Zawody i ich potencjał

W Katowicach brakuje zawodowych kierowców. Jak radzą sobie przewoźnicy?

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

3 komentarze
W Katowicach brakuje zawodowych kierowców. Jak radzą sobie przewoźnicy?
Na koniec listopada 2016 r. bezrobocie w Polsce wyniosło 8,2%. Według specjalistów to naprawdę dobry wynik – tak dobrze nie było od wielu lat. Co więcej, warto zauważyć, że niskie bezrobocie zostało odnotowane w trudnym dla gospodarki czasie – mowa o sezonie zimowym, w czasie którego pracownicy mają największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia niż w ciągu pozostałego roku kalendarzowego.

Jak się okazuje, osoby poszukujące pracy w Katowicach, które są gotowe dokształcić się, mogą znaleźć dobrze płatną pracę w charakterze kierowców. Specjaliści szacują, że już dziś na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Braki kadrowe przekładają się na sytuację przedsiębiorstw działających w tej branży – tracą możliwość zarobku, bo nie mogą przyjąć dodatkowych zleceń.


Skąd te braki kierowców?

Przedsiębiorcy działający w branży usług transportowych wskazują, że jest kilka powodów, dla których borykają się oni z problemem obsadzenia wszystkich stanowisk pracy. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • Aktualnie wojsko nie gwarantuje poborowym możliwości nauki w zawodzie kierowcy. W efekcie osoby zainteresowane taką pracą, nie mają niezbędnych uprawnień.
   
 • Kursy pozwalające zdobyć niezbędne uprawnienia są bardzo długie – ukończenie takiego zajmuje nawet kilka miesięcy, a na to nie mogą pozwolić sobie wszyscy, którzy szukają pracy.
   
 • Nieregularne godziny pracy i częste wyjazdy służbowe. Nie każdy pracownik jest skłonny wykonywać pracę, która będzie wymagać od niego przebywania poza domem nawet przez kilkanaście dni w miesiącu.

Do powyższych powodów należy dodać również kwestie wynagrodzenia. Mimo że firmy borykają się z problemami kadrowymi i są w stanie zagwarantować wysokie wynagrodzenie, to nie mają wpływu m.in. na jakość dróg czy rozplanowanie parkingów.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kierowca

Kierowca kat. B Kraków od zaraz - Elastyczne zmiany

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • 4 244-9 081 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Kierowca C+E Chłodnia Transport krajowy z powrotami

Klient portalu

 • 9 000-12 000 zł / mc
 • Warszawa
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Kierowca kat.C 5700 na rękę

Jaro-Logistic

 • 5 700 zł / mc
 • Mirków
Dodana

KIEROWCA kat. C

MIREX Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana


Kierowca zawodowy poszukiwany od zaraz!

Przedsiębiorcy mający problem ze znalezieniem kierowców zawodowych coraz częściej korzystają z pomocy agencji zatrudnienia. To właśnie przez te zatrudniają do pracy kierowców zawodowych z Ukrainy. W ostatnich latach pracowników z Ukrainy przybywa, a niektórzy specjaliści uważają, że polskie przepisy – prędzej czy później – będą musiały zostać tak zmodyfikowane, aby Ukraińcy mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.

Jeżeli chodzi o kierowców zawodowych z Ukrainy, to warto podkreślić, że polscy pracodawcy często stawiają tylko jeden warunek potencjalnym pracownikom – mają znać język polski w stopniu komunikatywnym. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy będą pracować na terenie Polski.

Zobacz także - oferty pracy dla kierowców w Katowicach


Ukraińcy na polskim rynku pracy

W 2015 r. urzędnicy wydali Ukraińcom ok. 800 tys. pozwoleń na pracę. Co jednak istotne, w aktualnym roku liczba ta ma być wyższa. Dlaczego? Poza bezrobociem, z którym boryka się ukraiński rynek pracy, trzeba pamiętać, że polscy przedsiębiorcy mają problem z obsadzeniem stanowisk pracy. Pracownicy z Ukrainy są niezwykle cenni z punktu widzenia polskiej gospodarki, a przedsiębiorcy cenią ich za solidność i umiejętności.

Poza przedsiębiorstwami logistycznymi, pracownicy z Ukrainy znajdują zatrudnienie również w branży budowlanej, gastronomii i hotelarstwie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

3 komentarze

Kater

Kater

Wiele osób albo nie wie, jakie są ich pasje, albo jest tak skupionych na poglądach swoich rówieśników, że dryfują w niewłaściwą stronę. Kierowcą także trzeba umieć być.
Jenny

Jenny

Katowice są bardzo duże i cały region jest spory więc chyba nie brakuje kierowców jak bardzo wiele osób z ościennych miast może w tym zawodzie pracować.
Ślązak

Ślązak

Sytuacja się odmieniła bardzo w Katowicach. Już nie brakuje zawodowych kierowców tyle, co jeszcze brakowało 3 lata temu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.