Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Rosja

18 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Rosja
Przeglądając oferty pracy w Rosji, można znaleźć wiele ogłoszeń opatrzonych wynagrodzeniem podanym w kwotach brutto. W taki sposób ogłoszenia prezentują się atrakcyjniej, ale także jest to wygodniejsze dla pracodawcy, który nie wie jakimi podatkami będzie musiał objąć pensję danego pracownika.

W efekcie osoby szukające pracy będą musiały samodzielnie wyliczyć swoje realne wynagrodzenie. Sposoby na wyliczanie zarobków "na rękę" są wszędzie praktycznie takie same. Ogólne zasady to jedno, ale w każdym kraju na wygląd wynagrodzenia netto wpływają inne czynniki. Rosja ma dość przyjazny system podatkowy i wyliczenie realnych zarobków nie powinno przysparzać problemów. Przyjrzyjmy się temu, jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rosji.

Różnice między brutto i netto w Rosji

Poznawanie różnic między wynagrodzeniami brutto i netto warto zacząć od tego, czym one w zasadzie są. Pensja brutto jest zarobkiem pracownika przed potrąceniem wszystkich nałożonych na dochód należności. Analogicznie pensją netto określa się kwotę, jaką pracownik otrzymuje na rękę po odliczeniu należnych składek podatkowych.

Zazwyczaj wynagrodzenia są obciążone zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. W Rosji sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa w całości na pracodawcy. Oznacza to, że pracownika interesują w wyliczaniu zarobków netto jedynie kwota podatku dochodowego.

Mimo iż z pensji nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, to warto wiedzieć, jakie koszty ponosi pracodawca:

Szukasz pracy?

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana
Dodana

KASJER W DROGERII KOSMETYCZNEJ - SANOK

Work&Profit sp. z o.o.

  • Sanok
Dodana

Wcześniej istniały różne taryfy procentowe dla:

  • MPI (obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne),
  • CSI (obowiązkowe ubezpieczenie społeczne) dla chorób przenoszonych drogą płciową,
  • MBI (krótkoterminowe ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy
  • MBI (ubezpieczenie zasiłków macierzyńskich)
  • oraz CHI (obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne)

ale od 2023 r. wprowadzono jednolitą taryfę ze stawką 30%.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rosji?

Wyliczenie zarobków netto jest bardzo proste i wymaga odjęcia od pensji brutto kwoty należnego podatku dochodowego. Jak widać, działanie jest bardzo proste, ale przed jego wykonaniem należy ustalić kilka kwestii. Przede wszystkim pracownik musi sobie uświadomić jaką stawką procentową zostanie objęte jego wynagrodzenie.

Rosyjski system podatkowy słynie z jednej z najniższych stawek podatkowych na świecie. Rezydenci podatkowi oraz wykwalifikowani specjaliści i fachowcy niebędący rezydentami płacą w Rosji zaledwie 13% podatku dochodowego. W przypadku nierezydentów pracujących tymczasowo w Rosji podatek wyniesie 30% od wynagrodzenia brutto.

Ważne!
Nierezydenci podatkowi w Rosji nie mają prawa do żadnych odliczeń.

W przypadku nierezydentów objętych stawką podatku 30% sytuacja jest o tyle prosta, że podatnik nie ma prawa do żadnych odliczeń podatkowych. W takiej sytuacji wykonujemy proste działanie. Od wynagrodzenia brutto odejmujemy 30%. Przyjmijmy, że pensja brutto wyniesie 50 000 RUB miesięcznie. Obliczamy 50 000-30%, co nam daje 35 000 RUB netto.

W przypadku niższej stawki wyliczenie wygląda następująco. Od kwoty 50 000 odejmujemy 13%, co nam daje 43 500 RUB netto. Wyliczenie jak widać, jest proste i szybkie do wykonania. Niestety może ono nie do końca reprezentować rzeczywisty zarobek netto. W przypadku niższej stawki podatkowej przysługują różnego rodzaju odpisy, z których może skorzystać podatnik.

Osoba chcąca obliczyć wynagrodzenie netto powinna najpierw dokładnie zapoznać się z wszystkimi odpisami, z jakich będzie mogła skorzystać. To one wpłyną na ostateczną wysokość należnego podatku. Ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku nierezydentów podatkowych. Osoby te mogą zmienić status na rezydenta na przykład przez pobyt w Rosji ponad 183 dni w roku. W takiej sytuacji muszą wnioskować o certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji podatkowej w Rosji:
Po jego otrzymaniu zostajemy objęci niższą stawką podatkową i zmieni się nasz zarobek netto. Urząd skarbowy odda także nadwyżkę podatku opłacaną przez okres nie-rezydencji.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia w Rosji

Wyliczenie wynagrodzenia netto po zapoznaniu się ze wszystkimi obciążeniami i ulgami nie powinno przysparzać problemów. Mimo to nie każdy czuje się dobrze w tego typu obliczeniach, więc warto skorzystać z pomocy kalkulatorów wynagrodzeń.

Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie wynagrodzenia "na rękę". Oczywiście w ich przypadku wyniki mogą także nieznacznie różnić się z rzeczywistością, ale dają dobry pogląd na przybliżone wynagrodzenie.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/russia.html

https://ppt.ru/calc/ndfl

https://www.moedelo.org/club/article-knowledge/programma-rascheta-zarplaty

https://salarycalc.eu/ru/

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Garteh

Garteh

Dobrze, że artykuł zawiera informacje na temat obciążeń podatkowych dla pracodawców. W Rosji to na nas spoczywa obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego warto znać kwotę podatku dochodowego, którą musimy odliczyć od wynagrodzenia brutto, aby nasz pracownik miał klarowny pogląd na swoje wynagrodzenie netto.
pracownik

pracownik

Przydatny artykuł dla osób, które chcą zdobyć wiedzę na temat różnic między wynagrodzeniem brutto i netto w Rosji. Może to pomóc w uprawnieniach i wysokości zasiłków, które można dostać od państwa. Szczególnie cieszy fakt, że można korzystać z kalkulatorów brutto-netto.
Uryga

Uryga

W końcu jasność w sprawie różnic między wynagrodzeniami brutto i netto w Rosji. Dzięki temu artykułowi wiem, że od mojej pensji brutto zostanie odliczony tylko podatek dochodowy. Uważam, że warto korzystać z kalkulatorów wynagrodzeń, by uniknąć nieporozumień z pracodawcą.
Jan

Jan

Bardzo przydatne informacje dla osób poszukujących pracy w Rosji. Dzięki temu artykułowi można szybciej i łatwiej obliczyć swoje przybliżone wynagrodzenie. Szkoda tylko, że nie ma więcej szczegółów na temat odpisów.
Lena

Lena

Dobrze wiedzieć jak wyliczyć wynagrodzenie dla pracownika w Rosji. Poznanie różnic między wynagrodzeniem brutto, a netto jest kluczowe dla obu stron. Warto korzystać z kalkulatorów wynagrodzeń, by uniknąć błędów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.