Pracownik - prawa i obowiązki

Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem

27 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

8 komentarzy
Pomodoro, czyli skuteczna technika zarządzania czasem
Zarządzanie czasem to bardzo obszerne zagadnienie. Tylko niektórzy pracownicy potrafią naprawdę doskonale zarządzać swoim czasem. Pracujesz w biurze i samodzielnie decydujesz o swoim czasie pracy? Masz problem, aby w ciągu 8-godzin skoncentrować się na wykonaniu zleconych ci zadań?

Może czas wypróbować jedną z metod, która została opracowana z myślą o poprawie produktywności w czasie pracy? Poznaj technikę Pomodoro.

Na czym polega technika Pomodoro?

Jak każda technika zarządzania czasem, również technika Pomodoro została tak opracowana, że 60 minut zostało podzielone na okresy przeznaczone na pracę i odpoczynek. W przypadku pracowników biurowych, którzy pracują przy komputerze, krótkie, ale regularne odpoczynki są bardzo ważne – pozwalają odpocząć oczom, czy chwilę się poruszać.

W przypadku Pomodoro godzina jest podzielona na dwa odcinki przeznaczone na pracę po 25 minut i dwie przerwy, każda po 5 minut. W cyklach 25-minutowych ważne jest również usunięcie wszelkich rozpraszaczy, jak np. wyciszenie telefonu, wyłączenie powiadomień mailowych i innych. Po czterech 30-minutowych cyklach wskazane jest zrobienie sobie dłuższej przerwy, która powinna trwać od 15 do 30 minut.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • 100-120 zł / h
  • Wrocław
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Skierniewice
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

Krótka przerwa to problem?

Jak się okazuje, osoby, które zetknęły się z techniką Pomodoro po raz pierwszy, za najtrudniejsze uznały robienie sobie wspomnianych krótkich, bo 5-minutowych przerw. Dlaczego? Okazuje się, że większość z nas jest w stanie skoncentrować się na wykonywanych zadaniach dłużej niż przez 25 minut. Problem jednak w tym, że wówczas, gdy nie zrobimy sobie przerwy, możemy być bardzo zmęczeni i mało wydajni.

Technika Pomodoro została tak opracowana, aby każdy zainteresowany mógł w wydajny sposób pracować przez cały dzień. Krótkie okresy, podczas których należy się skupić, są przeplatane krótszymi i dłuższymi przerwami. Nie należy ich lekceważyć. Czujesz, że mógłbyś popracować dłużej niż 25 minut? W początkowej fazie wdrażania do pracy techniki Pomodoro mimo wszystko zrób przerwę – choćby z ciekawości, aby sprawdzić, jak twój umysł i ciało będzie reagować na kolejne 25-minutowe wyzwanie. Z biegiem czasu można spróbować zmian w schemacie i zastosować np. 40-minutową pracę i 5 minut przerwy.

technika pomodoro

Źródło obrazka: http://www.daimanuel.com/2015/10/30/how-can-a-tomato-timer-and-the-pomodoro-technique-get-me-fit-at-work/

Aplikacja na komputer, alarm w telefonie czy może samodzielne pilnowanie czasu?

W przypadku techniki Pomodoro na pewno nie sprawdzi się samodzielne pilnowanie czasu – zdecydowanie lepiej, jeżeli będziesz ustawiał sobie alarm w telefonie. Jeszcze lepiej, gdy zdecydujesz się na jedną z wielu aplikacji stworzonych z myślą właśnie o pracy w systemie Pomodoro. W ten sposób otrzymasz np. dźwiękową lub obrazkową informację, że czas zrobić przerwę. Jeżeli wiesz, że będziesz miał trudność z oderwaniem się od komputera po 25 minutach pracy, to dobrze zrobisz, instalując aplikację z funkcją blokady pulpitu. W ten sposób nie będziesz miał wyjścia – będziesz musiał oderwać się od komputera.

Pomodoro to nie jedyna technika zarządzania czasem

Nie jest powiedziane, że technika Pomodoro przypadnie ci do gustu. Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, że to nie jedyna technika stworzona z myślą o zarządzaniu czasem. Może czas poznać również inne, aby wybrać tę najlepszą? Wówczas praca powinna być czystą przyjemnością. Poniższy film może być świetną inspiracją do zmian w swoim dotychczasowym zarządzaniu czasem:

Video

Zarządzanie swoim czasem, czy to w pracy na etacie, czy we własnym biznesie to klucz do osiągnięcia sukcesu. Warto poszukać odpowiedniej metody, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie czasu, który jak wiadomo jest najcenniejszą rzeczą, jaką mamy.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest technika Pomodoro?

Pomodoro to technika skutecznego zarządzania swoim czasem.

Na czym polega technika Pomodoro?

Technika Pomodoro wprowadza podział godziny na dwa 25-minutowe okresy pracy w pełnym skupieniu, które dzieli 5 minut przerwy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Katarzyna

Katarzyna

Technika Pomodoro to dobry sposób, aby zachęcić pracowników do lepszego zarządzania swoim czasem. Polecam swoim pracownikom spróbowanie i obserwowanie skutków na swojej wydajności.
Ciekawa

Ciekawa

Bardzo ciekawy artykuł! Zastanawiałam się, czy warto stosować technikę Pomodoro podczas nauki, a teraz mam pewność, że warto spróbować.
Loona

Loona

Może nie jestem jeszcze zatrudniona, ale wkrótce będę! Technika Pomodoro wydaje się być skutecznym sposobem na zarządzanie swoim czasem. Na pewno spróbuję zastosować ją w moim przyszłym miejscu pracy.
Sofi

Sofi

Technika Pomodoro to fajny sposób na zwiększenie wydajności pracy. Krótkie przerwy pozwalają mi się oderwać od ekranu, co poprawia moje samopoczucie.
majkel

majkel

Fajnie, że opisujecie takie zagadnienia. Pomodoro jak pomidoro a jednak to pomodoro ;)
Rumour

Rumour

Ciekawe, pierwsze takie coś słyszę a tutaj takie techniki istniej o takim nazewnictwie. Jeżeli to ma się pozytywnie sprawdzać to może w sumie się jakkolwiek nazywać.
Julia

Julia

Pomodoro - pierwszy raz z takim pojęciem się spotkałam. Wiem z tego i innego źródła, że zarządzanie czasem metodą Pomodoro to najprostszy i najszybszy sposób na zwiększenie efektywności osobistej. fajnie opisaliście w tym artykule, na czym polega technika POMODORO.
Kansas

Kansas

Wiele jest innowacyjnych możliwości. Oczywiście jeżeli da się to w praktyce w danej firmie wdrożyć to jest to przecież bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.