Praca za granicą

Praca w Grecji

12 lutego 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze

Praca w Grecji
Kiedy myślimy o Grecji, głównie na myśl przychodzą nam piękne plaże, starożytne zabytki i smakowite jedzenie. Okazuje się jednak, że czasem Grecja nie jest kierunkiem wakacyjnym, a destynacją wybieraną w celach zarobkowych. Czy praca w Grecji dla Polaków jest możliwa? Czy opłaca się wyjechać i podjąć pracę sezonową, tymczasową albo żyć w tym kraju na stałe mimo obecnego kryzysu? Jakich formalności po przyjeździe go Grecji trzeba dopełnić? Oto nasze kompendium wiedzy w kwestii praca Grecja!

Praca Grecja

Stopa bezrobocia w Grecji jest bardzo wysoka – ok. 18%. Oznacza to, że rynek pracy nie ma się najlepiej. Czy zatem praca w Grecji jest w ogóle możliwa do znalezienia, a szczególnie dla cudzoziemca? Planując emigrację, przede wszystkim musisz sobie zadać pytanie, jaki jest cel Twojego wyjazdu. Jeśli chcesz zbijać kokosy – Grecja raczej Cię rozczaruje. Pensje nie są wysokie, a ofert pracy nie ma wiele. Jeśli chcesz zwiedzić kraj, a przy tym nieco zarobić, aby się utrzymać – paca Grecja będzie dla Ciebie satysfakcjonująca.

W Grecji szczególnie w wysokim sezonie pojawia się wiele ogłoszeń, gdzie pracodawcy poszukują osób do pomocy. Dotyczy to przede wszystkim sektora turystycznego i rolniczego. W tym pierwszym można znaleźć pracę w hotelach, restauracjach, barach, sklepach, punktach usługowych. Często pojawiają się też oferty pracy jako animator, pilot wycieczek, przewodnik czy instruktor sportów. W drugim najwięcej ofert dotyczy zbiórek owoców i warzyw – m.in. oliwek, pomarańczy czy cytryn.

Oczywiście możliwe jest też otrzymanie angażu na wyższym stanowisku, szczególnie gdy zna się biegle angielski lub grecki. Wówczas można znaleźć pracę w korporacjach, biurach, bankach itp. Ta oczywiście jest lepiej płatna i długoterminowa.

Video

Szukasz pracy?

Magazynier

Kotłoinwest sp. z o .o.

  • Świecie
Dodana

Kierownik Projektu

Kotłoinwest sp. z o .o.

  • Świecie
Dodana

Rewident taboru

PKP CARGO S.A.

  • Łódź
Dodana
Polecana

SZLIFIERZ

KH-KIPPER Sp. z o.o.

  • Kajetanów
Dodana
Dodana
Polecana

Praca w Grecji dla Polaków

Pełne otwarcie rynku pracy dla obywateli polskich nastąpiło z dniem 1 maja 2006 r. Dziś praca w Grecji dla Polaków jest możliwa bez specjalnych pozwoleń, wiz czy innych dokumentów. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport, by móc legalnie przebywać na terytorium państwa i podejmować w nim zatrudnienie. Na rynku działają prywatne agencje pośrednictwa pracy, a ogłoszenia o wakatach można też znaleźć na dedykowanych portalach pracy czy w mediach społecznościowych.

Niestety, ale praca Grecja to często praca na czarno. Zanim więc zdecydujesz się na wyjazd czy podejmiesz aktywności zawodowej – upewnij się, czy pracodawca planuje z Tobą podpisać umowę. To nie tylko kwestia związana z legalnością, ale również Twoim bezpieczeństwem. Warto więc ustalić wszelkie warunki zatrudnienia – zakres obowiązków, płacę, termin umowy, godziny pracy i dodatkowe świadczenia (np. płatność nadgodzin), a następnie zawrzeć je w umowie lub aneksie do umowy.

Kryzys ekonomiczny w Grecji zniechęca wiele osób do wyjazdu. Niemniej dla niektórych wciąż jest to pożądany kierunek – do życia, do zwiedzania czy poznania kultury. Praca w Grecji dla Polaków to przede wszystkim oferty kierowane do osób poszukujących pracy w turystyce (m.in. animatorzy, barmani, kelnerzy, kucharze, sprzątaczki) oraz przy opiece osób starszych (pożądane są pielęgniarki i osoby z doświadczeniem w opiece nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi). Czasem można też natrafić na oferty dla kierowców samochodów ciężarowych. Wynagrodzenie jest uzależnione od firmy, rodzaju podejmowanej pracy, stanowiska czy doświadczenia. Płaca minimalna w Grecji w 2019 roku wynosi 683,76 EUR na miesiąc, czyli jest nieco wyższa od płacy w Polsce po przeliczeniu, ale trzeba wziąć pod uwagę koszty życia, które są tam również wyższe.

Praca sezonowa w Grecji

Wyjazdy do Grecji w czasie wakacji to popularna praktyka. Nie tylko, aby się wczasować czy zwiedzać, ale też po to, aby podjąć zatrudnienie. Wówczas szczególnym uznaniem cieszy się z uwagi na mnogość ofert praca sezonowa w Grecji. Pracodawcy poszukują osób, które w wysokim sezonie turystycznym wspomogą ich w obsłudze przyjezdnych. Szczególnie dużo ofert dotyczy sprzątania w hotelach, apartamentach i pensjonatach, pomocy na kuchni w restauracjach i obsłudze kelnerskiej, a także jest kierowana do animatorów, tancerzy, instruktorów sportów wodnych, masażystów, rezydentów, opiekunów wycieczek itp.

Praca sezonowa w Grecji to również spore zapotrzebowanie na osoby, które chcą dorobić, pracując na roli. Potrzebne są ręce do pracy na roli przy zbiorach owoców i warzyw. Takie prace często są dostępne poza sezonem wakacyjnym, a wówczas, gdy dane owoce i warzywa osiągają swoją dojrzałość – np. winogrona zbiera się od końca sierpnia do początku listopada, z kolei sezon na cytrusy przypada od listopada do lutego.

Video

Praca w Grecji bez języka

Znajomość języka greckiego jest przydatna, szczególnie gdy chcesz pracować w usługach czy w zawodzie na wyższym stanowisku – np. w biurze, banku czy zostać kierownikiem budowy. Kiedy decydujesz się na wyjazd np. na zbiory owoców czy na stanowiska niższego szczebla, np. do sprzątania, na pomoc kuchenną czy do pracy na produkcji, wówczas praca w Grecji bez znajomości języka greckiego będzie jak najbardziej możliwa. Dużym atutem jest znajomość języka angielskiego – wtedy z powodzeniem znajdziesz pracę w sektorze związanym z turystyką i hotelarstwem, a jeśli znasz go na poziomie biegłym to nawet w międzynarodowych korporacjach.

Praca w Grecji od zaraz

Przeglądając oferty, z powodzeniem możesz naleźć te, które już w nagłówku mają napisane „praca w Grecji od zaraz”. Pracodawcy, z uwagi na niedobór pracowników  w miejscowościach turystycznych, chętnie pozyskują siłę roboczą zza granicy. Oferty te są publikowane zarówno przez samych zatrudniających (np. właścicieli pensjonatów, właścicieli firm sprzątających, właścicieli pubów i restauracji czy rolników), jak i przez agencje pośredniczące. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, upewnij się, że jest to sprawdzona agencja i nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo. Gdy trafisz na profesjonalną firmę, wówczas oprócz tego, że możliwa będzie praca w Grecji od zaraz, to jeszcze często zyskasz możliwość zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowanie, a nawet wyżywienie.

Formalności po przyjeździe do Grecji

Przyjazd do Grecji możliwy jest na podstawie ważnego dowodu lub paszportu. Możesz dotrzeć tam samolotem, drogą lądową lub morską. Kiedy będziesz na miejscu, nie musisz martwić się meldunkiem, bowiem w Grecji nie ma takiego obowiązku. Gdy decydujesz się na pracę sezonową w Grecji, bądź taką, która nie będzie wymagała dłuższego niż 90 dni pobytu, wówczas nie czekają Cię żadne specjalne formalności. Jeśli jednak pobyt będzie powyżej 3 miesięcy, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia (Adeia Diamonis). Można je otrzymać, zgłaszając się do Wydziału Policji ds. Cudzoziemców lub wydziału bezpieczeństwa publicznego lokalnego komisariatu policji. Należy tam złożyć wypełniony wniosek wraz z kopią ważnego dokumentu tożsamości i 3 aktualnymi zdjęciami.

Ponadto wymagane jest jedno z poniższych:

  • zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu (potwierdzone w Państwowej Inspekcji Pracy);
  • zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej;
  • dokument potwierdzający pokrewieństwo z obywatelem UE;
  • zaświadczenie o zapisaniu się na studia wraz z poświadczeniem o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczeniem dysponowania środkami finansowych na okres pobytu.

Następnie niezbędne do podjęcia pracy w Grecji będzie wyrobienie numeru podatkowego (Arithmo Forologiko Mitro – AMF) oraz numeru ubezpieczenia społecznego (AMKA). Ponadto należy zadbać, aby umowa o pracę miała formę pisemną, a pracodawca dopełnił formalności i zarejestrował Cię (jako pracownika) w greckiej kasie ubezpieczeniowej zaraz po rozpoczęciu pracy.

Jak widzisz, praca w Grecji, choć nie jest popularna, to jest jak najbardziej możliwa. Jeśli chcesz poznać ten kraj, nawiązać ciekawe znajomości i zasmakować greckiej kuchni, zamiast wakacji możesz np. zdecydować się na pracę sezonową w Grecji. Jeśli znasz dobrze język, możesz też znaleźć pracę na stałe i tu kontynuować swoją karierę. Powodzenia!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Grecji jest praca?

W Grecji panuje dosyć wysokie bezrobocie. Jednak w turystycznych miejscowościach można z łatwością znaleźć sezonowe zajęcie za dobrą stawkę.

Czy znajomość języka greckiego jest konieczna do pracy w Grecji?

Znajomość języka greckiego będzie konieczna do pracy w usługach lub na wyższych stanowiskach. Jeśli planujesz w Grecji pracę sezonową np. przy zbiorach, to znajomość języka greckiego nie będzie wymagana.

Podziel się

4 komentarze

mariusz swiatczak .lnowa ruda  teatralna 17\12

mariusz swiatczak .lnowa ruda teatralna 17\12

57,400,klodzko na polskie tumacz przysiegly kontakt pograniczam =.
Ewelina

Ewelina

Witam serdecznie wraz z moim chłopakiem szukamy pracy na dłuszy okres czasu mój chłopak dobrze mówi po grecku mój telefon
Zenek

Zenek

Wiele się mówiło o greckim kryzysie zatem umiarkowanie patrzę na sytuację na ryunku pracy w Grecji poza turystyką.
Kliś

Kliś

Uważam, że wyjazd do Grecji to tylko wyjazd na wakacje. Można dużo zwiedzić. Są piękne plaże, smaczne jedzenie... Osobiście odradzam, aby tam jechać w celach zarobkowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka