Zawody i ich potencjał

Jak zostać specjalistą ds. SEO i na jakie zarobki można liczyć?

8 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

18 komentarzy
Jak zostać specjalistą ds. SEO i na jakie zarobki można liczyć?
Każda firma pragnie się rozwijać i odnosić sukcesy. Obecnie byłoby o nie naprawdę trudno, gdyby skupić się wyłącznie na pozyskiwaniu klientów z działań offline. Dlatego większość przedsiębiorców wie, że podstawą rozwoju firmy jest solidnie wykonana strona internetowa, która znajduje się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google. W tym zadaniu nieoceniona okazuje się pomoc pozycjonera

Specjalista ds SEO – kto to jest?

Specjalista ds. SEO nazywany jest potocznie pozycjonerem stron internetowych. Rzadziej określany jako SEO Specialist. Zawód ten określany jest także zawodem przyszłości. Historia tego zawodu nie sięga daleko i ściśle wiąże się z rozwojem internetu. Każdy pozycjoner SEO powinien mieć gruntowną wiedzę z zakresu funkcjonowania wyszukiwarek internetowych oraz śledzić na bieżąco wszelkie zmiany algorytmów, ponieważ do jego zadań należy optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych.

Video

Efektem pracy specjalisty SEO są wysokie pozycje witryny na określone słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania, o ile oczywiście podejmowane działania nie odbiegają od wytycznych wyszukiwarek (w naszym kraju szczególnie chodzi o wyszukiwarkę Google - lidera rynku). To dość trudna profesja, ponieważ wymaga nieustannego pogłębiania swojej wiedzy i bycia na bieżąco z nieustannie zmieniającymi się standardami tworzenia stron pod kątem ich jak najwyższych pozycji w rankingu wyszukiwarek.

Przykład

Jeszcze kilka lat wstecz strony www z wersją mobilną czy RWD były wyjątkiem na rynku. Dziś to już obowiązujący standard, ponieważ większość wyszukiwań użytkowników internetu pochodzi z urządzeń przenośnych. Google także idzie z duchem postępu wprowadzając mobile first index, gdzie zawartość strony na telefonach jest kluczowa w pozycjonowaniu także na komputery. Pozycjoner z każdą nowością na rynku musi być na bieżąco. W przeciwieństwie zacznie tracić swoją skuteczność w pozycjonowaniu, tracąc klientów i zmniejszając zarobki.

Od czego zacząć, aby zostać pozycjonerem stron internetowych?

Ścieżka zawodowa specjalisty ds. SEO może przebiegać różnie. Podstawą jest jednak poznanie istniejących technik SEO, dzięki którym strona internetowa staje się przyjazna zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Jednocześnie trzeba wiedzieć, jakich działań należy unikać, aby nie narazić witryny na kary nałożone przez Google, szczególnie te algorytmiczne. Pozycjoner powinien także znać przydatne w codziennej pracy narzędzia SEO. W każdym razie wiedza stanowi bazę, na której można budować doświadczenie. Obecnie dostępne są darmowe lub płatne kursy z pozycjonowania (dla początkujących i zaawansowanych), więc osoby chętne łatwo mogą szkolić się w tym zakresie. Przeczytaj najdłuższy artykuł o pozycjonowaniu w internecie, a dowiesz się jeszcze więcej.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca seo

Content Creator

WhitePress

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyny CNC - tokarz lub frezer

B&T Narzędziownia Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Zaopatrzeniowiec

Nicromet Sp.z o.o. Sp.k.

  • Oświęcim
Dodana

Ślusarz- mechanik

CMC POLAND SP. Z O.O.

  • Zawiercie
Dodana

Przykładowo kanał Projekt Marketing na YouTube to bardzo wartościowa wiedza z pozycjonowania dostępna całkowicie za darmo.

 

Wiele osób, widzących swoją przyszłość właśnie w pozycjonowaniu stron www, na początku zatrudnia się w jednej z istniejących agencji SEO. To z pewnością dobry pomysł w kontekście solidnego przygotowania zawodowego. Przede wszystkim można pogłębiać wiedzę i poszerzać swoje kompetencje nie tylko w zakresie SEO, ale nawet działania firmy pozycjonerskiej „od kuchni”. Nie trzeba też martwić się o klientów, co bywa problemem dla początkujących specjalistów SEO, którzy decydują się od razu na samodzielną drogę rozwoju kariery.

Staż w agencji SEO daje zatem solidne podstawy – umożliwia nabycie bezcennego doświadczenia oraz nawiązanie kontaktów branżowych. Pozwala również budować wizerunek profesjonalnego fachowca SEO, któremu warto zaufać.

Skuteczny pozycjoner wypracowujący efekty dla swoich klientów może kontynuować pracę w agencji  i zdobywać kolejne awanse, co wiąże się automatycznie ze wzrostem płac. Jednak wielu specjalistów SEO wybiera inny model rozwoju zawodowego. Niektórzy są freelancerami i nie wiążą się na stałe z żadną agencją. Z kolei inni postanawiają założyć własną firmę zajmującą się pozycjonowaniem stron internetowych.

Co trzeba umieć, aby zostać specjalistą SEO?

Najtrudniej zawsze zacząć, a w zasadzie przekonać innych do siebie. Jak zatem człowiek po studiach może zdobyć pracę jako pozycjoner, gdy agencje SEO poszukują wykwalifikowanych specjalistów przynajmniej z 2 letnim doświadczeniem?

Kluczem do sukcesu jest rozwój osobisty oraz inwestowanie w siebie – w tym przypadku wiedzę z zakresu pozycjonowania.

Można także założyć własnego bloga w mało konkurencyjnej branży i samodzielnie go pozycjonować w Google. Zresztą to doskonały sposób na przekuwanie swojej wiedzy w konkretne działania. Własna strona internetowa może okazać się przepustką do pracy w agencji SEO. Kiedy uda się osiągnąć sukces, czyli wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, to warto tym się pochwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Każdy specjalista ds. SEO powinien mieć naprawdę szerokie kompetencje, ogromną wiedzę i umiejętności nie tylko stricte techniczne.

Przydają się pewne cechy osobowościowe. Przede wszystkim analityczne myślenie i kreatywność, co pomaga podczas prac związanych z analizą konkurencji i jej strategii budowania pozycji w Google.

Pozycjoner powinien również wykazywać się szybkością podejmowania decyzji czy dobrą organizacją pracy, tym bardziej, że praca zdalna także jest możliwa w przypadku tego zawodu. Dobrze, kiedy też potrafi zresetować swój umysł i efektywnie wypoczywać po kilku godzinach siedzenia przed komputerem. 

W kwestii umiejętności technicznych warto znać co najmniej podstawy kilku programów i języków do programowania. Chodzi zwłaszcza o HTML i CSS (znajomość PHP stanowi dodatkowy atut), ponieważ optymalizacja strony wymaga niekiedy zmian w kodzie. Przydaje się znajomość obsługi serwera i hostingu. W pracy specjalisty SEO wykorzystuje się też systemy zarządzania treścią (CMS WordPress), narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych oraz różnego rodzaju narzędzia analityczne jak Google Analytics. Konieczna jest ogólna wiedza z zakresu marketingu internetowego.

6 podstawowych prac w zawodzie pozycjonera

Zakres obowiązków każdego specjalisty SEO jest dość szeroki i zależy przede wszystkim od strategii pozycjonowania zastosowanej w konkretnym przypadku. Innymi słowy, do każdej strony należy podchodzić bardzo indywidualnie. Działania, które sprawdzają się w danej branży niekoniecznie będą skuteczne dla innej. Dotyczy to także stron w tej samej niszy, ponieważ każda z witryn może mieć inną historię, inne cele biznesowe, inne linki.

Dlatego specjalista ds. SEO musi wybrać optymalne działania, które pomogą zwiększyć widoczność organiczną. Wbrew pozorom praca pozycjonera nie ogranicza się do pozyskiwania linków. Prześledźmy zatem krok po kroku te najważniejsze zadania.

Video

1.   Ustalenie konkretnej strategii oraz celów biznesowych

To jest podstawa, od której zawsze należy rozpocząć wszelkie działania. Trudno wyobrazić sobie efektywne prowadzenie jakiejkolwiek działalności bez planu długookresowego, a więc strategii działania. Strategia obejmuje analizę potrzeb biznesowych, dokładną analizę konkurencji czy sprecyzowanie rynku docelowego.

Dotyczy to również kwestii związanych z marketingiem internetowym, w tym z pozycjonowaniem strony. Cele biznesowe mogą oznaczać promocję szczególnie jednej podstrony albo oferty produktowej czy usługowej.

2.   Wykonanie kompleksowego audytu SEO

Audyt polega na dokładnym przyjrzeniu się wszystkim elementom strony internetowej pod kątem ewentualnych błędów. Jest to niezwykle istotne, szczególnie gdy dana witryna była już wcześniej pozycjonowana albo od czasu jej powstania nic nie zostało optymalizowane. Specjalista ds. SEO powinien zatem przyjrzeć się wszystkim linkom, ale również treściom zawartym na stronie. Dzięki audytowi wiadomo, jakie elementy wymagają natychmiastowej poprawy, aby poprawić pozycję witryny w Google.

Dla przykładu zobacz darmowy audyt SEO od SEM House. To niezwykle skomplikowany raport, który już w wersji automatycznej potrafi być bardzo złożony i zawiły. Niektóre rekomendacje będzie potrafił wytłumaczyć jedynie doświadczony Ekspert SEO. 

3.   Dobranie odpowiednich słów kluczowych do pozycjonowania

Chodzi oczywiście o słowa kluczowe generujące jak największy i zarazem wartościowy ruch na stronie generujący klientów. To właśnie dzięki słowom kluczowym witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania na określone zapytania użytkowników. Lista optymalnych dla strony wyrażeń nie może ograniczać się do tych najbardziej ogólnych, ale często stosuje się strategię tzw. długiego ogona (long tail) i pozycjonowania szerokiego na frazy kilkuwyrazowe. W wyborze słów kluczowych przydają się narzędzia SEO, jak Planner Słów Kluczowych. Niezbędna okazuje się także precyzyjnie wykonana analiza konkurencji.

4.   Optymalizowanie strony internetowej pod kątem SEO

W tym przypadku przydaje się właśnie znajomość niektórych narzędzi SEO, a przede wszystkim znajomość HTML, CSS oraz systemów zarządzania treścią, czy wtyczki Yoast SEO w przypadku optymalizacji strony internetowej założonej w WordPress. Każda strona powinna być szybka i responsywna, a więc przystosowana do wygodnego wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Pozycjoner musi też zadbać o usunięcie możliwie jak największej ilości błędów w kodzie. Jednym z kluczowych elementów w procesie efektywnego pozycjonowania okazuje się optymalizacja i tworzenie treści. Tym powinien się zająć doświadczony SEO copywriter, który przygotuje obszerne i unikalne treści wysokiej jakości, z odpowiednim nasyceniem słów kluczowych. Pozycjoner ostatecznie teksty publikuje na stronie internetowej dokonując formatowania zgodnie ze sztuką. Dzięki temu witryna stanie się atrakcyjna zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek.

5.   Strategia link building

Żaden pozycjoner nie może pominąć tak ważnej kwestii jak pozyskanie mocnych linków SEO z zaufanych źródeł. Co ważne, obecnie nie liczy się ich ilość, ale jakość. Dlatego specjalista SEO zajmuje się zdobywaniem takich linków ręcznie. Dobry link pochodzi z zaufanych stron i powiązanych tematycznie np. blogów, serwisów lub forów tematycznych. W przypadku linkowania ważna jest znajomość płatnego narzędzia Ahrefs lub Majestic przynajmniej w stopniu średnio zaawansowanym.

6.   Nieustanne analizowanie wyników

Każde działanie wymaga sprawdzenia. Dlatego do zadań pozycjonera należy również systematyczna analiza wyników SEO oraz monitorowanie osiąganych w wynikach wyszukiwania pozycji na określone słowa kluczowe. Pozycjonerzy stron internetowych nie mogą zapominać o zmianach algorytmów Google i muszą być na bieżąco. Dzięki temu mogą od razu reagować i modyfikować strategię pozycjonowania w przypadku spadków strony firmowej. Tylko w ten sposób możliwe jest nie tylko uzyskanie topowych pozycji w wyszukiwarce, ale przede wszystkim ich długoterminowe utrzymanie.

Na tym jednak nie kończy się praca pozycjonera. Bardzo ważna okazuje się budowa własnego zaplecza SEO bądź zaplecza dla klientów oraz jego linkowanie. Polega to na tworzeniu stron tematycznych, na których zostaną umieszczone wartościowe teksty. Właśnie one dają podstawę do link buildingu wysokiej jakości.

Specjalista SEO a zarobki

Z pewnością zastanawiasz się, ile zarabia pozycjoner stron www? Wynagrodzenie specjalisty SEO zależy od kilku czynników.

Znaczenie ma przede wszystkim:

  • wiedza i posiadane kompetencje,
  • staż pracy, a więc doświadczenie,
  • lokalizacja pracy pozycjonera.

Osoby, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie pozycjonera (Junior SEO Specialist) zarabiają około 2500 – 3500 zł. Ta górna granica jest zarezerwowana głównie dla pozycjonerów zatrudnionych w dobrych agencjach SEO, które mają swoją siedzibę w większych miastach.

Specjalista ds. SEO z co najmniej dwuletnim stażem pracy i osiągnięciami na koncie może już liczyć na wyższe zarobki, nawet do 5000 – 6000 zł. Z kolei właściciel agencji SEO jest w stanie uzyskać dwukrotność tej kwoty lub wyższej. Oczywiście mowa o kwotach netto. Dlatego praca pozycjonera jest kuszącą perspektywą – to interesujący i bardzo kreatywny zawód połączony z godnym wynagrodzeniem.

Chciałbyś zostać pozycjonerem? Daj znać w komentarzu.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

18 komentarzy

Alicja

Alicja

Bardzo ważne jest, żeby specjaliści ds. SEO mieli różne źródła wiedzy i dobrej jakości narzędzia do pracy. W naszej agencji stawiamy na to, żeby każdy miał dostęp do najlepszych narzędzi na rynku.
Arkadiusz Surma

Arkadiusz Surma

Myślę, że warto znać przynajmniej podstawy kilku programów i języków do programowania, choćby dla lepszego zrozumienia funkcjonowania strony internetowej. Ja na pewno zacznę się tego uczyć, jeśli zdecyduję się na pracę w tej branży.
Urbańczyk

Urbańczyk

Z mojego doświadczenia wynika, że praca nikogo nie ominie, jeśli naprawdę jest się dobrym specjalistą ds. SEO. Rynek ciągle rośnie, więc zawsze będą potrzebni ludzie ze specjalistyczną wiedzą.
Izzy

Izzy

Czytam o tym, jak wiele osób decyduje się na pracę jako freelancerzy i zastanawiam się, czy to byłoby coś dla mnie. Myślę, że warto jednak zacząć od pracy w agencji, żeby zdobyć niezbędne doświadczenie i nawiązać kontakty.
Ludmiła

Ludmiła

Dobrze, że autor podkreślił, jak ważne jest inwestowanie w siebie i swoją wiedzę. W naszej agencji od zawsze stawiamy na rozwój pracowników i widzimy, że to się opłaca – zarówno dla nas, jak i dla nich.
Zeon

Zeon

Zastanawiam się, czy warto łapać się od razu za samodzielną pracę w tej branży, czy lepiej zacząć od jakiejś istniejącej agencji SEO. Na pewno pomyślę o tym, zanim podejmę ostateczną decyzję.
Kamilek

Kamilek

Nie jest łatwo być na bieżąco z nowinkami w branży, ale właśnie to sprawia, że praca w SEO jest tak ciekawa. Zawsze coś się dzieje i zawsze trzeba kombinować, żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki.
szef

szef

Ciekawie opisane, jak ważne jest unikanie działań, które mogą przynieść kary nałożone przez Google. Chętnie dowiedziałbym się więcej na ten temat, ponieważ nie zdawałem sobie sprawy, że taka sytuacja może mieć miejsce.
pracownik szkolny

pracownik szkolny

Zgadzam się z autorem, że zdobywanie doświadczenia w agencji SEO może być bardzo korzystne dla początkujących specjalistów. Z naszego doświadczenia wynika, że osoby z takim stażem są zdecydowanie bardziej efektywne i mniej narażone na błędy w pracy.
Katarzyna

Katarzyna

Ciekawe, że autor tekstu zwrócił uwagę na kompetencje nie stricte techniczne, ale także cechy osobowościowe, takie jak analityczne myślenie czy szybkość podejmowania decyzji. Moim zdaniem to bardzo ważne, ponieważ praca w tej branży wymaga nie tylko znajomości różnych narzędzi, ale także umiejętności kreacyjnych i radzenia sobie z presją czasu.
genowefa

genowefa

Pracuję jako specjalista ds. SEO już od kilku lat, i uważam, że autor artykułu trafnie opisał wymagania, jakie stawia przed nami branża. Bez ciągłej nauki i eksperymentowania z różnymi technikami, ciężko byłoby osiągać dobre wyniki dla klientów. Z drugiej strony, to właśnie ta ciągła zmienność rynku czyni pracę w tej branży bardzo interesującą.
italo

italo

Chciałbym zacząć pracę w branży IT, ale nie wiem, od czego zacząć. Artykuł pozwolił mi trochę lepiej zrozumieć, czym zajmuje się specjalista ds. SEO i jakie drogi kariery są przed nim otwarte. Chętnie przeczytam więcej na ten temat.
biurokrata

biurokrata

Jako właściciel agencji zajmującej się pozycjonowaniem stron internetowych, w pełni podzielam zdanie autora tekstu. Bez wątpienia, najważniejsze jest ciągłe pogłębianie wiedzy i bycie na bieżąco z nowinkami na rynku. Znalezienie dobrego specjalisty SEO nie jest łatwe, a te osoby, które są na topie, często trudno jest zatrzymać w firmie. W każdym razie, polecam ten artykuł osobom, które planują karierę w branży IT.
Kola

Kola

Bardzo mnie zainteresował ten artykuł, ponieważ poszukuję pracy w branży IT i myślę, że pozycjonowanie stron internetowych może być dla mnie ciekawym kierunkiem. Z tego co wynika z tekstu, kluczem do sukcesu jest ciągłe rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności. Mam nadzieję, że dzięki dostępnym kursom i blogom uda mi się zdobyć potrzebne kompetencje.
Michałek

Michałek

Jak jesteś dobry to pracę zawsze znajdziesz pełno jest ogłoszeń
masza

masza

Zarobki z pewnością są tutaj bardzo dobre ale nie każdy przecież jest specjalistą.
Michał

Michał

Zastanawiam się nad zmianą branży, patrząc jak zmienia się handel, myślę, że to zdecydowanie przyszłościowe zajęcie. Ciekawi mnie czy jest praca w tej branży, czy może rynek jest już nasycony.
Olek

Olek

Rzeczywiście w tej branży są wysokie zarobki ale trzeba także posiadać spore doświadczenie, a także umiejętności. To także praca, gdzie wielu specjalistów może stanowić konkretną konkurencję.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.