Praca za granicą

Luksemburg praca

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

13 komentarzy
Luksemburg praca
Wielu Polaków szuka zatrudnienia za granicą w celach zarobkowych. Wybór najczęściej pada na Anglię, Niemcy czy Holandię. Inni poszukują alternatyw, a jedną z nich bez wątpienia jest Luksemburg, który słynie z najwyższego PKB w całej Unii Europejskiej. Jak wyglądają warunki pracy w Luksemburgu? Czy warto zdecydować się na emigrację właśnie w tym kierunku? Co jeszcze warto wiedzieć w kwestii Luksemburg praca? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Luksemburg z pewnością przyciąga wysokim wynagrodzeniem oraz dużym wyborem miejsc pracy dla specjalistów – szczególnie z dziedziny finansów i ekonomii. Chociaż stanowi część Europy, wydaje się być z daleka od jej problemów. Posiada wysoki poziom bezpieczeństwa, stabilną gospodarkę oraz odpowiednie warunki do założenia rodziny. Jednak życie tutaj ma też kilka istotnych wad, m.in. wysokie koszty utrzymania i niebotycznie drogie mieszkania. Dowiedz się więcej na temat życia i pracy w Luksemburgu!

Luksemburg">Praca Luksemburg

Czy praca Luksemburg jest łatwa do znalezienia? Musimy wziąć pod uwagę, że rynek pracy jest tu dosyć ograniczony, ze względu na niewielki obszar kraju oraz małą liczbę obywateli. Liczba zatrudnionych wynosi ok. 500 tys. osób, a 40% z nich to dojeżdżający pracownicy transgraniczni – szczególnie z Niemiec, Francji i Belgii, którzy dojeżdżają do pracy w Luksemburgu każdego dnia.

Dla kogo jest praca w Luksemburgu?
Największe zapotrzebowanie jest na wysoko wyspecjalizowanych pracowników z dziedziny finansów, ekonomii, marketingu, medycyny, motoryzacji, elektroniki oraz budownictwa.

Wiele ofert „Luksemburg praca” kierowanych jest także w kierunku personelu pomocniczego w instytucjach unijnych oraz do doświadczonych ogrodników. Biorąc jednak pod uwagę ogólne zapotrzebowanie pracodawców na nowych kandydatów, praca Luksemburg nie jest łatwa do znalezienia. Przez to, że rynek jest tak niewielki, konkurencja jest bardzo duża.

Najlepiej powodzi się tutaj specjalistom z branży finansowej, ponieważ Luksemburg jest znany na całym świecie jako siedziba największych ośrodków finansowych. Chociaż kraj jest niewielki, to swoje oddziały ma tutaj aż 166 banków. Dlatego też właśnie w tym sektorze najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Wymagane są jednak odpowiednie kwalifikacje – przynajmniej dwa języki obce (niemiecki i francuski) oraz odpowiednie wykształcenie.

Szukasz pracy?

Tapicer->bez doświadczenia->do przyuczenia

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kępno
Dodana

Elektryk w Canpack Netherlands w Helmond

OTTO Special Staffing

  • 21 € / h
  • Holandia
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł / h
  • Warszawa
Dodana

Praca Niemcy | Pomocnik montera rusztowań | 2000 € na rękę | od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 10 000-14 000 zł / mc
  • Katowice
Dodana

Pakowaczka na magazynie -> 3 zmiany

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Luksemburg zarobki

Zarobki w Luksemburgu są znacznie wyższe niż we Francji, Belgii czy w Niemczech. Jednak należy pamiętać, że proporcjonalnie do zarobków, wzrastają tu także koszty utrzymania. W Księstwie obowiązuje ustalona przez rząd płaca minimalna, która obecnie jest najwyższą w UE i wynosi 2000 euro. Przykładowo specjaliści do spraw administracji zarobią tutaj około 2500 euro, informatycy 5000 euro, a dyrektorzy fabryk 8000 euro. „Luksemburg zarobki” to zagadnienie często wyszukiwane przez osoby planujące emigrację, jednak trzeba pamiętać, że wszystko zależy od umiejętności, kwalifikacji, doświadczenia oraz firmy, do której się aplikuje.

Praca w Luksemburgu dla Polaków

Od 2007 roku praca w Luksemburgu dla Polaków nie wymaga pozwolenia. Jednak należy pamiętać, że przez konkurencyjność rynku, wciąż nie jest o nią łatwo. Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do osób, będących specjalistami w swojej dziedzinie. Niezbędna jest także znajomość języków obcych. Jeśli chcemy znaleźć zatrudnienie w Luksemburgu, warto przeglądać oferty różnych agencji pracy oraz portali pracy. Tam często pojawiają się propozycje wyjazdów na kontrakty – np. dla kierowników budowy, menagerów projektów, jak i oferty typu „praca Luksemburg od zaraz” dla osób niewykwalifikowanych, które chcą np. sezonowo dorobić. Dostępne są przede wszystkim oferty pracy w Luksemburgu dla Polaków w opiece nad osobami starszymi czy na farmach.

Video

Praca Luksemburg od zaraz

Przyglądając się liczbie zatrudnionych na rynku pracy w ostatnich latach, można zaobserwować, w których działach gospodarki jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Praca Luksemburg od zaraz może być trudna do zdobycia, ponieważ wolnych stanowisk nie jest aż tak dużo, a pracodawcy wymagają wysokich kwalifikacji. Jednak najszybciej można znaleźć zatrudnienie jako specjalista IT oraz bankier.

Luksemburscy pracodawcy poszukują także osób na niższe stanowiska, np. pomoc kuchenna, fryzjerka, osoba sprzątająca, opiekunka do dziecka, opiekun osoby starszej czy krawcowa. Zdobycie pracy od zaraz w Luksemburgu jest możliwe, ale należy na bieżąco przeglądać oferty pracy i czym prędzej aplikować, jeśli posiadamy stosowne umiejętności i spełniamy wymagania pracodawcy lub agencji rekrutującej.

Luksemburg praca sezonowa

Kolejną możliwością zarobku jest Luksemburg praca sezonowa. Najwięcej wolnych stanowisk oferowanych jest przy winobraniu. Najbardziej pracowity sezon przypada na wiosnę (kwiecień/maj). Ruszają wówczas prace w polu, a także zaczyna się sezon wakacyjny i urlopowy. Pracodawcy poszukują więc kandydatów przy pracy w restauracjach, hotelach, pensjonatach oraz na straganach z pamiątkami. Oprócz pracy sezonowej w stolicy, zatrudnienia warto szukać w popularnych kurortach, np. Echternach, Vianden, Mozela, Ardeny czy Mondorg-les-Bains.

Formalności po przyjeździe do Luksemburga

Polacy, jako obywatele UE, nie potrzebują pozwolenia na pracę w Księstwie. Należy jednak dopilnować inne niezbędne formalności po przyjeździe do Luksemburga, czyli kwestii takich jak:

  • meldunek – jeśli chcemy przebywać na terenie Luksemburga dłużej niż 3 miesiące, ten etap jest obowiązkowy. Na złożenie deklaracji obcokrajowcy mają 8 dni od daty przybycia. Muszą udać się do lokalnego urzędu gminy, pokazując aktualny dowód osobisty lub paszport oraz akt urodzenia;
  • karta pobytu – rejestrując się w urzędzie gminy, dostajemy tzw. Carte de sejour, która umożliwia nam legalny pobyt na terenie kraju do 5 lat. Warunkiem uzyskania takiej karty jest podjęcie zatrudnienia, studiów lub posiadanie wystarczających środków finansowych, które pozwolą na swobodne utrzymanie.

Życie w Luksemburgu zdecydowanie kojarzy się z wysokimi zarobkami oraz korzystnymi warunkami socjalnymi. Warto jednak pamiętać, że zdobycie odpowiedniej oferty pracy nie jest tu takie proste, bo rynek jest bardzo konkurencyjny. Do minusów należy także zaliczyć wysokie koszty utrzymania. Luksemburg doskonale sprawdzi się jednak dla wszystkich fanów spokojnego i rodzinnego życia, ponieważ w przeciwieństwie do Belgii i Francji – słynie z ciszy i spokojnej atmosfery.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi płaca minimalna w Luksemburgu?

Płaca minimalna w Luksemburgu jest najwyższa w Europie i wynosi obecnie 2000 euro.

Czy łatwo jest znaleźć pracę w Luksemburgu?

Ze względu na niewielki obszar Luksemburga, konkurencja na rynku pracy jest ogromna.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

13 komentarzy

Tobiasz

Tobiasz

Z perspektywy pracodawcy, bardzo podoba mi się, że w Luksemburgu są specjaliści z różnych dziedzin. Wysoko rozwinięta branża finansowa i zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów IT, czynią to miasto idealnym dla naszej firmy.
ANA

ANA

Szukam pracy jako opiekunka osob starszych
Ania

Ania

Ciekawe jest to, że praca Luksemburg jest dostępna dla Polaków bez pozwolenia od 2007 roku. Zastanawiam się, jakie są szanse na znalezienie pracy dla osoby bez doświadczenia. Fajnie, że artykuł podaje przykłady stanowisk, na których można szybciej znaleźć zatrudnienie.
Marek

Marek

Ogólnobudowlany wysoka jakość wykonywanych prac poszukuje pracy w Luxemburgu z jęz.angielskim
Pan Kleks

Pan Kleks

Artykuł jest bardzo interesujący. Chociaż praca Luksemburg wymaga stosownych kwalifikacji, to sugeruje, że warto spróbować. Szukanie pracy w Polsce nie jest łatwe, więc może warto popatrzeć na oferty pracy w szerszym zakresie.
Edyta

Edyta

Poszukuję pracy jako rzeznik
Wilhelm

Wilhelm

Zgadzam się z artykułem, że praca w Luksemburgu może być trudna do zdobycia, ale jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i języki obce, to masz większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Ceny życia są również wysokie, ale zarobki są przystosowane do wysokich kosztów.
Anna

Anna

Niech każdy mówi za siebie!
fasola

fasola

najwazniejszej rzeczy nie ma w artykule, ze trzeba znac jeyzki na bardzo dobrym poziomie, a mamy tutaj 3 urzedowe i jednoczesnie obowiazkowe jezyki, w dziale finansowym angielski i czesto francuski jest niezbedny, w innych pracach 3 jezyki obowiazkowo.
Małgorzata

Małgorzata

Poszukuję pilnie pracy jako opiekunka, Luxemburg
Moniq +48506977879

Moniq +48506977879

Pozytywna i bardzo zaangażowana w pracę Polka poszukuje pracy w Luxemburgu. Posiadam bardzo bogate doświadczenie i wykształcenie w finansach i księgowości w niemieckich grupach kapitałowych.
Klaudiusz

Klaudiusz

Dobre miejsce i blisko Holandia, Belgia, Francja, Szwajcaria, Niemcy. W sumie państwo miasto ale ciekawe możliwości gdy się dostanie pracę.
Stać

Stać

Znaleźć pracę w Luksemburgu nie jest łatwo. Lepiej pracować np. w Niemczech.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.