Praca za granicą

Własna działalność w Dubaju - rozliczenie dochodów w Polsce

28 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się prawdziwym rajem podatkowym dla osób szukających atrakcyjnej pracy oraz przedsiębiorców chcących uniknąć opodatkowania swoich dochodów. Wiele osób zwraca swoją uwagę szczególnie na Dubaj, który kusi nie tylko pięknymi krajobrazami, ale właśnie możliwościami biznesowymi.

Arabskie centrum międzynarodowego handlu, biznesu i bankowości pozwala uzyskać zasięg na cały świat dla naszej firmy. Rozwijająca się prężnie gospodarka daje także pole do popisu dla przedsiębiorców chcących działać lokalnie. Założenie firmy w Dubaju okazuje się zaskakująco proste, a obowiązki podatkowe zasadniczo nie istnieją.

Warto jednak pamiętać, że w 2018 roku ZEA wprowadziły podatek VAT w wysokości 5% na niektóre usługi i towary. Zaś w 2023 roku wprowadzony został 9% podatek CIT. Zostały nim objęte firmy, których roczny dochód przekracza 375 000 AED. W jaki sposób założyć firmę w Dubaju i jak rozliczać się z dochodu w Polsce?

Jakie firmy można założyć w Dubaju?

Prawo Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwala obcokrajowcom na założenie trzech form spółek różniących się charakterem funkcjonowania oraz prawami. W zależności od wyboru rodzaju spółki dane przedsiębiorstwo będzie mogło działać tylko na rynkach międzynarodowych bądź lokalnie. W tym drugim przypadku konieczne będzie znalezienie lokalnego współudziałowca. Przyjrzyjmy się bliżej formom spółek, jakie można otworzyć w Dubaju.

  • Spółka Offshore — najprostsza forma spółki, która może zostać otwarta praktycznie zdalnie. W tym wypadku właściciel może posiadać 100% udziałów w firmie. Spółkę Offshore można założyć najszybciej, ale wiążą się z nią pewne ograniczenia. Mimo iż firma zostanie zarejestrowana w ZEA, to nie może ona świadczyć usług, ani sprzedawać towarów mieszkańcom Emiratów. Firma nie posiada także zezwolenia na zatrudnianie pracowników na umowę o pracę oraz nie uprawnia do otrzymania wizy rezydenckiej.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
  • Spółka Free Zone — ten rodzaj spółki może zostać otwarty w dowolnej Wolnej Strefie w ZEA. Przedsiębiorstwo otrzymuje niemal nieograniczony dostęp do rynku międzynarodowego oraz kooperacji z firmami w strefach. Założenie takiej działalności wymaga jednorazowej obecności w Dubaju, a właściciel może zachować 100% udziałów. W tym wypadku można zatrudniać pracowników na umowę o pracę oraz otrzymuje się możliwość uzyskania wizy rezydenta.
  • Spółka lokalna LLC — wiele osób mieszkających i pracujących w Dubaju decyduje się na otwarcie własnej działalności. Firma świadcząca usługi lokalnie w Emiratach Arabskich musi jednak spełnić pewne konkretne wymogi. W spółce LLC konieczne jest pozyskanie partnera będącego obywatelem ZEA. Ten zgodnie z lokalnym prawem musi posiadać przynajmniej 51% udziałów w spółce. Partner zwany też Sponsorem najczęściej tylko figuruje w dokumentach firmy i nie uczestniczy w jej funkcjonowaniu. Sponsor musi być obywatelem ZEA, a spółka musi mu wypłacać roczną opłatę za udział. Firmy pomagające w zakładaniu działalności mają dostęp do list "etatowych" Partnerów. Warto dobrze przemyśleć dobór współudziałowca, ponieważ w świetle prawa będzie on posiadał przewagę w wypadku sporu.

W przypadku dwóch pierwszych spółek istnieje możliwość świadczenia usług i sprzedaży towarów mieszkańcom Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym celu należy zawrzeć umowę z Agentem zarejestrowanym w Ministerstwie Gospodarki. Agent musi być obywatelem ZEA bądź firmą w całości należącą do obywateli ZEA. Umowa agencyjna daje wyłączność Agentowi na import i dystrybucję danego produktu na terenie Emiratów.

Wybór rodzaju spółki to nie wszystko, bowiem konieczne jest jeszcze określenie typu działalności i pozyskanie odpowiedniej licencji. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązują trzy główne typy licencji: Handel, Produkcja oraz Usługi. Wybór licencji determinuje zakres działania przedsiębiorstwa i możliwości rozwoju. Warto także pamiętać o wyborze dobrej strefy ekonomicznej. Dopasowana lokalizacja może zmniejszyć ilość formalności i przynieść pewne benefity. Przy założeniu firmy na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku funkcjonuje masa zarówno polskich, jak i zagranicznych agencji pomagających w rejestrowaniu działalności w ZEA.

Video

Podatek VAT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich — co trzeba wiedzieć?

Jeszcze niedawno w kraju nie funkcjonował podatek VAT, ale władze postanowiły zmienić ten aspekt. Dokładnie 1 stycznia 2018 roku na część usług i towarów nałożono podatek VAT w wysokości 5%. A w 2023 zaczął obowiązywać również 9% podatek CIT. To ściągnęło na przedsiębiorców nowe obowiązki.

Prawo podatkowe zakłada próg obowiązkowego wejścia w VAT na poziomie dochodu rocznego w wysokości 375 000 AED. Co ciekawe początkowo zakładano próg 3,75 mln AED. Opcjonalnie firmy mogą się zdecydować na rozliczanie VAT przy rocznych dochodach w przedziale od 175 000 do 375 000 AED. Firmy objęte rozliczeniem podatku VAT mają obowiązek wystawienia faktur VAT za swoje usługi bądź sprzedane towary do 14 dni od transakcji. Płatność podatku oraz zwroty są dokonywane drogą elektroniczną.

Video

Zwrot podatku VAT — obowiązki przedsiębiorcy

Firmy chcące uzyskać zwrot podatku VAT będą zobowiązane do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji za każdy kwartał w przeciągu miesiąca po jego zakończeniu. Przedsiębiorcy spóźnieni z opłaceniem podatku bądź zgłoszeniem o zwrot zostają objęci karami finansowymi.

Dokumentację, czyli stosowne faktury VAT należy przechowywać przez 5 lat. Przedsiębiorstwo musi wykazać co kwartał wartość dodaną swoich usług lub sprzedanych towarów wraz z obrotem. Wszystkie spawy związane z podatkiem VAT należy załatwiać i konsultować z Federalnym Organem Podatkowym, czyli Federal Tax Authority (FTA). FTA będzie też odpowiedzialne za pobieranie oraz kontrolę podatku VAT.

Jak rozliczać dochód z Dubaju w Polsce?

Polskę i Dubaj łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę odliczenia proporcjonalnego, co oznacza, że polscy rezydenci mają obowiązek wykazania zagranicznych dochodów w rocznej deklaracji podatkowej. Te zostają objęte polskim podatkiem, ale istnieje możliwość dokonania odpisu podatku już zapłaconego za granicą. Odpis jest możliwy tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Problemem jest fakt, iż w Dubaju dochody zarówno osób prywatnych, jak i firm nie są opodatkowane. W przypadku podatku od osób fizycznych sprawa jest prosta i można skorzystać z ulgi abolicyjnej pozwalającej na zniwelowanie polskiego podatku. W przypadku działalności gospodarczej zobowiązania podatkowe będą zależne od charakteru firmy, zakresu jej działania oraz form wypłacania wynagrodzenia. Prowadząc działalność w Dubaju najlepiej zwrócić się o interpretację przepisów dla konkretnego przypadku.

Prowadzenie działalności w Dubaju bądź ogólnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dla wielu dobrym sposobem na wzbogacenie się. Atrakcyjna polityka podatkowa sprawia, że warto zakładać biznes nawet w sytuacji, w której trzeba wziąć do spółki Sponsora i oddać mu 51% udziałów. Wiele osób decyduje się na założenie firmy w Dubaju i ten trend raczej prędko nie zaniknie.

To może Cię również zainteresować

Praca w Dubaju

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

gośc

gośc

Mam już swoją firmę w Dubaju, artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które dopiero planują rozpocząć działalność w tym kraju. Warto podkreślić, że dobór odpowiedniej formy spółki oraz lokalizacji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu.
Iga

Iga

Może kiedyś uda mi się znaleźć pracę w firmie działającej w Dubaju. Ciekawe jakie są średnie płace w poszczególnych branżach i czy warto patrzeć na oferty z Dubaju z perspektywy przyszłych możliwości założenia tam własnej działalności.
Kazimierz Górski

Chyba pozostanie mi tylko marzyć o założeniu firmy w Dubaju, bez pracy trudno mi na to wszystko sobie pozwolić. Ciekawe jakie są wymagania dotyczące wizy rezydenta i czy łatwo ją otrzymać.
inspektor

inspektor

Ciekawy artykuł, wiele się dowiedziałem na temat możliwości otwarcia firmy w Dubaju. Chętnie poznam więcej szczegółów na temat różnych form spółek oraz procedur rejestracyjnych.