Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1017        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Urlop na żądanie nie zawsze możliwy

Urlop na żądanie nie zawsze możliwy

Z urlopu na żądanie nie może skorzystać każda osoba pracująca zawodowo – prawo do takiego przywileju mają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. To jednak nie rozwiązuje wszystkich pojawiających się wątpliwości. Te mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Trzeba pamiętać, że skorzystanie z urlopu na żądanie przez osobę zatrudnioną może być dla przedsiębiorcy sporym kłopotem z uwagi na konieczność zmodyfikowania obowiązków pozostałym pracownikom. Z tego względu każdy pracownik powinien poznać przepisy regulujące korzystanie z urlopu na żądanie.


Do ilu dni urlopu na żądanie masz prawo?

Pracując na podstawie umowy o pracę, masz prawo do 4 dni urlopu. Tak stanowi art. 1672 Kodeksu pracy. Prawo do urlopu na żądanie nabywasz z momentem uzyskania urlopu wypoczynkowego, czyli już po pierwszym miesiącu zatrudnienia. Nie jest to przypadek, bo urlop na żądanie faktycznie nie jest dodatkowym urlopem, z którego możesz korzystać – to pula dni wyodrębniona z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w danym roku kalendarzowym nie skorzystasz z urlopu na żądanie, to przekształci się on w dni urlopu wypoczynkowego, które będzie musiał wykorzystać do września.

To, w jaki sposób rozdysponujesz przysługujący ci urlop na żądanie, zależy wyłącznie od ciebie. Możesz wykorzystać ten urlop, wnioskując o 4 dni wolnego dzień po dniu, możesz również korzystać z dni pojedynczo wówczas, gdy masz taką potrzebę.


Jak prawidłowo zawnioskować o udzielenie urlopu na żądanie?

Chcesz skorzystać z urlopu na żądanie? Masz takie prawo, ale nie możesz zapomnieć o poinformowaniu o tym pracodawcy. Trzymając się zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy, powinieneś zgłosić swojemu przełożonemu chęć skorzystania z dnia wolnego najpóźniej przed rozpoczęciem pracy.

W jakiej formie zgłosić żądanie udzielenia dnia wolnego? Dopuszcza się wiele możliwości. Najrzadziej pracownicy korzystają z tradycyjnej formy, czyli składania wniosku na piśmie w siedzibie lub oddziale firmy. To bowiem wiąże się z koniecznością dotarcia do zakładu pracy. Zdecydowanie częściej zatrudnieni decydują się wysłać pracodawcy SMS-a lub informują go o nieobecności telefonicznie. W niektórych firmach przyjęło się również wnioskowanie o dzień urlopu na żądanie przez pocztę elektroniczną.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?


Sytuacja „nagła  i nieprzewidziana” to furtka dla pracodawcy

O urlop na żądanie pracownik powinien wystąpić wówczas, gdy nie ma możliwości przybyć do zakładu pracy z uwagi na nagłe zdarzenie, którego nie był w stanie przewidzieć. Taki zapis znajdujący się w Kodeksie pracy to furtka dla pracodawców.

Załóżmy, że pracodawca zatrudnia dwóch pracowników, którzy pomagają mu prowadzić sklep. Ustalając zmiany pracy pracowników, wskazuje on, że pracownik X będzie pracował w piątek na popołudniową zmianę. Jeżeli pracownikowi X tego dnia zachoruje dziecko lub zepsuje się samochód, to zasadniczo pracodawca musi uwzględnić jego wniosek o udzielenie dnia urlopu na żądanie. Inaczej jednak sytuacja prezentuje się wówczas, gdy zatrudniony od dłuższego czasu wiedział, że tego dnia będzie potrzebował wolnego – odmowa będzie musiała zostać uznana przez pracownika.

Z powyższego przykładu wynika, że podanie pracownika o przyznanie mu dnia urlopu na żądanie nie zawsze musi zostać rozpatrzone pozytywnie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.