Podatek dochodowy we Francji - stawki podatkowe

Podatek dochodowy we Francji - stawki podatkowe
System podatkowy we Francji rządził się dość ciekawymi prawami, które dla polskiego pracownika mogły być wręcz szokujące. Pracując nad Sekwaną podatek dochodowy od osób fizycznych należało rozliczać samodzielnie z rocznym opóźnieniem. W przypadku umowy o pracę pracodawca nie potrącał składek na poczet podatku dochodowego. Zamiast tego podatnik miał obowiązek po zakończeniu roku podatkowego opłacić należne podatki.

Od 1 stycznia 2019 roku system podatkowy Francji doczekał się rewolucyjnej zmiany. Francuski fiskus zdecydował się na przyjęcie zasady Pay As You Earn (PAYE), czyli poboru podatku u źródła. W efekcie na pracodawców narzucono obowiązek potrącania z wypłaty pracowników składek na rzecz podatku dochodowego (l'impôt sur le revenu).

Zmienił się tym samym sposób odprowadzania podatku dochodowego. Od 2019 roku podatnicy będą rozliczani z dochodu w danym roku. Wcześniej dochody z 2017 roku były opodatkowane w 2018 roku i wtedy należało zapłacić podatek. Teraz dochód zostaje opodatkowany w roku bieżącym, czyli w 2019 roku pobiera się składki za wynagrodzenia z 2019 roku. Po upływie roku podatkowego podatnicy będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot. Ta zmiana przybliża system podatkowy do formy znanej między innymi z Polski. Ile wynosi podatek dochodowy we Francji? Jak rozliczyć podatek z francuskiego dochodu? Odpowiedź na te pytania poznacie w dalszej części artykułu.

Progi podatku dochodowego we Francji

System podatkowy Francji przechodzi obecnie dynamiczne zmiany, co się przekłada na zróżnicowane stawki podatkowe w zależności od roku. Francuski urząd skarbowy opublikował stawki procentowe mające obowiązywać w 2019 roku oraz w 2020 roku. Przyjrzyjmy się zestawieniom opublikowanym przez francuskiego fiskusa.

Progi podatkowe we Francji:

 

Roczny dochód z 2019 roku został opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 9 964 euro - 0%
 • Dochód od 9 964 euro do 27 519 euro - 14%
 • Dochód od 27 519 euro do 73 779 euro - 30%
 • Dochód od 73 779 euro do 156 244 euro - 41%
 • Dochód powyżej 156 244 euro - 45%
   

Roczny dochód z 2020 roku zostanie opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 10 064 euro - 0%
 • Dochód od 10 064 euro do 25 659 euro - 11%
 • Dochód od 25 659 euro do 73 369 euro - 30%
 • Dochód od 73 369 euro do 157 806 euro - 41%
 • Dochód powyżej 157 806 euro - 45%

Progi podatkowe we Francji są dość przejrzyste i zdecydowanie atrakcyjne. Wysokie kwoty wolne od podatku oraz ulgi przygotowane przez francuski urząd skarbowy sprawiają, że praca we Francji zdaje się być bardzo atrakcyjna.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Francja

Kwota wolna od podatku i ulgi we Francji

W powyższych zestawieniach możemy zaobserwować wysokie kwoty wolne od podatku obowiązujące we Francji. W przypadku dochodów z 2019 roku osoby zarabiające we Francji zapłacą podatek dopiero od kwoty 9 964 euro. W 2020 roku wolne od podatku będą dochody w wysokości do aż 10 064 euro.

Taka wysokość kwot sprawia, że wiele osób pracujących sezonowo we Francji nie będzie się musiała martwić o roczne rozliczenie. Co więcej, system podatkowy Francji zakłada liczne ulgi pozwalające pomniejszyć należny podatek, co się przełoży na wysokość zwrotu przy rozliczeniu rocznym. Podatnik może się starać o przyznanie ulg ze względu na:

Ulgi podatkowe we Francji:

 • na edukację dzieci,
 • na zatrudnianie opieki dla dzieci bądź osób starszych,
 • na koszty utrzymania członków rodziny,
 • na darowizny na cele charytatywne,
 • na wydatki na zakup ekologicznych instalacji grzewczych.

Warto też odnotować zwrot PPE (Prime pour l’emploi) będący zapomogą dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Wysokość ulgi jest wyliczana z dochodu gospodarstwa domowego i jeżeli przekroczy wysokość należnego podatku dochodowego, to jest przekazywana na konto podatnika w formie zapomogi.

Jak rozliczać podatek dochodowy we Francji?

Francuski urząd skarbowy wysyła wiosną deklaracje podatkowe do osób uzyskujących dochód we Francji. Zazwyczaj deklaracje są dostarczane w okresie kwietnia i maja. W przypadku, gdy podatnik nie rozliczał się jeszcze z francuskim fiskusem, należy złożyć wniosek o wydanie deklaracji. W tym celu pobiera się stosowny formularz dostępny na stronach internetowych urzędu skarbowego. Dokumenty przesłane przez fiskusa są już częściowo wypełnione i należy zapoznać się z wprowadzonymi dochodami oraz ewentualnie zgłosić poprawki.

Francuski fiskus wymaga od podatników składania deklaracji drogą internetową, co znacząco usprawnia proces rozliczeń. Istnieje też możliwość przesłania dokumentów pocztą, bądź złożenia ich samodzielnie, ale jest to traktowane drogą wyjątku. Internetowe deklaracje podatkowe zostają odblokowane w kwietniu na stronie Impots.gouv.fr. Za pomocą deklaracji, podatnik deklaruje swoje dochody, zarządza płatnościami oraz przegląda wszystkie powiadomienia od fiskusa. Urząd skarbowy co roku publikuje terminy składania deklaracji podatkowych. Zazwyczaj osoby rozliczające się online mają więcej czasu na spełnienie swoich obowiązków.

Złożenie deklaracji we Francji wymaga podania kilku danych:

 • Numéro de télédéclarant - numer znajdujący się na otrzymanym od urzędu skarbowego formularzu podatkowym.
 • Numéro d'immatriculation fiscale - numer identyfikacji podatkowej nadany przez urząd skarbowy przy pierwszym rozliczeniu.
 • Le revenu fiscal de référence - dochód stanowiący podstawę do naliczenia podatku. Wysokość dochodu z podatku referencyjnego jest obliczana przez urząd skarbowy na podstawie dochodów z poprzedniego roku.

Osoby, których dochód nie ulega opodatkowaniu, nie mają obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Obowiązkiem składania deklaracji podatkowej są objęci wszyscy rezydenci podatkowi Francji. Oznacza to osoby zamieszkujące na terenie Francji przez ponad 183 dni i czerpiące dochód nad Sekwaną. Jeżeli podatnik nie mieszka ponad pół roku we Francji, ale jego francuskie dochody stanowią większość całego dochodu, to również stają się rezydentem.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę we Francji

Polska i Francja są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnicy, którzy nie odnotowali dochodów w Polsce, ale zarabiali we Francji, nie muszą, póki co składać deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym. W przypadku uzyskiwania dochodów w Polsce i bycia rezydentem naszego kraju należy wykazać zagraniczny dochód w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Obecnie stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że dochód uzyskany we Francji nie podlega opodatkowaniu, ale zostaje wliczony do rachunku ustalającego próg podatkowy dla dochodów z Polski.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Francja ratyfikowała postanowienia Konwencji MLI. Dokument podpisany przez wiele państw ma zapobiegać płaceniu podwójnego podatku dochodowego. Zmieni on jednak kilka zasad. Przede wszystkim każdy Polak zarabiający we Francji będzie zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Nawet w przypadku gdy nie odnotuje dochodu w Polsce. Co więcej, metoda wyłączenia z progresją zostanie zmieniona na bardziej skomplikowaną metodę proporcjonalnego obliczenia. Zakłada ona opodatkowanie dochodu zza granicy, ale z możliwością odliczenia podatku zapłaconego już w obcym kraju. Podatnicy będą też mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej, co ma zniwelować różnice wyliczeń podatku między obiema metodami. Zmiany wejdą w życie odnośnie dochodu z 2020 roku.

Francuski system podatkowy przechodzi obecnie bardzo duże zmiany, co przyczynia się do pewnego zamętu. Jednak internetowy system rozliczania podatków we Francji podaje w przejrzysty sposób informacje podatnikom. Każdy na swoim koncie w systemie znajdzie odpowiednie wyliczenia przygotowane przez francuski urząd skarbowy.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy we Francji - stawki podatkowe
Ocena: 5, liczba głosów: 10

Opinie

Ewa
2020-04-30, 20:20
Zarobiłem mniej niż 9964 euro. Czy mam obowiązek składania zeznania podatkowego za 2019 rok?
Magda
2020-04-22, 17:49
Dziękuję za artykuł, jednak nie wszystko do końca zrozumiałam. Chciałabym w związku z tym dopytać. Posiadam mieszkanie we Francji, mieszkam na stałe w Polsce i tutaj zarabiam. Zdecydowałam się to mieszkanie wynająć na jakiś czas. Roczny dochód z niego będzie mniejszy niż zakładany minimalny próg procentowy, czyli mniej niż 10064 euro. Czyli w tej sytuacji nie zgłaszam tego dochodu do Urzędu we Francji? A co z polskim urzędem - ta kwestia nie jest do końca dla mnie zrozumiała. Będę wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie (PIt-36, ZG, to rozumem, ale co dalej?)
Amiga
2019-12-17, 09:34
Jak w podobnych artykułach o krajach i podatku dochodowym tutaj także zebrane wszystko w sposób praktyczny. Nic więcej nie potrzeba dodawać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.