Praca za granicą

Praca Węgry

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Praca Węgry
Wyjazd do pracy za granicą to często ciężka decyzja. Jedni decydują się na nią w poszukiwaniu lepszych warunków życia, inni jadą, by zarobić i odłożyć środki, a jeszcze inni po prostu marzą o przygodzie. Praca Węgry – nie jest to szczególnie popularny wybór wśród osób emigrujących, ale w sieci pojawiają się oferty pracy na Węgrzech, które zachęcają do wyjazdu. Czy możliwa jest praca na Węgrzech bez języka? Jakie są zarobki i z jakimi formalnościami przyjdzie nam się zmierzyć po przyjeździe? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej!

Praca na Węgrzech

Polak, Węgier, dwa bratanki itd. – sformułowanie, które wywołuje uśmiech na twarzy, ale jest też świadectwem zażyłej przyjaźni i pokrewieństwa narodu polskiego i węgierskiego. I choć Polaków i Węgrów łączą karty historii, to jednak dziś są to dwa zupełnie inne narody. Różne pod względem kultury, obyczajów i warunków do życia. Jest jednak coś, co sprawia, że praca na Węgrzech przyciąga Polaków. Decydują się oni na podejmowanie prac sezonowych, dorywczych, wakacyjnych, ale niekiedy też na życie na stałe w kraju Madziarów.

Praca Węgry to wiele możliwości. Kraj ten liczy blisko 10 milionów mieszkańców i jest wysoko rozwinięty. W kwestii gospodarki warto zwrócić uwagę na przemysł. Występują tu złoża surowców mineralnych (m.in. miedzi, węgla, ropy, gazu), przez co znaleźć można zatrudnienie w przemyśle wydobywczym. Ponadto koncerny zagraniczne mają udziały w gospodarce.

Na Węgrzech znajdują się fabryki:

  • Siemensa,
  • Philipsa,
  • General Electric,
  • General Motors,
  • Audi,
  • Forda,
  • Mercedesa.

Na uwagę zasługują także przemysł chemiczny i maszynowy, spożywczy (winiarski, olejarski, owocowo-warzywny, mięsny, tytoniowy) czy poligraficzny. Wszystkie te gałęzie sprzyjają pojawianiu się atrakcyjnych ofert pracy na Węgrzech. Nie możemy też zapominać o rolnictwie i turystyce. Właśnie tam możliwa jest praca sezonowa Węgry – np. w restauracjach, przy zbiórkach owoców czy w hotelach.

Oferty pracy na Węgrzech

Węgry wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., w wyniku czego Polacy mogą podejmować pracę na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa. Oferty pracy na Węgrzech odnoszą się do różnych lokalizacji, ale bezsprzecznie najwięcej wakatów znajdziemy w dużych miastach, takich jak Budapeszt, Eger, Pecz, Debreczyn czy Segedyn. Na uwagę zasługuje fakt, że od jakiegoś czasu w kraju Madziarów odnotowuje się niską stopę bezrobocia, co sprzyja poszukiwaniom pracy. Pracodawcy borykają się bowiem z niedoborem pracowników i poszukują ich do swoich firm – zarówno na stanowiska specjalistyczne, jak i do pracy fizycznej. Praca Węgry to mnóstwo możliwości. To, jakie zatrudnienie się znajdzie, zależy m.in. od kwalifikacji, znajomości języka czy posiadanego doświadczenia.

Oferty pracy na Węgrzech możesz znaleźć w internecie – warto już przed wyjazdem sprawdzić, na jakie wakaty możesz liczyć oraz zorientować się, jakie są zarobki na Węgrzech w branży, która Cię interesuje. Ogłoszenia dostępne są na portalach pracy, a niekiedy też warto ich poszukać w mediach społecznościowych. Oczywiście w kraju tym funkcjonują także agencje zatrudnienia. Jeśli interesuje Cię praca sezonowa Węgry i na przykład chcesz wyjechać na wakacje, by nieco zarobić, wówczas warto skorzystać z ofert takich instytucji. Często możesz liczyć na pomoc przy organizacji dojazdu czy zakwaterowania. Niekiedy możesz natrafić także na oferty od agencji specjalizujących się w pośrednictwie pracy na wyższych stanowiskach – np. poszukujących pracowników międzynarodowych korporacji.

Szukasz pracy?

Elektryk

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Pracownik działu kadr

MAJET

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Praca sezonowa Węgry

Okresowe wyjazdy do pracy za granicę szczególnie popularne są w takich kierunkach, jak Niemcy czy Holandia. Niemniej osoby poszukujące nowych wrażeń i pragnące poznać lepiej inne kultury, decydują się także na inne destynacje. Praca sezonowa Węgry cieszy się popularnością wśród studentów, a także osób związanych z branżą turystyczną. Można bowiem znaleźć atrakcyjne oferty pracy w restauracjach, kawiarniach, pubach czy hotelach. Oferty pracy w sektorze turystyki dostępne są szczególnie w stolicy, ale też w miejscowościach typowo wakacyjnych – np. nad jeziorem Balaton czy Sarvar. Pracy sezonowej na Węgrzech warto też poszukać w rolnictwie. W sezonie od lata do jesieni potrzebne są ręce do pracy, a rolnicy, jak i agencje zatrudnienia, szukają pracowników np. do zbiorów owoców, plewienia czy obsługi maszyn rolniczych.

Video

Praca na Węgrzech bez języka

Ta kwestia ściśle odnosi się do pracy sezonowej na Węgrzech. Tam najczęściej nie jest wymagana znajomość węgierskiego, a wystarczy komunikatywny angielski lub niemiecki. Co więcej, nawet jeśli nie znasz żadnego języka obcego, istnieje szansa na znalezienie wakatu – najlepiej by wówczas osoba, z którą jedziesz do pracy (np. partner, przyjaciel), umieli się porozumieć bądź też w danym miejscu byli już zatrudnieni inni Polacy. Wiele z ofert zamyka się w wymaganiach „polski, angielski i chęci do pracy”, co oznacza, że z powodzeniem bez znajomości węgierskiego można znaleźć dla siebie ofertę pracy na Węgrzech.

Praca na Węgrzech bez języka jest również możliwa na wysokich stanowiskach. Kraj ten jest dobrze rozwinięty, co owocuje otwieraniem się filii międzynarodowych firm. Jeśli nie znasz węgierskiego, ale dobrze posługujesz się angielskim, niemieckim lub innym językiem, wymaganym przez pracodawcę, z powodzeniem możesz znaleźć pracę dla siebie. Tutaj jednak wymagane poza językiem będą też inne kwalifikacje i kompetencje – np. wykształcenie, umiejętności, certyfikaty czy doświadczenie.

Zarobki na Węgrzech

Węgry to kolejne państwo w Europie, które zdecydowało się na zauważalną podwyżkę płacy minimalnej.

Wysokośc płacy minimalnej na Węgrzech:
Obecnie płaca minimalna wynosi 626 EUR na miesiąc (wrzesień 2023).

Niemniej średnie zarobki na Węgrzech prezentują się bardziej optymistycznie – wynoszą około 800 euro miesięcznie. Jeśli interesuje Cię praca Węgry tylko na jakiś czas, np. żeby zarobić i zwiedzić ten kraj, możesz pracować także w nadgodzinach czy w weekendy i wówczas zarobić całkiem sporo. Oczywiście na wyższe zarobki mogą też liczyć osoby wykształcone i posiadające specjalistyczne umiejętności. Na przykład dyrektor oddziału w międzynarodowej korporacji może liczyć na zarobki na Węgrzech nawet powyżej 4500 euro miesięcznie, a elektryk około 3500 euro miesięcznie.

Formalności po przyjeździe do Węgier

Tworzenie prawa pracy na Węgrzech podąża za prawodawstwem europejskim i trendami międzynarodowymi. Przepisy prawa obowiązujące od dnia 1 lipca 2012 roku, można znaleźć w Kodeksie Pracy, a jego uzupełnienie stanowi Kodeks Cywilny. Ponadto wobec obcokrajowców zastosowanie ma ustawa I z 2007 roku, o wjeździe i pobycie osób posiadających prawo swobodnego podróżowania i pobytu oraz ustawa II z 2007 roku, o wjeździe i pobycie obywateli krajów trzecich, które przeniosły na węgierski obszar prawa wspólnotową dyrektywę o długotrwałym pobycie oraz zasady kodeksu kontroli granic z Schengen.

Formalności po przyjeździe do Węgier jest kilka, szczególnie gdy interesuje nas praca Węgry. Wjazd do kraju możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Aby podjąć pracę na Węgrzech, potrzebujemy jednak spełnić pewne kryteria – wyrobić 2 dokumenty, tj. numer ubezpieczenia społecznego (TAJ szam) oraz numer podatkowy (adoazonosito szam). By otrzymać powyższe numery, musimy zameldować się w miejscu naszego stałego pobytu na Węgrzech i wyrobić kartę adresową. Potrzebna będzie więc umowa najmu oraz poświadczenie dwóch świadków. Można w tym celu skorzystać z pomocy firm relokacyjnych. Następnie zgłaszamy się do Urzędu Imigracyjnego na Węgrzech z wypełnionymi formularzami, umową o pracę i umową z najmu mieszkania, a także kartą węgierskiego ubezpieczenia społecznego.

Podsumowując, praca na Węgrzech to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą mieszkać i zarabiać za granicą. Interesująca kultura, wyśmienite jedzenie i przyjazne nastawienie Madziarów sprawią, że poczujemy się tam naprawdę dobrze. Jeśli więc planujesz wyjazd, sprawdź oferty pracy na Węgrzech i pamiętaj o formalności, jakich musisz dopełnić!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy Polacy są mile widziani na Węgrzech?

Polaków z Węgrami łączy wielka przyjaźń. Jesteśmy mile widziani w kraju Madziarów.

Czy można pracować na Węgrzech bez języka węgierskiego?

Na Węgrzech działa wiele międzynarodowych korporacji. Można tam znaleźć pracę, w której potrzebny będzie język angielski, lub inny język obcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

kazik

kazik

Myślę, że warto zainteresować się ofertami pracy na Węgrzech, zwłaszcza że zauważalna jest tam niska stopa bezrobocia. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć coś dla siebie w Polsce, ale jeśli nie, to może warto rozważyć wyjazd za granicę.
Panama

Panama

Trudno nam znaleźć pracowników w naszej firmie na Węgrzech. Popyt na pracowników jest większy niż podaż, co sprawia, że musimy oferować coraz większe stawki. To może być dobra wiadomość dla osób, które szukają pracy w branżach, w których jest duży popyt na pracowników.
Fibi 2005

Fibi 2005

Cieszę się, że artykuł wspomina o możliwości znalezienia pracy bez znajomości języka węgierskiego. To dla mnie szczególnie ważne, ponieważ nie znam tego języka, ale szukam pracy za granicą. Dzięki temu artykułowi wiem, że mogę znaleźć coś dla siebie na Węgrzech.
Jarek

Jarek

Praca na Węgrzech to doskonała opcja dla osób szukających nowych wyzwań i zarobku. Jest wiele ofert pracy w różnych branżach, przez co łatwiej znaleźć to, co nas interesuje. Co więcej, wzrastające płace minimalne w kraju sprawiają, że możemy liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka