Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Grecji - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Grecji - stawki podatkowe
Grecja nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Jednak po zdecydowaniu się na zatrudnienie w tym bałkańskim państwie trzeba się zapoznać z kilkoma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest system podatkowy, a w szczególności podatek dochodowy od osób fizycznych.

Każdy pracownik legalnie zatrudniony w Grecji musi opłacać podatek dochodowy. Stosowne stawki potrąca z wynagrodzenia pracodawca i wpłaca na konto lokalnego urzędu skarbowego (AADE). Podatnicy mają obowiązek rocznego rozliczenia się fiskusem, ale jego forma zależy od statusu rezydencji. Przyjrzyjmy się podatkowi dochodowemu w Grecji oraz temu, jak należy się z niego rozliczać.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Grecji?

Greckie władze zdecydowały się na wyznaczenie podatku dochodowego od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie. Oznacza to wzrost należnego podatku w miarę zwiększania się rocznych dochodów. W ostatnich latach kryzysu nie dokonywano zmian w formule stawek podatkowych, ale ulegną one zmianie w 2020 roku.

Progi procentowe podatku dochodowego w Grecji na 2019 rok:

  • dochód roczny do 20 000 euro - 22%
  • dochód roczny od 20 001 euro do 30 000 euro - 29%
  • dochód roczny od 30 001 euro do 40 000 euro - 37%
  • dochód roczny powyżej 40 001 – 45%.

Na 2020 rok greckie ministerstwo finansów szykuje zmianę w obowiązujących stawkach. Obniżeniu ulegnie pierwsza stawka z 22% na 20%. Tym samym najmniej zarabiające osoby zapłacą mniej podatku dochodowego.

Greckie prawo wprowadziło także w 2011 roku specjalny podatek solidarnościowy. Podatnicy zarabiający przeszło 12 000 euro rocznie są zobowiązani do odprowadzenia specjalnej składki podatku, której wysokość rośnie progresywnie w miarę dochodów. Także w tym wypadku stawki procentowe ulegną zmianie w 2020 roku. Obecnie stawki plasują się od 2,2% do 10%. W 2020 roku wkład solidarnościowy będzie wynosił od 2% do 10%, a obowiązek płacenia będzie nałożony na podatników zarabiających od 30 000 euro rocznie.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Grecji

Jak się rozlicza podatki w Grecji?

Osoby zarabiające na terenie Grecji są zobowiązane do składania rocznych deklaracji podatkowych. Dotyczy to wszystkich podatników, z tym że greccy rezydenci podatkowi muszą wykazać wszystkie światowe dochody. Nierezydenci są rozliczani tylko z dochodu uzyskanego na terenie Grecji. Niestety nie posiadają oni możliwości uzyskania zwrotu podatku czy skorzystania z odpisów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której greckie dochody stanowiły co najmniej 90% rocznego dochodu nierezydenta, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rocznego rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Grecji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Stosowną deklarację podatkową należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 czerwca roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.

Zeznanie podatkowe należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji Personal Finance Statement, zaświadczenie E1. Oznacza to, że podatnik powinien mieć dostęp do systemu on-line TAXISnet, który znajduje się na stronie: https://www.gsis.gr/en. Za jego pośrednictwem można przede wszystkim pobrać wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Następnie konieczne jest sprawdzenie wprowadzonych w nią danych i uzupełnienie o ewentualne poprawki oraz dane potrzebne do skorzystania z ulg podatkowych.

Warto pamiętać, że do wszelkich operacji finansowych i podatkowych w Grecji będzie potrzebny numer identyfikacji podatkowej ΑΦΜ (AFM). Przy składaniu deklaracji może się także przydać numer ubezpieczenia społecznego AMKA.

Podatnicy przy okazji rozliczenia rocznego mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Podstawę opodatkowania można obniżyć o wysokość składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Wysokość podatku jest także redukowana ze względu na sytuację rodzinną oraz pewne wydatki na życie. Obecnie w Grecji nie ma tak wielu ulg, jak to miało miejsce przed kryzysem, ale nadal system podatkowy kraju jest łaskawy dla obywateli, którzy częściowo doprowadzili kraj do bankructwa.

Czy w Polsce zapłacimy podwójny podatek za dochód z Grecji?

Osoby pracujące w Grecji, ale będące polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym. W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG muszą wykazać dochód zagraniczny. Na szczęście na mocy umowy pomiędzy Polską i Grecją o unikaniu podwójnego opodatkowania nie muszą się bać zapłaty dodatkowego podatku.

Dochody uzyskane za pracę w Grecji nie podlegają opodatkowaniu. W życie wchodzi tu tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód, mimo iż nie jest opodatkowany, to zostaje wzięty pod uwagę przy wyznaczeniu stawki procentowej podatku dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Podatki greckie nie powinny przerażać, choć nie należą do najniższych w Europie. Mimo to odpowiednie ulgi podatkowe pozwolą na obniżenie należnego podatku. Oczywiście o ile podatnik spełni pewne wymogi rezydencji. Szczęśliwie w Polsce nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania greckich dochodów.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Grecji - stawki podatkowe
Ocena: 4, liczba głosów: 21

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.