Praca w Rosji

Praca w Rosji
Rosja to kraj, który budzi wiele skojarzeń. Rzadko jednak są one związane z emigracją w celach zarobkowych. Okazuje się jednak, że ci, którzy zaryzykują i zdecydują się spróbować swoich sił na rosyjskim rynku pracy, mogą być bardzo usatysfakcjonowani. Przyjrzyjmy się ofertom pracy w Rosji dla Polaków, zarobkom i formalnościom, jakich trzeba dopełnić przed wyjazdem i będąc już na miejscu. Oto nasze kompendium wiedzy, które pozwoli Ci rozwiać wątpliwości i podjąć decyzję, czy praca w Rosji jest dla Ciebie!

Praca w Rosji dla Polaków

Pracę w Rosji mogą podjąć osoby, które mają ukończone 18 lat i otrzymają odpowiednie pozwolenie. Zazwyczaj kwestie związane z formalnościami dopełnia potencjalny, przyszły pracodawca. Zanim więc podejmie się decyzję o wyjeździe, konieczne jest rozejrzenie się za pracą. Ofert pracy w Rosji dla Polaków jest całkiem sporo. Wystarczy poszukać w sieci na portalach pracy lub w mediach społecznościowych, nawiązać współpracę z agencją pracy albo złożyć zapytanie i dokumenty aplikacyjne bezpośrednio w firmie, w której chcielibyśmy pracować.

Załatwienie formalności związanych z wyjazdem do Rosji w celu podjęcia pracy trwa dość długo – nawet do 4 miesięcy.  Wiza pracownicza wydawana jest w celu podjęcia pracy na terytorium Rosji, a jej otrzymanie jest możliwe na podstawie oryginału zaproszenia wydanego przez Organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji – tzw. zaproszenie „brązowe”.

Oprócz zaproszenia konieczne jest:

 • posiadanie paszportu ważnego co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży;
 • potwierdzenie ubezpieczenia (pokrywające koszty leczenia na sumę min. 30 000 EUR, obejmujące ŚWIAT);
 • złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wizowego wraz z aktualnym zdjęciem paszportowym;
 • przedłożenie zaświadczenia o braku zakażenia wirusem HIV, potwierdzonego przez polską placówkę medyczną;
 • a w przypadku wizy wielokrotnej, także kopia wykorzystanej wizy do Rosji w ciągu ostatniego roku.

Największe szanse na stałe zatrudnienie w Rosji mają wykwalifikowani specjaliści. Poszukiwani są inżynierowie, eksperci z branży IT i e-commerce. Dobrze zarobić mogą ponadto handlowcy, specjaliści ds. sprzedaży, logistycy, doświadczeni managerowie. W każdej z tych prac nawet dla międzynarodowej korporacji, niezbędna jest znajomość języka rosyjskiego. Praca w Rosji dla Polaków najczęściej nie jest dedykowana pracownikom niższego szczebla, głównie z uwagi na brak zainteresowania i niskie zarobki. Nie opłaca się bowiem pracować na produkcji, sprzątaniu czy na kuchni. Warto natomiast zainteresować się podjęciem zatrudnienia w Rosji, kiedy jest się ekspertem. Mając kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów, można otrzymać naprawdę okazałe zarobki. Kontrakty dla kierowników kontraktów w branży energetycznej opiewają na milionowe kwoty. Poszukiwani są bowiem wykształceni pracownicy kadry zarządzającej, którzy wprowadzą w rosyjskich firmach o zasięgu międzynarodowym europejskie standardy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Zarobki w Rosji

Praca w Rosji dla Polaków nie zawsze wydaje się kusząca – panuje bowiem przekonanie, że zarobki  w Rosji nie są tak atrakcyjne, jak ma to miejsce krajach Europy Zachodniej. Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 48 510 rubli, co po przeliczeniu daje około 3 000 złotych. Choć nie wydaje się to dużo, trzeba pamiętać, że koszty życia w Rosji są znacznie niższe niż w Polsce. Ponadto do średnich brane były pod uwagę również biedniejsze regiony Rosji. Emigrując, najczęściej wybiera się duże miasta – np. Moskwę czy Sankt Petersburg, a tam zarobki są nawet trzykrotnie wyższe.

Najwyższe pensje odnotowuje się w sektorze wydobywczym i rafineryjnym, a także w międzynarodowych korporacjach. Zróżnicowanie płac jest jednak ogromne – dyrektorzy, kierownicy, managerowie zarabiają krocie, w porównaniu, gdy pracownicy fizyczni otrzymują głodowe stawki. Tym samym, praca w Rosji jest opłacalna wyłącznie dla tych osób, które mają wysokie kwalifikacje, doświadczenie i bardzo dobrze znają język rosyjski. Przykładowo, doświadczony analityk finansowy z doświadczeniem, biegłą znajomością języka rosyjskiego i specyfiki rynku, może liczyć na zarobki sięgające nawet 330 tysięcy rubli miesięcznie (ok. 20 tysięcy złotych).

Polskie firmy w Rosji praca

Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zachęcają, aby polscy przedsiębiorcy próbowali swoich sił na rynku rosyjskim, ponieważ stosunkowo łatwo jest odnieść tam sukces.

Biznes w Rosji można prowadzić na trzy podstawowe sposoby:

 • jako eksporter;
 • poprzez otwarcie biura handlowego, przedstawicielstwa czy filii;
 • poprzez założenie lub przejęcie firmy działającej w Rosji.

Założenie spółki trwa średnio kilkanaście dni, a standardowa stawka CIT w Rosji wynosi obecnie 20 proc. Wszystko to sprawa, że przedsiębiorcy coraz chętniej otwierają tam swoje firmy, a to z kolei powoduje, że emigrujący Polacy są chętni na nawiązanie współpracy właśnie z nimi. Jeśli Ty również jesteś zainteresowany taką ewentualnością, szukaj ofert typu „polskie firmy w Rosji praca” albo wyszukaj przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Polak i nawiąż bezpośrednio kontakt.

Dni wolne Rosja

Planując wyjazd do Rosji bądź też chcąc nawiązać relacje biznesowe z rosyjskimi klientami i kontrahentami, trzeba pamiętać o kwestii „dni wolne Rosja”. Wówczas instytucje, urzędy i firmy są zamknięte, a większość punktów handlowo-usługowych nie funkcjonuje lub ma zmienione godziny otwarcia.

Dni wolne w Rosji:

 • 1 i 2 stycznia – Nowy Rok;
 • 7 i 8 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne);
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny;
 • 8 marca – Dzień Kobiet;
 • 1 maja – Święto Wiosny i Pracy;
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa;
 • 12 czerwca – Dzień Rosji;
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej.

Formalności po przyjeździe do Rosji

W Rosji istnieje obowiązek meldunkowy. W związku z tym, po przekroczeniu granicy, najpóźniej siódmego dnia musisz się zameldować. Aby tego dokonać, należy wybrać się do urzędu pocztowego i poprosić o odpowiedni formularz. Do całej procedury potrzebne będą: paszport, karta imigracyjna, którą wypełniłeś na granicy, wiza pracownicza, umowa najmu mieszkania (bądź jeśli np. mieszkasz u znajomego, to musi on przyjść z Tobą i przedstawić dokument tożsamości) oraz ok. 200 rubli. Kara za niedopełnienie tej formalności po przyjeździe do Rosji może być sroga i wynieść nawet 2000 rubli.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną, bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. Niemniej w przypadku dłuższego leczenia trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd do Rosji, które można zakupić w jednym z wielu towarzystw.

Podsumowując, praca w Rosji nie jest popularna, ale osoby, które zdecydują się na emigrację, mają wysokie kwalifikacje i biegle znają język rosyjski, mogą być zadowolone. Rosyjscy przedsiębiorcy oferują dobre zarobki w zamian za wysoki standard pracy. Emigrując, warto pamiętać o licznych formalnościach – m.in. wizie pracowniczej do Rosji, pozwoleniu na pracę czy obowiązku meldunkowym.

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynoszą zarobki w Rosji?

Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju wynosi 48 510 rubli, co po przeliczeniu daje około 3 000 złotych. Choć nie wydaje się to dużo, trzeba pamiętać, że koszty życia w Rosji są znacznie niższe niż w Polsce.

Czy praca w Rosji jest atrakcyjna dla Polaków?

Praca na niższych stanowiskach nie będzie dla Polaków atrakcyjna, ze względu na niskie zarobki. Warto za to rozważyć prowadzenie własnego biznesu na terenie Rosji.

Czy w Rosji jest obowiązek meldunkowy?

Po przyjeździe do Rosji należy się zameldować w ciągu 7 dni. Kara za niedopełnienie tej formalności może wynieść nawet 2000 rubli.
Oceń ten wpis
Praca w Rosji
Ocena: 3.6, liczba głosów: 22

Opinie

Spartak
2019-12-17, 10:14
Rosja jest krajem o dużych możliwościach jednak pracę trzeba planować z wyprzedzeniem więc warto poznać jak najwięcej o tym.
Polit
2019-12-09, 13:40
Osobiście bym nie pracował w Rosji. Mam pewne uprzedzenie. Pracowałem już w Niemczech. Holandii, USA....a co do Rosji- to się zastanawiam? Mój kolega pracuje w Rosji, zarabia bardzo dużo, ale jest tam świetnym siatkarzem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.