!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Rosja

9 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Rosja
Przeglądając oferty pracy w Rosji, można znaleźć wiele ogłoszeń opatrzonych wynagrodzeniem podanym w kwotach brutto. W taki sposób ogłoszenia prezentują się atrakcyjniej, ale także jest to wygodniejsze dla pracodawcy, który nie wie jakimi podatkami będzie musiał objąć pensję danego pracownika.

W efekcie osoby szukające pracy będą musiały samodzielnie wyliczyć swoje realne wynagrodzenie. Sposoby na wyliczanie zarobków "na rękę" są wszędzie praktycznie takie same. Ogólne zasady to jedno, ale w każdym kraju na wygląd wynagrodzenia netto wpływają inne czynniki. Rosja ma dość przyjazny system podatkowy i wyliczenie realnych zarobków nie powinno przysparzać problemów. Przyjrzyjmy się temu, jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rosji.

Różnice między brutto i netto w Rosji

Poznawanie różnic między wynagrodzeniami brutto i netto warto zacząć od tego, czym one w zasadzie są. Pensja brutto jest zarobkiem pracownika przed potrąceniem wszystkich nałożonych na dochód należności. Analogicznie pensją netto określa się kwotę, jaką pracownik otrzymuje na rękę po odliczeniu należnych składek podatkowych.

Zazwyczaj wynagrodzenia są obciążone zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. W Rosji sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa w całości na pracodawcy. Oznacza to, że pracownika interesują w wyliczaniu zarobków netto jedynie kwota podatku dochodowego.

Mimo iż z pensji <strong>nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne</strong>, to warto wiedzieć, jakie koszty ponosi pracodawca:

  • Głównym obciążeniem jest ubezpieczenie emerytalne w wysokości 22% od wynagrodzenia brutto pracownika. Taka stawka procentowa obowiązuje do dochodu 1 150 000 RUB rocznie. Dochód powyżej tej kwoty jest oprocentowany na 10%.
  • Ubezpieczenie socjalne jest opłacane w wysokości 2,9% od wynagrodzenia brutto pracownika i nalicza się je do kwoty 865 000 RUB rocznie. Powyżej tej kwoty ubezpieczenie nie jest już naliczane. W przypadku obcokrajowców przebywających w Rosji tymczasowo stawka procentowa wynosi 1,8%. Ostatnim obciążeniem wchodzącym w skład ubezpieczeń społecznych jest ubezpieczenie medyczne wahające się w granicach od 5,1% do 5,9% z wynagrodzenia brutto.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rosji?

Wyliczenie zarobków netto jest bardzo proste i wymaga odjęcia od pensji brutto kwoty należnego podatku dochodowego. Jak widać, działanie jest bardzo proste, ale przed jego wykonaniem należy ustalić kilka kwestii. Przede wszystkim pracownik musi sobie uświadomić jaką stawką procentową zostanie objęte jego wynagrodzenie.

Rosyjski system podatkowy słynie z jednej z najniższych stawek podatkowych na świecie. Rezydenci podatkowi oraz wykwalifikowani specjaliści i fachowcy niebędący rezydentami płacą w Rosji zaledwie 13% podatku dochodowego. W przypadku nierezydentów pracujących tymczasowo w Rosji podatek wyniesie 30% od wynagrodzenia brutto.

Ważne!
Nierezydenci podatkowi w Rosji nie mają prawa do żadnych odliczeń.

W przypadku nierezydentów objętych stawką podatku 30% sytuacja jest o tyle prosta, że podatnik nie ma prawa do żadnych odliczeń podatkowych. W takiej sytuacji wykonujemy proste działanie. Od wynagrodzenia brutto odejmujemy 30%. Przyjmijmy, że pensja brutto wyniesie 50 000 RUB miesięcznie. Obliczamy 50 000-30%, co nam daje 35 000 RUB netto.

W przypadku niższej stawki wyliczenie wygląda następująco. Od kwoty 50 000 odejmujemy 13%, co nam daje 43 500 RUB netto. Wyliczenie jak widać, jest proste i szybkie do wykonania. Niestety może ono nie do końca reprezentować rzeczywisty zarobek netto. W przypadku niższej stawki podatkowej przysługują różnego rodzaju odpisy, z których może skorzystać podatnik.

Osoba chcąca obliczyć wynagrodzenie netto powinna najpierw dokładnie zapoznać się z wszystkimi odpisami, z jakich będzie mogła skorzystać. To one wpłyną na ostateczną wysokość należnego podatku. Ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku nierezydentów podatkowych. Osoby te mogą zmienić status na rezydenta na przykład przez pobyt w Rosji ponad 183 dni w roku. W takiej sytuacji muszą wnioskować o certyfikat rezydencji.

Certyfikat rezydencji podatkowej w Rosji:
Po jego otrzymaniu zostajemy objęci niższą stawką podatkową i zmieni się nasz zarobek netto. Urząd skarbowy odda także nadwyżkę podatku opłacaną przez okres nie-rezydencji.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia w Rosji

Wyliczenie wynagrodzenia netto po zapoznaniu się ze wszystkimi obciążeniami i ulgami nie powinno przysparzać problemów. Mimo to nie każdy czuje się dobrze w tego typu obliczeniach, więc warto skorzystać z pomocy kalkulatorów wynagrodzeń.

Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie wynagrodzenia "na rękę". Oczywiście w ich przypadku wyniki mogą także nieznacznie różnić się z rzeczywistością, ale dają dobry pogląd na przybliżone wynagrodzenie.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/russia.html

https://ppt.ru/calc/ndfl

https://www.moedelo.org/club/article-knowledge/programma-rascheta-zarplaty

https://salarycalc.eu/ru/

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.