Praca za granicą

Zwrot podatku z Grecji - rozliczenie dochodów w Polsce

29 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Grecji - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione w Grecji podlegają pod prawo podatkowe tego kraju. W przypadku zatrudniania na umowę o pracę stosowne podatki dochodowe są potrącane przez pracodawcę z wynagrodzenia. Składki następnie trafiają na konto urzędu skarbowego (AADE).

Odprowadzany podatek dochodowy od osób fizycznych zostaje wyliczony na podstawie prognoz, co oznacza, że rzeczywista wysokość należnego podatku może się różnić od wpłaconej kwoty. Nierzadko na korzyść podatnika, więc pojawia się możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. W jaki sposób rozliczyć się z greckim fiskusem i uzyskać zwrot podatku? Przyjrzyjmy się obowiązkom podatnika.

Rezydenci i nierezydenci greccy - różnice w rozliczeniu

W każdym państwie występuje pojęcie rezydencji podatkowej. Nie inaczej jest w Grecji, a status rezydenta określa zasady opodatkowania, rozliczenia oraz prawo do ewentualnych ulg. Jakie obowiązki i prawa mają podatnicy o różnych statusach rezydencji?

Rezydencja podatkowa w Grecji:

 • Rezydentami podatkowymi Grecji stają się osoby przebywające w kraju ponad 183 dni w roku podatkowym i czerpiące legalny dochód z dowolnego greckiego źródła. Osoby spełniające warunki rezydencji są rozliczane z całego swojego dochodu, nie tylko mającego źródła w Grecji. Mają one także możliwość korzystania z wszystkich ulg podatkowych.
 • Nierezydenci greccy są rozliczani tylko z dochodu uzyskiwanego w Grecji i nie mają prawa do korzystania z ulg podatkowych oraz do zwrotu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik posiada rezydencję kraju Unii Europejskiej bądź państwa z Europejskiego Okręgu Gospodarczego. Dochód tej osoby musi też w minimum 90% pochodzić z Grecji. Po spełnieniu tych dwóch warunków obywatel nabywa prawa do odpisów podatkowych.

Kiedy i w jaki sposób złożyć deklarację podatkową w Grecji?

Podobnie, jak w Polsce tak i w Grecji rocznego rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Według greckiego prawa rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Grecki urząd skarbowy wymaga złożenia deklaracji podatkowych do 30 czerwca następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

Szukasz pracy?

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Opole
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Opole
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Krapkowice
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Zdzieszowice
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Grecki fiskus przyjmuje rozliczenia głównie drogą elektroniczną, co można wykonać samodzielnie bądź z pomocą certyfikowanych księgowych. Zeznanie podatkowe składa się przez aplikację Personal Finance Statement w systemie TAXISnet. Podatnik wypełnia deklarację E1, która jest już wstępnie wypełniona przez urząd na podstawie danych dostarczanych przez pracodawcę.

Video

Zadaniem podatnika jest naniesienie ewentualnych poprawek oraz informacji potrzebnych do skorzystania z ulg podatkowych jeżeli ma do takowych prawo. Korzystanie z systemu TAXISnet wymaga wcześniejszego załatwienia kilku formalności.

Czego potrzebuję do rozliczenia podatku w Grecji?

Rozliczenia dokonuje się za pomocą systemu TAXISnet, do którego trzeba najpierw uzyskać dostęp. Podatnik musi zarejestrować się w systemie, w wyniku czego otrzyma stosowny login i hasło. Nim to się uda zrobić, konieczne jest pozyskanie innych ważnych danych.

Numer identyfikacji podatkowej ΑΦΜ (AFM) jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinno się załatwić po przyjeździe do Grecji. Odpowiednik polskiego NIP stanowi podstawę do większości operacji finansowych, w tym do odpowiedniego odprowadzania podatków oraz ich rocznego rozliczania.

Numer ubezpieczenia społecznego AMKA jest kolejnym ważnym oznaczeniem podatnika. Ten numer daje możliwość korzystania choćby ze służby zdrowia, ale jest też potrzebny do wpisania w deklaracji podatkowej. Oczywiście w przypadku korzystania z pewnych ulg podatkowych może być konieczne przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających prawo do odpisów.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Grecji?

Grecki system podatkowy mimo niedawnego kryzysu pozwala na skorzystanie z kilku ulg podatkowych. Co więcej, rząd kraju zapowiedział powrót do części ulg sprzed wielkiego kryzysu. Jakich odliczeń może dokonać grecki podatnik?

Ulgi podatkowe w Grecji:

 • Podstawę opodatkowania można obniżyć, odliczając składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Podatnik może także odliczyć 5% za przekazane darowizny na rzecz konkretnych podmiotów i organizacji.
 • Główną ulgą jest obniżka na podstawie wydatków na roczne utrzymanie. Samotny podatnik może pomniejszyć wysokość podatku dochodowego o 777 euro dla dochodu nieprzekraczającego 12 000 euro rocznie. W przypadku bycia w związku małżeńskim i posiadaniu jednego dziecka na utrzymaniu kwota odpisu wzrośnie do 810 euro. Posiadając dwoje dzieci na utrzymaniu, kwota wzrośnie do 900 euro, a z trzema dziećmi na utrzymaniu do 1120 euro. Przy czwórce dzieci możemy obniżyć swój podatek o 1350 euro.
 • Rezydenci oraz nierezydenci mają także możliwość odpisania wydatków na leczenie w wysokości 10%, maksymalnie 3000 euro.

Tak się prezentuje część najpopularniejszych odliczeń podatkowych obowiązujących w Grecji. Trzeba zaznaczyć, że rząd grecki planuje liczne zmiany w prawie podatkowym i wkrótce poważnie mogą się zmienić zasady podatkowe.

Bez podwójnego podatku dochodowego w Polsce za pracę w Grecji

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego przed urzędem skarbowym. Osoby, które czerpały dochód w Grecji, muszą go wykazać w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Czy obowiązek wykazania dochodu oznacza, że trzeba za niego ponownie zapłacić podatek dochodowy? Na szczęście nie.

Polskę i Grecję łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Grecki dochód nie zostaje opodatkowany w Polsce, jednak zostaje wzięty pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych nad Wisłą.

Rezydenci podatkowi Grecji oraz nierezydenci spełniający konkretne wymogi mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Nie ma też obawy przed podwójnym opodatkowaniem. Polacy pracujący w Grecji nie powinni mieć problemów z poprawnym rozliczaniem podatków.

To może Cię również zainteresować

Praca w Grecji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Renata

Renata

Bardzo dobry tekst dla osób, które planują pracę lub biznes w Grecji. Dobrze, że podano też informacje na temat umowy o unikaniu podwójnego podatku dochodowego między Polską a Grecją.
Jadwiga salowa.

Jadwiga salowa.

Ciekawy tekst. Teraz wiem, jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatkowego w Grecji. Mam nadzieję, że uda mi się tam pracę znaleźć i skorzystać z niektórych ulg podatkowych.
Katarzyna

Katarzyna

Chciałbym poznać więcej szczegółów na temat polityki podatkowej w Grecji. Czy przewidują jakieś ulgi dla bezrobotnych?
Karolina

Karolina

Bardzo pomocny artykuł! Dzięki niemu lepiej zrozumiałem zasady podatkowe w Grecji i wiem, co muszę zrobić, aby poprawnie się rozliczyć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.