!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Australii - rozliczenie dochodów w Polsce

22 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy

Zwrot podatku z Australii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione w Australii mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę jest potrącany z wynagrodzenia przez pracodawcę, dzięki czemu pracownik najemny nie musi się przejmować obowiązkiem samodzielnego płacenia.

Wysokość potrącanych składek jest szacowana na podstawie prognoz. Oznacza to, że po zakończeniu roku podatkowego wysokość zapłaconego podatku może być różna od należnej kwoty. Tym samym podatnik ma możliwość rozliczenia się z fiskusem w celu pozyskania zwrotu nadpłaconego podatku.

W jaki sposób należy się rozliczyć z australijskim urzędem skarbowym? Okazuje się to być mało skomplikowanym procesem. Sprawdźmy, w jaki sposób składa się deklaracje podatkowe w Australii.

Kiedy należy składać deklarację podatkową w Australii?

W Australii rozliczenia podatku dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Pierwszą poważną różnicą względem Polski jest inny format roku podatkowego. W Australii nie jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym. Na Antypodach trwa on od 1 lipca do 30 czerwca.

Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowych po zakończeniu roku podatkowego. Ostateczny termin mija 31 października następnego roku po zakończeniu roku podatkowego. Ewentualne spóźnienie będzie skutkowało naliczeniem odsetek pomniejszających zwrot bądź koniecznych do dodatkowej opłaty.

Video

W jaki sposób rozliczyć się z australijskim fiskusem?

Podatnicy mają możliwość złożenia deklaracji podatkowej osobiście, bądź pocztą, ale najlepszą metodą, do której zachęcają władze, jest rozliczenie on-line. Osoby chcące dokonać rozliczenia w kilka minut przed swoim komputerem muszą posiadać konto w państwowej platformie myGOV, które założymy pod adresem: https://www.ato.gov.au/Individuals/Lodging-your-tax-return.

Do poprawnego złożenia deklaracji podatkowej potrzebne są dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest numer podatkowy (Tax File Number), o który powinno się zadbać tuż po przybyciu do Australii. Podstawą do wypełnienia deklaracji jest dokument PAYG przekazywany przez pracodawcę.

PAYG jest odpowiednikiem polskiego PIT-11 i zawiera wszystkie informacje na temat uzyskiwanego dochodu oraz odprowadzanych składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Należy pamiętać, że w przypadku pracy u różnych pracodawców w czasie rozliczanego roku podatkowego należy posiadać druki PAYG od każdego z nich. Certyfikat podatkowy jest przekazywany pracownikom po zakończeniu roku podatkowego oraz po zakończeniu stosunku pracy.

W przypadku korzystania z jednej z niewielu ulg podatkowych należy okazać rachunki uprawniające do wykonywania odpisów.

Video

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Australii?

System podatkowy w Australii zakłada jedną główną ulgę podatkową, którą jest kwota wolna od podatku. W 2019 roku podatnicy mają możliwość uszczuplenia podstawy podatkowej o 18 200 AUD. Od takiej kwoty nie jest odprowadzany podatek, a jeżeli w czasie roku podatnik zarobi kwotę poniżej 18 200 AUD, to zostanie mu zwrócony cały podatek dochodowy odprowadzony z wynagrodzenia.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kwota wolna od podatku dotyczy tylko rezydentów podatkowych Australii. Osoby przebywające w tym kraju poniżej 183 dni w roku oraz pracownicy na wizie Work and Holiday są rozliczani na innych warunkach. Oznacza to, że podatek płacą od każdego zarobionego w Australii dolara.

Australijski urząd skarbowy przewidział także kilka pomniejszych ulg podatkowych. Odpisy można dokonać głównie z tytułu wydatków na poczet uzyskania dochodu. Konieczne jest w takim wypadku potwierdzenie wydatków na utrzymanie pojazdu, podróże służbowe, pranie ubrań roboczych czy kursy dokształcające.

Osoby chcące wykorzystać do maksimum przysługujące im odpisy mogą skorzystać z usług biur podatkowych zajmujących się zwrotami z Australii. Większość z nich pozwala na załatwienie wszystkich formalności on-line. Pomoc specjalistów z pewnością wyeliminuje ewentualne błędy.

Video

Jak rozliczać dochód z Australii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. Do końca kwietnia muszą oni złożyć deklarację podatkową PIT-36 z załącznikiem ZG. W nim należy wykazać zarobki pochodzące z Australii. Czy to oznacza podwójny podatek dochodowy nałożony na australijskie wpływy? Na szczęście nie.

Polskę i Australię obowiązuje wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakłada ona tak zwaną metodę odliczenia proporcjonalnego. W efekcie dochód zagraniczny w państwie rezydencji zostaje opodatkowany, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odpis jest możliwy tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ta metoda wyliczania jest niestety mniej korzystna niż znacznie popularniejsza metoda wyłączenia z progresją. Właśnie dlatego podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Ta niweluje różnicę podatku powstałą w wyniku obliczeń obiema metodami. Ostatecznie podwójny podatek powinien zostać całkowicie zredukowany.

To może Cię również zainteresować

Praca w Australii

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.