!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Agencje pracy Szwajcaria - biura pracy w Szwajcarii

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

1 komentarz

Agencje pracy Szwajcaria - biura pracy w Szwajcarii
Szwajcarski rynek pracy jest dość osobliwy i w wielu przypadkach szukanie pracy nie należy do łatwych. Dotyczy to głównie wyższych stanowisk oraz bardziej dochodowych branż. Firmy w Szwajcarii mocno promują awanse wewnętrzne oraz nabór pracowników z polecenia. W efekcie ogłoszenia o pracę często pojawiają się na stronach danych przedsiębiorstw bądź należy szukać posady, wysyłając CV bezpośrednio do interesującej nas firmy.

Rozwiązaniem są publiczne i prywatne agencje pracy, które rekrutują pracowników na zlecenie przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród obcokrajowców nieposiadających kontaktów osobistych w Szwajcarii. Przyjrzyjmy się biurom pośrednictwa pracy oraz rzeczom, na jakie trzeba zwracać uwagę, szukając zatrudnienia w tym alpejskim kraju.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Szwajcarii?

Przed zawarciem umowy z agencją pracy należy sprawdzić, czy działa ona legalnie na szwajcarskim rynku. Prywatni pośrednicy muszą uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności w Kantonowym Urzędzie Pracy. W przypadku gdy agencja zatrudnia obcokrajowców, jest konieczne także zezwolenie Ministra Gospodarki (seco). Spis agencji pracy upoważnionych do świadczenia usług jest prowadzony pod adresem: http://www.avg-seco.admin.ch.

W przypadku polskich biur pośrednictwa pracy stosowny rejestr (KRAZ) znajduje się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl.

Warto nadmienić, że prywatni pośrednicy w Szwajcarii mogą pobierać od osoby poszukującej pracy prowizję za usługę. Władze kantonów nakładają jednak limity wysokości opłat, których agencje nie mogą przekroczyć. Pobór prowizji może nastąpić dopiero po spisaniu odpowiedniej umowy.

Należy także zwracać uwagę na warunki podpisanej umowy. Agencje pracy mogą naliczać dodatkowe opłaty z tytułu kosztów takich jak zakwaterowanie, transport do miejsca pracy czy wyżywienie. Każdy dokument przed podpisaniem trzeba dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy wyszczególniono wszystkie koszty. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.

Video

Alternatywy dla biur pośrednictwa pracy w Szwajcarii

Agencje pracy są popularną i dobrą metodą poszukiwania pracy w Szwajcarii. Mimo to nie są jedyną drogą, jaką można podążać. Osoby znajdujące się na miejscu mogą odwiedzić biura Regionalnego Pośrednictwa Pracy, czyli odpowiedniki urzędów pracy. Informacje o działalności publicznych służb zatrudnienia można znaleźć na stronie: https://www.arbeit.swiss/secoalv/en/home.html.

W Szwajcarii funkcjonuje również sieć EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia zajmują się migracją pracowników na terenie Europy i pomagają w określeniu kompetencji zawodowych oraz znalezieniu ofert pracy. Doradcy EURES mogą także pomóc w przygotowaniu się do wyjazdu za granicę.

Poszukując pracy, można korzystać z serwisów on-line z ofertami, ale trzeba mieć świadomość, że większość ofert może pochodzić od agencji pracy. Specjaliści o wysokich kwalifikacjach mogą kierować swoje aplikacje bezpośrednio do szwajcarskich przedsiębiorstw.

Jakie agencje pracy działają w Szwajcarii?

Na szwajcarskim rynku pracy działa sporo agencji zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Ciężko wskazać najlepsze z nich, ale warto rzucić okiem na niektóre popularne biura.

Adecco - jedna z największych agencji pracy na rynkach międzynarodowych. Gigant branży posiada dostęp do bogatej bazy ofert pracy. Firma działa także w Polsce, więc można już na miejscu zaczerpnąć informacji.

Video

Aktiv Personal Service ag - szwajcarska agencja pracy specjalizująca się w pozyskiwaniu fachowców dla firm z branż przemysłowych, budowlanych oraz technologicznych.

ALPHA - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się rekrutacją wykwalifikowanych pracowników wyższego szczebla i specjalistów. Agencja nastawiona na osoby o wysokich kwalifikacjach.

Permed - szwajcarska agencja pracy zapewniająca personel na potrzeby służby zdrowia. Agencja funkcjonuje od 1985 roku i współpracuje z licznymi placówkami medycznymi w całej Szwajcarii.

Randstad - duża i prężnie działająca agencja pracy z ponad 50 biurami w całej Szwajcarii. Pośrednik poszukuje pracowników wielu branż o różnych kwalifikacjach.

Manpower - kolejny międzynarodowy gigant na rynku pośrednictwa pracy. Agencja funkcjonuje w wielu krajach świata i ma dostęp do szerokiej bazy ofert pracy.

Global Personal Partner AG - duża agencja pracy świadcząca swoje usługi w niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Biuro poszukuje pracowników dla firm reprezentujących różne branże.

Video

WORK4YOU GLOBAL SP.Z O.O. - pośrednik pracy zajmujący się rekrutacją osób do pracy za granicą. Firma poszukuje głównie pracowników dla sektorów logistycznego, budowlanego oraz technicznego.

Goslik Consulting - polskie biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników niższego szczebla oraz fachowców na potrzeby firm niemieckich, austriackich oraz szwajcarskich. Agencja posiada głównie oferty dla osób bez specjalnych kwalifikacji.

ABC Work - rozwijająca się agencja pracy pozyskująca polskich pracowników dla firm z zachodniej Europy. Szczególnie można znaleźć w jej ofercie propozycje dla fachowców budowlanych.

Personel Konsulting - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się branżą gastronomiczną i produkcyjną. Agencja zajmuje się głównie rynkami państw niemieckojęzycznych.

Tak się prezentuje kilka z popularniejszych agencji pracy rekrutujących pracowników na potrzeby szwajcarskich firm. Osoby szukające zatrudnienia w Szwajcarii nie muszą się ograniczać do jednego biura i mogą sprawdzić oferty kilku pośredników.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Podziel się

1 komentarz

Madzia Helena

Madzia Helena

Helena Madzia poszukuje do opieki małżeństwo lub jedną osobę na terenie Szwajcarii w kantonie Niemiecko jezycznym

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.