!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca w Rosji

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze

Praca w Rosji
Rosja to kraj, który budzi wiele skojarzeń. Rzadko jednak są one związane z emigracją w celach zarobkowych. Okazuje się jednak, że ci, którzy zaryzykują i zdecydują się spróbować swoich sił na rosyjskim rynku pracy, mogą być bardzo usatysfakcjonowani. Przyjrzyjmy się ofertom pracy w Rosji dla Polaków, zarobkom i formalnościom, jakich trzeba dopełnić przed wyjazdem i będąc już na miejscu. Oto nasze kompendium wiedzy, które pozwoli Ci rozwiać wątpliwości i podjąć decyzję, czy praca w Rosji jest dla Ciebie!

Praca w Rosji dla Polaków

Pracę w Rosji mogą podjąć osoby, które mają ukończone 18 lat i otrzymają odpowiednie pozwolenie. Zazwyczaj kwestie związane z formalnościami dopełnia potencjalny, przyszły pracodawca. Zanim więc podejmie się decyzję o wyjeździe, konieczne jest rozejrzenie się za pracą. Ofert pracy w Rosji dla Polaków jest całkiem sporo. Wystarczy poszukać w sieci na portalach pracy lub w mediach społecznościowych, nawiązać współpracę z agencją pracy albo złożyć zapytanie i dokumenty aplikacyjne bezpośrednio w firmie, w której chcielibyśmy pracować.

Załatwienie formalności związanych z wyjazdem do Rosji w celu podjęcia pracy trwa dość długo – nawet do 4 miesięcy.  Wiza pracownicza wydawana jest w celu podjęcia pracy na terytorium Rosji, a jej otrzymanie jest możliwe na podstawie oryginału zaproszenia wydanego przez Organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji – tzw. zaproszenie „brązowe”.

Oprócz zaproszenia konieczne jest:

 • posiadanie paszportu ważnego co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży;
 • potwierdzenie ubezpieczenia (pokrywające koszty leczenia na sumę min. 30 000 EUR, obejmujące ŚWIAT);
 • złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wizowego wraz z aktualnym zdjęciem paszportowym;
 • przedłożenie zaświadczenia o braku zakażenia wirusem HIV, potwierdzonego przez polską placówkę medyczną;
 • a w przypadku wizy wielokrotnej, także kopia wykorzystanej wizy do Rosji w ciągu ostatniego roku.

Największe szanse na stałe zatrudnienie w Rosji mają wykwalifikowani specjaliści. Poszukiwani są inżynierowie, eksperci z branży IT i e-commerce. Dobrze zarobić mogą ponadto handlowcy, specjaliści ds. sprzedaży, logistycy, doświadczeni managerowie. W każdej z tych prac nawet dla międzynarodowej korporacji, niezbędna jest znajomość języka rosyjskiego. Praca w Rosji dla Polaków najczęściej nie jest dedykowana pracownikom niższego szczebla, głównie z uwagi na brak zainteresowania i niskie zarobki. Nie opłaca się bowiem pracować na produkcji, sprzątaniu czy na kuchni. Warto natomiast zainteresować się podjęciem zatrudnienia w Rosji, kiedy jest się ekspertem. Mając kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów, można otrzymać naprawdę okazałe zarobki. Kontrakty dla kierowników kontraktów w branży energetycznej opiewają na milionowe kwoty. Poszukiwani są bowiem wykształceni pracownicy kadry zarządzającej, którzy wprowadzą w rosyjskich firmach o zasięgu międzynarodowym europejskie standardy.

Zarobki w Rosji

Praca w Rosji dla Polaków nie zawsze wydaje się kusząca – panuje bowiem przekonanie, że zarobki  w Rosji nie są tak atrakcyjne, jak ma to miejsce krajach Europy Zachodniej. Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 48 510 rubli, co po przeliczeniu daje około 3 000 złotych. Choć nie wydaje się to dużo, trzeba pamiętać, że koszty życia w Rosji są znacznie niższe niż w Polsce. Ponadto do średnich brane były pod uwagę również biedniejsze regiony Rosji. Emigrując, najczęściej wybiera się duże miasta – np. Moskwę czy Sankt Petersburg, a tam zarobki są nawet trzykrotnie wyższe.

Video

Najwyższe pensje odnotowuje się w sektorze wydobywczym i rafineryjnym, a także w międzynarodowych korporacjach. Zróżnicowanie płac jest jednak ogromne – dyrektorzy, kierownicy, managerowie zarabiają krocie, w porównaniu, gdy pracownicy fizyczni otrzymują głodowe stawki. Tym samym, praca w Rosji jest opłacalna wyłącznie dla tych osób, które mają wysokie kwalifikacje, doświadczenie i bardzo dobrze znają język rosyjski. Przykładowo, doświadczony analityk finansowy z doświadczeniem, biegłą znajomością języka rosyjskiego i specyfiki rynku, może liczyć na zarobki sięgające nawet 330 tysięcy rubli miesięcznie (ok. 20 tysięcy złotych).

Polskie firmy w Rosji praca

Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zachęcają, aby polscy przedsiębiorcy próbowali swoich sił na rynku rosyjskim, ponieważ stosunkowo łatwo jest odnieść tam sukces.

Biznes w Rosji można prowadzić na trzy podstawowe sposoby:

 • jako eksporter;
 • poprzez otwarcie biura handlowego, przedstawicielstwa czy filii;
 • poprzez założenie lub przejęcie firmy działającej w Rosji.

Założenie spółki trwa średnio kilkanaście dni, a standardowa stawka CIT w Rosji wynosi obecnie 20 proc. Wszystko to sprawa, że przedsiębiorcy coraz chętniej otwierają tam swoje firmy, a to z kolei powoduje, że emigrujący Polacy są chętni na nawiązanie współpracy właśnie z nimi. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany taką ewentualnością, szukaj ofert typu „polskie firmy w Rosji praca” albo wyszukaj przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Polak i nawiąż bezpośrednio kontakt.

Dni wolne Rosja

Planując wyjazd do Rosji bądź też chcąc nawiązać relacje biznesowe z rosyjskimi klientami i kontrahentami, trzeba pamiętać o kwestii „dni wolne Rosja”. Wówczas instytucje, urzędy i firmy są zamknięte, a większość punktów handlowo-usługowych nie funkcjonuje lub ma zmienione godziny otwarcia.

Dni wolne w Rosji:

 • 1 i 2 stycznia – Nowy Rok;
 • 7 i 8 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne);
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny;
 • 8 marca – Dzień Kobiet;
 • 1 maja – Święto Wiosny i Pracy;
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa;
 • 12 czerwca – Dzień Rosji;
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej.

Formalności po przyjeździe do Rosji

W Rosji istnieje obowiązek meldunkowy. W związku z tym, po przekroczeniu granicy, najpóźniej siódmego dnia musisz się zameldować. Aby tego dokonać, należy wybrać się do urzędu pocztowego i poprosić o odpowiedni formularz. Do całej procedury potrzebne będą: paszport, karta imigracyjna, którą wypełniłeś na granicy, wiza pracownicza, umowa najmu mieszkania (bądź jeśli np. mieszkasz u znajomego, to musi on przyjść z Tobą i przedstawić dokument tożsamości) oraz ok. 200 rubli. Kara za niedopełnienie tej formalności po przyjeździe do Rosji może być sroga i wynieść nawet 2000 rubli.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną, bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. Niemniej w przypadku dłuższego leczenia trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd do Rosji, które można zakupić w jednym z wielu towarzystw.

Podsumowując, praca w Rosji nie jest popularna, ale osoby, które zdecydują się na emigrację, mają wysokie kwalifikacje i biegle znają język rosyjski, mogą być zadowolone. Rosyjscy przedsiębiorcy oferują dobre zarobki w zamian za wysoki standard pracy. Emigrując, warto pamiętać o licznych formalnościach – m.in. wizie pracowniczej do Rosji, pozwoleniu na pracę czy obowiązku meldunkowym.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynoszą zarobki w Rosji?

Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 48 510 rubli, co po przeliczeniu daje około 3 000 złotych. Choć nie wydaje się to dużo, trzeba pamiętać, że koszty życia w Rosji są znacznie niższe niż w Polsce.

Czy praca w Rosji jest atrakcyjna dla Polaków?

Praca na niższych stanowiskach nie będzie dla Polaków atrakcyjna, ze względu na niskie zarobki. Warto za to rozważyć prowadzenie własnego biznesu na terenie Rosji.

Czy w Rosji jest obowiązek meldunkowy?

Po przyjeździe do Rosji należy się zameldować w ciągu 7 dni. Kara za niedopełnienie tej formalności może wynieść nawet 2000 rubli.

Podziel się

4 komentarze

Ramzes Okoń -Werle

Ramzes Okoń -Werle

Taki areał bogactwa w złoża Rosja posiada ,że się zastanawiam czy to jest nieudolna polityka zagraniczna , czy też nieudolność ekonomistów rosyjskich,ażeby można było wykorzystać tę zasoby i podnieść PKB w Rosji.Po przemyśleniu widze swoje miejsce w Rosji tylko z solidnym zespołem.Ramzes
Ramzes

Ramzes

Mòwie i pisze w tym języku skończyłem studia menagerskie.Czyli kwalifikacje są,tylko zamało płacą w Rosji.Ramzes
Spartak

Spartak

Rosja jest krajem o dużych możliwościach jednak pracę trzeba planować z wyprzedzeniem więc warto poznać jak najwięcej o tym.
Polit

Polit

Osobiście bym nie pracował w Rosji. Mam pewne uprzedzenie. Pracowałem już w Niemczech. Holandii, USA....a co do Rosji- to się zastanawiam? Mój kolega pracuje w Rosji, zarabia bardzo dużo, ale jest tam świetnym siatkarzem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.