Praca w Dubaju

Praca w Dubaju
Niegdyś podróże do Dubaju kojarzyły się z absolutnym luksusem, na który mogli sobie pozwolić nieliczni. Największe miasto Emiratów Arabskich otworzyło jednak swoje progi na napływających turystów – uruchomionych zostało wiele lotów do Dubaju, a ceny stały się bardziej przystępne. Rozwój wpłynął na zapotrzebowanie na pracowników, przez co dziś jest to też jeden z kierunków emigracyjnych. Jak wygląda praca w Dubaju? Jakie są zarobki? Czy trzeba znać język i jakich formalności należy dopełnić po przyjeździe? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Dubaj praca

Praca w Dubaju dostępna jest dla pracowników różnego szczebla i w różnych branżach. Pracodawcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich chętnie zatrudniają ekspertów z Europy. Poszukiwani są lekarze, prawnicy, inżynierowie, budowlańcy, architekci, pracownicy IT, finansiści, eksperci w handlu zagranicznym, marketingowcy, a także pracownicy sektora turystyki.

Dubaj praca to możliwość naprawdę pokaźnego zarobku, ale też rozwoju i budowania swojej ścieżki zawodowej w nietuzinkowy sposób. W większości firm kadrę managerską i kierowniczą stanowią pracownicy zagraniczni. Cenieni są za swoje wykształcenie na wysokim poziomie, zaangażowanie i umiejętności. Wcale to nie oznacza, że praca w Dubaju jest łatwa do znalezienia. Pracodawcom zależy na ekspertach, osobach wybitnych i podnoszących rangę przedsiębiorstwa, dlatego szukają długo i skutecznie. Procesy rekrutacji są żmudne i kosztowne, ale jeśli jesteś w czymś dobry – już niedługo praca Dubaj może stać się Twoją rzeczywistością.

Jakie są różnice między pracą w Europie a tą w Dubaju?Największą różnicą jest fakt, że typowy tydzień roboczy trwa od niedzieli do czwartku.

W zależności od branży może jednak to się różnić – np. w handlu detalicznym obowiązuje sześciodniowy tydzień pracy, w którym dniem wolnym jest piątek, a w hotelarstwie pracuje się codziennie, oczywiście z uwzględnieniem grafiku i dni wolnych ustalonych przez pracodawcę. Z uwagi na panujący klimat, godziny pracy podzielone są na dwie części. Najpierw pracuje się miedzy 8 a 13, później następuje przerwa, a kolejna część trwa od 16 do 19. Wówczas odbywają się spotkania biznesowe, otwarte są sklepy i punkty usługowe i toczy się życie zawodowe. W okresie Ramadanu dzień roboczy czasem jest krótszy i zmieniają się też godziny pracy wielu firm.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Praca w Dubaju ma też swoją specyficzną kulturę – o uwagach i problemach nie mówi się na forum, lecz dyskretnie i tak, aby nie urazić drugiej osoby. Większość spotkań przebiega w atmosferze bardzo nieformalnej – np. popijając kawę w restauracji. Trzeba również wiedzieć, że w Dubaju nie można zostać obywatelem – zawsze pracuje się na kontraktach pracowniczych, a możliwość pobytu (wiza) uwarunkowana jest właśnie pracą.

Zarobki w Dubaju

Zaciekawiła Cię praca w Dubaju, ale zastanawiasz się, na jakie wynagrodzenie faktycznie możesz liczyć? Na początku musisz pamiętać, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma ustalonej płacy minimalnej. O tym, ile zarobisz, decyduje pracodawca. Warto więc już przed wylotem zorientować się w stawkach dla danej branży i negocjować warunki kontraktu.

Zarobki w Dubaju są bardzo zróżnicowane i zależą od sektora zatrudnienia, wykształcenia, umiejętności, doświadczenia i posiadanych kwalifikacji. Nie ulega jednak wątpliwościom, że te są na tyle wysokie, że nawet dostając propozycję pracy poniżej przeciętnej stawki, będziemy usatysfakcjonowani.

Kwoty najczęściej rozpoczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Ponadto płaca całkowita jest podzielona na dwie części – płacę podstawową oraz dodatkowe świadczenia (np. pokrycie kosztów dojazdu, noclegu). Bardzo często pracodawcy pokrywają również koszty przelotów, wizy i wszelkich innych kwestii związanych z wyprowadzką związaną z kwestią praca Dubaj.

Jak znaleźć pracę w Dubaju?

Znaczna część Polaków pracujących w Dubaju znalazła się tam poprzez delegację. Pracodawcy wysyłają swoich pracowników do oddziałów firm w Emiratach, dając szansę rozwoju i lepszych zarobków. Nie masz takiej możliwości i zastanawiasz się jak znaleźć pracę w Dubaju na własną rękę? Otóż nie jest to niemożliwe. W sieci pojawiają się oferty kontraktów w różnych branżach – przede wszystkim w turystyce, sektorze budowlanym, IT i marketingu. Często też poszukuje się pilotów, stewardów i stewardess do tamtejszych linii lotniczych.

Ogłoszeń można szukać na polskich stronach z ofertami i w mediach społecznościowych, jednak znacznie więcej jest ich na stronach dedykowanych pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Można też nawiązać współpracę z agencjami zatrudnienia, które pozyskują pracowników do odległych zakątków świata albo bezpośrednio kontaktować się z firmami mającymi swoje siedziby w Dubaju. Twoje szanse na to, aby znaleźć pracę w Dubaju, wzrosną, jeśli posiadasz wysokie wykształcenie oraz doświadczenie w branży, potwierdzone przetłumaczonymi referencjami od pracodawcy.

Praca w Dubaju bez języka

Dubaj to ogromne miasto ulokowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które jest ośrodkiem skupiającym liczne firmy. To także kierunek obierany przez turystów, którzy chcą zasmakować wczasów w prawdziwym luksusie. W związku z tym pojawiają się oferty pracy w różnych kategoriach. Najczęściej wymagana jest znajomość języka angielskiego, który obowiązuje w międzynarodowych korporacjach, ale też w sektorze turystyki.

Czy można pracować w Dubaju bez znajomości arabskiego?Możliwa jest praca w Dubaju bez języka arabskiego, pod warunkiem, że w sposób komunikatywny posługujesz się angielskim.

Warto jednak pamiętać, że w krajach Arabskich, w biznesie obowiązuje pewna etykieta. Nawet jeśli nie znasz arabskiego, w dobrym guście jest witać się w tym języku (np. mówiąc „salam alejkum”) czy dać swoją wizytówkę, która z jednej strony będzie miała wersję arabską.

Praca w Dubaju a podatki w Polsce

W Dubaju nie płaci się podatków w postaci PIT czy CIT. Daniny publiczne mają natomiast formę odpłatności za usługi, np. za opiekę zdrowotną czy edukację, a charakterystyczny jest także brak emerytur. Jak zatem ma się kwestia praca w Dubaju a podatki w Polsce? Otóż, mimo że w krajach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar nie płaci się podatków, nie trzeba też obawiać się konieczności ich uiszczania w Polsce. Odbywa się to na zasadzie ulgi abolicyjnej. Ta jest jednak możliwa wyłącznie wówczas, gdy na terytorium Polski pracownik nie uzyskuje żadnych dochodów. Oznacza to, że nie może pracować w Dubaju, a przy tym zdalnie wykonywać obowiązków na rzecz polskiego pracodawcy czy prowadzić własnej firmy. Zawsze jednak konieczne jest złożenie zeznania rocznego, bo to na jego mocy uznaje się ulgę abolicyjną.

Formalności po przyjeździe do Dubaju

Aby wybrać się do Dubaju czy innych miast Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie jest konieczne ubieganie się wizę. Na granicy (lub online) na podstawie ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy) jest wydawane 90-dniowe prawo przebywania w kraju. Można więc swobodnie podróżować turystycznie lub odbywać spotkania biznesowe. Kiedy zdecydujesz, że jesteś gotów do wyjazdu i planujesz kontynuować swoją karierę zawodową w Dubaju, musisz pamiętać o licznych formalnościach, jakie na Ciebie czekają.

Nie wystarczy wiza turystyczna, ale konieczna jest wiza pracownicza. Ta jest wydawana na okres dwóch lat, a po tym okresie musi zostać odnowiona. Aby takową otrzymać, niezbędne jest już posiadanie pracy – o wizę pracowniczą do Dubaju może się ubiegać pracodawca. Zgodnie z informacjami Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Zabi, stroną odpowiedzialną za uzyskanie wizy w urzędzie imigracyjnym właściwym dla Emiratu, w którym świadczona będzie praca, działalność, usługa itp. jest pracodawca, oferent, zapraszający, zleceniobiorca itp.

Wymagane dokumenty przy aplikacji o wizę pracowniczą to:

  • kolorowy skan paszportu,
  • kolorowy skan zdjęcia,
  • w przypadku stanowisk managerskich: zalegalizowany i przetłumaczony dyplom ukończenia studiów,
  • od 2018 roku przy aplikowaniu przez cudzoziemców o wizę w celu wykonywania pracy na terytorium Emiratów wymaga się również okazania zaświadczenia Krajowego Rejestru Karnego.

Czas oczekiwania na wizę wynosi od 3 do 5 tygodni.

Bardzo istotny jest fakt, że w przypadku zakończenia stosunku pracy i wyjazdu z kraju Emiratów, niezbędne jest dokonanie anulacji pozwolenia na pobyt. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z ryzykiem wpisania na listę uciekinierów, za co grozi zatrzymanie w przypadku powrotu do tego kraju czy odbywania podróży w tranzycie.

Istotną kwestią jest wykupienie ubezpieczenia do pracy w Dubaju. Zabiegi medyczne, hospitalizacja i transport medyczny są tam bardzo kosztowne, a realizacja usługi najczęściej poprzedzana jest wcześniejszym wniesieniem opłaty lub zaliczki w gotówce. Warto więc mieć bardzo obszerną i kompleksową polisę ubezpieczeniową, dzięki której ubezpieczyciel po dostarczeniu rachunków ureguluje kwestie finansowe.

Podsumowując, praca w Dubaju, jak i w innych miastach Zjednoczonych Emiratów Arabskich, cieszy się popularnością z uwagi na nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe zarobki w porównaniu do tych w krajach europejskich. Trzeba jednak mieć na uwadze formalności, które są niezbędne do dopełnienia w przypadku wyjazdu w celu podjęcia pracy – m.in. konieczne jest wykupienie ubezpieczenia czy uzyskanie wizy pracowniczej.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Dubaj jest rajem podatkowym?

W Dubaju nie obowiązuje podatek dochodowy. Oznacza to zatem dużo wyższe zarobki niż w Polsce. Płaci się natomiast podatek VAT.

Czy zdobycie pracy w Dubaju jest łatwe?

Ubieganie się o pracę w Dubaju wiąże się z załatwieniem wizy pracowniczej. Stroną odpowiedzialną za wszelkie formalności związane z otrzymaniem wizy jest pracodawca.
Oceń ten wpis
Praca w Dubaju
Ocena: 3.7, liczba głosów: 10

Opinie

artur kusz
2021-01-14, 09:21
C.V ARTUR KUSZ
ARTUR MARCIN KUSZ
17-11-1977
Gasawa Rynek 18
88-410
+48607317060
marcinkusz77@gmail.com
DOSWIADCZENIE-
• Przygotowywanie powierzchni do malowania
• Naprawa wad powierzchni, na przykład wgnieceń, dziur w ścianie
• Dobór odpowiedniego rodzaju farby dla każdej powierzchni • Przygotowywanie powierzchni do
malowania
• Czyszczenie, odtłuszczanie, gruntowanie, szpachlowanie, szlifowanie i malowanie różnego rodzaju
powierzchni odpowiednio dobranymi farbami
• Prace porządkowe
• Drobne prace naprawcze
-Gipsowamie scian
-Zabudowy karton-gips
UPRAWNIENIA
-Uprawnienia do obslugi platform PAF-IPAF licencja Miedzynarodowa
WYKSZTALCENIE
-Zespol Szkol Zawodowych w Znin
OD 1994 do 1997
Malarz
Historia pracy
-2008-2016 Wlasna dzialalnosc Bradford UK malarz gipsiarz
-malowanie powierzchni z uzyciem pedzli.pistoletow natryskowych.walkow malarskich
-nakladanie farb podkladowych.bejcy i lakierow na sciany i inne powierzchnie
-2016-2020 Aqvarius Trading p.p.BOX19641 .Doha.Qatar.PROJEKT BUBOWY STADIONUw AL. Khor
-ceramic technician. malarz .gipsiarz
-operator IPAF 3a
-PODSUMOWANIE
Wydajny malarz dbajacy o terminowe realizowanie projektow w budynkach mieszkalnych i
komercyjnych.
Jarosław krupa
2020-11-22, 11:10
Szukam pracy jako kierowca ciężarówki w emiratach arabskich
SIWY
2020-11-01, 14:56
czy mogę prosić o kontakt do Polskiej firmy w Dubaju zajmującą się budowlankom mój kontakt 533 548 931
Jędzrzej
2019-12-17, 10:16
To chyba praca dla nielicznych specjalistów. Kierunek jak dla nas bardzo orientalny, ale kto tam się dostaniem to kasa wysoka murowana.
znawca
2019-12-09, 14:08
Dubaj jet przepiękny. To największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zwiedzałem to miasto. Kto zdecyduje się na pewną ale pracę w Dubaju, na pewno będzie zadowolony z zarobków. Powinien znać język angielski.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.