Praca za granicą

Wyspy Owcze praca

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

25 komentarzy
Wyspy Owcze praca
Wyspy Owcze nie są zbyt popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Pogoda jest tam bardzo zmienna, często jest zimno, kraj jest daleko od Polski, a tamtejsza kultura jest nam mało znana. Okazuje się jednak, że mieszka tam wielu Polaków, a w agencjach pracy wciąż pojawiają się nowi kandydaci.

Wyspy Owcze to górzysty archipelag położony na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się w połowie drogi między Islandią a Norwegią. Wyspy stanowią teren uzależniony od Danii, choć oddalone są od niej o prawie 1000 km. Mieszka tam zaledwie 48 tysięcy mieszkańców, którzy porozumiewają się w języku farerskim oraz duńskim. Czy praca na Wyspach Owczych to dobry pomysł? Na jakie oferty pracy oraz zarobki możemy liczyć? I o jakich formalnościach trzeba pamiętać po przyjeździe? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w kwestii Wyspy Owcze praca!

Praca na Wyspach Owczych

Czy znalezienie pracy na Wyspach Owczych jest możliwe? Panujący tam wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski i obecnie wynosi mniej niż 4%. Nie wynika to jednak z rozwijającej się gospodarki, ale z powodu wielu emigracji, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Struktura zatrudnienia społeczeństwa na Wyspach Owczych wygląda obecnie następująco:

  • sektor usług – 67% społeczeństwa,
  • branża przemysłowa – 22% społeczeństwa,
  • rolnictwo oraz rybołówstwo – 11% społeczeństwa.

Najwięcej ofert pracy można znaleźć w przetwórstwie rybnym, na budowie, w przemyśle metalurgicznym i stoczniowym. Wielu pracodawców poszukuje także elektryków, tynkarzy, ślusarzy, spawaczy, marynarzy oraz hydraulików.

Najczęściej rekrutacje w ramach ofert „Wyspy Owcze praca” prowadzą agencje zatrudnienia. Pomagają wyszukać stanowiska dostosowane do naszych kwalifikacji, znajomości języka oraz doświadczenia. Ponadto pomagają we wszelkich formalnościach związanych z legalnym pobytem i pracą, organizują zakwaterowanie oraz przelot. To bez wątpienia najłatwiejsza i najbardziej opłacalna forma znalezienia pracy na Wyspach Owczych, ale nie jedyna. Można też przeglądać ogłoszenia na portalach pracy bądź poszukać kontaktu do osób, które żyją w tym kraju.

Czy wiesz, że...
Wyspy Owcze zamieszkują przedstawiciele blisko 77 narodowości! Jest to też z roku na rok coraz chętniej odwiedzane przez turystów miejsce w Europie.

Szukasz pracy?

Doradca klienta

ADREAMS

  • Bochnia
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Białystok
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Świdwin
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Tomaszów Mazowiecki
Dodana

Polacy na Wyspach Owczych

Mieszkańcy Wysp Owczych słyną ze swojej otwartości oraz skłonności do pomocy innym. Przez lata musieli się przystosować do życia w trudnych warunkach, dlatego cechuje ich duża umiejętność pracy zespołowej oraz zaufanie do współpracowników. Z pewnością doświadczyli tego wszyscy Polacy, którzy już mieli okazję pracować w jednej z firm na Wyspach Owczych.

Wydawałoby się, że spotkanie naszego rodaka w tak odległym miejscu może być naprawdę trudne. Okazuje się jednak, że Polonia żyjąca na Wyspach Owczych jest całkiem spora, uwzględniając tutejszy poziom zaludnienia. Polacy na Wyspach Owczych stanowią największą mniejszość osób zza granicy. Zaraz za nami znajdują się Rumuni, Serbowie, Filipińczycy oraz Tajowie. Oprócz przyjaznych mieszkańców, Polacy na Wyspach Owczych są także zachwyceni niepowtarzalnymi widokami i przyrodą. Dodatkowo, wynagrodzenie w pracy jest tu naprawdę korzystne.

Ciekawe historie o życiu Polaka na Wyspach Owczych poznasz, słuchając Maćka Brencza, autora książki na ten temat:

Video

Wiele Polek wyszło za mąż za rodowitych mieszkańców Wysp Owczych. Panowie zaś najczęściej pracują tutaj sezonowo, dorabiając w marynarce, rybołówstwie i przetwórniach. Największą motywacją dla Polaków na Wyspach Owczych są oczywiście zarobki. Jednak ze względu na dość wysokie koszty utrzymania, ich pobyt zazwyczaj wydłuża się, a decyzja powrotu do kraju jest odwlekana w czasie.

Chociaż oferty pracy są, a wynagrodzenie jest bardzo korzystne, trzeba pamiętać, że warunki atmosferyczne bywają tutaj ciężkie. Nie ma drzew, często zdarzają się wichury i sztormy, a większość dni w roku to dni deszczowe. Koszty żywności są też dosyć spore, ponieważ jedzenie trzeba na Wyspy transportować. Jednak ze względu na coraz większą Polonię, niektóre sklepy wzbogacają swój asortyment o polskie produkty.

Wyspy Owcze zarobki

Na jakie zarobki można liczyć na Wyspach Owczych? Minimalna płaca to 145 koron Wysp Owczych brutto (około 90 zł według przelicznika z 2023 r.) w stawce godzinowej. Pracownicy wyspecjalizowani dostają wyższą pensję – od 180 koron Wysp Owczych (około 110 zł) do 250 koron brutto (około 155 zł) na godzinę. Zazwyczaj minimalna pensja, którą może zaproponować pracodawca, to 23 200 koron Wysp Owczych brutto (około 14 tys. zł) miesięcznie. Polacy, którzy decydują się na nadgodziny, mogą zarobić jednak znacznie więcej i zazwyczaj są to stawki rzędu 30 000 koron (ok. 18 000 zł).

Ile kosztuje życie na Wyspach Owczych?
Polacy na Wyspach Owczych są najczęściej bardzo zadowoleni z zarobków, chociaż koszty utrzymania nie należą do najniższych. Za chleb zapłacimy ok. 25 koron Wysp Owczych (około 15 zł), za mleko 12 koron (około 7,40 zł), a za miejsce w pokoju dwuosobowym około 1200 koron (około 740 zł).

Usługi i towary są tutaj 30% droższe niż w Danii, a zarobki nie są o wiele wyższe. Wynika to z izolacji geograficznej wysp. Sprowadzanie jedzenia wiąże się także z kosztami transportu. Z tego powodu owoce i warzywa są tutaj bardzo drogie. Jednak mimo tych kosztów, osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin jest w stanie odłożyć sobie część swojej pensji na konto oszczędnościowe.

Formalności po przyjeździe na Wyspy Owcze

Decydując się na emigrację zarobkową, musimy pamiętać o formalnościach po przyjeździe na Wyspy Owcze. Po pierwsze Wyspy nie przynależą do Unii, dlatego, aby tutaj wjechać, musimy dysponować aktualnym paszportem. Ponadto niezbędne jest zezwolenie na pracę i pobyt. Chcąc je otrzymać, trzeba posiadać ofertę zatrudnienia na min. 30 godzin w tygodniu lub przygotowaną umowę o pracę u wybranego pracodawcy. Warto więc już na etapie planowania wyjazdu poszukać ogłoszeń typu „Wyspy Owcze praca” czy „praca Wyspy Owcze”. O pozwolenie można aplikować na posterunku policji na Wyspach Owczych lub w ambasadzie duńskiej w Polsce. Bez pozwolenia można przebywać na Wyspach tylko 90 dni. 

Podsumowując, praca na Wyspach Owczych to dobry wybór dla każdego, kto ceni niesamowite walory tutejszej przyrody, gościnność i otwartość mieszkańców oraz wysokie zarobki. Należy jednak pamiętać, że są także spore minusy – przede wszystkim wysokie koszty utrzymania, nieprzewidywalna i zmienna pogoda oraz duża odległość od Ojczyzny. Jednak, jeśli te przeszkody nie są dla nas aż tak dotkliwe, warto rozejrzeć się za ogłoszeniami konkretnych agencji i rozpocząć swoją emigracyjną przygodę!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czym są Wyspy Owcze?

Jest to archipelag 18 wysp wulkanicznych położony na Oceanie Atlantyckim. Jest terytorium zależnym od Danii, a znajduje się między Islandią a Norwegią. Zamieszkuje je zaledwie 48 tysięcy osób.

Jakie są zarobki na Wyspach Owczych?

Minimalna stawka godzinowa to 104 koron Wysp Owczych brutto (około 59 zł według przelicznika z 2019 r.). Na specjalistycznych stanowiskach można otrzymać już od 150 do 225 koron Wysp Owczych (około 85 zł) na godzinę. Dodatkowy zarobek można uzyskać, robiąc nadgodziny.

Jak załatwić pozwolenie na pracę i pobyt na Wyspach Owczych?

Aby otrzymać takie zezwolenie, trzeba posiadać ofertę zatrudnienia na min. 30 godzin w tygodniu lub mieć przygotowaną umowę o pracę u wybranego pracodawcy. Wniosek można złożyć na posterunku policji lub w ambasadzie duńskiej. Bez zezwolenia możemy przebywać na terenie wysp przez maksymalnie 90 dni.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

25 komentarzy

pracownik

pracownik

Rozumiem, że Formalności po przyjeździe na Wyspy Owcze mogą wydawać się trudne, ale warto przypomnieć, że posiadanie zezwolenia na pracę i pobyt jest obowiązkowe i gwarantuje legalne zatrudnienie. My jako pracodawcy zawsze pomagamy naszym pracownikom w załatwieniu wszelkich formalności.
Wanad

Wanad

Aco z wynajeciem miszkania? Jakie koszty?
Karolina

Karolina

Bardzo mnie cieszy, że Polonia na Wyspach Owczych jest na tyle duża, żeby pomóc emigrantom w adaptacji w nowym kraju. Poszukiwanie pracy tam może być łatwiejsze, gdy ma się wsparcie innych Polaków, którzy już tam pracują i mieszkają.
Nina

Nina

Chciałbym tylko zaznaczyć, że mimo korzystnych zarobków, warto pamiętać, że Wyspy Owcze są miejscem dość surowym, znacznie różniącym się od Polski nie tylko pod względem klimatu, ale także kultury i trybu życia. Zanim zdecydujemy się na emigrację, warto dokładnie przemyśleć tę decyzję.
Elżbieta Moskalczyk

Elżbieta Moskalczyk

Zgadzam się, że na Wyspach Owczych jest wiele ofert pracy dla fachowców i osób o odpowiednich kwalifikacjach. W naszej firmie zdarzało się już zatrudniać pracowników z Polski i zawsze byli zadowoleni z warunków pracy i wynagrodzenia.
Ania

Ania

Bardzo interesujący artykuł na temat możliwości znalezienia pracy na Wyspach Owczych. Wydaje mi się, że z racji niskiego wskaźnika bezrobocia i dużej liczby ofert pracy na pewno warto rozważyć emigrację zarobkową na te wyspy.
Wiesław

Wiesław

Interesuje mnie firmy transportowe gdyz jestem kierowcom zawodowym
Paweł

Paweł

Wróciłem właśnie z Faroe Islands i powiem tak : Pięknie jest ale praca przez agencję już nie....
Słomkowski

Słomkowski

Czy morzna znaleźć tam pracę , gdzie szukać morze jakaś agencja czy pracodawcą. Morze macie jakieś namiary. Dzięki
halina haag

halina haag

Wyspy Owcze - to piękne wyspy i krajobrazy na tych 18-tu wysepkach. Czytam i przeglądam wszystko co może mnie zdopingować do odwiedzenia tego miejsca. W lato czyli w lipcu, roku 2019 byłam w Islandii , było przepięknie i w ciągu 9-ciu dniach zwiedziliśmy całą Islandię. Po przeczytaniu komentarzy i przewodników wydaje mi się, że jest bardzo podobnie w Islandii jak na tych Wyspach owczych. Tylko pogoda na Wyspach Owczych jest trochę gorsza niż w Islandii. Dla młodych ludzi i kto lubi podróże i inny świat, to warto spróbować pomieszkać na takich wyspach. Zarobki i przelicznik jest lepszy niż dolar/złotego.
Visha

Visha

Zarobki to ok 129kr za godzinę, 15kr do każdej godziny w weekend 7.5kr za nad godzinę. Podatki są okropnie wysokie, ja płacę 45% podatku, im więcej zarobisz, tym większy podatek, ale masz autobusy za darmo. Jedzenie jest bardzo drogie, ale! Mnóstwo osób wybiera jedzenie że śmietnika, ponieważ mieszkańcy wyrzucają tony jedzenia. Tutaj nie je się żółtych bananów, jada się zielone bo żółte - są stare. Chleb29kr a 39kr, woda 20kr, mleko 12.50kr. Jest drogo, ale jeżeli płacisz za torbę zakupów 140kr to wydaje się dużo, ale jak pomyślisz, że to jest nawet nie godzina twojej pracy w weekend to można się zastanowić gdzie w pl kupisz torbę zakupów za godzinę swojej pracy? proponuję poszukać strony na fb SMS. Fo to jest największą firma zatrudniająca połowę mieszkańców. Trzeba pamiętać, że jest to mała wyspa i bardzo ciężko się tu dostać i WYDOSTAĆ. . Co jest jeszcze bardzo ważne? Ten język nie jest podobny do żadnego innego... Nie pomożecie sobie Google translator. Ja mieszkam tu od jakiegoś czasu, pracuje w sklepie i naprawdę jestem zadowolona. Szanują cie, zarabiam na tyle dobrze, że płace rachunki, wysyłam pieniądze do pl i jeszcze odłożę. Warto
Michał

Michał

Pracowałem tam jako rybak i niestety ale ryb tam nie ma więc jak ktoś chce sprubować sił w tym kierunku to nie proponuję, co do klimatu to fakt sama wilgoć, mgła, rosa, deszcze, oczywiście nie codziennie mimo to
Julia

Julia

Jak się tam dostać? Bo brzmi ciekawie, a nie tak ponuro jak ta nasza polska
Pasterz Owiec

Pasterz Owiec

Wcale nie jest tak pięknie jak w tym artykule, nie wiem czy ten człowiek zaznał prawdziwej pracy i farelskiego szefa ale nie jest tak bajkowo :) robiąc 300h miesięcznie, netto jesteś w stanie zarobić 13-15 tys w zależności od stawki, a to co jest napisane to fikcja wiec się nie podpalajcie :)
Piotr

Piotr

Myślę ,że trzeba znaleźć najpierw katalog firm z Wysp Owczych i wtedy drążyć temat,wysyłać CV. To jest moja sprawdzona metoda.
Alicja

Alicja

Czy ktoś orientuje się jak znaleźć pracę na Wyspach Owczych ? W internecie nic nie ma . Może jest ktoś na miejscu i mógłby coś podpowiedzieć ? Bardzo mi zależy. Pozdrawiam
Kamil

Kamil

Witam. Jak dostać się tam do pracy, przeglądam oferty i nic nie ma. Ciężko znaleźć. Może ktoś pomoże?
BIENKOWSKI

BIENKOWSKI

Witam czy ktoś się orientuje czy na Wyspach owczych znajdują się jakieś fabryki przetwórstwa rybnego. Prosiłbym o jakąś informację w tej sprawie.
Tomek

Tomek

Ciekawy kraj
Tomek

Tomek

Zarobki w artykule są oczywiście brutto. Z tej minimalnej pensji (13000 pln) zostanie około 7000 pln. Tylko że , przy dużej ilości nadgodzin i przyzwoitej stawce można zarobić 60/70 tys. koron. Dla uproszczenia podatki i składki oraz kurs pln/DKK daje około 28% tej kwoty. 300 godzin w pracy i masz 15tys.pln. Ale ceny w sklepach są wysokie. Cała żywność jest sprowadzana. chleb 9 - 15 pln woda gazowana 2l. 11 - 16 pln ziemniaki kg 8 - 14 pln schab kg ~ 70 pln piwo 0,3 ~ 6 pln podła whisky 0,7, 127 pln
edyta

edyta

ciekawa jestem
Marek

Marek

Dlaczego nie napisano ze podatek pomiędzy 35% a 45%
madag

madag

ruszam 9 marca, zweryfikuje na miejscu☺
malwina

malwina

Piękne miejsce do zamieszkania ale czy do pracy? Bardzo ciekawy jestem większej ilości artykułów na temat pracy na Wyspach Owczych :)
Idzik

Idzik

Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Znajomy tam pracował i chwalił sobie zarobki. Mówił, że musiał uważać na koszty utrzymania tam, bo są drogie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka