Praca za granicą

Podatek dochodowy w Grecji - stawki podatkowe

29 sierpnia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 21 głosów

21 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy w Grecji - stawki podatkowe
Grecja nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Jednak po zdecydowaniu się na zatrudnienie w tym bałkańskim państwie trzeba się zapoznać z kilkoma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest system podatkowy, a w szczególności podatek dochodowy od osób fizycznych.

Każdy pracownik legalnie zatrudniony w Grecji musi opłacać podatek dochodowy. Stosowne stawki potrąca z wynagrodzenia pracodawca i wpłaca na konto lokalnego urzędu skarbowego (AADE). Podatnicy mają obowiązek rocznego rozliczenia się fiskusem, ale jego forma zależy od statusu rezydencji. Przyjrzyjmy się podatkowi dochodowemu w Grecji oraz temu, jak należy się z niego rozliczać.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Grecji?

Greckie władze zdecydowały się na wyznaczenie podatku dochodowego od osób fizycznych ze stawkami rosnącymi progresywnie. Oznacza to wzrost należnego podatku w miarę zwiększania się rocznych dochodów. W ostatnich latach kryzysu nie dokonywano zmian w formule stawek podatkowych, ale od 2020 roku uległo to zmianie.

Progi procentowe podatku dochodowego w Grecji na 2023 rok:

 • dochód roczny do 10 000 euro - 9%
 • dochód roczny od 10 001 euro do 20 000 euro - 22%
 • dochód roczny od 20 001 euro do 30 000 euro - 28%
 • dochód roczny od 30 001 euro do 40 000 euro - 36%
 • dochód roczny powyżej 40 001 – 44%.

Greckie prawo wprowadziło w 2011 roku specjalny podatek solidarnościowy. Podatnicy zarabiający przeszło 12 000 euro rocznie byli zobowiązani do odprowadzenia specjalnej składki podatku, której wysokość rosła progresywnie w miarę dochodów. Jednak 23 września 2022 r. rząd Grecji ratyfikował ustawę znoszącą od 1 stycznia 2023 r. podatek na składki solidarnościowe od wszystkich rodzajów dochodów.

Szukasz pracy?

( PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

 • Słubice
Dodana

Pracownik działu kadr

MAJET

 • Bielsko-Biała
 • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Radzymin
 • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Jak się rozlicza podatki w Grecji?

Osoby zarabiające na terenie Grecji są zobowiązane do składania rocznych deklaracji podatkowych. Dotyczy to wszystkich podatników, z tym że greccy rezydenci podatkowi muszą wykazać wszystkie światowe dochody. Nierezydenci są rozliczani tylko z dochodu uzyskanego na terenie Grecji. Niestety nie posiadają oni możliwości uzyskania zwrotu podatku czy skorzystania z odpisów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której greckie dochody stanowiły co najmniej 90% rocznego dochodu nierezydenta, a ich miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rocznego rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Grecji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Stosowną deklarację podatkową należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 czerwca roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.

Zeznanie podatkowe należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji Personal Finance Statement, zaświadczenie E1. Oznacza to, że podatnik powinien mieć dostęp do systemu on-line TAXISnet, który znajduje się na stronie: https://www.gsis.gr/en. Za jego pośrednictwem można przede wszystkim pobrać wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Następnie konieczne jest sprawdzenie wprowadzonych w nią danych i uzupełnienie o ewentualne poprawki oraz dane potrzebne do skorzystania z ulg podatkowych.

Video

Warto pamiętać, że do wszelkich operacji finansowych i podatkowych w Grecji będzie potrzebny numer identyfikacji podatkowej ΑΦΜ (AFM). Przy składaniu deklaracji może się także przydać numer ubezpieczenia społecznego AMKA.

Podatnicy przy okazji rozliczenia rocznego mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Podstawę opodatkowania można obniżyć o wysokość składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Wysokość podatku jest także redukowana ze względu na sytuację rodzinną oraz pewne wydatki na życie. Obecnie w Grecji nie ma tak wielu ulg, jak to miało miejsce przed kryzysem, ale nadal system podatkowy kraju jest łaskawy dla obywateli, którzy częściowo doprowadzili kraj do bankructwa.

Czy w Polsce zapłacimy podwójny podatek za dochód z Grecji?

Osoby pracujące w Grecji, ale będące polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym. W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG muszą wykazać dochód zagraniczny. Na szczęście na mocy umowy pomiędzy Polską i Grecją o unikaniu podwójnego opodatkowania nie muszą się bać zapłaty dodatkowego podatku.

Dochody uzyskane za pracę w Grecji nie podlegają opodatkowaniu. W życie wchodzi tu tak zwana metoda wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód, mimo iż nie jest opodatkowany, to zostaje wzięty pod uwagę przy wyznaczeniu stawki procentowej podatku dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.

Podatki greckie nie powinny przerażać, choć nie należą do najniższych w Europie. Mimo to odpowiednie ulgi podatkowe pozwolą na obniżenie należnego podatku. Oczywiście o ile podatnik spełni pewne wymogi rezydencji. Szczęśliwie w Polsce nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania greckich dochodów.

To może Cię również zainteresować

Praca w Grecji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Abacus, M.Piernikowska

Abacus, M.Piernikowska

Dzień dobry. Czytam i oczom nie wierzę. Rozliczam podatki zagraniczne od wielu lat. Jako osoba zajmująca się tym zgadnieniem czuję się w obowiązku śledzić zmiany. Ktoś kto pisał ten artykuł w sierpniu 2023 roku chyba też powinien zachować profesjonalizm i sprawdzić przepisy, ponieważ wprowadza ludzi w błąd i powoduje działania niezgodne z prawem. Po pierwsze rozliczenia różnych dochodów ujmuje się na różne sposoby ale jedna jest najważniejsza rzecz co jest OGROMNĄ POMYŁKĄ wykazaną w tym artykule a mianowicie : dochody uzyskiwane od 1.01.2022 roku rozlicza się w Polsce i nie można pisać że wykazuje się je tylko by wyliczyć procent !! To rodzi konsekwencje zwłaszcza dla osób które są rezydentami polskimi a nie mieli w Polsce dochodu. Konwencja MLI szanowni Państwo redaktorzy ! Pozdrawiam. ABACUS Małgorzata P. Łódź.
Jastrząb

Jastrząb

Cieszę się, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania działa dla pracowników z Polski pracujących w Grecji. To ułatwia nieco kwestie podatkowe dla firmy i pracownika.
Tamara

Tamara

Interesujące informacje dotyczące tego, jak rozliczać podatki w Grecji. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże mi się przygotować przed wyjazdem za granicę do pracy.
Eugenia C

Eugenia C

Jestem zaniepokojona tym, że muszę składać deklaracje podatkowe, nawet jeśli jestem bezrobotna. Czy nie można by odpuścić sobie tego w przypadku osób bez dochodu?
Grzegorz

Grzegorz

Cieszę się, że stawki podatku w Grecji ulegną obniżeniu. Mam nadzieję, że wpłynie to korzystnie na sytuację finansową obywateli.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.