Praca za granicą

Praca w Australii

21 sierpnia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 21 głosów

21 głosów

9 komentarzy
Praca w Australii
Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową do Australii. Przede wszystkim ze względu na korzystne warunki ekonomiczne oraz socjalne, jakie tam panują. Ofert pracy w Australii jest sporo, jednak najpierw należy spełnić szereg formalności związanych z wizą. Sprawdź, jak prezentuje się praca w Australii, na jakie zarobki można liczyć i jakich pracach najwięcej jest ofert. Oto nasze kompendium wiedzy odnośnie pracy w Australii.

Praca Australia

Niewątpliwie Australia to kraj tolerancyjny i otwarty na przyjazd nowych osób z zagranicy. Świadczy o tym wielkie zróżnicowanie kulturowe w kraju, jak i liczba przyjezdnych każdego roku. Największe szanse na stały pobyt w Australii mają osoby ze sporym doświadczeniem w konkretnym zawodzie oraz wykształceni specjaliści z różnych dziedzin. Dla nich znalezienie pracy w Australii nie powinno być trudnością tak jak uzyskanie wizy.

Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie posiadasz ukończonych studiów ani imponującego doświadczenia zawodowego, praca Australia nie jest dla Ciebie. Kształcąc się na miejscu w danym kierunku oraz kończąc kursy zawodowe, masz duże szanse na znalezienie pracy oraz na uzyskanie pobytu stałego. Warto znać język angielski, który obowiązuje w Australii. Zwiększy to Twoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Praca Australia możliwa jest poprzez agencje pracy, ale też można ją znaleźć na własną rękę – przeglądając ogłoszenia internetowe, śledząc media społecznościowe lub sięgając po opinię znajomych czy rodziny, która przebywa w Australii. Warto również co roku sprawdzać listę poszukiwanych pracowników w niektórych zawodach, przygotowywaną przez australijski rząd. Ofert pracy w Australii jest dużo. Bezrobocie niezmiennie od 20 lat wynosi tutaj jedynie 6%. Szczególnie poszukiwane są osoby na stanowiska pielęgniarek, lekarzy, inżynierów, informatyków, grafików, dentystów oraz dziennikarzy. Wiele wakatów znajdziemy także w branżach turystycznych, motoryzacyjnych oraz w budownictwie.

Video

Ambasada Australii

Przed wyjazdem należy pamiętać, że Polacy są zobowiązani, by posiadać wizę lub zezwolenie na wjazd przyznawane przez ambasadę Australii. Wiza obowiązuje, jeśli wybieramy się na dłużej niż 3 miesiące w celach biznesowych, ale i turystycznych. W celu zdobycia wizy można udać się samodzielnie do ambasady Australii w Polsce lub aplikować przez Internet np. przez portal Ministerstwa ds. Imigracji w Australii. Można także skorzystać z pomocy pośrednictwa wizowego. Nie jest konieczne odwiedzanie Ambasady Australii, kiedy podróż będzie krótsza niż 90 dni. Wówczas wystarczy wiza eVisitor, czyli darmowa wiza turystyczna, którą można otrzymać poprzez wniosek online.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

[ko] Robotyk Kostrzyn nad Odrą

SGP GROUP

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Zarobki w Australii

Zastanawiasz się, na jak wysokie zarobki w Australii można liczyć? Czy są atrakcyjne? Otóż z pewnością warunki ekonomiczne można uznać za bardzo korzystne. Zarobki różnią się w zależności od stanowiska, jednak zazwyczaj pozwalają na zapewnienie wszystkich, niezbędnych potrzeb oraz odłożenie nieco oszczędności. Osoby pracujące na pełen etat mogą liczyć na zarobki rzędu od 882 do 1600 dolarów australijskich tygodniowo (w przeliczeniu od ok. 2300 zł tygodniowo do 4200 zł tygodniowo). Proporcjonalnie mniej zarobią osoby zatrudnione na niepełnym etacie. Dużo też zależy od rodzaju branży. W pracy fizycznej, np. sprzątanie czy kelnerstwo, stawki wynoszą zazwyczaj od 19 do 46 dolarów australijskich za godzinę pracy (ok. 50 – 120 zł), natomiast fachowcy i specjaliści danej branży z wykształceniem lub kwalifikacjami mogą zarobić od 40 do 100 dolarów australijskich za godzinę (ok. 100 – 270zł).

Video

Australia zarobki

Zarobki w Australii są z pewnością bardzo korzystne, nawet na niższych stanowiskach. Należy jednak pamiętać, że życie na emigracji może się wiązać z dosyć wysokimi kosztami utrzymania. Wynajęcie mieszkania kosztuje od 400 do 1300 dolarów australijskich, rachunki to około 350 dolarów, a jedzenie od 160 do 500 dolarów tygodniowo. Australijski standard życia jest na wysokim poziomie, dlatego z powodzeniem pracując tam, możesz pokryć wszystkie niezbędne koszty życia. Australia zarobki to zatem kwestia, która nie powinna budzić obaw – nawet bez specjalnych umiejętności i z podstawową znajomością angielskiego możesz znaleźć pracę, dzięki której utrzymasz się i zgromadzisz nieco oszczędności.

Wiza pracownicza Australia

W celu legalnego pobytu oraz pracy na terenie Australii należy uzyskać wizę pracowniczą tymczasową lub umożliwiającą pobyt stały. Rodzaj dokumentu zależy od listy, na której znajduje się nasz zawód. Pierwsza z nich to lista SOL (Skilled Occupation List), która umożliwia otrzymanie niezależnej wizy, wydawanej na podstawie kwalifikacji i doświadczenia. Druga lista to CSOL (Consolidated Skilled Occupation List), która zawiera stanowiska wymagające nominacji stanowej oraz sponsoringu ze strony rodziny mieszkającej w Australii.

Aplikując o nadanie wizy, jesteśmy oceniani w skali punktowej za wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności językowe. Jeśli kwalifikacje są zbyt niskie, możemy je uzupełnić na podstawie wizy tymczasowej – zarówno w Australii, jak i w Polsce. W celu zdobycia informacji o szansach podczas aplikacji o wizę należy udać się na konsultację wizową, gdzie otrzymasz również informacje o niezbędnych dokumentach. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ aplikowanie o wizę jest dużym wydatkiem.

Wiza pracownicza Australia – ceny:

  • Wiza Work and Holiday – koszt 440 AUD, czyli ok. 1160zł. Dedykowana osobom studiującym i absolwentom uczelni wyższych, znającym język angielski. Niezbędne jest przedstawienie certyfikatu (TOEFL iBT, IELTS albo OET) oraz przetłumaczenie dokumentów (np. zaświadczenia o studiowaniu czy ukończeniu studiów).
  • Wiza pracownicza 457 do Australii – koszt 1060 AUD, czyli ok. 2800 zł. Dodatkowo pracodawca opłaca sponsorship w wysokości 420 AUD (1100zł) oraz nominację pozycji 330 AUD (870zł). Niezbędne są również badania lekarskie, tłumaczenia, zaświadczenia o niekaralności czy egzamin językowy. Jest ona przewidziana dla osób z odpowiednimi, poszukiwanymi przez pracodawcę kwalifikacjami. Wiza ta jest tymczasowa, jednak już po 2 latach jej trwania można aplikować o stały pobyt.
  • Oprócz tego dostępne są też: wiza partnerska do Australii – koszt 6865 AUD (ok. 18 000 zł), wiza pracownicza ENS / RSMS do Australii – kosztuje 3600 AUD (ok. 9500 zł) za głównego aplikanta, 1800 AUD (ok. 4750 zł) za partnera i 900 AUD (ok. 2370 zł) za każde zależne dziecko oraz wizy skilled, które kosztują tyle samo co ENS/RSMS. We wszystkich typach konieczne są tłumaczenia dokumentów, egzamin językowy i badania lekarskie.

Nauka i praca w Australii

Nauka i praca w Australii to najprostszy sposób zalegalizowania swojego pobytu. Na podstawie wizy studenckiej możesz legalnie studiować oraz pracować w kraju, zazwyczaj na pół etatu. Oferowany jest także szereg programów dla młodych osób, który znacząco ułatwia proces legalizacji pobyt w Australii, np. Work&Travel albo Au Pair. Nauka i praca w Australii to dobry sposób, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które później pomogą w rozwoju zawodowym.

Video

Praca w Australii dla Polaków

Jak już wspominaliśmy, Australia to kraj otwarty na nowe kultury i osoby zza granicy. Bezrobocie jest stosunkowo niskie, a rąk do pracy wciąż brakuje, dlatego też można stwierdzić, że praca w Australii dla Polaków czeka na każdym kroku. Szczególnie pożądani będą pracownicy z wyspecjalizowanymi kwalifikacjami oraz znajomością języka angielskiego. Jeśli jednak nie posiadamy dużego doświadczenia ani dyplomu uczelni wyższej, a nasz angielski jest na średnim poziomie, możemy liczyć na zatrudnienie, np. jako pokojówka, kelner, barman, opiekun do dziecka czy osoba sprzątająca. By upewnić się, że w Twoim zawodzie są dostępne miejsca pracy, warto sprawdzić aktualne listy SOL i SCOL.

Formalności po przyjeździe do Australii

Decydując się na wyjazd do Australii, należy pamiętać o niezbędnych formalnościach. Najważniejsze z nich to:

  • Wiza — w zależności od celu pobytu oraz kwalifikacji, możemy zdecydować się na wizę studencką, turystyczną lub tymczasową.
  • Konto w banku – konto w tamtejszym banku jest niezbędne, jeśli planuje się podjęcie zatrudnienia na terenie Australii.
  • Numer identyfikacji podatkowej – osoby, które posiadają pozwolenie na pracę, muszą uzyskać osobisty numer identyfikacji podatkowej TFN (Tax File Number). Można go wyrobić online.
  • Australijskie CV – jest niezbędne, jeśli staramy się o pracę. Bardzo różni się od polskiego. W celu stworzenia australijskiego CV można udać się do specjalnej firmy, która trudni się takimi zleceniami. Można też spróbować własnych sił. Trzeba pamiętać, że nie załącza się zdjęcia, daty urodzenia czy informacji o stanie cywilnym. Ważne jest natomiast umieszczenie informacji o osiągnięciach, umiejętnościach i najważniejszych cechach, co ma zachęcić rekrutera do zapoznania się z aplikacją. Oczywiście zamieszcza się też wykształcenie, doświadczenie i szczegółowe informacje  przebiegu kariery (z wyszczególnieniem zadań).
  • White Card — dokument niezbędny, jeśli staramy się o pracę w branży budowlanej. Potwierdza ukończenie kursu BHP. Wymagany jest w pracach na budowie, przy remontach, na konstrukcjach, czasami w restauracjach oraz przy sprzątaniu.

Australia to z pewnością bardzo atrakcyjny kierunek emigracji zarobkowej. Miejsc pracy jest wiele, a wynagrodzenie pozwala na zaspokojenie wielu potrzeb. Należy jednak pamiętać, że proces ubiegania się o wizę jest dosyć czasochłonny i kosztowny, szczególnie podczas aplikacji o wizę na pobyt stały. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany i chcesz wyjechać – warto spróbować!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Jakie oferty pracy można znaleźć w Australii?

W Australii bardzo rozwinięty jest przemysł górniczy i tam można znaleźć pracę na rozmaitych stanowiskach. Poszukiwani są również specjaliści z dziedziny IT, czy lekarze.

Jak przenieść się do Australii?

Przeprowadzka do Australii wiąże się ze staraniami o wizę. Koszt wizy różni się w zależności od jej typu i przeznaczenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

LeBsteR

LeBsteR

Co za banda idiotów tu komentuje? Boty? Kto normalny tak pisze?
Ondra1

Ondra1

Cieszę się, że artykuł ten pokazuje, jak wiele ofert pracy jest obecnie dostępnych w Australii. Trudno jest znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników, więc informacje te na pewno zachęcają do poszukiwania pracowników w tym rejonie świata.
Anius

Anius

Bardzo ciekawy artykuł, gdyż zastanawiałem się, jakie stawki płacowe oferuje praca w Australii. Wydają się one bardzo korzystne, co na pewno zachęca do emigracji.
Sofia

Sofia

Zastanawiałam się, jakie szanse mam na znalezienie pracy w Australii bez wykształcenia i doświadczenia, ale artykuł ten pokazuje mi, że nawet ja mogę znaleźć tam pracę, więc warto spróbować!
Benfica

Benfica

Wyjazd do Australii na pewno może okazać się dla mnie sporym wyzwaniem, ale artykuł ten daje mi nadzieję, że znajdę tam dobrze płatną pracę, dzięki swoim kwalifikacjom i językowi angielskiemu.
Sesek

Sesek

Na samym uber eats rower elektryk w Melbourne miałem 700-1000 tygodniowo bez zapierdzielania a jak wyjeżdżałem doszedłem do 300 400 $ za dzień ale praca była ciężka bo na dachach. Wyjazd do Australii to najlepsza decyzja w moim życiu
Beata

Beata

Witam. Bardzo przydatne informacje.Dziękuję.
Helena

Helena

Już w latach 70 i 80tych Polacy chcieli tam jechać. Teraz jednak Sydney czy inne miasta są ciekawym miejscem pracy
Gizki

Gizki

Uważam, że w celach zarobkowych warto udać się do Australii. Pracę w 100% tam się znajdzie. Kto o tym marzy, niech przeczyta: "Formalności po przyjeździe do Australii", są fajnie opisane w tym artykule.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka