Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31972        SUBSKRYBUJE: 7434
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku, Urlop na żądanie

Programista Java

Programista Java
Znane jest Ci stwierdzenie, że branża IT jest obecnie jedną z najbardziej dochodowych branż w Polsce? Chcesz dowiedzieć się, ile można zarobić wybierając zawód programisty? Sprawdź więc na czym polega ta praca i jakie obowiązki należą do osoby zajmującej właśnie to stanowisko ze specjalnością programowania Java.

W ostatnich latach na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na pracowników z branży IT.  Są oni jednym z najlepiej opłacalnych zawodów w Polsce. Dzieje się tak ze względu na stale rozwijającą się gałąź technologiczną i informatyczną w naszym kraju. Nowe technologie, nowe pomysły i rozwiązania, potrzebują wykfalifikowanych specjalistów mogących wdrożyć plany w rzeczywistość. Prognozy na kolejne lata pokazują, że jeszcze w 2020 roku będzie zapotrzebowanie na programistów. Jak zauważają pracodawcy, cały czas brakuje wykwalifikowanych osób do pracy. Jednak zawód programisty to nie tylko wysokie zarobki. Trzeba zdawać sobie sprawę z wymagań, jakie stawia nam praca na takim stanowisku.
 

Programista Java – czym się zajmuje?
 

Programista Java jest to osoba, która tworzy programy komputerowe i/oraz aplikacje. Żeby to zrobić, musi posługiwać się specjalnym językiem. W tym przypadku językiem JAVA. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się analitycznym umysłem, myśleć nieszablonowo oraz cechować się łatwością w rozwiązywaniu problemów.

Do podstawowych obowiązków Programisty Java należą:

 • tworzenie kodów źródłowych programów w języku Java;
 • projektowanie i programowanie rozwiązań informatycznych w technologii Java;
 • testowanie systemów informatycznych;
 • wprowadzanie w życie stworzonych projektów wraz z kontrolą ich działania;
 • analiza istniejących zagadnień związanych z technologią informatyczną i ich doskonalenie;
 • rozwiązywanie problemów technicznych;
 • współpraca z innymi członkami zespołu (często programowanie to praca zespołowa - projekty realizuje się w grupie).

Wybierając pracę na stanowisku Programisty Java należy jeszcze pamiętać o tym, że w tym zawodzie niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Większość materiałów, dokumentacji technicznej i kodów jest właśnie w tym języku.

To Cię powinno też zainteresować: Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Na co zwracają uwagę pracodawcy przy zatrudnieniu na stanowisko Programista Java? Przede wszystkim na doświadczenie oraz na zrealizowane projekty. Często na rozmowie kwalifikacyjnej, kandydat proszony jest o rozwiązanie jakiegoś problemu technicznego. To, w jaki sposób sobie z nim poradzi, da pracodawcy pojęcie o jego umiejętnościach.
 

Młodszy Programista Java
 

Chcesz zacząć pracę jako programista, ale nie masz żadnego doświadczenia w zawodzie? Jesteś samoukiem lub jesteś świeżo po studiach? To bardzo prawdopodobne, że właśnie Ty zostaniesz przyjęty do pracy na stanowisko Młodszego Programisty Java.

Młodszy Programista Java jest to osoba, która pomaga reszcie zespołu w realizacji ich zadań. Osoba taka nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, jednak ważne jest, by znała podstawy języka, w jakim będzie pracowała. Praca jako Młodszy Programista Java to początek drogi w karierze programisty. Na tym stanowisku pracownik doskonali swoje umiejętności oraz zdobywa nową wiedzę, aby w przyszłości móc awansować i stać się Programistą Java.

Chcąc zostać programistą watro skończyć studia informatyczne. Niemniej, nie jest to koniecznością. Zawodu można nauczyć się samemu w domu, wybierając do nauki materiały dostępne w Internecie lub zapisując się na kurs – stacjonarny lub online. Nie jest to jednak prosta droga. Wymaga dużo samozaparcia, systematyczności i dyscypliny. Jeżeli ma się już jakieś podstawy, watro poszukać stażu lub praktyk, gdyż tam najszybciej można nauczyć się pracy, mając z nią styczność na co dzień.

Ostatnio na rynku pokazały się bootcampy, w których można wziąć udział i w kilka dni lub tygodni zdobyć podstawową wiedzę o programowaniu Java. Bootcamp jest bowiem szkoleniem, które odbywa się pod okiem doświadczonych pracowników z branży, którzy dają wskazówki przy wykonywanych projektach. Po szkoleniu często pojawia się szansa na spotkanie z pracodawcą, który może zatrudnić kandydata do pracy – na przykład na wspomniane wcześniej stanowisko Młodszego Programisty Java.
 

Zarobki Programisty Java
 

Zawód programisty kojarzony jest z wysokimi zarobkami. Dane zebrane w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (stan na styczeń 2018) potwierdzają to stwierdzenie. Swoimi zarobkami podzieliło się 1 435 000 osób z branży. Z danych wynika, że miesięczne wynagrodzenie na stanowisku Programisty Java waha się od około 5 tysięcy brutto do około 10 tysięcy brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą około 7 tysięcy brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok.

Nie ma jednak reguły określającej zarobki programisty Java. Na wynagrodzenie wpływać mogą różne czynniki. Jednym z nich jest staż pracy i doświadczenie pracownika. Osoba na tym samym stanowisku będąca na początku swojej kariery zawodowej, nie będzie zarabiała tyle samo co osoba będąca w branży od 5 lat czy 10 lat. Innym aspektem, który może wpływać na zarobki, jest wielkość firmy, w której chcemy pracować. Mniejsze firmy nie zawsze mogą zaproponować nam wynagrodzenie tak samo wysokie, jak wielkie korporacje. Na to, ile będziemy zarabiać, ma nawet wpływ to, w jakim województwie podejmiemy zatrudnienie. Województwa większe, takie jak mazowieckie czy dolnośląskie wykazują wyższe zarobki dla branży IT. Jest to spowodowane tym, że jest w nich więcej miejsc pracy, a firmy, które ją oferują są większe.

Jeżeli interesuje Cię praca na stanowisku Programisty Java, przed podjęciem pracy warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku. Oprócz podstawowego wynagrodzenia firmy często oferują swoim pracownikom dodatki, takie jak np.:

 • elastyczny czas pracy,
 • możliwość pracy zdalnej,
 • służbowy sprzęt komputer, telefon,
 • szkolenia,
 • pakiety medyczne,
 • zajęcia sportowe.
Praca na stanowisku programisty Java zachęca kandydatów wysokimi zarobkami oraz możliwościami ciągłego rozwoju. Jednak podjęcie się tego zawodu wymaga od pracownika specjalistycznych umiejętności oraz rozległej wiedzy, by z łatwością odnaleźć się w wykonywanej pracy. Wybierając zawód programisty musisz pamiętać, że technologia zmienia się nieustannie, a praca na omawianym stanowisku nigdy nie stanie się niechcianą rutyną i będzie wymagała od Ciebie nieustannego poszerzania wiedzy i kompetencji.
Oceń ten wpis
Programista Java
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.