Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca w Grecji

Praca w Grecji
Kiedy myślimy o Grecji, głównie na myśl przychodzą nam piękne plaże, starożytne zabytki i smakowite jedzenie. Okazuje się jednak, że czasem Grecja nie jest kierunkiem wakacyjnym, a destynacją wybieraną w celach zarobkowych. Czy praca w Grecji dla Polaków jest możliwa? Czy opłaca się wyjechać i podjąć pracę sezonową, tymczasową albo żyć w tym kraju na stałe mimo obecnego kryzysu? Jakich formalności po przyjeździe go Grecji trzeba dopełnić? Oto nasze kompendium wiedzy w kwestii praca Grecja!

Praca Grecja

Stopa bezrobocia w Grecji jest bardzo wysoka – ok. 18%. Oznacza to, że rynek pracy nie ma się najlepiej. Czy zatem praca w Grecji jest w ogóle możliwa do znalezienia, a szczególnie dla cudzoziemca? Planując emigrację, przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie, jaki jest cel Twojego wyjazdu. Jeśli chcesz zbijać kokosy – Grecja raczej Cię rozczaruje. Pensje nie są wysokie, a ofert pracy nie ma wiele. Jeśli chcesz zwiedzić kraj, a przy tym nieco zarobić, aby się utrzymać – paca Grecja będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.

W Grecji szczególnie w wysokim sezonie pojawia się wiele ogłoszeń, gdzie pracodawcy poszukują osób do pomocy. Dotyczy to przede wszystkim sektora turystycznego i rolniczego. W tym pierwszym można znaleźć pracę w hotelach, restauracjach, barach, sklepach, punktach usługowych. Często pojawiają się też oferty pracy jako animator, pilot wycieczek, przewodnik czy instruktor sportów. W drugim najwięcej ofert dotyczy zbiórek owoców i warzyw – m.in. oliwek, pomarańczy czy cytryn.

Oczywiście możliwe jest też otrzymanie angażu na wyższym stanowisku, szczególnie gdy zna się biegle angielski lub grecki. Wówczas można znaleźć pracę w korporacjach, biurach, bankach itp. Ta oczywiście jest lepiej płatna i długoterminowa.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Praca w Grecji dla Polaków

Pełne otwarcie rynku pracy dla obywateli polskich nastąpiło z dniem 1 maja 2006 r. Dziś praca w Grecji dla Polaków jest możliwa bez specjalnych pozwoleń, wiz czy innych dokumentów. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport, by móc legalnie przebywać na terytorium państwa i podejmować w nim zatrudnienie. Na rynku działają prywatne agencje pośrednictwa pracy, a ogłoszenia o wakatach można też znaleźć na dedykowanych portalach pracy czy w mediach społecznościowych.

Niestety, ale praca Grecja to często praca na czarno. Zanim więc zdecydujesz się na wyjazd czy podejmiesz aktywności zawodowej – upewnij się, czy pracodawca planuje z Tobą podpisać umowę. To nie tylko kwestia związana z legalnością, ale również Twoim bezpieczeństwem. Warto więc ustalić wszelkie warunki zatrudnienia – zakres obowiązków, płacę, termin umowy, godziny pracy i dodatkowe świadczenia (np. płatność nadgodzin), a następnie zawrzeć je w umowie lub aneksie do umowy.

Kryzys ekonomiczny w Grecji zniechęca wiele osób do wyjazdu. Niemniej dla niektórych wciąż jest to pożądany kierunek – do życia, do zwiedzania czy poznania kultury. Praca w Grecji dla Polaków to przede wszystkim oferty kierowane do osób poszukujących pracy w turystyce (m.in. animatorzy, barmani, kelnerzy, kucharze, sprzątaczki) oraz przy opiece osób starszych (pożądane są pielęgniarki i osoby z doświadczeniem w opiece nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi). Czasem można też natrafić na oferty dla kierowców samochodów ciężarowych. Wynagrodzenie jest uzależnione od firmy, rodzaju podejmowanej pracy, stanowiska czy doświadczenia. Płaca minimalna w Grecji w 2019 roku wynosi 683,76 EUR na miesiąc, czyli jest nieco wyższa od płacy w Polsce po przeliczeniu, ale trzeba wziąć pod uwagę koszty życia, które są tam również wyższe.

Praca sezonowa w Grecji

Wyjazdy do Grecji w czasie wakacji to popularna praktyka. Nie tylko, aby się wczasować czy zwiedzać, ale też po to, aby podjąć zatrudnienie. Wówczas szczególnym uznaniem cieszy się z uwagi na mnogość ofert praca sezonowa w Grecji. Pracodawcy poszukują osób, które w wysokim sezonie turystycznym wspomogą ich w obsłudze przyjezdnych. Szczególnie dużo ofert dotyczy sprzątania w hotelach, apartamentach i pensjonatach, pomocy na kuchni w restauracjach i obsłudze kelnerskiej, a także jest kierowana do animatorów, tancerzy, instruktorów sportów wodnych, masażystów, rezydentów, opiekunów wycieczek itp.

Praca sezonowa w Grecji to również spore zapotrzebowanie na osoby, które chcą dorobić, pracując na roli. Potrzebne są ręce do pracy na roli przy zbiorach owoców i warzyw. Takie prace często są dostępne poza sezonem wakacyjnym, a wówczas, gdy dane owoce i warzywa osiągają swoją dojrzałość – np. winogrona zbiera się od końca sierpnia do początku listopada, z kolei sezon na cytrusy przypada od listopada do lutego.

Praca w Grecji bez języka

Znajomość języka greckiego jest przydatna, szczególnie gdy chcesz pracować w usługach czy w zawodzie na wyższym stanowisku – np. w biurze, banku czy zostać kierownikiem budowy. Kiedy decydujesz się na wyjazd np. na zbiory owoców czy na stanowiska niższego szczebla, np. do sprzątania, na pomoc kuchenną czy do pracy na produkcji, wówczas praca w Grecji bez znajomości języka greckiego będzie jak najbardziej możliwa. Dużym atutem jest znajomość języka angielskiego – wtedy z powodzeniem znajdziesz pracę w sektorze związanym z turystyką i hotelarstwem, a jeśli znasz go na poziomie biegłym to nawet w międzynarodowych korporacjach.

Praca w Grecji od zaraz

Przeglądając oferty, z powodzeniem możesz naleźć te, które już w nagłówku mają napisane „praca w Grecji od zaraz”. Pracodawcy, z uwagi na niedobór pracowników  w miejscowościach turystycznych, chętnie pozyskują siłę roboczą zza granicy. Oferty te są publikowane zarówno przez samych zatrudniających (np. właścicieli pensjonatów, właścicieli firm sprzątających, właścicieli pubów i restauracji czy rolników), jak i przez agencje pośredniczące. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, upewnij się, że jest to sprawdzona agencja i nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo. Gdy trafisz na profesjonalną firmę, wówczas oprócz tego, że możliwa będzie praca w Grecji od zaraz, to jeszcze często zyskasz możliwość zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowanie, a nawet wyżywienie.

Formalności po przyjeździe do Grecji

Przyjazd do Grecji możliwy jest na podstawie ważnego dowodu lub paszportu. Możesz dotrzeć tam samolotem, drogą lądową lub morską. Kiedy będziesz na miejscu, nie musisz martwić się meldunkiem, bowiem w Grecji nie ma takiego obowiązku. Gdy decydujesz się na pracę sezonową w Grecji, bądź taką, która nie będzie wymagała dłuższego niż 90 dni pobytu, wówczas nie czekają Cię żadne specjalne formalności. Jeśli jednak pobyt będzie powyżej 3 miesięcy, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia (Adeia Diamonis). Można je otrzymać, zgłaszając się do Wydziału Policji ds. Cudzoziemców lub wydziału bezpieczeństwa publicznego lokalnego komisariatu policji. Należy tam złożyć wypełniony wniosek wraz z kopią ważnego dokumentu tożsamości i 3 aktualnymi zdjęciami.

Ponadto wymagane jest jedno z poniższych:

  • zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu (potwierdzone w Państwowej Inspekcji Pracy);
  • zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej;
  • dokument potwierdzający pokrewieństwo z obywatelem UE;
  • zaświadczenie o zapisaniu się na studia wraz z poświadczeniem o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczeniem dysponowania środkami finansowych na okres pobytu.

Następnie niezbędne do podjęcia pracy w Grecji będzie wyrobienie numeru podatkowego (Arithmo Forologiko Mitro – AMF) oraz numeru ubezpieczenia społecznego (AMKA). Ponadto należy zadbać, aby umowa o pracę miała formę pisemną, a pracodawca dopełnił formalności i zarejestrował Cię (jako pracownika) w greckiej kasie ubezpieczeniowej zaraz po rozpoczęciu pracy.

Jak widzisz, praca w Grecji, choć nie jest popularna, to jest jak najbardziej możliwa. Jeśli chcesz poznać ten kraj, nawiązać ciekawe znajomości i zasmakować greckiej kuchni, zamiast wakacji możesz np. zdecydować się na pracę sezonową w Grecji. Jeśli znasz dobrze język, możesz też znaleźć pracę na stałe i tu kontynuować swoją karierę. Powodzenia!

Oceń ten wpis
Praca w Grecji
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zenek
2019-12-17, 10:20
Wiele się mówiło o greckim kryzysie zatem umiarkowanie patrzę na sytuację na ryunku pracy w Grecji poza turystyką.
Kliś
2019-12-09, 14:14
Uważam, że wyjazd do Grecji to tylko wyjazd na wakacje. Można dużo zwiedzić. Są piękne plaże, smaczne jedzenie... Osobiście odradzam, aby tam jechać w celach zarobkowych.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.