Praca za granicą

Podatek dochodowy na Węgrzech - stawki podatkowe

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy na Węgrzech - stawki podatkowe
Wyjazd do pracy na Węgrzech nie oznacza, że można uciec przed podatkami. Każda legalnie zarabiająca osoba na Węgrzech jest zobowiązana do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Stosowne składki na poczet podatku w przypadku umowy o pracę są potrącane przez pracodawców z wynagrodzenia.

Węgry są jednym z nielicznych państw w Europie stosujących podatek liniowy. Takie rozwiązanie pozwala nieco ułatwić życie podatnikom, choć warto zaznaczyć, że niektóre władze lokalne narzucają także swoje podatki mające sfinansować działania samorządów.

Osoby czerpiące dochód na Węgrzech muszą także pamiętać o rocznym rozliczeniu z lokalnym fiskusem. Jeżeli planujesz wyjazd do kraju naszych "bratanków" to warto bliżej zapoznać się z systemem podatkowym Węgier. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o podatku dochodowym od osób fizycznych na Węgrzech i obowiązkach z nim związanych.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego na Węgrzech?

Węgierskie władze od dłuższego czasu stosują liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki temu podatnicy nie będą mieć problemu z wyliczeniem odpowiednich progów procentowych, pod jakie podchodzi uzyskany przez nich dochód.

Od 2016 roku na Węgrzech obowiązuje stawka podatku dochodowego wynosząca 15%. Wcześniej podatnicy płacili o 1% więcej.

Video

Szukasz pracy?

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

  • Libiąż
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

  • Szczecin
  • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Warto nadmienić, że nierezydenci kraju zapłacą podatek dochodowy jedynie od dochodów uzyskanych na terenie Węgier. W przypadku rezydentów podatek zostanie odprowadzony od wszystkich dochodów uzyskanych w trakcie roku podatkowego.

W tym miejscu warto też odnotować, że od 2020 roku zmieniły się składki na ubezpieczenia społeczne na Węgrzech. Rząd zdecydował się na zastąpienie czterech oddzielnych składek na różne ubezpieczenia jedną. Teraz z wynagrodzenia brutto podatników wraz z podatkiem dochodowym będzie potrącane 19,5% na poczet ubezpieczeń społecznych. W 2023 roku składka wynosi 18,5%.

Kto jest rezydentem podatkowym na Węgrzech?

Podatnicy na Węgrzech dzielą się na rezydentów oraz nierezydentów podatkowych. Ustalenie statusu rezydencji jest kluczowe dla wyliczenia należnego podatku dochodowego podczas rocznego rozliczenia.

Sprawdźmy, kto zostaje rezydentem Węgier?
Rezydentami podatkowymi Węgier zostają osoby posiadające obywatelstwo kraju bądź przebywające na terenie kraju ponad 183 dni w roku kalendarzowym. Za rezydenta może zostać uznana także osoba posiadająca stałe miejsce zamieszkania na Węgrzech, bądź mająca w kraju centrum interesów życiowych.

Jak się rozlicza podatki na Węgrzech?

Podobnie, jak w Polsce tak i na Węgrzech podatnicy mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym. To jedyna możliwość starania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego oraz skorzystanie z ewentualnych ulg podatkowych. Deklarację podatkową składa się za zakończony rok podatkowy, który na Węgrzech jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Podatnicy muszą złożyć stosowną deklarację w urzędzie skarbowym do 20 maja kolejnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego. Trzeba zaznaczyć, że niedopełnienie terminu zaowocuje naliczaniem odsetek za każdy dzień po upływie terminu.

Ważne!
Deklaracji podatkowej nie trzeba składać w przypadku, gdy roczny dochód nierezydenta nie przekroczył 200 000 HUF.

W innym wypadku należy dokonać rozliczenia z fiskusem. Obcokrajowcy zarabiający w tym kraju powinni także złożyć deklarację podatkową przed wyjazdem z Węgier bądź do 90 dni po wyjeździe za pośrednictwem pośrednika.

Podatnicy mogą pobrać formularz deklaracji podatkowej 53INT ze strony Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA): www.nav.gov.hu. W celu poprawnego wypełnienia deklaracji należy pobrać oprogramowanie ANYK, za pomocą którego dokonuje się rozliczeń drogą on-line. Na stronie NTCA można też znaleźć deklarację w formacie PDF i ją wydrukować, a następnie wypełnić i odesłać do urzędu, bądź dostarczyć osobiście.

Podatnicy do poprawnego wypełnienia deklaracji będą potrzebowali dokumentów od pracodawcy z wyszczególnionymi dochodami oraz potrąconymi składkami na poczet podatku dochodowego, oraz ubezpieczeń społecznych.

Jak rozliczyć dochody z Węgier w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed rodzimym fiskusem. Rozliczenie w przypadku uzyskiwania dochodu na Węgrzech wymaga wypełnienia deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. W formularzu należy wykazać zagraniczny dochód. Na szczęście podatnik nie musi się obawiać podwójnego podatku dochodowego.

Polskę i Węgry łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód z zagranicy zostaje ujęty w rozliczeniu, ale nie podlega opodatkowaniu. Zostaje jednak wzięty pod uwagę przy wyliczaniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w kraju rozliczania.

System podatkowy na Węgrzech jest dość przejrzysty i całkiem atrakcyjny. Nie powinien przysparzać wielu problemów Polakom pracującym w tym kraju. Nie trzeba się też obawiać podwójnego opodatkowania dochodu przy rozliczeniu z polskim fiskusem.

Podsumowanie:
  • Węgry stosują liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 15% od 2016 roku, zniżając go o 1% w porównaniu z poprzednimi latami.
  • Rezydenci podatkowi na Węgrzech odprowadzają podatek z wszystkich dochodów uzyskanych w trakcie roku podatkowego, podczas gdy nierezydenci odprowadzają podatek jedynie od dochodów uzyskanych na terenie Węgier.
  • Polscy rezydenci podatkowi, którzy uzyskują dochody na Węgrzech, mogą skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów między Polską i Węgrami, która stosuje metodę wyłączenia z progresją, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
  • Podatnicy mają obowiązek składania rocznej deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym, która musi zostać złożona do 20 maja kolejnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

To może Cię również zainteresować

Praca Węgry

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Stary felczer

Stary felczer

Jako pracodawca zainteresowany jestem informacjami na temat systemu podatkowego w kraju, w którym działam. Ten artykuł dał mi dobrą wiedzę o obowiązkach i stawkach podatkowych dla naszych pracowników na Węgrzech.
Otylia

Otylia

Jestem w trakcie poszukiwania pracy na Węgrzech i ten artykuł dał mi wgląd w system podatkowy w tym kraju. Jestem teraz lepiej przygotowany do podjęcia pracy i wynegocjowania odpowiedniego wynagrodzenia.
Marianna

Marianna

Ten artykuł może nie dotyczyć mnie bezpośrednio, ale zawsze warto poznać informacje na temat podatków w kraju, który może stać się miejscem mojej przyszłej pracy. Dzięki za te cenne wskazówki!
Lewandowski 9

Lewandowski 9

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że nie muszę się obawiać podwójnego opodatkowania przy rozliczeniu z polskim fiskusem. To bardzo ważna informacja dla mnie jako pracownika pracującego w Polsce i na Węgrzech.
Stary Weteran

Stary Weteran

Daj Boże Takiego premiera jak Orban Mojej umęczonej Ojczyźnie....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.