Ile zarabia weterynarz?

Ile zarabia weterynarz?
Wiele dzieci marzy o byciu weterynarzem, co pozwoli im obcować w pracy ze zwierzątkami. Ta miłość do pomagania pupilom zostaje również niektórym dorosłym, ale praca weterynarza to nie tylko sprawdzanie, czy psiak dobrze rośnie bądź wyciąganie drzazgi z kociej łapki. Weterynarze są lekarzami i mierzą się bardzo często z poważnymi problemami medycznymi. Z tym, że ich pacjenci nie powiedzą wprost, co ich boli.

Praca weterynarza wymaga bardzo dużej wiedzy oraz umiejętności. Nie bez znaczenia będzie również odporność psychiczna. Warto pamiętać, że lekarze weterynarii nie pracują tylko w prywatnych lecznicach, ale również świadczą swoje usługi w ubojniach, fermach hodowlanych, ogrodach zoologicznych czy w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz firmach farmaceutycznych. To tylko część z miejsc, jakie potrzebują wykwalifikowanych weterynarzy.

Jakie wymagania musi spełnić osoba chcąca zostać weterynarzem? Czy w tym zawodzie można dobrze zarobić? Przyjrzyjmy się bliżej zawodowi lekarza weterynarii.

Weterynaria - czy to opłacalny kierunek?

Coraz więcej osób zastanawia się nad weterynarią jako kierunkiem swojego rozwoju i kariery zawodowej. Ten wybór jest najczęściej podyktowany miłością do zwierząt, choć coraz częściej znaczący wpływ na obranie kierunku weterynarii mają zarobki.

Z roku na rok ludzie przyjmują pod swoje dachy więcej zwierząt. Prym wśród domowych pupili wiodą psy, koty oraz ptaki. Zwierzęta domowe potrzebują opieki medycznej, a to owocuje powstawaniem coraz to nowszych lecznic w miastach. Efekt jest taki, że miejsc pracy nie brakuje, a zarobki w zawodzie są naprawdę dobre.

Szczególnie weterynarze prowadzący własne lecznice mogą liczyć nawet na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście wiele zależy od miejsca prowadzenia praktyki. Trzeba również pamiętać, że otwarcie kliniki weterynaryjnej oznacza duży wydatek na starcie. Inwestycja we własną lecznicę to szacunkowo około 130-150 tysięcy złotych. Nim będzie sobie można pozwolić na własną klinikę, trzeba przejść długą drogę.

Pierwszy krokiem w drodze do zawodu weterynarza są studia weterynaryjne. Zdobycie wykształcenia wyższego w tym kierunku zajmuje 5 i pół roku i nie jest to kierunek łatwy. Uzyskanie dyplomu nie oznacza możliwości podjęcia zawodu weterynarza. Następnym krokiem jest pozyskanie uprawnień, czyli rejestracja w odpowiedniej Okręgowej Izbie Lekarsko-weterynaryjnej.

Uzyskanie uprawnień lekarza weterynarii wymaga, aby kandydat:

 • posiadał dyplom lekarza weterynarii wydany przez polską uczelnię,
 • miał pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiadał stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu,
 • wykazywał nienaganną postawę etyczną,
 • nie był pozbawiony praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądu.

Należy zwrócić uwagę, że młodzi weterynarze tuż po studiach i zdobyciu uprawnień nie posiadają specjalizacji. Rozpoczęcie studiów w konkretnych specjalizacjach weterynaryjnych wymaga co najmniej czteroletniego doświadczenia w zawodzie. Nauka potrwa kolejne 2-3 lata. Weterynarze w związku z wykonywanym zawodem i tak powinni się przez cały czas aktywności zawodowej dokształcać. Medycyna, także związana ze zwierzętami ciągle się rozwija i konieczne jest posiadanie bieżących informacji.

Wiemy już, jak ciężka droga czeka kogoś, kto chce zostać weterynarzem. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy, aby je leczyć. Wiemy też, że trudy zdobycia zawodu lekarza weterynarii się opłacają. Pozostaje tylko pytanie, jakie faktycznie są zarobki w weterynarii?

Weterynarz - zarobki w Polsce

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń dostarczyło informacji odnośnie zarobków weterynarzy:

 • Zgodnie z wynikami badań zaktualizowanymi w styczniu 2020 roku lekarz weterynarii zarabia średnio od 3 390 zł do 5 340 zł brutto miesięcznie.
 • Mediana wynagrodzeń weterynarzy wyniosła 4 220 zł brutto.

Jak widać, zarobki są dość atrakcyjne. Warto nadmienić, że 25% osób w zawodzie weterynarza zarabia mniej bądź więcej niż przedstawione widełki. Wysokość wynagrodzeń weterynarzy jest zależna od wielu czynników, jak choćby region, czy specjalizacje. Weterynarze w dużych miastach zarobią więcej niż lekarze pomagający rolnikom na wsiach.

Nie wszyscy są gotowi podjąć się studiów weterynaryjnych. Mimo tego chcąc pomagać zwierzętom, można zostać technikiem weterynarii. Tym samym można zostać prawą ręką weterynarza. Zawód technika weterynarii można uzyskać w technikum weterynarii bądź w odpowiedniej szkole policealnej.

Osoba pełniąca funkcję technika ma znacznie węższy zakres obowiązków i przede wszystkim pełni rolę pomocy dla weterynarza: Średnie zarobki techników weterynarii mieszczą się w przedziale od 2 530 zł do 3 500 zł brutto.

Oczywiście największymi zarobkami mogą się pochwalić weterynarze prowadzący własne lecznice. Szczególnie jeżeli pracują w miejscu, gdzie brakuje weterynarzy bądź gdy mają szczególnie wysoką renomę. W tym wypadku ciężko o dokładne dane, ale zarobki mogą przekraczać znacznie to, ile zarabiają weterynarze na etacie. Należy pamiętać jednak o sporych wydatkach związanych z założeniem i utrzymaniem lecznicy oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.

Weterynarz - zarobki za granicą

Podobnie, jak w przypadku wielu innych zawodów tak i weterynarze mogą zarobić więcej za granicą Polski. W wielu krajach zawód lekarza weterynarii jest jednym z najbardziej dochodowych. W sieci można znaleźć wiele zestawień płac i choć często pokazują one różne kwoty, to mimo wszystko dają pogląd na wysokość zarobków weterynarzy na świecie.

Zarobki weterynarzy za granicą:

 • Zacznijmy od USA, gdzie wszystkie zawody związane z medycyną są bardzo dochodowe. Zgodnie z rankingami płacowymi amerykańscy weterynarze zarabiają średnio od 95 000 do 110 000 dolarów rocznie.
 • Niewiele gorzej radzą sobie weterynarze w krajach Zachodniej Europy. Według różnych rankingów średnie zarobki roczne lekarzy weterynaryjnych w krajach zachodnich Unii Europejskiej plasują się na poziomie od 40 000 do 50 000 euro.
 • W czołówce krajów oferujących najwyższe zarobki dla weterynarzy znajdziemy Islandię z zarobkami na poziomie około 60 000 euro.
 • W Szwajcarii można liczyć na średnio 63 000 euro,
 • a w Norwegii na średnio tysiąc euro więcej.
 • Na podobne zarobki, jak w Polsce mogą liczyć weterynarze w krajach Europy Środkowej.

Oczywiście przed podjęciem decyzji o ewentualnym wyjeździe warto dokładnie zbadać wymogi stawiane weterynarzom w danym kraju. Zarobki weterynarzy za granicą mogą być kuszące, ale też mogą się wiązać z dodatkowymi trudnościami.

Zawód lekarza weterynarii jest zdecydowanie dochodowym zajęciem, ale też nie jest pracą dla każdego. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy, a droga do uzyskania zawodu jest wymagająca.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać weterynarzem?

Należy rozróżnić lekarza weterynarii oraz technika weterynarii. Aby zostać lekarzem weterynarii i cieszyć się wysokimi zarobkami należy ukończyć 5,5-letnie studia.

Ile zarabia weterynarz?

Lekarze weterynarii zarabiają średnio od 3 390 zł do 5 340 zł brutto miesięcznie.
Oceń ten wpis
Ile zarabia weterynarz?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.