!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Wyspy Owcze

30 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Wyspy Owcze
Pracodawcy bardzo często publikują ogłoszenia o pracę zawierające stawki brutto. Takie działanie nie jest przypadkowe. Bardzo często firma nie jest w stanie określić ile będzie mogła zapłacić "na rękę" danemu pracownikowi. Wynika to z systemów podatkowych, które zakładają różne formy opodatkowania wynagrodzeń w zależności od statusu rezydencji czy sytuacji rodzinnej podatnika.

W efekcie przeglądając oferty pracy często trzeba samemu obliczyć, jakie faktycznie wynagrodzenie się otrzyma za wykonywanie danej pracy. Ogólne obliczenia pensji netto wydają się proste, ale problem tkwi w ważnych szczegółach. Przed dokonaniem obliczeń trzeba dokładnie sprawdzić jakie podatki należy odprowadzić z wynagrodzenia. Każdy kraj cechuje się własnym systemem podatkowym oraz socjalnym, więc obciążenia nakładane na pensję są wszędzie inne. Sprawdźmy więc, co trzeba wiedzieć, aby wyliczyć wynagrodzenie netto na Wyspach Owczych?

Różnica między brutto i netto na Wyspach Owczych

Ogólna definicja wynagrodzeń brutto i netto jest wszędzie taka sama. Pensją brutto nazywamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych podatków. Analogicznie pensją netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należności.

W każdym kraju z wynagrodzenia brutto są pobierane różne należności. Wynika to z indywidualnych systemów podatkowych poszczególnych państw. Na Wyspach Owczych wynagrodzenie zostaje obciążone kilkoma podatkami, a forma opodatkowania jest zależna od statusu rezydencji. Nierezydenci, czyli osoby przebywające w kraju poniżej 180 dni zostają objęte jedną zryczałtowaną stawką podatku dochodowego. Rezydenci kraju zostają objęci podatkiem dochodowym składającym się z trzech składowych. Główny podatek krajowy rośnie progresywnie od 15% do 30%. Oprócz tego dochodzi jeszcze podatek lokalny oraz kościelny.

Video

Wysokość płaconego podatku jest także zależna od ulg podatkowych, z jakich może korzystać podatnik. W efekcie wyliczenie pensji netto dla każdego pracownika jest sprawą indywidualną. Oczywiście oprócz samego podatku dochodowego od osób fizycznych podatnicy muszą opłacić także obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Warto także pamiętać o dodatkowych kosztach przy zatrudnieniu przez agencję pracy. Biura pracy mogą oferować pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu czy też transporcie do miejsca pracy. W takiej sytuacji często pobierają opłaty za powyższe usługi. Zostają one potrącone z wynagrodzenia, więc dopiero po ich odliczeniu uzyskujemy pensję netto.

Jakie obciążenia są nakładane na pensję z Wysp Owczych?

Najważniejszym obciążeniem ciążącym na wynagrodzeniu pracownika z Wysp Owczych jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Lokalny urząd skarbowy (TAKS) wprowadził różne formy opodatkowania dla rezydentów oraz nierezydentów podatkowych kraju.

Nierezydenci Wysp Owczych zostają objęci stałą, zryczałtowaną stawką podatku dochodowego. Ich dochód zostaje uszczuplony o kwotę w wysokości 42% wynagrodzenia brutto. Wyjątkiem są marynarze pełniący służbę na statkach pod banderą Wysp Owczych. W ich przypadku stawka podatku wyniesie stałe 35%.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku rezydentów podatkowych. Przede wszystkim zostają oni objęci podatkiem dochodowym dopiero po przekroczeniu rocznego dochodu w wysokości 30 000 DKK. Przekroczenie tego progu owocuje objęciem podatkiem krajowym rosnącym progresywnie.

Stawki podatkowe na Wyspach Owczych:

  • dochód roczny do 65 000 DKK - 0%
  • dochód roczny od 65 000 do 235 000 DKK - 15%
  • dochód roczny od 235 000 DKK do 330 000 DKK - 20%
  • dochód roczny od 330 000 do 800 000 DKK - 25%
  • dochód roczny powyżej 800 000 DKK - 30%

Kolejną składową podatku dochodowego jest podatek lokalny. Ten cechuje się stałą stawką, którą każda gmina ustala oddzielnie. W efekcie podatek lokalny może wynosić od 16% do 22% w zależności od miejsca zamieszkania.

Ostatnim obciążeniem składającym się na podatek dochodowy jest podatek kościelny. Składki w wysokości od 0,6% do 0,9% płacą członkowie Narodowego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.

Wynagrodzenie na Wyspach Owczych zostaje obciążone jeszcze obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne. W tym wypadku łącznie należy odliczyć z pensji brutto 10,56%. Na ubezpieczenie społeczne składają się opłaty na ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia rodzicielskie, ubezpieczenie od bezrobocia, fundusz emerytalny oraz obowiązkowa składka emerytalna.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto na Wyspach Owczych?

Ogólna zasada wyliczenia wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności, a wynik jest kwotą, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę. Zanim dokona się obliczeń, należy upewnić się jakie kwoty trzeba odjąć.

Osoby przebywające na Wyspach Owczych poniżej 180 dni są nierezydentami i z wynagrodzenia brutto muszą odjąć 42% (marynarze 35%) podatku dochodowego oraz 10,56% składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku rezydentów wynagrodzenie brutto należy uszczuplić o podatek krajowy, lokalny oraz kościelny, a także o 10,56% składek na ubezpieczenia społeczne. Rezydenci będą w stanie wyliczyć dokładny zarobek dopiero po uwzględnieniu miejsca zamieszkania i obowiązujących tam stawek procentowych.

Należy także pamiętać, że osoby łapiące się pod niektóre ulgi podatkowe zapłacą miesięcznie mniej podatku. W efekcie przeprowadzenie obliczeń będzie wymagało poznania wielu szczegółów.

Niestety Wyspy Owcze nie są zbyt popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej, przez co w sieci próżno szukać kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pomagają szybko wykonać stosowne obliczenia, aby poznać przybliżone wynagrodzenie "na rękę". Obecnie w sieci można znaleźć jeden dobrze funkcjonujący kalkulator pod adresem: https://www.icalculator.info/faroe-islands.html. Niestety aplikacja nie jest doskonała i między innymi stosuje progresywne stawki podatku nakładanego na nierezydentów.

To może Cię również zainteresować

Wyspy Owcze praca

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.