Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28778        SUBSKRYBUJE: 7137
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Urlop na żądanie nie zawsze możliwy

Urlop na żądanie nie zawsze możliwy
Z urlopu na żądanie nie może skorzystać każda osoba pracująca zawodowo – prawo do takiego przywileju mają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. To jednak nie rozwiązuje wszystkich pojawiających się wątpliwości. Te mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Trzeba pamiętać, że skorzystanie z urlopu na żądanie przez osobę zatrudnioną może być dla przedsiębiorcy sporym kłopotem z uwagi na konieczność zmodyfikowania obowiązków pozostałym pracownikom. Z tego względu każdy pracownik powinien poznać przepisy regulujące korzystanie z urlopu na żądanie.


Do ilu dni urlopu na żądanie masz prawo?

Pracując na podstawie umowy o pracę, masz prawo do 4 dni urlopu. Tak stanowi art. 1672 Kodeksu pracy. Prawo do urlopu na żądanie nabywasz z momentem uzyskania urlopu wypoczynkowego, czyli już po pierwszym miesiącu zatrudnienia. Nie jest to przypadek, bo urlop na żądanie faktycznie nie jest dodatkowym urlopem, z którego możesz korzystać – to pula dni wyodrębniona z urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w danym roku kalendarzowym nie skorzystasz z urlopu na żądanie, to przekształci się on w dni urlopu wypoczynkowego, które będzie musiał wykorzystać do września.

To, w jaki sposób rozdysponujesz przysługujący ci urlop na żądanie, zależy wyłącznie od ciebie. Możesz wykorzystać ten urlop, wnioskując o 4 dni wolnego dzień po dniu, możesz również korzystać z dni pojedynczo wówczas, gdy masz taką potrzebę.


Jak prawidłowo zawnioskować o udzielenie urlopu na żądanie?

Chcesz skorzystać z urlopu na żądanie? Masz takie prawo, ale nie możesz zapomnieć o poinformowaniu o tym pracodawcy. Trzymając się zapisów znajdujących się w Kodeksie pracy, powinieneś zgłosić swojemu przełożonemu chęć skorzystania z dnia wolnego najpóźniej przed rozpoczęciem pracy.

W jakiej formie zgłosić żądanie udzielenia dnia wolnego? Dopuszcza się wiele możliwości. Najrzadziej pracownicy korzystają z tradycyjnej formy, czyli składania wniosku na piśmie w siedzibie lub oddziale firmy. To bowiem wiąże się z koniecznością dotarcia do zakładu pracy. Zdecydowanie częściej zatrudnieni decydują się wysłać pracodawcy SMS-a lub informują go o nieobecności telefonicznie. W niektórych firmach przyjęło się również wnioskowanie o dzień urlopu na żądanie przez pocztę elektroniczną.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop na żądanie ile dni


Sytuacja „nagła  i nieprzewidziana” to furtka dla pracodawcy

O urlop na żądanie pracownik powinien wystąpić wówczas, gdy nie ma możliwości przybyć do zakładu pracy z uwagi na nagłe zdarzenie, którego nie był w stanie przewidzieć. Taki zapis znajdujący się w Kodeksie pracy to furtka dla pracodawców.

Załóżmy, że pracodawca zatrudnia dwóch pracowników, którzy pomagają mu prowadzić sklep. Ustalając zmiany pracy pracowników, wskazuje on, że pracownik X będzie pracował w piątek na popołudniową zmianę. Jeżeli pracownikowi X tego dnia zachoruje dziecko lub zepsuje się samochód, to zasadniczo pracodawca musi uwzględnić jego wniosek o udzielenie dnia urlopu na żądanie. Inaczej jednak sytuacja prezentuje się wówczas, gdy zatrudniony od dłuższego czasu wiedział, że tego dnia będzie potrzebował wolnego – odmowa będzie musiała zostać uznana przez pracownika.

Z powyższego przykładu wynika, że podanie pracownika o przyznanie mu dnia urlopu na żądanie nie zawsze musi zostać rozpatrzone pozytywnie.

Oceń ten wpis
Urlop na żądanie nie zawsze możliwy
Ocena: 5.0, liczba głosów: 18

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.