Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca

Co wpisać do CV?

Co wpisać do CV?
Jak napisać CV? Wydawałoby się, że trudno o banalniejsze pytanie. Konstrukcję tego dokumentu większość osób zna już na pamięć. Czy jednak rzeczywiście? Wciąż nie brak kwestii, które wzbudzają spore wątpliwości.

Na szczęście na biurka rekruterów już sporadycznie trafiają aplikacje, w których kandydat rozpisuje się o swoim pochodzeniu społecznym, wykształceniu rodziców i przebiegu edukacji od przedszkola. To nie żart! Jeszcze pokolenie dzisiejszych dwudziestoparolatków taki właśnie wzór życiorysu mogło znaleźć w szkolnych podręcznikach! Współczesna poradniki niekoniecznie ułatwiają jednak sprawę, podając często sprzeczne informacje na temat tego, co rzeczywiście powinno się w aplikacji znaleźć. Spróbujmy więc raz na zawsze rozstrzygnąć kilka wątpliwych kwestii.
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
 

Zaczniemy nietypowo, bo od końca. Otóż absolutnie najważniejszym punktem w CV jest... klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Bez tej formułki (koniecznie sprawdź jej aktualne brzmienie!) pracodawca może jedynie skasować e-mail od ciebie lub wrzucić kartkę z CV do niszczarki. Absolutnie obowiązkowe są też dane osobowe (jakie? o tym dalej), a także opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Pozostałe elementy pełnią tylko funkcję uzupełniającą.
 

Dane osobowe, czyli ile pracodawca musi wiedzieć?
 

Daleko nam do państw, gdzie w obawie przed dyskryminacją przyjmuje się aplikacje bez... imienia i nazwiska, by nie zdradzać pochodzenia społecznego i etnicznego. Zgodnie z naszymi standardami w CV umieszcza się:

  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail
  • Aktualny adres zamieszkania/pobytu

Data urodzenia czy stan cywilny zdecydowanie nie powinny się w tej rubryce znaleźć. Szczególnie, że trudno przewidzieć, co pracodawca uzna za atut, a co w jego oczach będzie poważnym minusem. Uwaga: pracodawca naprawdę nie jest zainteresowany adresem zameldowania stałego, czasowego i korespondencyjnym. Liczy się to miejsce, w którym kandydat realnie przebywa.

Ostatnio zauważa się jednak trend dodawania odnośników do… profili na portalach społecznościowych. O tym, czy zasadne jest ich umieszczenie, zależy od tego, na jakie stanowisko i do jakiego przedsiębiorstwa aplikujesz. Jeśli jesteś np. grafikiem, odsyłacz do portali, na których publikujesz swoje prace będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie ma to specjalnie sensu, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie pominięcie tych danych.
 

Zdjęcie w CV – warto rozważyć jego umieszczenie
 

Niektórzy pracodawcy uznają zdjęcie za element obowiązkowy i zaznaczają to już w ogłoszeniu. O ile jednak stanowisko nie wiąże się w sposób oczywisty z walorami zewnętrznymi pracownika (prezenter telewizyjny, modelka, aktor) warto się zastanowić, czy chcesz rzeczywiście pracować w firmie, która rekrutuje księgowych czy informatyków na podstawie takich kryteriów. Dobrze też wiedzieć, że niektórzy pracodawcy uważają umieszczenie zdjęcia za przejaw braku profesjonalizmu. Jeśli więc nie było o tym mowy w ogłoszeniu, lepiej nie wykazywać się nadgorliwością. Co więcej, osoba przyjmująca zgłoszenie może np. skojarzyć twój wygląd z jakąś osobą, za którą nie przepada. To negatywnie wpłynie na ogólną ocenę ciebie jako kandydata.

Wyjątek mogą zrobić osoby naprawdę wyjątkowo fotogeniczne i posiadające dobrej jakości, profesjonalne zdjęcie. Taka fotografia powinna być wysokiej jakości, w kolorze lub czerni i bieli. Strój, który masz na takim zdjęciu na sobie powinien być skromny i elegancki. Najlepiej zaprezentuje się czysta, wyprasowana biała koszula – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Powinno to być także zdjęcie, na którym wyglądasz pogodnie, ale profesjonalne. Podsumowując, tak jak w przypadku wszystkich nieobowiązkowych elementów CV obowiązuje tu zasada – umieszczaj tylko to, co z pewnością działa na Twoją korzyść.
 

Wykształcenie
 

W tej rubryce oczywiście nie podajemy pełnej drogi naszej edukacji. Zdecydowana wymienia jedynie ukończone kierunki studiów. Jeśli jednak jesteś dopiero na początku swojej drogi w budowaniu kariery zawodowej, a przy tym może mieć to korzystny wpływ na odbiór twojego CV – możesz ewentualnie dodać informację o ukończonym liceum. Szczególnie, jeśli jest to znana, renomowana szkoła. Wpisz pełne nazwy placówek oraz pełne nazwy ukończonych kierunków. Podaj także lata, w których się tam uczyłeś. Koniecznie uwzględnij wszystkie studia podyplomowe itp. Jeśli studiowałeś np. dwa kierunki jednocześnie, wyraźnie to zaznacz – to da komisji sygnał, że jesteś osobą pracowitą i ambitną.
 

Doświadczenie zawodowe
 

To miejsce w CV jest zdecydowanie najistotniejszym fragmentem. Dla większości pracodawców najważniejsze jest, by przyszły pracownik miał pojęcie o tym, co będzie robił. W przejrzysty sposób wymień więc poprzednie miejsca pracy. Jeśli było ich dużo i np. dotyczyły pracy w różnych sektorach – zrób selekcję. Nie musisz przecież wszystkim się chwalić, w szczególności, gdy nie jest to interesujące dla twojego przyszłego pracodawcy.

Koniecznie podaj pełne nazwy miejsc pracy, a także stanowisko, jakie tam zajmowałeś. Dobrym pomysłem będzie także krótkie opisanie twoich obowiązków. Nie przesadzaj jednak z ilością tekstu – komisja może pomyśleć, że zmyślasz albo się popisujesz. Albo po prostu nie będzie miała czasu i ochoty tego czytać.
 

Wstydliwe epizody, czyli praca na czarno
 

Omijaniem prawa nie ma się co chwalić, warto jednak pamiętać, że pracodawca nie zajmuje się ściąganiem zaległych podatków. O ile więc nie aplikujesz do administracji państwowej, a obawiasz się, że np. roczna „dziura” w życiorysie świadczy na twoją niekorzyść, wspomnij także o pracach wykonywanych bez oficjalnego zatrudnienia. Oczywiście, nie ma sensu informować o udzielanych w czasie studiów korepetycjach, jeśli masz za sobą kilka lat doświadczenia zawodowego.

Warto wspomnieć o pracy na czarno szczególnie wtedy, gdy wiąże się to z twoim ostatnim okresem zatrudnienia. Wbrew pozorom pracodawca to też człowiek i zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja na rynku. Warto jednak popracować nad formą, w jakiej podasz te informacje. W CV nie ma sensu epatować takimi szczegółami, jak brak umowy – to doprecyzujesz w czasie rozmowy z rekruterem. Koniecznie też opisz bardziej szczegółowo swoje obowiązki, zaznaczając, jakie korzyści i umiejętności wypływają dla ciebie z tego (specyficznego, ale jednak) doświadczenia.
 

Gdy doświadczenia brak
 

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie bardzo mają czym zapełnić rubrykę „doświadczenie zawodowe”. Dotyczy to przede wszystkim studentów i świeżych absolwentów, niekiedy też osób, które z różnych przyczyn z opóźnieniem wchodzą na rynek pracy lub wracają na niego po dłuższej przerwie. Przede wszystkim warto wtedy zrezygnować z CV chronologicznego, w którym jak na dłoni widać każdy nieprzepracowany rok.

Znacznie lepsze będzie CV funkcjonalne, które pozwala na wyeksponowanie umiejętności i wiedzy pozyskanych z różnych źródeł. Studenci mogą napisać bardziej szczegółowo o projektach, w których brali udział, zdobytych nagrodach i stypendiach czy pracy w kołach naukowych. CV funkcjonalne ułatwia też wypunktowanie tzw. umiejętności miękkich. Dobrym pomysłem będzie stworzenie listy posiadanych umiejętności i podział ich na umiejętności twarde i miękkie.
 

Zainteresowania
 

W powszechnie dostępnych wzorach CV jednym z obowiązkowych punktów jest rubryka „zainteresowania”. W efekcie rekruterzy mają ochotę podrzeć na strzępki setne CV, w którym czytają, że kandydata pasjonuje kino, muzyka i dobra książka. Jeśli tak właśnie chciałeś opisać swoje zainteresowania, jak najszybciej wykreśl ten punkt z aplikacji. O zainteresowaniach warto wspomnieć tylko wówczas, gdy rzeczywiście masz pasję, którą warto się pochwalić. Uwaga: fantazjowanie może wyjść na jaw, więc lepiej nie ryzykować i nie pisać o zamiłowaniu do malarstwa, jeśli ostatni kontakt ze sztuką miałeś na szkolnych lekcjach plastyki. Godne wzmianki są też wszystkie zainteresowania, które w pewien sposób łączą się z twoją branżą.
 

Uwaga: tego absolutnie nie umieszczaj w CV!

 

Na koniec, warto wymienić kilka przykładów odnośnie czego pod żadnym pozorem nie wolno uwzględniać w CV! Chociaż niektóre z nich mogą wydawać się nazbyt oczywiste – uwierz, niektórzy naprawdę zamieszczają takie informacje. Twoje CV od razu pójdzie do kosza, gdy znajdą się w nim:

  • Informacje o stanie zdrowia, nałogach.
  • Liczba posiadanych dzieci, sytuacja rodzinna.
  • Numery dokumentów, numer PESEL.
  • Wyznanie, poglądy polityczne, orientacja seksualna itp.
  • Zdjęcie z wakacji lub imprezy.
  • Przekłamania łatwe do zdemaskowania.
Dobrze skonstruowane CV to pierwszy krok do zdobycia pracy. To dzięki niemu możesz zostać wybrany z grupy innych kandydatów! Postaraj się nad nim skrupulatnie popracować i perfekcyjnie dostosować do wymagań postawionych przez pracodawcę. Jest wysoce prawdopodobne, że będziesz musiał zmieniać swoje CV kilkanaście razy, w zależności od tego, gdzie będziesz aplikował. Pamiętaj jedynie, by nie kłamać – gdy komisja cię na tym przyłapie, stracisz wszelkie szanse!
Oceń ten wpis
Co wpisać do CV?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

Tadeusz
2019-04-17, 14:08
W niektórych przypadkach wygodnie jest użyć kombinacji chronologicznego i funkcjonalnego CV> Bardzo ważne są istotne rzeczy, a nie że ktoś skończył szkołę podstawową.
Oradea
2019-04-16, 17:27
Dobrze nie pisać dużych listów, ponieważ główną funkcją tego listu jest reklama. Musisz zwrócić na siebie uwagę, pozostawić pierwsze pozytywne wrażenie o tobie i to wszystko. Pozwól, aby wszystkie informacje o tobie pozostały w podsumowaniu.
Ala90
2019-04-05, 10:33
Dobry schemat CV przez jakikolwiek program z pewnością stworzy atrakcyjne CV. Trzeba tylko dobrze opisać dane a niektóre warto wykreślić. Zbyt nieznaczące dane też nie są atutem.
Ola98
2018-03-23, 19:42
Ja piszę Cv zawsze z programem szybkiecv i jestem bardzo zadowolona. Jest czytelny, przejrzysty i można stworzyć naprawdę dobre CV
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.