Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca Węgry

Praca Węgry
Wyjazd do pracy za granicą to często ciężka decyzja. Jedni decydują się na nią w poszukiwaniu lepszych warunków życia, inni jadą, by zarobić i odłożyć środki, a jeszcze inni po prostu marzą o przygodzie. Praca Węgry – nie jest to szczególnie popularny wybór wśród osób emigrujących, ale w sieci pojawiają się oferty pracy na Węgrzech, które zachęcają do wyjazdu. Czy możliwa jest praca na Węgrzech bez języka? Jakie są zarobki i z jakimi formalnościami przyjdzie nam się zmierzyć po przyjeździe? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej!

Praca na Węgrzech

Polak, Węgier, dwa bratanki itd. – sformułowanie, które wywołuje uśmiech na twarzy, ale jest też świadectwem zażyłej przyjaźni i pokrewieństwa narodu polskiego i węgierskiego. I choć Polaków i Węgrów łączą karty historii, to jednak dziś są to dwa zupełnie inne narody. Różne pod względem kultury, obyczajów i warunków do życia. Jest jednak coś, co sprawia, że praca na Węgrzech przyciąga Polaków. Decydują się oni na podejmowanie prac sezonowych, dorywczych, wakacyjnych, ale niekiedy też na życie na stałe w kraju Madziarów.

Praca Węgry to wiele możliwości. Kraj ten liczy blisko 10 milionów mieszkańców i jest wysoko rozwinięty. W kwestii gospodarki warto zwrócić uwagę na przemysł. Występują tu złoża surowców mineralnych (m.in. miedzi, węgla, ropy, gazu), przez co znaleźć można zatrudnienie w przemyśle wydobywczym. Ponadto koncerny zagraniczne mają udziały w gospodarce.

Na Węgrzech znajdują się fabryki:

  • Siemensa,
  • Philipsa,
  • General Electric,
  • General Motors,
  • Audi,
  • Forda,
  • Mercedesa.

Na uwagę zasługują także przemysł chemiczny i maszynowy, spożywczy (winiarski, olejarski, owocowo-warzywny, mięsny, tytoniowy) czy poligraficzny. Wszystkie te gałęzie sprzyjają pojawianiu się atrakcyjnych ofert pracy na Węgrzech. Nie możemy też zapominać o rolnictwie i turystyce. Właśnie tam możliwa jest praca sezonowa Węgry – np. w restauracjach, przy zbiórkach owoców czy w hotelach.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Oferty pracy na Węgrzech

Węgry wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r., w wyniku czego Polacy mogą podejmować pracę na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa. Oferty pracy na Węgrzech odnoszą się do różnych lokalizacji, ale bezsprzecznie najwięcej wakatów znajdziemy w dużych miastach, takich jak Budapeszt, Eger, Pecz, Debreczyn czy Segedyn. Na uwagę zasługuje fakt, że od jakiegoś czasu w kraju Madziarów odnotowuje się niską stopę bezrobocia, co sprzyja poszukiwaniom pracy. Pracodawcy borykają się bowiem z niedoborem pracowników i poszukują ich do swoich firm – zarówno na stanowiska specjalistyczne, jak i do pracy fizycznej. Praca Węgry to mnóstwo możliwości. To, jakie zatrudnienie się znajdzie, zależy m.in. od kwalifikacji, znajomości języka czy posiadanego doświadczenia.

Oferty pracy na Węgrzech możesz znaleźć w internecie – warto już przed wyjazdem sprawdzić, na jakie wakaty możesz liczyć oraz zorientować się, jakie są zarobki na Węgrzech w branży, która Cię interesuje. Ogłoszenia dostępne są na portalach pracy, a niekiedy też warto ich poszukać w mediach społecznościowych. Oczywiście w kraju tym funkcjonują także agencje zatrudnienia. Jeśli interesuje Cię praca sezonowa Węgry i na przykład chcesz wyjechać na wakacje, by nieco zarobić, wówczas warto skorzystać z ofert takich instytucji. Często możesz liczyć na pomoc przy organizacji dojazdu czy zakwaterowania. Niekiedy możesz natrafić także na oferty od agencji specjalizujących się w pośrednictwie pracy na wyższych stanowiskach – np. poszukujących pracowników międzynarodowych korporacji.

Praca sezonowa Węgry

Okresowe wyjazdy do pracy za granicę szczególnie popularne są w takich kierunkach, jak Niemcy czy Holandia. Niemniej osoby poszukujące nowych wrażeń i pragnące poznać lepiej inne kultury, decydują się także na inne destynacje. Praca sezonowa Węgry cieszy się popularnością wśród studentów, a także osób związanych z branżą turystyczną. Można bowiem znaleźć atrakcyjne oferty pracy w restauracjach, kawiarniach, pubach czy hotelach. Oferty pracy w sektorze turystyki dostępne są szczególnie w stolicy, ale też w miejscowościach typowo wakacyjnych – np. nad jeziorem Balaton czy Sarvar. Pracy sezonowej na Węgrzech warto też poszukać w rolnictwie. W sezonie od lata do jesieni potrzebne są ręce do pracy, a rolnicy, jak i agencje zatrudnienia, szukają pracowników np. do zbiorów owoców, plewienia czy obsługi maszyn rolniczych.

Praca na Węgrzech bez języka

Ta kwestia ściśle odnosi się do pracy sezonowej na Węgrzech. Tam najczęściej nie jest wymagana znajomość węgierskiego, a wystarczy komunikatywny angielski lub niemiecki. Co więcej, nawet jeśli nie znasz żadnego języka obcego, istnieje szansa na znalezienie wakatu – najlepiej by wówczas osoba, z którą jedziesz do pracy (np. partner, przyjaciel), umieli się porozumieć bądź też w danym miejscu byli już zatrudnieni inni Polacy. Wiele z ofert zamyka się w wymaganiach „polski, angielski i chęci do pracy”, co oznacza, że z powodzeniem bez znajomości węgierskiego można znaleźć dla siebie ofertę pracy na Węgrzech.

Praca na Węgrzech bez języka jest również możliwa na wysokich stanowiskach. Kraj ten jest dobrze rozwinięty, co owocuje otwieraniem się filii międzynarodowych firm. Jeśli nie znasz węgierskiego, ale dobrze posługujesz się angielskim, niemieckim lub innym językiem, wymaganym przez pracodawcę, z powodzeniem możesz znaleźć pracę dla siebie. Tutaj jednak wymagane poza językiem będą też inne kwalifikacje i kompetencje – np. wykształcenie, umiejętności, certyfikaty czy doświadczenie.

Zarobki na Węgrzech

Węgry to kolejne państwo w Europie, które zdecydowało się na zauważalną podwyżkę płacy minimalnej.

Wysokośc płacy minimalnej na Węgrzech:Obecnie płaca minimalna wynosi 464,20 EUR na miesiąc (lipiec 2019).

Niemniej średnie zarobki na Węgrzech prezentują się bardziej optymistycznie – wynoszą około 650 euro miesięcznie. Jeśli interesuje Cię praca Węgry tylko na jakiś czas, np. żeby zarobić i zwiedzić ten kraj, możesz pracować także w nadgodzinach czy w weekendy i wówczas zarobić całkiem sporo. Oczywiście na wyższe zarobki mogą też liczyć osoby wykształcone i posiadające specjalistyczne umiejętności. Na przykład dyrektor oddziału w międzynarodowej korporacji może liczyć na zarobki na Węgrzech nawet powyżej 3500 euro miesięcznie, a elektryk około 3000 euro miesięcznie.

Formalności po przyjeździe do Węgier

Tworzenie prawa pracy na Węgrzech podąża za prawodawstwem europejskim i trendami międzynarodowymi. Przepisy prawa obowiązujące od dnia 1 lipca 2012 roku, można znaleźć w Kodeksie Pracy, a jego uzupełnienie stanowi Kodeks Cywilny. Ponadto wobec obcokrajowców zastosowanie ma ustawa I z 2007 roku, o wjeździe i pobycie osób posiadających prawo swobodnego podróżowania i pobytu oraz ustawa II z 2007 roku, o wjeździe i pobycie obywateli krajów trzecich, które przeniosły na węgierski obszar prawa wspólnotową dyrektywę o długotrwałym pobycie oraz zasady kodeksu kontroli granic z Schengen.

Formalności po przyjeździe do Węgier jest kilka, szczególnie gdy interesuje nas praca Węgry. Wjazd do kraju możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Aby podjąć pracę na Węgrzech, potrzebujemy jednak spełnić pewne kryteria – wyrobić 2 dokumenty, tj. numer ubezpieczenia społecznego (TAJ szam) oraz numer podatkowy (adoazonosito szam). By otrzymać powyższe numery, musimy zameldować się w miejscu naszego stałego pobytu na Węgrzech i wyrobić kartę adresową. Potrzebna będzie więc umowa najmu oraz poświadczenie dwóch świadków. Można w tym celu skorzystać z pomocy firm relokacyjnych. Następnie zgłaszamy się do Urzędu Imigracyjnego na Węgrzech z wypełnionymi formularzami, umową o pracę i umową z najmu mieszkania, a także kartą węgierskiego ubezpieczenia społecznego.

Podsumowując, praca na Węgrzech to ciekawa alternatywa dla osób, które chcą mieszkać i zarabiać za granicą. Interesująca kultura, wyśmienite jedzenie i przyjazne nastawienie Madziarów sprawią, że poczujemy się tam naprawdę dobrze. Jeśli więc planujesz wyjazd, sprawdź oferty pracy na Węgrzech i pamiętaj o formalności, jakich musisz dopełnić!

Oceń ten wpis
Praca Węgry
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.