Praca za granicą

Zarobki Kanada - ile można zarobić w Kanadzie?

22 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

21 komentarzy
Zarobki Kanada - ile można zarobić w Kanadzie?
Kanada jest znana z uprzejmości ludzi, zimnego klimatu oraz syropu klonowego. Wiele osób upatruje w tym państwie swojej szansy na lepsze życie. Polacy coraz chętniej emigrują za pracą do Kanady co jest powodowane kilkoma czynnikami. Oczywiście jednym z nich są zarobki.

Wyprawa do Kanady w celach zarobkowych jest znacznie trudniejsza niż wyjazd do krajów Unii Europejskiej. Czy zarobki w państwie spod znaku liścia klonowego wynagradzają trudy urzędowe? Wynagrodzenia są tam różne w zależności od posady oraz regionu, w jakim się pracuje. Mimo to polscy pracownicy mogą liczyć na naprawdę dobre pensje, w porównaniu do tego co zarobią w Polsce. Analizę warto zacząć od płacy minimalnej, a ta w Kanadzie jest różna dla każdej prowincji.

Płaca minimalna w Kanadzie - od czego zależy?

Rząd federalny Kanady oddał decyzyjność w kwestiach praw pracowników oraz płac w ręce władz lokalnych. Państwo składa się z trzynastu prowincji i terytoriów, a każde ma prawo do ustalenia własnych wynagrodzeń minimalnych. Niektóre branże są objęte stawkami federalnymi, ale w większości przypadków trzeba się zaznajomić ze stawkami obowiązującymi w danej prowincji.

Video

Temat płacy minimalnej jest dość często komentowany w Kanadzie i nie wszystkim obywatelom podoba się taka koncepcja. Co więcej, władze poszczególnych terytoriów mają prawo do manipulowania stawkami. W efekcie w niektórych prowincjach mogą występować kategorie pracowników, którzy otrzymają mniejszą stawkę minimalną. Na przykład będą oni wyznaczeni ze względu na wiek czy braki w doświadczeniu. Jak widać, czynników wpływających na kanadyjskie wynagrodzenie minimalne jest wiele.

Szukasz pracy?
Dodana

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Płace minimalne w kanadyjskich prowincjach na 2019 rok:

 • Alberta: 15 CAD/h (dolarów kanadyjskich);
 • Kolumbia Brytyjska: 16,75 CAD/h
 • Manitoba: 14,15 CAD/h
 • Nowy Brunszwik: 14,75 CAD/h;
 • Nowa Fundlandia i Labrador: 14,50 CAD/h;
 • Nowa Szkocja: 14,50 CAD/h
 • Ontario: 15,50 CAD/h
 • Quebec: 15,25 CAD/h
 • Saskatchewan: 13 CAD/h;
 • Wyspa Księcia Edwarda: 14,50 CAD/h;
 • Nunavut: 16 CAD/h;
 • Terytoria Północno- Zachodnie: 15,20 CAD/h;
 • Jukon: 16,77 CAD/h.

Tak się prezentują minimalne stawki godzinowe w prowincjach i terytoriach Kanady. Kwoty są zróżnicowane i przy wyborze ofert pracy z tego kraju warto brać pod uwagę geografię. Większość władz lokalnych aktualizuje stawki z dniem 1 kwietnia każdego roku. W tym czasie dobrze sprawdzić najnowsze regulacje. Warto również wiedzieć, że Kanadyjczycy pracują tygodniowo 40 godzin.

Dla kogo praca w Kanadzie i od czego zależą zarobki?

Kanadyjscy pracodawcy chętnie sięgają po zagranicznych pracowników. Niż demograficzny mocno odbija się na gospodarce kraju, ale nie oznacza to, że z ulicy można dostać atrakcyjną posadę. Przede wszystkim firmy kanadyjskie muszą wykazać, że na oferowane stanowisko nie znalazły odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Co więcej, osoby wykształcone bez doświadczenia mogą być zaskoczone koniecznością nadrobienia różnic edukacyjnych.

Video

Na wysokość zarobków wpływa między innymi lokalizacja. Jak widać po stawkach minimalnych, zróżnicowanie wynagrodzeń jest naprawdę duże. Oczywiście wiele osób otrzyma już na starcie więcej niż pensję minimalną. Kanadyjczycy cenią sobie fachowców i odpowiednie kwalifikacje mogą pomóc w negocjacjach płacowych. Zapewnią także awanse, a co za tym idzie wzrosty wynagrodzenia.

Kanadyjska gospodarka poszukuje wielu pracowników budowlanych oraz osób na niższe stanowiska w przemyśle produkcyjnym. Nie brakuje ofert dla pracowników w transporcie czy sektorze usług. Szacuje się, że rocznie fachowcy budowlani i pracownicy przemysłowi mogą zarabiać od 20 000 do 36 000 CAD. W 2019 średnia stawka godzinowa w Kanadzie wyniosła 25,55 CAD. Jak widać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie mogą zapewnić bardzo dobre zarobki.

Kanada potrzebuje również bardziej wykształconych pracowników. Duże zapotrzebowanie na siłę roboczą wykazują sektory IT, służby zdrowia oraz inżynierii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wymagana będzie dobra znajomość języków obowiązujących w Kanadzie. Państwo to jest dwujęzyczne i mieszkańcy w zależności od regionu korzystają z języka angielskiego bądź francuskiego. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy należy zwrócić uwagę na tę kwestię. Kanadyjskie prawo mówi także, że obcokrajowiec nie może zarabiać mniej niż Kanadyjczyk na tym samym stanowisku.

Ile wynoszą zarobki w Kanadzie?

Wiemy, kto ma szanse na znalezienie zatrudnienia w Kanadzie, ale na jakie zarobki faktycznie można liczyć? Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym w sieci. Na ich podstawie przekonamy się, ile w rzeczywistości wyniosą pensje dla Polaków pracujących za oceanem.

Mechanik - 30-55 CAD/h brutto

Malarz - 25-34 CAD/h brutto

Cieśla konstrukcyjny - 30 CAD/h brutto

Menedżer restauracji - 28 CAD/h brutto

Pracownik farmy - 20 CAD/h brutto

Kierownik magazynu - 30 CAD/h brutto

Recepcjonistka - 20-35 CAD/h brutto

Kucharz - 23 CAD/h brutto

Opiekunka - 17 CAD/h brutto

Mechanik maszyn produkcyjnych - 20-24 CAD/h brutto

Pielęgniarka - 23-26 CAD/h brutto

Hydraulik - 30-36 CAD/h brutto

Kasjerka - 18-21 CAD/h brutto

Tak się prezentują przykładowe stawki oferowane przez kanadyjskich pracodawców. Rozbieżność w zarobkach jest duża, ale nawet w mniej wymagających zawodach wynagrodzenia będą stały na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce.

Czy praca w Kanadzie się opłaca?

Video

Zarobki w Kanadzie są bardzo wysokie i osoby na najniższych stawkach mogą zarobić miesięcznie nawet nieco poniżej 2000 CAD. Większość osób decydujących się na pracę w tym kraju będzie zarabiać więcej. Czy będą one w stanie odłożyć jakieś pieniądze? Wiele krajów o wysokich zarobkach jest też drogich w życiu. W Kanadzie jest drożej niż w Polsce, ale nawet samotna osoba przy minimalnych zarobkach bez problemu się utrzyma.

Oczywiście koszty życia różnią się w zależności od prowincji. Szacuje się jednak, że w największych miastach miesięczne wydatki na życie wyniosą około 1200 CAD. Kawalerkę można wynająć w większych miastach już od 600 CAD miesięcznie. Z wyżywieniem można się zmieścić w nieco powyżej 220 CAD. Oczywiście wydatki będą zależne od stylu życia. Mimo to osobom pracującym w stolicy syropu klonowego uda się zaoszczędzić sporo.

Kanada zdaje się być bardzo dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej. Posiadając kwalifikacje w swoim zawodzie oraz znając język angielski bądź francuski, można zapewnić sobie naprawdę dostatnie życie.

To może Cię również zainteresować

Praca w Kanadzie

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

21 komentarzy

Adam

Adam

Nie wprowadzajcie ludzi w blad . Chyba ze zarabiacie na przyjezdzie ludzi do Kanady . Co do zarobkow to mniej wiecej sie zgadza ale jesli chodzi o wydatki to bzdura . Za 2 pokoje w biednych dzielnicach placi sie 1600-1800 dol . Jak chcesz w lepszej dzielnicy to ponad 2500 . Nie mowie o Toronto a o mniejszych miastach. Nowo przybyly do Kanady moze zapomniec o kupnie domu jesli bedzie pracowac za minimumchyba ze przywiezie z soba 500000 dol . W dzisiejszych czasach mozna przyjechac na pare lat zarobic i wrocic do Polski.Jestem w Kanadzie ponad 30 lat i wiem co pisze.Pozdrawiam
emeryt

emeryt

Witam.Pracowalem w firmie komunikacji miejskiej w Toronto,teraz jestem na emeryturze zarobki dla elektryka to na start $35 brutto na godzine,zaklad oplaca ubezpieczenie zdrowotne w tym dentyste,okulary,itd..zaklad rowniez wspiera wlasna zakladawa emeryture po przpracowaniu 30 lat wynosi prawie cala pensje,..jest mozliwosc pracy w nadgodzinch/praca na zmiany 7/24/ obowiazuje tutajesz prawojazdy i licencja elektryka/lub zaswiadecznie o ukonczeniu szkoly w zakresie komunikacji,kompuerow,automatyki/ trzeba znac jezyk angielski mieszkania dwa pokoje lazienka kuchnia w bloku do $1500-2000 szkoly podstawowa.liceum publiczne za darmo,dzieci maja bilety darmowe na przejazdy komunikacja!sluzba zdrowia darmowa.. placi sie za leki takie jak aspiryna itd
Gruszko

Gruszko

Co za bzdury napisane są w tym wiadomościach. Jednorazowy wyjazd do sklepu w Hamilton po 5artykulow żywnościowych jest większy niż $100. Miesięczne wyżywienie dwoje emerytów kosztuje ok &1000. Pojedynczego pokoju nie wynajmie się nigdzie za $600, nawet w piwnicy. Emerytura $ 1400. Proszę więc nie wprowadzać ludzi w błąd.
dollar

dollar

Jaki kraj zarobkowy bzdury
Lidka

Lidka

Bardzo cenię sobie takie artykuły, które pomagają mi zrozumieć specyfikę rynku pracy w innym kraju. Oczywiście, znalezienie pracy na poziomie, który mi odpowiada, nie będzie łatwe, ale wiedza o wynagrodzeniach, wymaganiach i lokalizacjach jest kluczowa.
Arkadiusz Surma

Arkadiusz Surma

Cieszę się, że Kanada stawia na kwalifikacje zawodowe, a moja fachowość i doświadczenie pozwalają mi na dobrą pensję. Warto jednak zwrócić uwagę, że wymagane są też języki i adaptacja do kanadyjskiego stylu życia i pracy.
dudek

dudek

Ubieganie się o pracę w Kanadzie wydaje się skomplikowane, ale te stawki godzinowe są naprawdę kuszące. Muszę tylko upewnić się, że moje kwalifikacje i doświadczenie spełniają wymagania pracodawców. Geografia również jest istotna, ponieważ stawki różnią się w zależności od prowincji.
Polis

Polis

Cieszę się, że kanadyjskie prawo umożliwia mi korzystanie z zagranicznej siły roboczej, kiedy nie mogę znaleźć wykwalifikowanych pracowników na lokalnym rynku. Jednak zdaję sobie sprawę, że trzeba stosować się do przepisów w zakresie płacy minimalnej i zapewnienia pracownikom godziwych warunków.
Konior

Konior

To jest dla mnie dobre źródło informacji o zarobkach w Kanadzie i jakie są wymagania do poszczególnych stanowisk. Mam jednak wątpliwości, czy uda mi się znaleźć pracę na poziomie, który mi odpowiada, biorąc pod uwagę konkurencję na rynku pracy.
Sławomir

Sławomir

Myślę że nigdzie nie ma Eldorado, mieszkałem w UK, potem w Niemczech i wszędzie życie relatywnie drogie do dochodów. W UK spotkałem kierowcę ciężarówki który mi mówił że Kanada jest droga i woli pracować w UK.
Pandora

Pandora

I cóż wake up
Jaro

Jaro

Kanada nie należy do państw do których wyjeżdza się w celu odlozenia pieniędzy. To co jest w tym artykule to po prostu bzdura. zwłaszcza ostatnie zdanie: KANADA NIE JEST BARDZO DOBRYM KIERUNKIEM EMIGRACJI ZAROBKOWEJ. Cenić ten kaj można z wielu innych powodów ale akurat nie z tego. 10 lat mieszkałem z rodziną w Etobicoke. Żeby związać koniec z końcem pracowałem po 15 - 18 h dziennie non-stop. Teraz jestem w Polsce. Tu jest raj dla mnie i innego nie szukam
Artur

Artur

2000 $ kanadyjskich to jest bardzo dużo??? 6000 PLN na miesiąc? serio? To są pieniądze za które z trudem da się w Polsce wynająć mieszkanie i utrzymać w dużym mieście, jeżeli masz 1 dziecko i samochód. Come on .........
Papiez polak

Papiez polak

Witam, a ile zarabia się w Kanadzie na kasie w biedronce?
Polak

Polak

W Toronto 1 sypialnia + pokoj goscinny $1800. miesiecznie + prad $60 + parking na 1 auto $70 w garazu w budynku. To sa ceny na rok 2021. Tylko jedzenie na 1 osobe miesiecznie od $400 - $600. Plus ubranie ?, ubezpieczenie samochodu na rok od $2500 - $5500 i benzyna na rok przy przejechanie 25000 km $2000. Mieszkam w Kanadzie ponad 30 lat i takie sa wydatki!!! jak sie ma dzieci to juz wydatki sie zwiekszaja... Powodzenia i pozdrowienia z Toronro..
Polska cebula

Polska cebula

Witam, a ile zarabia się w Kanadzie na kasie w biedronce?
mic

mic

Najwazniejsze, ze miejscowe tluste jelenie zepchna was w dol. Jesli Was tam sciagaja to dla ich dobra, a nie waszego. Zarobki sa dla was, a wy robicie na rachunki i wynajmujecie mieszkanie, czyli oplacacie cudza inwestycje.
Hjubi

Hjubi

Nie wiem co to za kwoty w 2012-2013 na bymudowie w głównie w Toronto miałem 18 dolcow na samozatrudnieniu.
J.P

J.P

30 lat w mieszkam Montrealu, za $2000 brutto mozesz sobie kupic: 1 kawe w Macdonald's tygodniowo, mieeszkanie to jest srednio $1000, za telephone z internetem $80, za prad $100 na miesiac. I jestes na $0. 30 lat temu tak, za te pieniadze mozna bylo zyc, mieszkanie kosztowalo od $250 - do $450 miesiecznie. Jesli masz zarobki brutto $40 000 na rok, to mozesz zwiazac koniec z koncem. W Toronto to musi byc 50 000.
Mike

Mike

Tak, podane zarobki są brutto - przed opodatkowaniem. Ostatni akapit dot. kosztów wynajmu i utrzymania absolutnie odstaje od rzeczywistości w Ontario. $500 za kawalerkę ??? Nie ma absolutnie takiej możliwości. W Toronto min. ok. $2,000 a np. w K-W to ok. $1,200.
Ilona

Ilona

Witam, To jest brutto czy netto? Bo jeśli to zarobki brutto, to wcale nie wychodzi Tak sporo na rękę

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.