Wyspy Owcze praca

Wyspy Owcze praca
Wyspy Owcze nie są zbyt popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Pogoda jest tam bardzo zmienna, często jest zimno, kraj jest daleko od Polski, a tamtejsza kultura jest nam mało znana. Okazuje się jednak, że mieszka tam wielu Polaków, a w agencjach pracy wciąż pojawiają się nowi kandydaci.

Wyspy Owcze to górzysty archipelag położony na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się w połowie drogi między Islandią a Norwegią. Wyspy stanowią teren uzależniony od Danii, choć oddalone są od niej o prawie 1000 km. Mieszka tam zaledwie 48 tysięcy mieszkańców, którzy porozumiewają się w języku farerskim oraz duńskim. Czy praca na Wyspach Owczych to dobry pomysł? Na jakie oferty pracy oraz zarobki możemy liczyć? I o jakich formalnościach trzeba pamiętać po przyjeździe? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w kwestii Wyspy Owcze praca!

Praca na Wyspach Owczych

Czy znalezienie pracy na Wyspach Owczych jest możliwe? Panujący tam wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski i obecnie wynosi mniej niż 4%. Nie wynika to jednak z rozwijającej się gospodarki, ale z powodu wielu emigracji, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Struktura zatrudnienia społeczeństwa na Wyspach Owczych wygląda obecnie następująco:

  • sektor usług – 67% społeczeństwa,
  • branża przemysłowa – 22% społeczeństwa,
  • rolnictwo oraz rybołówstwo – 11% społeczeństwa.

Najwięcej ofert pracy można znaleźć w przetwórstwie rybnym, na budowie, w przemyśle metalurgicznym i stoczniowym. Wielu pracodawców poszukuje także elektryków, tynkarzy, ślusarzy, spawaczy, marynarzy oraz hydraulików.

Najczęściej rekrutacje w ramach ofert „Wyspy Owcze praca” prowadzą agencje zatrudnienia. Pomagają wyszukać stanowiska dostosowane do naszych kwalifikacji, znajomości języka oraz doświadczenia. Ponadto pomagają we wszelkich formalnościach związanych z legalnym pobytem i pracą, organizują zakwaterowanie oraz przelot. To bez wątpienia najłatwiejsza i najbardziej opłacalna forma znalezienia pracy na Wyspach Owczych, ale nie jedyna. Można też przeglądać ogłoszenia na portalach pracy bądź poszukać kontaktu do osób, które żyją w tym kraju.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Czy wiesz, że...Wyspy Owcze zamieszkują przedstawiciele blisko 77 narodowości! Jest to też z roku na rok coraz chętniej odwiedzane przez turystów miejsce w Europie.

Polacy na Wyspach Owczych

Mieszkańcy Wysp Owczych słyną ze swojej otwartości oraz skłonności do pomocy innym. Przez lata musieli się przystosować do życia w trudnych warunkach, dlatego cechuje ich duża umiejętność pracy zespołowej oraz zaufanie do współpracowników. Z pewnością doświadczyli tego wszyscy Polacy, którzy już mieli okazję pracować w jednej z firm na Wyspach Owczych.

Wydawałoby się, że spotkanie naszego rodaka w tak odległym miejscu może być naprawdę trudne. Okazuje się jednak, że Polonia żyjąca na Wyspach Owczych jest całkiem spora, uwzględniając tutejszy poziom zaludnienia. Polacy na Wyspach Owczych stanowią największą mniejszość osób zza granicy. Zaraz za nami znajdują się Rumuni, Serbowie, Filipińczycy oraz Tajowie. Oprócz przyjaznych mieszkańców, Polacy na Wyspach Owczych są także zachwyceni niepowtarzalnymi widokami i przyrodą. Dodatkowo, wynagrodzenie w pracy jest tu naprawdę korzystne.

Ciekawe historie o życiu Polaka na Wyspach Owczych poznasz, słuchając Maćka Brencza, autora książki na ten temat:

Wiele Polek wyszło za mąż za rodowitych mieszkańców Wysp Owczych. Panowie zaś najczęściej pracują tutaj sezonowo, dorabiając w marynarce, rybołówstwie i przetwórniach. Największą motywacją dla Polaków na Wyspach Owczych są oczywiście zarobki. Jednak ze względu na dość wysokie koszty utrzymania, ich pobyt zazwyczaj wydłuża się, a decyzja powrotu do kraju jest odwlekana w czasie.

Chociaż oferty pracy są, a wynagrodzenie jest bardzo korzystne, trzeba pamiętać, że warunki atmosferyczne bywają tutaj ciężkie. Nie ma drzew, często zdarzają się wichury i sztormy, a większość dni w roku to dni deszczowe. Koszty żywności są też dosyć spore, ponieważ jedzenie trzeba na Wyspy transportować. Jednak ze względu na coraz większą Polonię, niektóre sklepy wzbogacają swój asortyment o polskie produkty.

Wyspy Owcze zarobki

Na jakie zarobki można liczyć na Wyspach Owczych? Minimalna płaca to 104 koron Wysp Owczych brutto (około 59 zł według przelicznika z 2019 r.) w stawce godzinowej. Pracownicy wyspecjalizowani dostają wyższą pensję – od 150 koron Wysp Owczych (około 85 zł) do 225 koron brutto (około 130 zł) na godzinę. Zazwyczaj minimalna pensja, którą może zaproponować pracodawca, to 22 700 koron Wysp Owczych brutto (około 13 tys. zł) miesięcznie. Polacy, którzy decydują się na nadgodziny, mogą zarobić jednak znacznie więcej i zazwyczaj są to stawki rzędu 30 000 koron (ok. 17 000 zł).

Ile kosztuje życie na Wyspach Owczych?Polacy na Wyspach Owczych są najczęściej bardzo zadowoleni z zarobków, chociaż koszty utrzymania nie należą do najniższych. Za chleb zapłacimy ok. 20 koron Wysp Owczych (około 12 zł), za mleko 9.70 koron (około 5,50 zł), a za miejsce w pokoju dwuosobowym około 1120 koron (około 640 zł).

Usługi i towary są tutaj 30% droższe niż w Danii, a zarobki nie są o wiele wyższe. Wynika to z izolacji geograficznej wysp. Sprowadzanie jedzenia wiąże się także z kosztami transportu. Z tego powodu owoce i warzywa są tutaj bardzo drogie. Jednak mimo tych kosztów, osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin jest w stanie odłożyć sobie część swojej pensji na konto oszczędnościowe.

Formalności po przyjeździe na Wyspy Owcze

Decydując się na emigrację zarobkową, musimy pamiętać o formalnościach po przyjeździe na Wyspy Owcze. Po pierwsze Wyspy nie przynależą do Unii, dlatego, aby tutaj wjechać, musimy dysponować aktualnym paszportem. Ponadto niezbędne jest zezwolenie na pracę i pobyt. Chcąc je otrzymać, trzeba posiadać ofertę zatrudnienia na min. 30 godzin w tygodniu lub przygotowaną umowę o pracę u wybranego pracodawcy. Warto więc już na etapie planowania wyjazdu poszukać ogłoszeń typu „Wyspy Owcze praca” czy „praca Wyspy Owcze”. O pozwolenie można aplikować na posterunku policji na Wyspach Owczych lub w ambasadzie duńskiej w Polsce. Bez pozwolenia można przebywać na Wyspach tylko 90 dni. 

Podsumowując, praca na Wyspach Owczych to dobry wybór dla każdego, kto ceni niesamowite walory tutejszej przyrody, gościnność i otwartość mieszkańców oraz wysokie zarobki. Należy jednak pamiętać, że są także spore minusy – przede wszystkim wysokie koszty utrzymania, nieprzewidywalna i zmienna pogoda oraz duża odległość od Ojczyzny. Jednak, jeśli te przeszkody nie są dla nas aż tak dotkliwe, warto rozejrzeć się za ogłoszeniami konkretnych agencji i rozpocząć swoją emigracyjną przygodę!

Najczęściej zadawane pytania

Czym są Wyspy Owcze?

Jest to archipelag 18 wysp wulkanicznych położony na Oceanie Atlantyckim. Jest terytorium zależnym od Danii, a znajduje się między Islandią a Norwegią. Zamieszkuje je zaledwie 48 tysięcy osób.

Jakie są zarobki na Wyspach Owczych?

Minimalna stawka godzinowa to 104 koron Wysp Owczych brutto (około 59 zł według przelicznika z 2019 r.). Na specjalistycznych stanowiskach można otrzymać już od 150 do 225 koron Wysp Owczych (około 85 zł) na godzinę. Dodatkowy zarobek można uzyskać, robiąc nadgodziny.

Jak załatwić pozwolenie na pracę i pobyt na Wyspach Owczych?

Aby otrzymać takie zezwolenie, trzeba posiadać ofertę zatrudnienia na min. 30 godzin w tygodniu lub mieć przygotowaną umowę o pracę u wybranego pracodawcy. Wniosek można złożyć na posterunku policji lub w ambasadzie duńskiej. Bez zezwolenia możemy przebywać na terenie wysp przez maksymalnie 90 dni.
Oceń ten wpis
Wyspy Owcze praca
Ocena: 4.2, liczba głosów: 26

Opinie

Pasterz Owiec
2021-08-30, 22:08
Wcale nie jest tak pięknie jak w tym artykule, nie wiem czy ten człowiek zaznał prawdziwej pracy i farelskiego szefa ale nie jest tak bajkowo :) robiąc 300h miesięcznie, netto jesteś w stanie zarobić 13-15 tys w zależności od stawki, a to co jest napisane to fikcja wiec się nie podpalajcie :)
asiabp
2021-04-11, 19:12
szukam pracy na Wyspach Owczych,moze ktoś pomoże
Piotr
2021-01-22, 15:33
Myślę ,że trzeba znaleźć najpierw katalog firm z Wysp Owczych i wtedy drążyć temat,wysyłać CV. To jest moja sprawdzona metoda.
Alicja
2021-01-07, 07:43
Czy ktoś orientuje się jak znaleźć pracę na Wyspach Owczych ? W internecie nic nie ma . Może jest ktoś na miejscu i mógłby coś podpowiedzieć ? Bardzo mi zależy.
Pozdrawiam
Kamil
2020-07-26, 23:49
Witam. Jak dostać się tam do pracy, przeglądam oferty i nic nie ma. Ciężko znaleźć. Może ktoś pomoże?
BIENKOWSKI
2020-06-26, 08:49
Witam czy ktoś się orientuje czy na Wyspach owczych znajdują się jakieś fabryki przetwórstwa rybnego. Prosiłbym o jakąś informację w tej sprawie.
Tomek
2020-02-28, 13:19
Ciekawy kraj
Tomek
2020-02-22, 18:13
Zarobki w artykule są oczywiście brutto. Z tej minimalnej pensji (13000 pln) zostanie około 7000 pln. Tylko że , przy dużej ilości nadgodzin i przyzwoitej stawce można zarobić 60/70 tys. koron. Dla uproszczenia podatki i składki oraz kurs pln/DKK daje około 28% tej kwoty. 300 godzin w pracy i masz 15tys.pln. Ale ceny w sklepach są wysokie. Cała żywność jest sprowadzana.
chleb 9 - 15 pln
woda gazowana 2l. 11 - 16 pln
ziemniaki kg 8 - 14 pln
schab kg ~ 70 pln
piwo 0,3 ~ 6 pln
podła whisky 0,7, 127 pln
edyta
2020-02-12, 09:55
ciekawa jestem
Marek
2020-01-30, 18:04
Dlaczego nie napisano ze podatek pomiędzy 35% a 45%
madag
2020-01-21, 19:50
ruszam 9 marca, zweryfikuje na miejscu☺
malwina
2019-12-17, 10:15
Piękne miejsce do zamieszkania ale czy do pracy? Bardzo ciekawy jestem większej ilości artykułów na temat pracy na Wyspach Owczych :)
Idzik
2019-12-09, 13:43
Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Znajomy tam pracował i chwalił sobie zarobki. Mówił, że musiał uważać na koszty utrzymania tam, bo są drogie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.