Praca za granicą

Zwrot podatku z Belgii - rozliczenie dochodów w Polsce

21 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

7 komentarzy
Zwrot podatku z Belgii - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie w Belgii należy pamiętać o obowiązkach podatkowych. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę płaceniem wymaganych składek zajmuje się pracodawca potrącający odpowiednie kwoty z wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym obowiązku, jakim jest roczne rozliczenie się z urzędem skarbowym (Federale Overheidsdienst Financiën).

Każda osoba czerpiąca dochód w Belgii ma obowiązek złożyć deklarację podatkową. Co więcej, w przypadku posiadania małżonka obowiązkiem jest dokonanie wspólnego rozliczenia, a to może przynieść kilka pozytywnych aspektów. Kiedy się rozliczyć z belgijskim fiskusem i jak to zrobić? Sprawdźmy, jak można uzyskać zwrot podatku dochodowego w Belgii.

Kiedy składać deklarację podatkową w Belgii?

Podatnicy mają obowiązek rozliczenia się z belgijskim urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Złożenie deklaracji podatkowej nie będzie jednak możliwe bez posiadania dokumentów dostarczanych przez pracodawcę. Ci mają czas do końca kwietnia, aby przekazać pracownikom stosowne karty podatkowe.

Ważne!

 • Federale Overheidsdienst Financiën wyznaczył podatnikom będącym rezydentami podatkowymi Belgii czas do końca czerwca.
 • Nierezydenci mogą się rozliczać nawet do listopada.
 • W razie problemów z dotrzymaniem terminów można wnioskować w urzędzie skarbowym o przedłużenie terminu składania zeznania podatkowego.

Rozliczenia można dokonać na dwa sposoby. Podatnicy otrzymują automatycznie od belgijskiego urzędu skarbowego formularz do wypełnienia, który mogą fizycznie złożyć. Drugą metodą jest dokonanie rozliczenia elektronicznie. Warunkiem jest posiadanie belgijskiej elektronicznej karty pobytu lub identyfikacji i numeru PIN. Warto nadmienić, że nierezydenci przed swoim pierwszym rozliczeniem nie otrzymają automatycznie formularza deklaracji podatkowej. Muszą oni samodzielnie wnioskować o niego w urzędzie skarbowym. Prawo podatkowe w Belgii pozwala się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku do trzech lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku będzie się można rozliczyć za lata 2022, 2021 oraz 2020.

Szukasz pracy?

Praca Niemcy | Pomocnik montera rusztowań | 2000 € na rękę | od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Katowice
Dodana

Kucharz / Kucharka

GastroAgency s.r.o.

 • 1 900-2 500 € / mc
 • Austria
Dodana

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 175 zł / mc
 • Janki
Dodana

Tapicer->bez doświadczenia->do przyuczenia

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kępno
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • 28-29 zł / h
 • Warszawa
Dodana

Jakie dokumenty potrzebuję przy rozliczeniu podatku w Belgii?

Belgijski rezydent podatkowy, czyli osoba posiadająca zameldowanie w tym kraju ma nieograniczony obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Oznacza to, że musi wykazać wszystkie dochody czerpane w Belgii oraz za granicą (także w Polsce). Do rozliczenia jest potrzebny odpowiedni zestaw dokumentów.

Loonfiche znane też pod nazwą fiche to nic innego jak belgijski odpowiednik polskiego PIT-11. Pracodawcy mają obowiązek wydać pracownikom tę kartę podatkową do końca kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. W dokumencie znajdują się wszystkie informacje na temat dochodów oraz potrącanych składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych.

W przypadku nieposiadania loonfiche można go zastąpić rocznym zestawieniem płacowym (individuele rekening), bądź comiesięcznymi odcinkami z wypłaty (loonbrief). Przy rozliczeniu podajemy także belgijski National Numer (N.N), czyli odpowiednik polskiego numeru NIP.

Konieczne jest rozliczenie dochodu z Polski, dlatego też należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach w postaci druku EU/EWR z pieczątką polskiego urzędu skarbowego. Fiskus potrzebuje także potwierdzenie posiadania konta bankowego oraz jego numer. Całość dokumentacji musi uzupełnić kserokopia dowodu osobistego bądź paszportu. W przypadku posiadania małżonka konieczne jest uzupełnienie dokumentacji o zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu. Ten ostatni dokument jest podstawą do uzyskania ulg rodzinnych.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Belgii?

Najważniejszą ulgą podatkową w Belgii jest kwota wolna od podatku. Wysokość podstawowej formy odliczenia podatkowego jest ustalana co roku i w przypadku 2023 roku wynosi ona 9 270 euro, co było sporym wzrostem w odniesieniu do roku wcześniejszego. Trzeba jednak zaznaczyć, że Belgia jest krajem bardzo prorodzinnym w dobrym tego słowa znaczeniu.

Przede wszystkim belgijskie prawo wprowadza wiele zależności pozwalających podnieść znacząco kwotę wolną od podatku. Jej ostateczna wysokość zależy między innymi od ilości dzieci znajdujących się pod opieką rozliczającego się podatnika.

Wzrosty kwoty wolnej od podatku dla rodziców wychowujących:

 • Jedno dziecko - 1 690 euro
 • Dwoje dzieci - 4 340 euro
 • Troje dzieci - 9 730 euro
 • Czwórka dzieci - 15 730 euro
 • Każde kolejne dziecko - 6 010 euro

Kolejnymi ulgami podnoszącymi kwotę wolną od podatku są takie okoliczności, jak opieka nad osobami powyżej 65 roku życia, opieka nad osobami niepełnosprawnymi czy utrzymywanie rodzeństwa, rodziców lub innych członków rodziny. Jak widać, belgijski fiskus prowadzi politykę bardzo prorodzinną.

Podatnicy mogą się starać o ulgę z tytułu rozliczenia wspólnego. To wymaga przedłożenia dokumentów potwierdzających zarobki współmałżonka oraz wspólne zameldowanie. Brak dokumentu potwierdzającego wspólny meldunek w Polsce zaowocuje odrzuceniem wniosku o przyznanie ulgi.

Warto nadmienić, że oprócz wspomnianych ulg osoby wychowujące dziecko własne bądź partnera mają prawo do zasiłku Kinderbijslag. Nie należy go mylić z ulgą podatkową. Jest to zasiłek od państwa wypłacany co miesiąc na poczet rozwoju młodocianych osób. Zasiłek można otrzymać na wychowanków do 25 roku życia. Wysokość zasiłku zależy od ilości dzieci i ich wieku.

Czy muszę się rozliczyć w Polsce z dochodu w Belgii?

Osoba pozostająca polskim rezydentem podatkowym, czyli zameldowana w Polsce bądź mająca tu centrum zainteresowań osobistych jest zobowiązana do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Polacy czerpiący dochód z pracy w Belgii muszą go wykazać podczas składania formularza PIT-36 z załącznikiem ZG.

Na szczęście Belgię i Polskę wiąże umowa dotycząca unikania podwójnego opodatkowania dochodów. Niedawno, bo w 2014 roku państwa postanowiły zmienić metodę rozliczania podatku dochodowego z zagranicy. Obecnie stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Dochód z Belgii należy wykazać w deklaracji, ale nie podlega on opodatkowaniu. Natomiast zostaje on wliczony do ogólnego dochodu podczas ustalania stopy procentowej dla podatku potrącanego z polskiego wynagrodzenia.

System podatkowy w Belgii zakłada sporą wysokość podatku dochodowego, ale ma też swoje plusy. Szczególnie małżeństwa oraz osoby wychowujące dzieci mogą liczyć na spore ulgi. Rozliczając się z belgijskim fiskusem, warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się pozyskiwaniem zwrotów. W ten sposób można mieć pewność, że nie zostaną popełnione błędy w dokumentach i należny zwrot faktycznie trafi na konto podatnika.

To może Cię również zainteresować

Praca Belgia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Joker

Joker

Fajnie, że Belgia i Polska mają umowę dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania dochodów. To ułatwia życie tym, którzy pracują w Belgii, ale mają swoje centrum zainteresowań w Polsce.
Krystian

Krystian

Mam nadzieję, że będę miał szansę pracować w Belgii i skorzystać z ulg podatkowych, szczególnie z zasiłku Kinderbijslag. To na pewno pomogłoby mi w opiece nad moim dzieckiem.
Jola

Jola

Cieszy mnie polityka prorodzinna w Belgii, jest to dobry kierunek. Byłbym zadowolony z pracy w takim kraju.
Diga

Diga

Kwota wolna od podatku w Belgii jest naprawdę wysoka, co cieszy naszych pracowników. Dzięki temu mogą mieć trochę więcej pieniędzy na koncie.
młodzik

młodzik

Nie wiedziałem, że trzeba mieć karty podatkowe od pracodawcy, aby złożyć deklarację podatkową w Belgii. Dzięki za informację!
Yanek

Yanek

Proszę o przeredagowanie w tekście, błędu edytorskiego zawartego w sformułowaniu: "...z polski", na wyrażenie: "z Polski" (w podtytule: "Jakie dokumenty potrzebuję przy rozliczeniu podatku w Belgii?", czwarty akapit, wiersz pierwszy).
Piotr

Piotr

Z moich znajomych kilku pracuje w Belgii i dobrze sobie chwalą ten rynek pracy - może warto zainteresować się tym tematem bliżej?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.