Twoje wsparcie w rekrutacji

W Katowicach brakuje zawodowych kierowców. Jak radzą sobie przewoźnicy?

W Katowicach brakuje zawodowych kierowców. Jak radzą sobie przewoźnicy?
Na koniec listopada 2016 r. bezrobocie w Polsce wyniosło 8,2%. Według specjalistów to naprawdę dobry wynik – tak dobrze nie było od wielu lat. Co więcej, warto zauważyć, że niskie bezrobocie zostało odnotowane w trudnym dla gospodarki czasie – mowa o sezonie zimowym, w czasie którego pracownicy mają największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia niż w ciągu pozostałego roku kalendarzowego.

Jak się okazuje, osoby poszukujące pracy w Katowicach, które są gotowe dokształcić się, mogą znaleźć dobrze płatną pracę w charakterze kierowców. Specjaliści szacują, że już dziś na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Braki kadrowe przekładają się na sytuację przedsiębiorstw działających w tej branży – tracą możliwość zarobku, bo nie mogą przyjąć dodatkowych zleceń.


Skąd te braki kierowców?

Przedsiębiorcy działający w branży usług transportowych wskazują, że jest kilka powodów, dla których borykają się oni z problemem obsadzenia wszystkich stanowisk pracy. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Aktualnie wojsko nie gwarantuje poborowym możliwości nauki w zawodzie kierowcy. W efekcie osoby zainteresowane taką pracą, nie mają niezbędnych uprawnień.
     
  • Kursy pozwalające zdobyć niezbędne uprawnienia są bardzo długie – ukończenie takiego zajmuje nawet kilka miesięcy, a na to nie mogą pozwolić sobie wszyscy, którzy szukają pracy.
     
  • Nieregularne godziny pracy i częste wyjazdy służbowe. Nie każdy pracownik jest skłonny wykonywać pracę, która będzie wymagać od niego przebywania poza domem nawet przez kilkanaście dni w miesiącu.

Do powyższych powodów należy dodać również kwestie wynagrodzenia. Mimo że firmy borykają się z problemami kadrowymi i są w stanie zagwarantować wysokie wynagrodzenie, to nie mają wpływu m.in. na jakość dróg czy rozplanowanie parkingów.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Kierowca zawodowy poszukiwany od zaraz!

Przedsiębiorcy mający problem ze znalezieniem kierowców zawodowych coraz częściej korzystają z pomocy agencji zatrudnienia. To właśnie przez te zatrudniają do pracy kierowców zawodowych z Ukrainy. W ostatnich latach pracowników z Ukrainy przybywa, a niektórzy specjaliści uważają, że polskie przepisy – prędzej czy później – będą musiały zostać tak zmodyfikowane, aby Ukraińcy mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.

Jeżeli chodzi o kierowców zawodowych z Ukrainy, to warto podkreślić, że polscy pracodawcy często stawiają tylko jeden warunek potencjalnym pracownikom – mają znać język polski w stopniu komunikatywnym. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy będą pracować na terenie Polski.

Zobacz także - oferty pracy dla kierowców w Katowicach


Ukraińcy na polskim rynku pracy

W 2015 r. urzędnicy wydali Ukraińcom ok. 800 tys. pozwoleń na pracę. Co jednak istotne, w aktualnym roku liczba ta ma być wyższa. Dlaczego? Poza bezrobociem, z którym boryka się ukraiński rynek pracy, trzeba pamiętać, że polscy przedsiębiorcy mają problem z obsadzeniem stanowisk pracy. Pracownicy z Ukrainy są niezwykle cenni z punktu widzenia polskiej gospodarki, a przedsiębiorcy cenią ich za solidność i umiejętności.

Poza przedsiębiorstwami logistycznymi, pracownicy z Ukrainy znajdują zatrudnienie również w branży budowlanej, gastronomii i hotelarstwie.

Oceń ten wpis
W Katowicach brakuje zawodowych kierowców. Jak radzą sobie przewoźnicy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jenny
2019-12-12, 12:57
Katowice są bardzo duże i cały region jest spory więc chyba nie brakuje kierowców jak bardzo wiele osób z ościennych miast może w tym zawodzie pracować.
Ślązak
2019-05-18, 17:54
Sytuacja się odmieniła bardzo w Katowicach. Już nie brakuje zawodowych kierowców tyle, co jeszcze brakowało 3 lata temu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.