Praca za granicą

Praca Bułgaria

15 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy
Praca Bułgaria
Wyjazdy za granicę do pracy wciąż cieszą się dużą popularnością. Decydują się na nie młodzi, pragnący przygód i poznania innych kultur, jak i starsi, emigrujący stricte w celach zarobkowych. Kraje bałkańskie nie są szczególnie popularną destynacją, ale i tam można spotkać naszych rodaków, decydujących się na podjęcie zatrudnienia. Praca Bułgaria – jaka jest jej specyfika? Czy trzeba znać język? Gdzie szukać ofert pracy w Bułgarii i jakich formalności należy dopełnić? Sprawdźmy!

Praca w Bułgarii

Polacy decydujący się na wyjazdy w celach zarobkowych najczęściej stawiają na kraje Europy Zachodniej – Niemcy, Holandię czy Wielką Brytanię. Z uwagi na atrakcyjne zarobki, chętnie też udają się do Skandynawii, szczególnie Norwegii i Szwecji. Niemniej nie można też zapominać o innych destynacjach. Wśród nich znajdują się Bałkany i między innymi praca w Bułgarii.

W Bułgarii dobrze rozwinięte jest rolnictwo – uprawia się:

 • zboża,
 • rośliny przemysłowe (słonecznik, tytoń, bawełna),
 • warzywa,
 • ale niezwykle znaczenie ma też uprawa drzew owocowych i winorośli.

Ważnym działem gospodarki są rybołówstwo oraz sektor wydobywczy.

W Bułgarii występują:

 • złoża miedzi i rud żelaza,
 • niewielkie zasoby węgla kamiennego,
 • ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dużą dynamikę wykazuje produkcja stali, miedzi, cynku, ołowiu, a także maszyn i urządzeń, chemikaliów i wyrobów przemysłu spożywczego. Ważną rolę odgrywa także turystyka – rozwinięta szczególnie na wybrzeżu Morza Czarnego.

Praca w Bułgarii cieszy się dużą popularnością, odkąd Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej. Stała się ona tzw. outsorcingowym sercem Europy, bowiem z uwagi na niskie stawki PIT i składki ubezpieczeniowe, chętnie rejestrowane są tam firmy. Koszt zatrudniania pracowników jest zdecydowanie niższy niż w innych częściach Starego Kontynentu, więc poza standardowymi gałęziami gospodarki, można też szukać pracy w innych sektorach – m.in. informatycznym, programistycznym, medialnym itp.

Oferty pracy w Bułgarii

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, praca Bułgaria może przybierać różną formę, w zależności od branży. Dostępne są wakaty zarówno w pracy fizycznej – np. na roli, w hotelarstwie czy gastronomii, jak i na wyższych stanowiskach. Posiadając odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, można z powodzeniem znaleźć oferty pracy w Bułgarii np. w międzynarodowych korporacjach.

Jeśli interesuje Cię praca w Bułgarii od zaraz, warto poszukać zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy. Te pomagają zarówno w znalezieniu pracy w interesującej Cię branży, jak i często w kwestiach organizacyjnych – np. transport, zakwaterowanie czy dopełnieniu formalności po przyjeździe do Bułgarii. Jeśli jednak masz nieco czasu i nie boisz się organizacji całego przedsięwzięcia, poszukaj ofert w sieci – np. na portalach pracy czy w mediach społecznościowych. Warto też zawiązać kontakt z osobami, które już mieszkają i pracują za granicą – ich wskazówki będą z pewnością bardzo przydatne.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik / pracownica działu logistyki sklepu - Gdańsk (Oliwa)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Gdańsk
 • 4 700-6 400 zł / mc
Dodana

Monter balustrad – praca w Niemczech

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Niemcy
Dodana

Video

Praca sezonowa w Bułgarii

Bułgaria to kraj bardzo turystyczny, szczególnie jeśli chodzi o miejscowości ulokowane nad wybrzeżem Morza Czarnego. Tam bez wątpienia możliwa jest praca sezonowa w Bułgarii w sektorze turystyki. Pracodawcy poszukują na sezon letni (od maja do października) pracowników do swoich hoteli, restauracji czy punktów sprzedaży. Co więcej, można też zdecydować się na wyjazd do pracy np. z biurem podróży i tam podjąć prace jako animator, przewodnik czy rezydent. Takich ofert pracy w Bułgarii należy szukać z wyprzedzeniem, a często do tego niezbędne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji – np. kursu animatora.

Ponadto zatrudnienia sezonowego można też poszukiwać wraz ze wzmożonymi potrzebami zakładów pracy – np. w okresie przedświątecznym często poszukiwane są dodatkowe siły robocze do pracy w fabrykach czy na magazynach. Nie zapominajmy także, że praca sezonowa w Bułgarii obfituje także w sektorze rolnictwa. Poszukiwane są osoby do pracy przy zbiorach owoców i warzyw czy pomocy w gospodarstwach.

Video

Zarobki w Bułgarii

Bułgaria jest krajem, w którym godzinowe koszty pracy są najniższe w całej Unii Europejskiej, ale jednocześnie warto pamiętać, że bardzo niskie są też podatki w Bułgarii (obowiązuje liniowa stawka podatku dla wszystkich osób fizycznych, wynosząca 10% od dochodu). Standardowy czas pracy dla pięciodniowego tygodnia pracy wynosi 40 godzin. Trzeba też pamiętać, iż w bułgarskim kodeksie pracy sformułowana jest ogólna zasada głosząca, że praca w godzinach nadliczbowych jest zabroniona. Przejdźmy jednak do sedna – jak prezentują się zarobki w Bułgarii? W tym kraju obowiązuje bowiem minimalna płaca miesięczna lub godzinowa, ustalana corocznie przez rząd. W 2023 roku jest to 780 BGN na miesiąc, czyli ok. 1870 zł. Wiele jednak zależy od miejsca zatrudnienia i posiadanych umiejętności.

Formalności po przyjeździe do Bułgarii

 • Meldunek – to jedna z pierwszych, a jednocześnie niezwykle ważnych formalności po przyjeździe do Bułgarii, jakie musimy dopełnić. Po przekroczeniu bułgarskiej granicy mamy bowiem 5 dni na zameldowanie się w urzędzie paszportowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, najbliższym urzędzie miasta lub gminy albo na dowolnym posterunku policji. Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, więc na przykład zamiast pracy sezonowej interesuje Cię praca w Bułgarii na dłużej, konieczne jest dokonanie legalizacji pobytu.
 • Musisz postarać się o pozwolenie na dłuższy pobyt, a zatem udowodnić, że masz pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, jesteś ubezpieczonym uczniem/studentem lub też posiadasz wystarczająco dużo oszczędności, by nie wystąpiła konieczność korzystania ze świadczeń bułgarskiej opieki społecznej.

Formalności po przyjeździe do Bułgarii to jedno, ale są jeszcze kwestie formalne obowiązujące przy podejmowaniu pracy. W Bułgarii pracownicy są zatrudniani na umowy o pracę, ale występują też umowy na kształt umowy zlecania. Każda powinna być zawarta na piśmie, a w ciągu 3 dni od daty jej podpisania, pracodawca ma obowiązek pisemnie powiadomić regionalny oddział urzędu skarbowego. Warto się upewnić, czy dopełnił ten wymóg.

Jak widzisz, praca Bułgaria to obszerne zagadnienie. Mamy nadzieję, że już nieco wiesz na temat tego państwa i pracy w nim, przez co podjęcie decyzji o wyjeździe będzie łatwiejsze. Zachęcamy do sprawdzenia ofert pracy, a także skrupulatnego zapoznania się z informacjami, w kwestii formalności po przyjeździe do Bułgarii.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czym można się zająć w Bułgarii?

W Bułgarii czeka na nas wiele ciekawych ofert pracy, w zależności od naszego wykształcenia i doświadczenia. Warto zainteresować się tym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Czy w Bułgarii można znaleźć pracę sezonową?

W Bułgarii z łatwością można znaleźć pracę w sezonie letnim w branży gastronomiczno-turystycznej oraz w rolnictwie, np. przy zbiorach warzyw i owoców.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Zfzisaw

Zfzisaw

Szukam lekkiej pracy sezonowej w Bułgarii w słonecznym brzegu czekam na oferty może być turystyce może być w handlu Ale nie cały dzień prac 7-8 godzin maksymalnie
Jaan gil

Jaan gil

Myślę że jakby była praca to ludzie z polski by oblegali
kierownik PUO

kierownik PUO

Nie dziwię się, że Bułgaria jest popularnym miejscem dla outsourcingu. Niskie koszty pracy to korzyść nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców, którzy mogą zatrudnić więcej pracowników lub zwiększyć inwestycje w swoją firmę.
Zelax

Zelax

Bardzo przydatne porady, szczególnie dotyczące formalności po przyjeździe do Bułgarii. Zastanawiam się jednak, czy jednoczesne szukanie pracy oraz załatwienie formalności nie okaże się zbyt dużym wyzwaniem.
Klara Dobija

Klara Dobija

Praca sezonowa w Bułgarii to okej opcja dla osób poszukujących zatrudnienia, ale niestety nie jest to rozwiązanie na dłużej. Minimalna płaca miesięczna wynosząca 312 euro to dla mnie trochę za mało, a przecież koszty życia też trzeba wziąć pod uwagę.
Zenko T

Zenko T

Cieszy mnie to, że w Bułgarii można znaleźć pracę nie tylko w sektorze turystycznym, ale również w branżach IT czy medialnym. W dodatku koszty zatrudnienia są bardzo niskie, co na pewno jest plusem dla osób szukających pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.