Praca za granicą

Podatek dochodowy we Francji - stawki podatkowe

12 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

14 komentarzy
Podatek dochodowy we Francji - stawki podatkowe
System podatkowy we Francji rządził się dość ciekawymi prawami, które dla polskiego pracownika mogły być wręcz szokujące. Pracując nad Sekwaną podatek dochodowy od osób fizycznych należało rozliczać samodzielnie z rocznym opóźnieniem. W przypadku umowy o pracę pracodawca nie potrącał składek na poczet podatku dochodowego. Zamiast tego podatnik miał obowiązek po zakończeniu roku podatkowego opłacić należne podatki.

Od 1 stycznia 2019 roku system podatkowy Francji doczekał się rewolucyjnej zmiany. Francuski fiskus zdecydował się na przyjęcie zasady Pay As You Earn (PAYE), czyli poboru podatku u źródła. W efekcie na pracodawców narzucono obowiązek potrącania z wypłaty pracowników składek na rzecz podatku dochodowego (l'impôt sur le revenu).

Zmienił się tym samym sposób odprowadzania podatku dochodowego. Od 2019 roku podatnicy są rozliczani z dochodu w danym roku. Wcześniej dochody z 2017 roku były opodatkowane w 2018 roku i wtedy należało zapłacić podatek. Teraz dochód zostaje opodatkowany w roku bieżącym, czyli w 2023 roku pobiera się składki za wynagrodzenia z 2023 roku. Po upływie roku podatkowego podatnicy będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot. Ta zmiana przybliża system podatkowy do formy znanej między innymi z Polski. Ile wynosi podatek dochodowy we Francji? Jak rozliczyć podatek z francuskiego dochodu? Odpowiedź na te pytania poznacie w dalszej części artykułu.

Progi podatku dochodowego we Francji

System podatkowy Francji przeszedł kilka lat temu dynamiczne zmiany, co się przekłada na zróżnicowane stawki podatkowe w zależności od roku. Francuski urząd skarbowy co roku publikuje stawki procentowe obowiązujące podatników. Przyjrzyjmy się zestawieniom opublikowanym przez francuskiego fiskusa w 2023 roku i dla porównania w 2019 roku oraz w 2020 roku.

Progi podatkowe we Francji:

Roczny dochód z 2019 roku został opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 9 964 euro - 0%
 • Dochód od 9 964 euro do 27 519 euro - 14%
 • Dochód od 27 519 euro do 73 779 euro - 30%
 • Dochód od 73 779 euro do 156 244 euro - 41%
 • Dochód powyżej 156 244 euro - 45%
   

Roczny dochód z 2020 roku został opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 10 064 euro - 0%
 • Dochód od 10 064 euro do 25 659 euro - 11%
 • Dochód od 25 659 euro do 73 369 euro - 30%
 • Dochód od 73 369 euro do 157 806 euro - 41%
 • Dochód powyżej 157 806 euro - 45%
   

Roczny dochód z 2023 roku zostanie opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 10 777 euro - 0%
 • Dochód od 10 777 euro do 27 478 euro - 11%
 • Dochód od 27 479 euro do 78 570 euro - 30%
 • Dochód od 78 571 euro do 168 994 euro - 41%
 • Dochód powyżej 168 994 euro - 45%

Progi podatkowe we Francji są dość przejrzyste i zdecydowanie atrakcyjne. Wysokie kwoty wolne od podatku oraz ulgi przygotowane przez francuski urząd skarbowy sprawiają, że praca we Francji zdaje się być bardzo atrakcyjna.

Szukasz pracy?

Asystentka stomatologiczna/higienistka stomatologiczna

Grapa Medica Sp. z o.o.

 • Konstancin-Jeziorna
Dodana

Płatny Staż w IT

Nemak Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kontroler jakości

Exact Systems Sp. z o.o.

 • 13-13 € / h
 • Niemcy
Dodana

Pracownik ds. księgowości i finansów

ITURRI Poland

 • Bielsko-Biała
Dodana

KONTROLER JAKOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Kwota wolna od podatku i ulgi we Francji

W powyższych zestawieniach możemy zaobserwować wysokie kwoty wolne od podatku obowiązujące we Francji. W przypadku dochodów z 2019 roku osoby zarabiające we Francji płaciły podatek dopiero od kwoty 9 964 euro. W 2020 roku wolne od podatku były dochody w wysokości do aż 10 064 euro. A w 2023 możemy cieszyć się kwotą wolną od podatku na poziomie 10 777 euro.

Taka wysokość kwot sprawia, że wiele osób pracujących sezonowo we Francji nie będzie się musiała martwić o roczne rozliczenie. Co więcej, system podatkowy Francji zakłada liczne ulgi pozwalające pomniejszyć należny podatek, co się przełoży na wysokość zwrotu przy rozliczeniu rocznym. Podatnik może się starać o przyznanie ulg ze względu na:

Ulgi podatkowe we Francji:

 • na edukację dzieci,
 • na zatrudnianie opieki dla dzieci bądź osób starszych,
 • na koszty utrzymania członków rodziny,
 • na darowizny na cele charytatywne,
 • na wydatki na zakup ekologicznych instalacji grzewczych.

Warto też odnotować zwrot PPE (Prime pour l’emploi) będący zapomogą dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Wysokość ulgi jest wyliczana z dochodu gospodarstwa domowego i jeżeli przekroczy wysokość należnego podatku dochodowego, to jest przekazywana na konto podatnika w formie zapomogi.

Jak rozliczać podatek dochodowy we Francji?

Francuski urząd skarbowy wysyła wiosną deklaracje podatkowe do osób uzyskujących dochód we Francji. Zazwyczaj deklaracje są dostarczane w okresie kwietnia i maja. W przypadku, gdy podatnik nie rozliczał się jeszcze z francuskim fiskusem, należy złożyć wniosek o wydanie deklaracji. W tym celu pobiera się stosowny formularz dostępny na stronach internetowych urzędu skarbowego. Dokumenty przesłane przez fiskusa są już częściowo wypełnione i należy zapoznać się z wprowadzonymi dochodami oraz ewentualnie zgłosić poprawki.

Francuski fiskus wymaga od podatników składania deklaracji drogą internetową, co znacząco usprawnia proces rozliczeń. Istnieje też możliwość przesłania dokumentów pocztą, bądź złożenia ich samodzielnie, ale jest to traktowane drogą wyjątku. Internetowe deklaracje podatkowe zostają odblokowane w kwietniu na stronie Impots.gouv.fr. Za pomocą deklaracji, podatnik deklaruje swoje dochody, zarządza płatnościami oraz przegląda wszystkie powiadomienia od fiskusa. Urząd skarbowy co roku publikuje terminy składania deklaracji podatkowych. Zazwyczaj osoby rozliczające się online mają więcej czasu na spełnienie swoich obowiązków.

Złożenie deklaracji we Francji wymaga podania kilku danych:

 • Numéro de télédéclarant - numer znajdujący się na otrzymanym od urzędu skarbowego formularzu podatkowym.
 • Numéro d'immatriculation fiscale - numer identyfikacji podatkowej nadany przez urząd skarbowy przy pierwszym rozliczeniu.
 • Le revenu fiscal de référence - dochód stanowiący podstawę do naliczenia podatku. Wysokość dochodu z podatku referencyjnego jest obliczana przez urząd skarbowy na podstawie dochodów z poprzedniego roku.

Osoby, których dochód nie ulega opodatkowaniu, nie mają obowiązku złożenia deklaracji podatkowej. Obowiązkiem składania deklaracji podatkowej są objęci wszyscy rezydenci podatkowi Francji. Oznacza to osoby zamieszkujące na terenie Francji przez ponad 183 dni i czerpiące dochód nad Sekwaną. Jeżeli podatnik nie mieszka ponad pół roku we Francji, ale jego francuskie dochody stanowią większość całego dochodu, to również stają się rezydentem.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę we Francji

Polska i Francja są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatnicy, którzy nie odnotowali dochodów w Polsce, ale zarabiali we Francji, nie muszą, póki co składać deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym. W przypadku uzyskiwania dochodów w Polsce i bycia rezydentem naszego kraju należy wykazać zagraniczny dochód w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Obecnie stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że dochód uzyskany we Francji nie podlega opodatkowaniu, ale zostaje wliczony do rachunku ustalającego próg podatkowy dla dochodów z Polski.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Francja ratyfikowała postanowienia Konwencji MLI. Dokument podpisany przez wiele państw ma zapobiegać płaceniu podwójnego podatku dochodowego. Zmieni on jednak kilka zasad. Przede wszystkim każdy Polak zarabiający we Francji będzie zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego. Nawet w przypadku gdy nie odnotuje dochodu w Polsce. Co więcej, metoda wyłączenia z progresją zostanie zmieniona na bardziej skomplikowaną metodę proporcjonalnego obliczenia. Zakłada ona opodatkowanie dochodu zza granicy, ale z możliwością odliczenia podatku zapłaconego już w obcym kraju. Podatnicy będą też mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej, co ma zniwelować różnice wyliczeń podatku między obiema metodami. Zmiany wejdą w życie odnośnie dochodu z 2020 roku.

Francuski system podatkowy przechodzi obecnie bardzo duże zmiany, co przyczynia się do pewnego zamętu. Jednak internetowy system rozliczania podatków we Francji podaje w przejrzysty sposób informacje podatnikom. Każdy na swoim koncie w systemie znajdzie odpowiednie wyliczenia przygotowane przez francuski urząd skarbowy.

To może Cię również zainteresować

Praca Francja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

komisarz

komisarz

Warto rozważyć możliwość rozszerzenia działalności do Francji, biorąc pod uwagę atrakcyjne warunki podatkowe. Taki system podatkowy może zachęcić do otwarcia nowych przedsiębiorstw.
Marian

Marian

Praca we Francji może rzeczywiśćie być dobra opcją dla tych szuka nowych moliowości. Wysokie kwoty wolne od podatku I ulgi robią różnicę.
Ola

Ola

To mnie zastanwavla jak bardzo inna jest tamta system podatkowy względem naszego. Te kwoty wolne od podatku wydają się być za wysokie. Może byśmy urosimy się czegoś nauczyć od Francuzów?
Krzysztof

Krzysztof

Interesujące info o zmianach w systemje podatkowym we Frnacji. Myslę, że wysokie kwoty wolne od podatku i przyznawane ulgi są bardzo atrakcyjnę dla osób pracujacych tam sezonowo.
Bob

Bob

Podobno nie ma podwojnego podatku ale jak mam rozumiec : "Zakłada ona opodatkowanie dochodu zza granicy, ale z możliwością odliczenia podatku zapłaconego już w obcym kraju" ? Tylko jak to wyglada w praktyce i jak ocenia sie czy zaplacilem juz wystarczajaco czy tez mozna jeszcze mnie oskubac w Polsce ? Posiadajac podwojne obywatelstwo zamierzam powrocic do Polski na emeryture. Jak to wyglada w praktyce bede placil tam (sciagany podatek automatycznie z emerytury) i placil podatek dochodowy w Polsce ? Prosze o porade.
marcin

marcin

dostalem 138 euro za tax abitacione a juz od ponad roku nie mieszkam we francji jak to anulowac
Wojtek

Wojtek

Czy mógłbym również poprosić o pomoc w kwestii podatku od mieszkania. Chciałem kupić mała kawalerkę we Francji. Wiem , ze muszę płacić dwa podatki od nieruchomosci (podatek od zamieszkania i taxe foncier). Czy jeśli tam nie będę mieszkał na stałe to muszę jeszcse zapłaci podatek od pustostanu? Czy jeśli to mieszkanie bym wynajal tak No prsez miesiąc podejrzewam, ze dochód około 2000 euro to muszę składać deklaracje?
jan

jan

czy ktoś wie czy zostanie mi pobrany podatek jesli zarobiłem 2000 euro
Anna

Anna

Utrzymuje członków rodziny jakie dokumenty i gdzie złożyć?
Michal

Michal

ja dobrze widzę, czy we Francji są mniejsze progi podatkowe dla ludzi zarabiających nieco więcej lub więcej niż średnia :o ?
Zabojad

Zabojad

Witam wg porozumien miedzy panstwami ,wszelkie dochody powinny byc deklarowane (nawet te ktore sa ponizej progu ) ktos pobiera RSA ok.6000 € ,musi to zadeklarowac .Nawet jak jego podatek wyniesie zero .Taki dokument jest potrzebny w wielu przypadkach (przy zalatwianiu wielu spraw ) W Polsce posiadam domek (spadek po rodzicach )Podatki od niego place w Polsce .Pobieram tez polska emeryture ,ktora przeliczam w € i zalaczam do deklaracji , plus dochody we Francji .Wielu rodakow zapomina o tym .Kiedys sie o nich upomna .Polska i inne kraje maja numery ( polski pesel i francuski nr sec soc )Radze wszystkim dowiedziec sie w kompetentnych urzedach a nie skuchac ignorantow ,bajkopisarzy .pozdrawiam Jurek
Ewa

Ewa

Zarobiłem mniej niż 9964 euro. Czy mam obowiązek składania zeznania podatkowego za 2019 rok?
Magda

Magda

Dziękuję za artykuł, jednak nie wszystko do końca zrozumiałam. Chciałabym w związku z tym dopytać. Posiadam mieszkanie we Francji, mieszkam na stałe w Polsce i tutaj zarabiam. Zdecydowałam się to mieszkanie wynająć na jakiś czas. Roczny dochód z niego będzie mniejszy niż zakładany minimalny próg procentowy, czyli mniej niż 10064 euro. Czyli w tej sytuacji nie zgłaszam tego dochodu do Urzędu we Francji? A co z polskim urzędem - ta kwestia nie jest do końca dla mnie zrozumiała. Będę wdzięczna za łopatologiczne wytłumaczenie (PIt-36, ZG, to rozumem, ale co dalej?)
Amiga

Amiga

Jak w podobnych artykułach o krajach i podatku dochodowym tutaj także zebrane wszystko w sposób praktyczny. Nic więcej nie potrzeba dodawać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.