Zarobki

Ile zarabia weterynarz?

24 stycznia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 10 głosów

10 głosów

6 komentarzy
Ile zarabia weterynarz?
Wiele dzieci marzy o byciu weterynarzem, co pozwoli im obcować w pracy ze zwierzątkami. Ta miłość do pomagania pupilom zostaje również niektórym dorosłym, ale praca weterynarza to nie tylko sprawdzanie, czy psiak dobrze rośnie bądź wyciąganie drzazgi z kociej łapki. Weterynarze są lekarzami i mierzą się bardzo często z poważnymi problemami medycznymi. Z tym, że ich pacjenci nie powiedzą wprost, co ich boli.

Praca weterynarza wymaga bardzo dużej wiedzy oraz umiejętności. Nie bez znaczenia będzie również odporność psychiczna. Warto pamiętać, że lekarze weterynarii nie pracują tylko w prywatnych lecznicach, ale również świadczą swoje usługi w ubojniach, fermach hodowlanych, ogrodach zoologicznych czy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz firmach farmaceutycznych. To tylko część z miejsc, jakie potrzebują wykwalifikowanych weterynarzy.

Jakie wymagania musi spełnić osoba chcąca zostać weterynarzem? Czy w tym zawodzie można dobrze zarobić? Przyjrzyjmy się bliżej zawodowi lekarza weterynarii.

Weterynaria - czy to opłacalny kierunek?

Coraz więcej osób zastanawia się nad weterynarią jako kierunkiem swojego rozwoju i kariery zawodowej. Ten wybór jest najczęściej podyktowany miłością do zwierząt, choć coraz częściej znaczący wpływ na obranie kierunku weterynarii mają zarobki.

Video

Z roku na rok ludzie przyjmują pod swoje dachy więcej zwierząt. Prym wśród domowych pupili wiodą psy, koty oraz ptaki. Zwierzęta domowe potrzebują opieki medycznej, a to owocuje powstawaniem coraz to nowszych lecznic w miastach. Efekt jest taki, że miejsc pracy nie brakuje, a zarobki w zawodzie są naprawdę dobre.

Szczególnie weterynarze prowadzący własne lecznice mogą liczyć nawet na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy od miejsca prowadzenia praktyki. Trzeba również pamiętać, że otwarcie kliniki weterynaryjnej oznacza duży wydatek na starcie. Inwestycja we własną lecznicę to szacunkowo około 130-190 tysięcy złotych. Nim będzie sobie można pozwolić na własną klinikę, trzeba przejść długą drogę.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Weterynarz

Weterynarz

KLINIKA WETERYNARYJNA FUTRZAKI

 • 8 000-13 000 zł / mc
 • Sochaczew
Dodana

Technik weterynarii

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Biała Podlaska
Dodana

Lekarz weterynarii

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Siechnice
Dodana

Lekarz weterynarii

GABINET WETERYNARYJNY ASTRA MAGDALENA PRZYBYSZ

 • Rzeszów
Dodana

Technik weterynarii

PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA POPŁAWSCY S.C. ROBERT POPŁAWSKI MAJA POPŁAWSKA

 • Łowicz
Dodana

Pierwszy krokiem w drodze do zawodu weterynarza są studia weterynaryjne. Zdobycie wykształcenia wyższego w tym kierunku zajmuje 5 i pół roku i nie jest to kierunek łatwy. Uzyskanie dyplomu nie oznacza możliwości podjęcia zawodu weterynarza. Następnym krokiem jest pozyskanie uprawnień, czyli rejestracja w odpowiedniej Okręgowej Izbie Lekarsko-weterynaryjnej.

Uzyskanie uprawnień lekarza weterynarii wymaga, aby kandydat:

 • posiadał dyplom lekarza weterynarii wydany przez polską uczelnię,
 • miał pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiadał stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu,
 • wykazywał nienaganną postawę etyczną,
 • nie był pozbawiony praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu.

Należy zwrócić uwagę, że młodzi weterynarze tuż po studiach i zdobyciu uprawnień nie posiadają specjalizacji. Rozpoczęcie studiów w konkretnych specjalizacjach weterynaryjnych wymaga co najmniej czteroletniego doświadczenia w zawodzie. Nauka potrwa kolejne 2-3 lata. Weterynarze w związku z wykonywanym zawodem i tak powinni się przez cały czas aktywności zawodowej dokształcać. Medycyna, także związana ze zwierzętami ciągle się rozwija i konieczne jest posiadanie bieżących informacji.

Wiemy już, jak ciężka droga czeka kogoś, kto chce zostać weterynarzem. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy, aby je leczyć. Wiemy też, że trudy zdobycia zawodu lekarza weterynarii się opłacają. Pozostaje tylko pytanie, jakie faktycznie są zarobki w weterynarii?

Weterynarz — zarobki w Polsce

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń dostarczyło informacji odnośnie zarobków weterynarzy:

 • Zgodnie z wynikami badań zaktualizowanymi w styczniu 2023 roku lekarz weterynarii zarabia średnio od 4 490 zł do 6 900 zł brutto miesięcznie.
 • Mediana wynagrodzeń weterynarzy wyniosła 5 440 zł brutto.

Jak widać, zarobki są dość atrakcyjne. Warto nadmienić, że 25% osób w zawodzie weterynarza zarabia mniej bądź więcej niż przedstawione widełki. Wysokość wynagrodzeń weterynarzy jest zależna od wielu czynników jak choćby region, czy specjalizacje. Weterynarze w dużych miastach zarobią więcej niż lekarze pomagający rolnikom na wsiach.

Nie wszyscy są gotowi podjąć się studiów weterynaryjnych. Mimo tego chcąc pomagać zwierzętom, można zostać technikiem weterynarii. Tym samym można zostać prawą ręką weterynarza. Zawód technika weterynarii można uzyskać w technikum weterynarii bądź w odpowiedniej szkole policealnej.

Osoba pełniąca funkcję technika ma znacznie węższy zakres obowiązków i przede wszystkim pełni rolę pomocy dla weterynarza:
Średnie zarobki techników weterynarii mieszczą się w przedziale od 3 450 zł do 4 750 zł brutto.

Oczywiście największymi zarobkami mogą się pochwalić weterynarze prowadzący własne lecznice. Szczególnie jeżeli pracują w miejscu, gdzie brakuje weterynarzy bądź gdy mają szczególnie wysoką renomę. W tym wypadku ciężko o dokładne dane, ale zarobki mogą przekraczać znacznie to, ile zarabiają weterynarze na etacie. Należy pamiętać jednak o sporych wydatkach związanych z założeniem i utrzymaniem lecznicy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.

Video

Weterynarz — zarobki za granicą

Podobnie, jak w przypadku wielu innych zawodów tak i weterynarze mogą zarobić więcej za granicą Polski. W wielu krajach zawód lekarza weterynarii jest jednym z najbardziej dochodowych. W sieci można znaleźć wiele zestawień płac i choć często pokazują one różne kwoty, to mimo wszystko dają pogląd na wysokość zarobków weterynarzy na świecie.

Zarobki weterynarzy za granicą:

 • Zacznijmy od USA, gdzie wszystkie zawody związane z medycyną są bardzo dochodowe. Zgodnie z rankingami płacowymi amerykańscy weterynarze zarabiają średnio od 95 000 do 110 000 dolarów rocznie.
 • Niewiele gorzej radzą sobie weterynarze w krajach Zachodniej Europy. Według różnych rankingów średnie zarobki roczne lekarzy weterynaryjnych w krajach zachodnich Unii Europejskiej plasują się na poziomie od 40 000 do 50 000 euro.
 • W czołówce krajów oferujących najwyższe zarobki dla weterynarzy znajdziemy Islandię z zarobkami na poziomie około 60 000 euro.
 • W Szwajcarii można liczyć na średnio 63 000 euro,
 • a w Norwegii na średnio tysiąc euro więcej.
 • Na podobne zarobki, jak w Polsce mogą liczyć weterynarze w krajach Europy Środkowej.

Oczywiście przed podjęciem decyzji o ewentualnym wyjeździe warto dokładnie zbadać wymogi stawiane weterynarzom w danym kraju. Zarobki weterynarzy za granicą mogą być kuszące, ale też mogą się wiązać z dodatkowymi trudnościami.

Zawód lekarza weterynarii jest zdecydowanie dochodowym zajęciem, ale też nie jest pracą dla każdego. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy, a droga do uzyskania zawodu jest wymagająca.

Studia na kierunku medycyna weterynaryjna trwają 5,5 roku. Absolwenci, którzy będą chcieli pracować w zawodzie muszą pamiętać o konieczności wystąpienia do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej o wpis do stosownego rejestru. Uzyskując taki, mogą rozpocząć pracę ze zwierzętami. Codzienna praca lekarza weterynarii sprowadza się do diagnozowania chorób i leczenia zwierząt. Część z nich specjalizuje się w kontroli weterynaryjnej, inni jeszcze zajmują się badaniem zwierząt rzeźnych. Są oni również uprawnieni do wydawania właścicielom zwierząt świadectw zdrowia.

Dla kogo ten zawód?

Nie każdy odnajdzie się w wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii. O tej profesji powinni pomyśleć przede wszystkim ci, którzy kochają zwierzęta. W pracy ważna jest skrupulatność, umiejętność słuchania i chęć niesienia pomocy. Lekarz weterynarii nie może bać się zwierząt, musi również je rozumieć. Istotna jest też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i chęć nieustannego podnoszenia swojej wiedzy.

Medycyna rozwija się nieustannie. Dotyczy to również medycyny weterynaryjnej, dlatego każdy przyszły lekarz weterynarii powinien mieć świadomość tego, że będzie musiał się douczać. 

Możliwości rozwoju

Lekarze weterynarii nie narzekają na brak pracy. Dlaczego? Ma to związek przede wszystkim ze zwiększającą się z roku na rok liczbą miłośników zwierząt. Ci, którzy decydują się zakupić psa czy świnkę morską, najczęściej nie oszczędzają na wizytach u lekarza weterynarii. To oznacza, że z powodzeniem mogą oni prowadzić własne gabinety – dziś założenie takiego jest opłacalne pod względem finansowym.

Początkujący weterynarze mogą poszukać pracy w jednej z działających już lecznic. Ogłoszenia o pracę rzadko można znaleźć na portalach ogłoszeniowych, najczęściej zainteresowani muszą samodzielnie znaleźć gabinety lekarzy weterynarii i do wybranych złożyć komplet dokumentów aplikacyjnych.

Czytaj także: Samozatrudnienie - czy to się opłaca?

Jak wyglądają zarobki weterynarzy?

Weterynarze nie narzekają na zarobki. Dziś zawód ten jest prestiżowy, co oznacza, że wynagrodzenie lekarza weterynarii jest wysokie – zaczynają się od 3 tys. zł netto. Najwięcej mogą zarobić weterynarze zatrudnieni w lecznicach w dużych miastach, mniej ci, którzy pracują z rolnikami.

Lekarze weterynarii znający języki obce mogą również liczyć na zatrudnienie w zagranicznych placówkach. W zależności od kraju i stanowiskach, specjalista może liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

Podsumowanie:
 • Weterynaria staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem pracy, ponieważ znaczący wpływ na ten wybór mają zarobki, a ilość zwierząt, które potrzebują opieki medycznej, stale rośnie.
 • Aby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia weterynaryjne, co zajmuje ponad 5 lat, a następnie zdobyć uprawnienia poprzez rejestrację w odpowiedniej Okręgowej Izbie Lekarsko-weterynaryjnej.
 • Zarobki weterynarzy zależą od wielu czynników, takich jak region czy specjalizacja, ale weterynarze prowadzący własne lecznice mogą liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.
 • Weterynarze za granicą również mogą liczyć na wysokie zarobki, jednak warto dokładnie zbadać wymagania stawiane weterynarzom w danym kraju oraz zwrócić uwagę na dodatkowe trudności związane z pracą za granicą.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać weterynarzem?

Należy rozróżnić lekarza weterynarii oraz technika weterynarii. Aby zostać lekarzem weterynarii i cieszyć się wysokimi zarobkami należy ukończyć 5,5-letnie studia.

Ile zarabia weterynarz?

Lekarze weterynarii zarabiają średnio od 3 390 zł do 5 340 zł brutto miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Wet

Wet

3 tys netto to wysokie zarobki ??? Świadczące o prestizu zawodu ??? Ktoś tu ma poczucie humoru ….ale to prawda , zarobki są w granicy 3-4 tys netto przy pełnej dyspozycyjności , olbrzymim obciążeniu psychicznym i pracy tak naprawdę w nienormowanym czasie
Ireneusz

Ireneusz

Jestem właścicielem kliniki weterynaryjnej i muszę powiedzieć, że to nie tylko praca, ale i pasja. Oczywiście, jak każda działalność gospodarcza, postawienie na nogi lecznicy wymaga nakładów finansowych, ale na dłuższą metę się to zwraca. A co do zarobków weterynarzy, to zależy to od wielu czynników, ale te są naprawdę dobre.
Roman

Roman

Miałem już okazję pracować w jednej z lecznic weterynaryjnych i muszę przyznać, że praca ta jest naprawdę wymagająca, ale daje ogromną satysfakcję. Zarobki są też całkiem przyzwoite, więc jeśli ktoś ma pasję do zwierząt, to warto rozważyć ten zawód.
De/vision

De/vision

Mam nadzieję, że weterynaria to dobre wyjście dla mnie. Uwielbiam zwierzęta i chciałabym pracować z nimi. Czy istnieją jakieś programy, które pomogą mi pokryć koszty studiów?
lokaj

lokaj

To prawda, że droga do zostania weterynarzem jest trudna, ale warto, ponieważ zawód ten daje dużo satysfakcji. Poza tym zarobki również są atrakcyjne, szczególnie dla tych, którzy prowadzą swoją własną lecznicę.
Czarek

Czarek

Najważniejsze by ta osoba byłą dobra dla zwierząt i umiała sobie radzić z każdą sytuacją wtedy nie będzie narzekała na brak klientów co wszystko oddadzą za pupila.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.