Praca za granicą

Agencje pracy Japonia - biura pracy w Japonii

20 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Agencje pracy Japonia - biura pracy w Japonii
Japoński rynek pracy jest dość specyficzny i często osobom spoza tego kraju nie jest łatwo znaleźć pracę. Bezpośrednie kontakty z pracodawcami mogą być mocno ograniczone jeżeli nie zna się języka japońskiego. Niewiele firm decyduje się na pracowników znających tylko język angielski. Nie oznacza to, że takich ofert brakuje.

Mimo wszystko poszukiwanie pierwszej pracy w Japonii na własną rękę może być naprawdę problematyczne. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług agencji pracy. Jeszcze niedawno Japonia była dość zamknięta na obcokrajowców, ale problemy demograficzne i szybkie starzenie się narodu sprawiło, że firmy coraz chętniej sięgają po pomoc pracowników z zagranicy.

Obecnie władze kraju starają się otworzyć rynek dla obcokrajowców nie tylko posiadających wyższe kwalifikacje. Taka sytuacja doprowadziła do powstania nowej grupy agencji pracy specjalizujących się w zatrudnianiu obcokrajowców. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pośrednictwa pracy w Japonii.

Video

Jakie rodzaje biur pracy działają w Japonii?

W Japonii funkcjonują dwa rodzaje agencji pracy. Pierwszym z nich są firmy zajmujące się ogólną rekrutacją pracowników. Tacy pośrednicy posiadają oferty pracy od najróżniejszych firm i wśród ich usług nie ma najczęściej wyszczególnionych ofert dla obcokrajowców, choć można takie znaleźć. Co ciekawe w tej grupie nastawionej głównie na obywateli i mieszkańców Japonii znajdują się największe agencje o międzynarodowej renomie.

Drugą kategorią agencji pośrednictwa pracy są biura zajmujące się tylko obcokrajowcami. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, choć nie brakuje także kilku minusów. Zacznijmy jednak od pozytywnych aspektów. Przede wszystkim tacy pośrednicy znają dobrze rynek i współpracują tylko z firmami faktycznie chętnymi do zatrudniania obcokrajowców. Większość takich agencji pomaga także w załatwieniu wszystkich formalności od wiz po przyjazd do Japonii. Pośrednicy skupiający się na znajdowaniu pracy dla obcokrajowców zapewniają kompleksową opiekę. Często też posiadają opiekunów posługujących się ojczystymi językami pracowników przyjezdnych.

Niestety agencje zajmujące się obcokrajowcami to zazwyczaj dość małe firmy posiadające ograniczoną ilość ofert pracy. W gąszczy dużych pośredników łatwo też przeoczyć takie biura.

Szukasz pracy?

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Japonii?

Poszukując biura pracy w Japonii, przede wszystkim należy się zorientować, czy dana agencja działa legalnie. Zazwyczaj pośrednicy sami chwalą się odpowiednimi certyfikatami, a często też różnymi nagrodami potwierdzającymi ich skuteczność na rynku. W przypadku polskich agencji pracy oraz międzynarodowych biur działających również w naszym kraju można sprawdzić rejestr KRAZ znajdujący się na stronie: http://stor.praca.gov.pl.

Agencje pracy nie pobierają również opłat za pełnienie swoich usług z zakresu rekrutacji. Rejestracja powinna być darmowa, a pośrednik otrzymuje wynagrodzenie za znalezienie pracownika od pracodawcy. Nie oznacza to, że agencja nie może pobierać żadnych opłat. Pośrednik może pobrać opłaty za różne formalności jak tłumaczenie dokumentów, czy badania lekarskie. Pracownik może też ponosić koszta ewentualnego zatrudnienia czy dojazdów do pracy. Ważne, aby wszystkie opłaty pobierane z wynagrodzenia były wyszczególnione na podpisanej umowie.

Warto też zaznaczyć, że często japońskie agencje pracy prowadzą jedynie rekrutację, a same umowy są już podpisywane bezpośrednio z pracodawcami. Mimo wszystko każdą umowę należy dokładnie przeczytać i zadbać, aby znalazły się w niej wszystkie postanowienia ustalone przy negocjacjach.

Oczywiście osoby poszukujące pracy mogą się podjąć samodzielnego znalezienia zatrudnienia. W tym wypadku muszą szukać ogłoszeń w internecie bądź kontaktować się bezpośrednio z interesującymi je firmami. Taka metoda może jednak przez długi czas nie przynieść rezultatów.

Video

Jakie agencje pracy działają w Japonii?

W Japonii działa dość dużo agencji pracy, ale nie wszystkie skupiają się na pracownikach zagranicznych. Nie sposób też wskazać najlepszych biur pośrednictwa pracy. Można za to wskazać kilku pośredników zajmujących się rekrutacją obcokrajowców.

Jopus Career - agencja działająca głównie on-line i skupiająca się na tworzeniu bazy firm chętnie zatrudniających obcokrajowców. Oprócz ofert pracy posiada specjalistów pomagających w określeniu kompetencji i odnalezieniu się na japońskim rynku pracy.

ASEAN CAREER - kolejna agencja działająca głównie on-line. Firma skupia się przede wszystkim na pracy dla osób z południowo-wschodniej Azji. Nie brakuje jednak ofert dla osób z innych zakątków świata.

Jellyfish - biuro pracy z siedzibą w Tokio zajmujące się naborem pracowników zagranicznych dla firm z branży inżynierii oraz IT. Firma oferuje kompleksową opiekę i pomoc w przeprowadzce do Japonii.

Recruit Agent - jedna z największych agencji pracy w Japonii posiadająca dostęp do potężnej bazy ofert. Pośrednik daje duże szanse na znalezienie dobrze płatnych posad.

JAC Recruitment - biuro pracy z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku pośrednictwa. Agencja działa w wielu branżach i rozszerza swoją sieć o wiele rynków azjatyckich oraz europejskich.

Spring Tenshoku Agent - lokalna agencja pracy działająca pod kontrolą grupy Adecco. Dzięki temu pośrednik posiada bogate zaplecze ofert pracy oraz narzędzi rekrutacyjnych.

Robert Walters - międzynarodowa agencja pracy działająca na rynku japońskim od 20 lat. Pośrednik rekrutuje zarówno pracowników na stałe, jak i prowadzi zatrudnienie osób do pracy tymczasowej i na kontrakty.

Video

Massmedian - agencja pracy poszukująca specjalistów z branży mediów i reklamy. Biuro wyszukuje tylko wykwalifikowanych pracowników.

Type Career Agent - agencja pracy działająca w dużej mierze na rynku IT, handlu, produkcji i zarządzania. Pośrednik przykłada dużą wagę do rekrutacji kobiet.

En AGENTS - jedna z większych agencji pracy działająca w Japonii. Biuro posiada szereg konsultantów biorących pod opiekę osoby poszukujące zatrudnienia.

Doda Recruitment Agency - biuro pośrednictwa pracy stawiające w głównej mierze na stałe zatrudnienie pracowników. Agencja nie tylko wyszukuje oferty pracy, ale także pomaga w procesie rekrutacji i negocjuje wynagrodzenia dla swoich podopiecznych.

Foods Labo Agent - biuro pośrednictwa pracy skupiające się na branży kulinarnej. Agencja będąca idealnym miejscem dla osób chcących pracować w jednym z najbardziej imponujących przemysłów gastronomicznych świata.

Tak się prezentuje kilka agencji pracy, których działania są skierowane także w stronę zagranicznych pracowników. Nie sposób wskazać najlepszych biur, ale na szczęście osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do korzystania z jednej agencji. Warto sprawdzić ofertę kilku pośredników.

To może Cię również zainteresować

Praca w Japonii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

firma win..

firma win..

Szczerze mówiąc, trochę się zniechęciłam do szukania pracy za granicą po przeczytaniu tego artykułu. Ograniczona ilość ofert w agencjach dla obcokrajowców i koszty formalności to na pewno minusy. Ale z drugiej strony, może lepiej szukać pracy bezpośrednio w firmach z Japonii.
Alex

Alex

Bardzo cenne informacje na temat pośredników zajmujących się rekrutacją pracowników zagranicznych w Japonii. Dzięki temu artykułowi mam większe rozeznanie na rynku i łatwiej będzie mi znaleźć odpowiednią agencję.
Zosia

Zosia

Fajnie, że istnieją specjalne agencje pośrednictwa pracy dla obcokrajowców, które oferują kompleksową pomoc w załatwieniu formalności. Sama szukam pracy za granicą, więc ten artykuł na pewno mi się przyda.
Land

Land

Ciekawy artykuł, wiele się dowiedziałem na temat poszukiwania pracy w Japonii. Na pewno będę zwracał uwagę na to, czy agencja działa legalnie i czy nie pobiera opłat za rekrutacje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.