Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Francja

Kalkulator zarobków brutto-netto Francja
Francja przechodzi poważne zmiany w systemie podatkowym. Nie tylko zmieniają się stawki procentowe podatku dochodowego, ale także od 1 stycznia 2019 roku zmieniła się metoda poboru należnego podatku. Wpłynęło to na sposób wyliczenia wynagrodzenia netto.

Do stycznia 2019 roku podatnicy byli zobowiązani opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych samodzielnie przy rocznym rozliczeniu. Oznaczało to, że z wynagrodzeń należnych za umowę o pracę odprowadzano tylko składki na ubezpieczenie społeczne. W 2019 roku po raz pierwszy francuscy pracodawcy zostali zobowiązani do odprowadzania zaliczek na poczet podatku dochodowego. Tym samym realne kwoty netto zostały pomniejszone o nowe obciążenie.

Jak się obecnie wylicza wynagrodzenie netto we Francji? Jakie kwoty ciążą na francuskich wynagrodzeniach? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Różnica między brutto i netto we Francji

Jak wspomnieliśmy, jeszcze niedawno we Francji wyliczanie wynagrodzeń netto wyglądało nieco inaczej. Najpierw jednak odpowiedzmy sobie na pytanie, czym są zarobki brutto i netto. Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych obciążeń. Analogicznie wynagrodzenie netto jest kwotą otrzymywaną na rękę, po potrąceniu wszystkich należności.

Do 2018 roku pracodawcy potrącali z wynagrodzeń pracowniczych jedynie składki na ubezpieczenia społeczne. Wynikało to z obowiązku samodzielnego opłacania podatków przez podatników. Od 2019 roku Francja zmieniła system poboru podatku dochodowego na Pay As You Earn (PAYE). W efekcie zaliczki na poczet podatku muszą zostać potrącone przez pracodawcę. O ich wysokości pracodawcy są informowani przez urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że w przypadku pracy za pośrednictwem agencji pracy mogą dojść dodatkowe obciążenia wynagrodzenia. Biura pośrednictwa pracy często pobierają z wypłaty należność za zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy. Wszystkie takie dodatkowe koszty należy odjąć od wynagrodzenia brutto i dopiero wtedy otrzymamy realne wynagrodzenie netto.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Francja

W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie netto we Francji?

Ogólna metoda wyliczenia wynagrodzenia netto jest we Francji taka jak wszędzie. Od kwoty brutto należy odjąć stosowne składki i w ten sposób otrzymamy pensję netto. Oczywiście problem tkwi w ustaleniu wysokości poszczególnych potrąceń.

Na początek należy ustalić, w jaki próg podatkowy się łapiemy przy naszym dochodzie. We Francji obowiązują cztery stopy procentowe. Te zmieniają się w ostatnim czasie dość dynamicznie, dlatego przedstawiamy wykazy na rok 2019 oraz 2020.

Progi podatkowe we Francji w 2019 i 2020 roku:

Roczny dochód z 2019 roku został opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 9 964 euro - 0%
 • Dochód od 9 964 euro do 27 519 euro - 14%
 • Dochód od 27 519 euro do 73 779 euro - 30%
 • Dochód od 73 779 euro do 156 244 euro - 41%
 • Dochód powyżej 156 244 euro - 45%
   

Roczny dochód z 2020 roku zostanie opodatkowany następującymi stawkami procentowymi:

 • Dochód do 10 064 euro - 0%
 • Dochód od 10 064 euro do 25 659 euro - 11%
 • Dochód od 25 659 euro do 73 369 euro - 30%
 • Dochód od 73 369 euro do 157 806 euro - 41%
 • Dochód powyżej 157 806 euro - 45%

Znając progi podatkowe oraz swój roczny zarobek możemy wyliczyć wysokość podatku dochodowego. Niestety to nie jedyne obciążenie spoczywające na wypłacie. Od dochodu brutto należy odliczyć jeszcze składki na poczet ubezpieczeń społecznych.

Od wynagrodzenia pracownika zostaje potrącona składka w wysokości 17,2% na poczet ubezpieczeń społecznych. W jej skład wchodzą trzy obowiązkowe opłaty:

 • Pracownicy we Francji są zobowiązani do opłacenia ogólnej składki społecznej (CSG) w wysokości 9,2%,
 • wkładu w spłatę długu społecznego (CRDS) w wysokości 0,5%
 • oraz opłaty solidarnościowej w wysokości 7,5%.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto we Francji:

 • Roczny dochód wynosi 20 000 euro brutto.
 • W 2019 roku kwota wolna od podatku wyniesie 9964 euro, więc odejmujemy ją od dochodu i pozostaje nam podstawa opodatkowania w wysokości 10 036 euro.
 • Tę kwotę mnożymy przez 14%, co nam daje 1405,04 euro należnego podatku dochodowego.
 • Następnie od pełnej kwoty brutto odejmujemy 17,2% składek społecznych, co nam daje 3 440 euro na ubezpieczenie.
 • Należne sumy odliczamy od wynagrodzenia brutto i otrzymujemy kwotę 15 154,96 euro netto.

Należy pamiętać, że jest to wyliczenie bardzo ogólne. W zależności od firmy, regionu czy sytuacji rodzinnej ewentualne składki mogą się różnić. Najlepiej poprosić pracodawcę o wykaz planowanych stawek, jakie będą odprowadzane od wynagrodzenia brutto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia we Francji

Każdy może podjąć próbę wyliczenia ręcznego wynagrodzenia netto. Nie każdy jednak odnajduje się w zadaniach matematycznych. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na wpisanie kwoty brutto oraz ewentualnych szczegółów wpływających na wyliczenia odpowiednich stawek. W ten sposób bardzo szybko można otrzymać odpowiedź na pytanie o wysokość wynagrodzenia netto.

Trzeba jednak pamiętać, że wyniki z kalkulatorów mają charakter informacyjny i mogą się różnić od stanu rzeczywistego. Mimo to warto się nimi posiłkować.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.salairebrutnet.fr/

https://www.salaire-brut-en-net.fr/

https://www.l-expert-comptable.com/calculateurs/calculer-le-salaire-brut-net.html

https://droit-finances.commentcamarche.com/faq/4949-calcul-du-salaire-brut-en-net-et-net-en-brut-simulation-2019

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Francja
Ocena: 3.6, liczba głosów: 20

Opinie

Tomasz
2019-12-17, 09:35
Dzięki temu łatwiej wszystko rozważać pod względem finansów. Polski kalkulator to jdno ale dostosowany do stawek w innym kraju to najważniejsze.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.