Kalkulator zarobków brutto-netto Belgia

Kalkulator zarobków brutto-netto Belgia
Wielu pracodawców czy agencji pracy publikuje w ogłoszeniach stawki wynagrodzenia brutto. Wyliczenie netto jest bowiem często zależne od konkretnego pracownika i tym samym lepiej podać kwotę przed potrąceniami podatków. Co w sytuacji, gdy pracownik chce poznać swój zarobek „na rękę”?

Wyliczenie wynagrodzenia netto w ogólnych założeniach jest proste. Niestety w wielu przypadkach obliczenia mogą sprawiać problemy. Nim przejdziemy do ustalania kwoty netto, warto sobie zadać pytanie, czym w danym kraju różni się wynagrodzenie brutto od netto i jakie składki potrąca pracodawca? Sprawdźmy, jak wygląda wyliczenie zarobków netto w przypadku pracy w Belgii.

Różnica między brutto i netto w Belgii

Pojęcia wynagrodzenia brutto i netto są wszędzie takie same. Tak więc w przypadku dochodów z Belgii także mamy do czynienia z pensją brutto, czyli zarobkiem przed potrąceniem należnych składek na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczenia społecznego. Wynagrodzenie netto jest zaś kwotą, jaką pracownik otrzymuje na rękę po potrąceniu wszystkich wymaganych należności.

Ogólne metody wyliczenia wynagrodzenia brutto-netto są praktycznie takie same w każdym kraju. Różnice pojawiają się w detalach, czyli wysokości składek, jakie należy potrącić z kwoty brutto. W Belgii od wynagrodzenia odprowadza się zaliczki na poczet podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Kluczowe do wykonania wyliczeń jest ustalenie wysokości tychże składek.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Belgia

W przypadku pracy za pośrednictwem agencji pracy należy też pamiętać o ewentualnych dodatkowych opłatach. Niektóre biura pośrednictwa odliczają z wypłaty brutto także należności za zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy. Dopiero po potrąceniu wszystkich obciążeń pracownik otrzyma kwotę netto.

Jak liczyć wynagrodzenie netto w Belgii?

Najważniejsze jest uświadomienie sobie, w jakim progu podatkowym się znajdujemy. Belgijskie prawo podatkowe zakłada cztery progi podatkowe na 2019 rok.

Belgijskie progi podatkowe:

 • dochód od 0 do 13 250 euro - 25%
 • dochód od 13 250 euro do 23 290 euro - 40%
 • dochód od 23 290 euro do 40 480 euro - 45%
 • dochód od 40 480 euro - 50%

Określenie stawki procentowej i należnej sumy podatku nie jest jednak takie łatwe. System podatkowy w Belgii uzależnia wysokość kwoty wolnej od podatku od wielu czynników. Między innymi zalicza się ilość dzieci, zarobki współmałżonka, czy miejsce zamieszkania. Standardowa kwota wolna od podatku wynosi 8 860 euro i ma do niej prawo każdy podatnik. Może ona jednak zmieniać znacząco swoją wartość w zależności od sytuacji rodzinnej. Podatnicy mogą także dokonać odliczeń z tytułu wielu ulg.

Od wynagrodzenia potrąca się także składki na ubezpieczenie społeczne. W tym wypadku z pensji jest pobierane 13,07% od dochodu brutto. Na wypłatę nakładany jest także podatek miejski bądź regionalny w wysokości do 7% od podstawy opodatkowania.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Belgii:

 • Osoba samotna rocznie zarabia 20 000 euro brutto.
 • Na składki społeczne musi odliczyć 13,07%, czyli 2606 euro.
 • Kwotę brutto pomniejsza o standardową ulgę 8860 euro i w efekcie uzyskuje podstawę opodatkowania w wysokości 8 534 euro.
 • Tę należy pomnożyć przez 0,25, ponieważ mieści się ona w pierwszym progu.
 • Otrzymujemy 2 133,5 euro, czyli należny podatek dochodowy.
 • Od podstawy opodatkowania odliczamy jeszcze 7% podatku miejskiego, co nam daje 597,38 euro.
 • Teraz wszystkie te kwoty należy odjąć, czyli od 20 000 euro odejmujemy podatek dochodowy, ubezpieczenie i podatek miejski, co nam daje kwotę 14 663,12 euro netto.

Oczywiście jest to bardzo ogólne wyliczenie na podstawie niepełnych informacji podatnika. Podstawę opodatkowania może pomniejszyć wiele ulg. Przed podjęciem się wyliczania wynagrodzenia netto należy sprawdzić, z jakich odliczeń można skorzystać.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzenia w Belgii

Jak widać, wyliczenie wynagrodzenia netto w Belgii nie jest trudne pod warunkiem, że znamy wszystkie obciążenia oraz odliczenia, jakich można dokonać. Bardzo pomoce w wykonaniu działań są kalkulatory internetowe, które mają w sobie zapisane wiele danych na temat aktualnych ulg oraz podatków.

Trzeba jednak pamiętać, że wyniki w kalkulatorach mogą się różnić nieco od stanu faktycznego. Dokładnego rozliczenia podatków można dokonać dopiero, składając roczną deklarację podatkową. Mimo to warto skorzystać z ich pomocy przy wyliczeniu orientacyjnych zarobków.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.belgiumtaxcalculator.com/

https://www.vacature.com/nl-be/tools-testen/bruto-netto-calculator

https://www.icalculator.info/belgium.html

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Belgia
Ocena: 3.8, liczba głosów: 13

Opinie

Samantha
2019-12-17, 09:39
Przydatne narzędzie i dobrze mieć od razu pod ręką nakierowanie na miejsca gdzie zrobi się to szybko i online. Wiele przydatnych na temat tego kraju informacji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.