Praca za granicą

Zarobki Kanada - ile można zarobić w Kanadzie?

16 stycznia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

12 komentarzy
Zarobki Kanada - ile można zarobić w Kanadzie?
Kanada jest znana z uprzejmości ludzi, zimnego klimatu oraz syropu klonowego. Wiele osób upatruje w tym państwie swojej szansy na lepsze życie. Polacy coraz chętniej emigrują za pracą do Kanady co jest powodowane kilkoma czynnikami. Oczywiście jednym z nich są zarobki.

Wyprawa do Kanady w celach zarobkowych jest znacznie trudniejsza niż wyjazd do krajów Unii Europejskiej. Czy zarobki w państwie spod znaku liścia klonowego wynagradzają trudy urzędowe? Wynagrodzenia są tam różne w zależności od posady oraz regionu, w jakim się pracuje. Mimo to polscy pracownicy mogą liczyć na naprawdę dobre pensje, w porównaniu do tego co zarobią w Polsce. Analizę warto zacząć od płacy minimalnej, a ta w Kanadzie jest różna dla każdej prowincji.

Płaca minimalna w Kanadzie - od czego zależy?

Rząd federalny Kanady oddał decyzyjność w kwestiach praw pracowników oraz płac w ręce władz lokalnych. Państwo składa się z trzynastu prowincji i terytoriów, a każde ma prawo do ustalenia własnych wynagrodzeń minimalnych. Niektóre branże są objęte stawkami federalnymi, ale w większości przypadków trzeba się zaznajomić ze stawkami obowiązującymi w danej prowincji.

Video

Temat płacy minimalnej jest dość często komentowany w Kanadzie i nie wszystkim obywatelom podoba się taka koncepcja. Co więcej, władze poszczególnych terytoriów mają prawo do manipulowania stawkami. W efekcie w niektórych prowincjach mogą występować kategorie pracowników, którzy otrzymają mniejszą stawkę minimalną. Na przykład będą oni wyznaczeni ze względu na wiek czy braki w doświadczeniu. Jak widać, czynników wpływających na kanadyjskie wynagrodzenie minimalne jest wiele.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. zapewnienia jakości dostaw SQA

Hutchinson Poland Sp.z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn - pracownik krojowni i operacji dodatkowych

conTeyor Poland Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Strzegom
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Świdnica
Dodana

Płace minimalne w kanadyjskich prowincjach na 2019 rok:

 • Alberta: 15 CAD/h (dolarów kanadyjskich);
 • Kolumbia Brytyjska: 13,85 CAD/h - od 1 stycznia 2020: 14,60 CAD/h, a od 1 stycznia 2021: 15,20 CAD/h;
 • Manitoba: 11,65 CAD/h - pracownicy ochrony: 12,50 CAD/h;
 • Nowy Brunszwik: 11,50 CAD/h;
 • Nowa Fundlandia i Labrador: 11,40 CAD/h;
 • Nowa Szkocja: 11,55 CAD/h - niewykwalifikowani pracownicy ze stażem poniżej 3 miesięcy: 11,05 CAD/h;
 • Ontario: 14 CAD/h - uczniowie poniżej 18 roku życia: 13,50 CAD/h, pracownicy branży turystycznej: 12,20 CAD/h, pracujący z domu: 15,40 CAD/h;
 • Quebec: 12,50 CAD/h - pracownicy otrzymujący napiwki: 10,05 CAD/h;
 • Saskatchewan: 11,32 CAD/h;
 • Wyspa Księcia Edwarda: 12,25 CAD/h;
 • Nunavut: 13 CAD/h;
 • Terytoria Północno- Zachodnie: 13,46 CAD/h;
 • Jukon: 12,71 CAD/h.

Tak się prezentują minimalne stawki godzinowe w prowincjach i terytoriach Kanady. Kwoty są zróżnicowane i przy wyborze ofert pracy z tego kraju warto brać pod uwagę geografię. Większość władz lokalnych aktualizuje stawki z dniem 1 kwietnia każdego roku. W tym czasie dobrze sprawdzić najnowsze regulacje. Warto również wiedzieć, że Kanadyjczycy pracują tygodniowo 40 godzin.

Dla kogo praca w Kanadzie i od czego zależą zarobki?

Kanadyjscy pracodawcy chętnie sięgają po zagranicznych pracowników. Niż demograficzny mocno odbija się na gospodarce kraju, ale nie oznacza to, że z ulicy można dostać atrakcyjną posadę. Przede wszystkim firmy kanadyjskie muszą wykazać, że na oferowane stanowisko nie znalazły odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Co więcej, osoby wykształcone bez doświadczenia mogą być zaskoczone koniecznością nadrobienia różnic edukacyjnych.

Video

Na wysokość zarobków wpływa między innymi lokalizacja. Jak widać po stawkach minimalnych, zróżnicowanie wynagrodzeń jest naprawdę duże. Oczywiście wiele osób otrzyma już na starcie więcej niż pensję minimalną. Kanadyjczycy cenią sobie fachowców i odpowiednie kwalifikacje mogą pomóc w negocjacjach płacowych. Zapewnią także awanse, a co za tym idzie wzrosty wynagrodzenia.

Kanadyjska gospodarka poszukuje wielu pracowników budowlanych oraz osób na niższe stanowiska w przemyśle produkcyjnym. Nie brakuje ofert dla pracowników w transporcie czy sektorze usług. Szacuje się, że rocznie fachowcy budowlani i pracownicy przemysłowi mogą zarabiać od 20 000 do 36 000 CAD. W 2019 średnia stawka godzinowa w Kanadzie wyniosła 25,55 CAD. Jak widać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie mogą zapewnić bardzo dobre zarobki.

Kanada potrzebuje również bardziej wykształconych pracowników. Duże zapotrzebowanie na siłę roboczą wykazują sektory IT, służby zdrowia oraz inżynierii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wymagana będzie dobra znajomość języków obowiązujących w Kanadzie. Państwo to jest dwujęzyczne i mieszkańcy w zależności od regionu korzystają z języka angielskiego bądź francuskiego. Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy należy zwrócić uwagę na tę kwestię. Kanadyjskie prawo mówi także, że obcokrajowiec nie może zarabiać mniej niż Kanadyjczyk na tym samym stanowisku.

Ile wynoszą zarobki w Kanadzie?

Wiemy, kto ma szanse na znalezienie zatrudnienia w Kanadzie, ale na jakie zarobki faktycznie można liczyć? Przyjrzyjmy się ofertom dostępnym w sieci. Na ich podstawie przekonamy się, ile w rzeczywistości wyniosą pensje dla Polaków pracujących za oceanem.

Mechanik - 20-40 CAD/h brutto

Malarz - 20-28 CAD/h brutto

Cieśla konstrukcyjny - 25 CAD/h brutto

Menedżer restauracji - 21,63 CAD/h brutto

Pracownik farmy - 14 CAD/h brutto

Kierownik magazynu - 24,50 CAD/h brutto

Recepcjonistka - 17-30 CAD/h brutto

Kucharz - 18 CAD/h brutto

Opiekunka - 14 CAD/h brutto

Mechanik maszyn produkcyjnych - 18-20 CAD/h brutto

Pielęgniarka - 21,35-23,30 CAD/h brutto

Hydraulik - 28-32 CAD/h brutto

Kasjerka - 15-18 CAD/h brutto

Tak się prezentują przykładowe stawki oferowane przez kanadyjskich pracodawców. Rozbieżność w zarobkach jest duża, ale nawet w mniej wymagających zawodach wynagrodzenia będą stały na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce.

Czy praca w Kanadzie się opłaca?

Video

Zarobki w Kanadzie są bardzo wysokie i osoby na najniższych stawkach mogą zarobić miesięcznie nawet nieco poniżej 2000 CAD. Większość osób decydujących się na pracę w tym kraju będzie zarabiać więcej. Czy będą one w stanie odłożyć jakieś pieniądze? Wiele krajów o wysokich zarobkach jest też drogich w życiu. W Kanadzie jest drożej niż w Polsce, ale nawet samotna osoba przy minimalnych zarobkach bez problemu się utrzyma.

Oczywiście koszty życia różnią się w zależności od prowincji. Szacuje się jednak, że w największych miastach miesięczne wydatki na życie wyniosą około 1000 CAD. Kawalerkę można wynająć w większych miastach już od 550 CAD miesięcznie. Z wyżywieniem można się zmieścić w nieco powyżej 200 CAD. Oczywiście wydatki będą zależne od stylu życia. Mimo to osobom pracującym w stolicy syropu klonowego uda się zaoszczędzić sporo.

Kanada zdaje się być bardzo dobrym kierunkiem emigracji zarobkowej. Posiadając kwalifikacje w swoim zawodzie oraz znając język angielski bądź francuski, można zapewnić sobie naprawdę dostatnie życie.

To może Cię również zainteresować

Praca w Kanadzie

12 komentarzy

Sławomir

Sławomir

Myślę że nigdzie nie ma Eldorado, mieszkałem w UK, potem w Niemczech i wszędzie życie relatywnie drogie do dochodów. W UK spotkałem kierowcę ciężarówki który mi mówił że Kanada jest droga i woli pracować w UK.
Pandora

Pandora

I cóż wake up
Jaro

Jaro

Kanada nie należy do państw do których wyjeżdza się w celu odlozenia pieniędzy. To co jest w tym artykule to po prostu bzdura. zwłaszcza ostatnie zdanie: KANADA NIE JEST BARDZO DOBRYM KIERUNKIEM EMIGRACJI ZAROBKOWEJ. Cenić ten kaj można z wielu innych powodów ale akurat nie z tego. 10 lat mieszkałem z rodziną w Etobicoke. Żeby związać koniec z końcem pracowałem po 15 - 18 h dziennie non-stop. Teraz jestem w Polsce. Tu jest raj dla mnie i innego nie szukam
Artur

Artur

2000 $ kanadyjskich to jest bardzo dużo??? 6000 PLN na miesiąc? serio? To są pieniądze za które z trudem da się w Polsce wynająć mieszkanie i utrzymać w dużym mieście, jeżeli masz 1 dziecko i samochód. Come on .........
Papiez polak

Papiez polak

Witam, a ile zarabia się w Kanadzie na kasie w biedronce?
Polak

Polak

W Toronto 1 sypialnia + pokoj goscinny $1800. miesiecznie + prad $60 + parking na 1 auto $70 w garazu w budynku. To sa ceny na rok 2021. Tylko jedzenie na 1 osobe miesiecznie od $400 - $600. Plus ubranie ?, ubezpieczenie samochodu na rok od $2500 - $5500 i benzyna na rok przy przejechanie 25000 km $2000. Mieszkam w Kanadzie ponad 30 lat i takie sa wydatki!!! jak sie ma dzieci to juz wydatki sie zwiekszaja... Powodzenia i pozdrowienia z Toronro..
Polska cebula

Polska cebula

Witam, a ile zarabia się w Kanadzie na kasie w biedronce?
mic

mic

Najwazniejsze, ze miejscowe tluste jelenie zepchna was w dol. Jesli Was tam sciagaja to dla ich dobra, a nie waszego. Zarobki sa dla was, a wy robicie na rachunki i wynajmujecie mieszkanie, czyli oplacacie cudza inwestycje.
Hjubi

Hjubi

Nie wiem co to za kwoty w 2012-2013 na bymudowie w głównie w Toronto miałem 18 dolcow na samozatrudnieniu.
J.P

J.P

30 lat w mieszkam Montrealu, za $2000 brutto mozesz sobie kupic: 1 kawe w Macdonald's tygodniowo, mieeszkanie to jest srednio $1000, za telephone z internetem $80, za prad $100 na miesiac. I jestes na $0. 30 lat temu tak, za te pieniadze mozna bylo zyc, mieszkanie kosztowalo od $250 - do $450 miesiecznie. Jesli masz zarobki brutto $40 000 na rok, to mozesz zwiazac koniec z koncem. W Toronto to musi byc 50 000.
Mike

Mike

Tak, podane zarobki są brutto - przed opodatkowaniem. Ostatni akapit dot. kosztów wynajmu i utrzymania absolutnie odstaje od rzeczywistości w Ontario. $500 za kawalerkę ??? Nie ma absolutnie takiej możliwości. W Toronto min. ok. $2,000 a np. w K-W to ok. $1,200.
Ilona

Ilona

Witam, To jest brutto czy netto? Bo jeśli to zarobki brutto, to wcale nie wychodzi Tak sporo na rękę

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka