podatkowych.

Według bułgarskiego prawa rezydentem podatkowym kraju zostaje osoba, która przebywa na jego terenie ponad 183 dni w ciągu 12 miesięcy. Drugim warunkiem jest posiadanie centrum interesów życiowych w Bułgarii. Pod tym terminem kryje się posiadanie na terenie Bułgarii rodziny, zatrudnienia, nieruchomości czy inwestycji.

Video

Jak się rozlicza podatki w Bułgarii?

Podatnicy w Bułgarii muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten podobnie, jak w Polsce jest w Bułgarii tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Termin składania deklaracji przez osoby prywatne mija 30 kwietnia następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

Warto odnotować, że rezydenci podatkowi Bułgarii pracujący tylko u jednego bułgarskiego pracodawcy i czerpiący dochód tylko z zatrudnienia u niego nie muszą składać zeznania podatkowego. Pracodawca samodzielnie przekazuje informacje do urzędu skarbowego, który dokonuje automatycznego rozliczenia i ustalenia stawek podatku na kolejny rok. Proces odbywa się do 31 stycznia następnego roku po rozliczanym roku podatkowym.

Osoby fizyczne mają możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego do dnia 30 września następnego roku. Rozliczenia można dokonać, wysyłając deklarację pocztą, bądź drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu NRA. System oraz stosowne informacje są dostępne na stronie:

Podatnicy do obsługi systemu NRA potrzebują osobistego kodu identyfikacyjnego (ARC), który uzyskuje się w biurach National Revenue Agency. Do poprawnego wypełnienia deklaracji konieczne będzie posiadanie dokumentów od pracodawców potwierdzających uzyskane dochody oraz wysokość odprowadzanych składek.

Rozliczenie roczne jest okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku oraz możliwością skorzystania z ulg podatkowych. Bułgarskie władze przewidziały szereg odpisów z tytułu między innymi wydatków na dzieci, dzieci niepełnosprawne, darowizny czy kosztów składek na ubezpieczenie dobrowolne. Warto więc przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Prawo bułgarskie nakłada też obowiązek przechowywania dokumentów przez pięć lat na wypadek kontroli podatkowej. Urząd skarbowy w Bułgarii ma w zwyczaju prowadzić często kontrole w przypadku dużych zwrotów podatku dochodowego.

Jak rozliczyć dochody z Bułgarii w Polsce?

Osoby czerpiące dochód z pracy w Bułgarii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązanymi do złożenia rocznej deklaracji przed rodzimym fiskusem muszą wykazać dochód zagraniczny. Oznacza to, że w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać wpływy pochodzące z pracy w Bułgarii. Na szczęście nie podlegają one podwójnemu opodatkowaniu.

Polskę i Bułgarię wiąże wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany. Podatnik musi wykazać zarobki uzyskiwane w Bułgarii, ale nie zostaną one w Polsce opodatkowane. Będą jednak brane pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej podatku dochodowego dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu.

System podatkowy Bułgarii zdaje się być bardzo przyjazny i wręcz zachęcający do zmiany statusu rezydencji. Z pewnością wyjeżdżając zarobkowo do tego bałkańskiego kraju, nie trzeba się bać płacenia wysokich podatków.

Podsumowanie:
  • Bułgaria wprowadziła liniowy podatek PIT oraz CIT w wysokości 10% dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców bez względu na dochód
  • W regionach o wysokim bezrobociu, stawka CIT wynosi 0% w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestorów
  • Rezydenci podatkowi Bułgarii są zobowiązani do rozliczenia się z dochodów na całym świecie, jednak dzięki niskiemu podatkowi mogą obniżyć swoje zobowiązania podatkowe
  • Osoby czerpiące dochód z pracy w Bułgarii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi muszą wykazać dochód zagraniczny w polskiej deklaracji PIT-36, jednak nie podlegają one podwójnemu opodatkowaniu dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania

To może Cię również zainteresować

Praca Bułgaria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Karol

Karol

Zachęcające jest to, że Bułgaria stosuje stawkę 0% podatku CIT w regionach o wysokim bezrobociu. Być może warto spróbować znaleźć pracę w takim regionie?
Aro

Aro

Jestem zadowolony z decyzji Bułgarii o wprowadzeniu liniowego podatku dochodowego. Dzięki temu system podatkowy jest prostszy i bardziej przejrzysty.
Świstak

Świstak

Stawka podatku dochodowego w Bułgarii jest bardzo korzystna w porównaniu z innymi krajami. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć tam pracę.
Natalia

Natalia

Zastanawiam się nad zmianą rezydencji podatkowej na Bułgarię. Niski podatek i przyjazny system podatkowy na pewno są dużymi atutami tego kraju.
Oddy

Oddy

Może warto przeprowadzić się do Bułgarii w celu znalezienia pracy? Niska stawka podatku dochodowego z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby ofert pracy.
Mateusz

Mateusz

Podatek CIT w Bułgarii wynosi tylko 10%, co jest bardzo korzystne dla firm. Mam nadzieję, że Bułgaria pozostanie w takim kierunku i będzie dalej zachęcać zagranicznych inwestorów.
mexx viking

mexx viking

Podoba mi się, że Bułgaria stara się ściągnąć do siebie inwestorów i pracowników z zagranicy. Wysoka bezrobocie w moim kraju zmusza mnie do szukania pracy poza granicami Polski.
Arkadiusz

Arkadiusz

Cieszę się, że Bułgaria oferuje tak przyjazny system podatkowy. Bez wątpienia to zachęci wielu ludzi do zostania rezydentem podatkowym tego kraju.
Murek

Murek

Może przeprowadziłbym się do Bułgarii w celu znalezienia pracy? Stawka podatku dochodowego jest bardzo zachęcająca, a to z pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego tego kraju.
Amazonka

Amazonka

Z pewnością zainteresuje mnie praca w Bułgarii, gdyż stawka podatku dochodowego jest naprawdę niska. Mam nadzieję, że w ten sposób zwiększę swoje dochody z pracy.
poważny

poważny

Cieszę się, że Bułgaria zachęca zagranicznych inwestorów niskim podatkiem. To z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby firm, które chcą działać w tym kraju.
Czytelnik

Czytelnik

Informacja o podatkach jest niekompletna. Dochód z Bułgarii nie będzie rozliczany w Polsce tylko na ryczałcie. Na zasadach ogólnych będzie dodany do nowego wyliczenia podatkowego.
qwerty

qwerty

Właśnie przeglądam... Jest Andora, Malta, Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria... Od wyboru do koloru :-)
hehehe

hehehe

jak wejdzie polski nowy wał i podwyżka PITu, to odpłynie płatników, oj odpłynie

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.