Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem

Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem
Zarządzanie czasem to bardzo obszerne zagadnienie. Tylko niektórzy pracownicy potrafią naprawdę doskonale zarządzać swoim czasem. Pracujesz w biurze i samodzielnie decydujesz o swoim czasie pracy? Masz problem, aby w ciągu 8-godzin skoncentrować się na wykonaniu zleconych ci zadań?

Może czas wypróbować jedną z metod, która została opracowana z myślą o poprawie produktywności w czasie pracy? Poznaj technikę Pomodoro.

Na czym polega technika Pomodoro?

Jak każda technika zarządzania czasem, również technika Pomodoro została tak opracowana, że 60 minut zostało podzielone na okresy przeznaczone na pracę i odpoczynek. W przypadku pracowników biurowych, którzy pracują przy komputerze, krótkie, ale regularne odpoczynki są bardzo ważne – pozwalają odpocząć oczom, czy chwilę się poruszać.

W przypadku Pomodoro godzina jest podzielona na dwa odcinki przeznaczone na pracę po 25 minut i dwie przerwy, każda po 5 minut. W cyklach 25-minutowych ważne jest również usunięcie wszelkich rozpraszaczy, jak np. wyciszenie telefonu, wyłączenie powiadomień mailowych i innych. Po czterech 30-minutowych cyklach wskazane jest zrobienie sobie dłuższej przerwy, która powinna trwać od 15 do 30 minut.

Krótka przerwa to problem?

Jak się okazuje, osoby, które zetknęły się z techniką Pomodoro po raz pierwszy, za najtrudniejsze uznały robienie sobie wspomnianych krótkich, bo 5-minutowych przerw. Dlaczego? Okazuje się, że większość z nas jest w stanie skoncentrować się na wykonywanych zadaniach dłużej niż przez 25 minut. Problem jednak w tym, że wówczas, gdy nie zrobimy sobie przerwy, możemy być bardzo zmęczeni i mało wydajni.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracownika

Technika Pomodoro została tak opracowana, aby każdy zainteresowany mógł w wydajny sposób pracować przez cały dzień. Krótkie okresy, podczas których należy się skupić, są przeplatane krótszymi i dłuższymi przerwami. Nie należy ich lekceważyć. Czujesz, że mógłbyś popracować dłużej niż 25 minut? W początkowej fazie wdrażania do pracy techniki Pomodoro mimo wszystko zrób przerwę – choćby z ciekawości, aby sprawdzić, jak twój umysł i ciało będzie reagować na kolejne 25-minutowe wyzwanie. Z biegiem czasu można spróbować zmian w schemacie i zastosować np. 40-minutową pracę i 5 minut przerwy.

technika pomodoro

Źródło obrazka: http://www.daimanuel.com/2015/10/30/how-can-a-tomato-timer-and-the-pomodoro-technique-get-me-fit-at-work/

Aplikacja na komputer, alarm w telefonie czy może samodzielne pilnowanie czasu?

W przypadku techniki Pomodoro na pewno nie sprawdzi się samodzielne pilnowanie czasu – zdecydowanie lepiej, jeżeli będziesz ustawiał sobie alarm w telefonie. Jeszcze lepiej, gdy zdecydujesz się na jedną z wielu aplikacji stworzonych z myślą właśnie o pracy w systemie Pomodoro. W ten sposób otrzymasz np. dźwiękową lub obrazkową informację, że czas zrobić przerwę. Jeżeli wiesz, że będziesz miał trudność z oderwaniem się od komputera po 25 minutach pracy, to dobrze zrobisz, instalując aplikację z funkcją blokady pulpitu. W ten sposób nie będziesz miał wyjścia – będziesz musiał oderwać się od komputera.

Pomodoro to nie jedyna technika zarządzania czasem

Nie jest powiedziane, że technika Pomodoro przypadnie ci do gustu. Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, że to nie jedyna technika stworzona z myślą o zarządzaniu czasem. Może czas poznać również inne, aby wybrać tę najlepszą? Wówczas praca powinna być czystą przyjemnością. Poniższy film może być świetną inspiracją do zmian w swoim dotychczasowym zarządzaniu czasem:

Zarządzanie swoim czasem, czy to w pracy na etacie, czy we własnym biznesie to klucz do osiągnięcia sukcesu. Warto poszukać odpowiedniej metody, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie czasu, który jak wiadomo jest najcenniejszą rzeczą, jaką mamy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest technika Pomodoro?

Pomodoro to technika skutecznego zarządzania swoim czasem.

Na czym polega technika Pomodoro?

Technika Pomodoro wprowadza podział godziny na dwa 25-minutowe okresy pracy w pełnym skupieniu, które dzieli 5 minut przerwy.
Oceń ten wpis
Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Rumour
2019-12-11, 12:24
Ciekawe, pierwsze takie coś słyszę a tutaj takie techniki istniej o takim nazewnictwie. Jeżeli to ma się pozytywnie sprawdzać to może w sumie się jakkolwiek nazywać.
Julia
2019-05-21, 13:32
Pomodoro - pierwszy raz z takim pojęciem się spotkałam. Wiem z tego i innego źródła, że zarządzanie czasem metodą Pomodoro to najprostszy i najszybszy sposób na zwiększenie efektywności osobistej. fajnie opisaliście w tym artykule, na czym polega technika POMODORO.
Kansas
2019-05-07, 17:20
Wiele jest innowacyjnych możliwości. Oczywiście jeżeli da się to w praktyce w danej firmie wdrożyć to jest to przecież bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.