Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 987        SUBSKRYBUJE: 6717

W jaki formacie wysłać CV?

W jaki formacie wysłać CV?

Stało się – po raz pierwszy lub kolejny poszukujesz zatrudnienia. Ponieważ przyjęło się, że na ogłoszenie należy odpowiedzieć, wysyłając CV, musisz takie przygotować. Gdy to zrobisz, pojawia się pytanie, w jaki formacie je zapisać przed wysłaniem. Co radzą specjaliści?

Napisałeś CV i jesteś z niego dumny? Nic dziwnego, z pewnością poświęciłeś wiele godzin, aby przygotowany przez ciebie dokument prezentował się nienagannie. Może się jednak okazać, że twoje wysiłki poszły na marne. Dlaczego? Musisz mieć świadomość tego, że format dokumentu ma ogromne znaczenie dla tego, czy rekruter zapozna się z przesłanym przez ciebie CV czy listem motywacyjnym.


Jakie formaty masz do wyboru?

Przygotowując CV, z pewnością robisz to w jednym z programów z pakietu biurowego. Przykładami są Open Office czy Microsoft Word. W takich programach najłatwiej napisać CV, bo są one przeznaczone do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych. Musisz jednak wiedzieć, że wysłanie dokumentu do firmy, w której starasz się o zatrudnienie, w formacie .doc jest poważnym błędem. Potencjalny pracodawca nie musi korzystać z takiego samego programu, jak ty. Efekt? Zawartość dokumentu może się rozjechać, może być też zupełnie nieczytelna.

Specjaliści zajmujący się zagadnieniem rekrutacji podkreślają, że najlepszym formatem, w którym należy wysyłać dokumenty aplikacyjne jest .pdf. Powodów jest kilka – najważniejszy wiąże się oczywiście z tym, że treść w dokumencie zawsze będzie czytelna.


Applicant Tracking System (ATS) – co to jest?

Czy słyszałeś kiedyś o słowach kluczowych i ich wykorzystaniu przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych? Korporacje i duże firmy zajmujące się rekrutacją pracowników na rzecz swoich klientów często korzystają ze specjalnych programów, przez które są przepuszczane wszystkie dokumenty aplikacyjne. W jakim celu? Applicant Tracking System, czyli system śledzenia aplikacji, ma za zadanie wyłapać z poszczególnych dokumentów aplikacyjnych słowa kluczowe. Jeżeli tych brakuje w CV czy liście motywacyjnym kandydata, to jego kandydatura jest automatycznie odrzucana.

Applicant Tracking System to system, który ma pomóc w przeprowadzeniu aplikacji. Rekruter zapoznaje się wyłącznie z tymi dokumentami, które pozytywnie przeszły przez wskazany system, czyli zawierają słowa kluczowe.

Jeżeli zapiszesz CV lub list motywacyjny w systemie .jpg, to wspomniany system śledzenia aplikacji nie odnajdzie ani jednego słowa kluczowego. Dlaczego? Gdyż dokumenty będą odczytywane jako obraz, nie tekst.


Czy CV w formie .doc zawsze jest traktowane jako błąd?

Być może nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad formatem, w którym powinieneś zapisać CV czy list motywacyjny – uznałeś, że nie ma to większego znaczenia. Dziś, gdy uświadomiłeś sobie, że jednak ma, już wiesz, dlaczego telefon milczał mimo tego, że ty skrupulatnie przygotowywałeś swoje dokumenty aplikacyjne. Musisz jednak wiedzieć, że wysłanie CV czy listu motywacyjnego w formacie .doc nie zawsze jest błędem.

Na rynku działają nie tylko korporacje zatrudniające setki, jeżeli nie tysiące pracowników. Wysyłając CV czy list motywacyjny do jednej z mniejszych firm, możesz spodziewać się, że dokumenty nie zostaną przepuszczone przez specjalny program, ale od razu trafią na biurko osoby odpowiedzialnej za rekrutację. W takiej sytuacji wysłanie CV w formacie .doc wcale nie będzie błędem.

A czy Ty dotychczas miałeś w zwyczaju wysyłać dokumenty aplikacyjne w formacie .pdf?

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.