NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Wolontariat w CV - tak czy nie?

Wolontariat w CV - tak czy nie?

Ile osób pracuje charytatywnie lub społecznie? Z badania „Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich” przygotowanego przez CBOS wynika, że ponad 10% ankietowanych udziela się w organizacjach związanych ze szkolnictwem. Nieco mniej respondentów (10%) czynnie uczestniczy w organizacjach charytatywnych pomagającym dzieciom.

Wolontariat nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób pełnoletnich. Nieodpłatnie w różnych organizacjach charytatywnych pomaga również młodzież. Każdy wolontariusz może, ale nie musi, umieszczać informacji o wolontariacie w CV. Powodów, dla których warto to jednak zrobić, jest wiele. Jeżeli zastanawiasz się, jak pracodawcy odbierają informacje o wolontariacie umieszczone w dokumentach aplikacyjnych, koniecznie zapoznaj się z artykułem.


Tak dla wolontariatu

Niesienie pomocy innym pozwala czuć się potrzebnym. Działające w Polsce fundacje czy stowarzyszenia, dla których pomoc wolontariuszy jest bezcenna, chętnie pisemnie potwierdzają zaangażowanie pracujących na ich rzecz osób. To szczególnie ważne z punktu widzenia wolontariuszy, którzy jeszcze nie wkroczyli na ścieżkę rozwoju zawodowego. Dzięki pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy zwierzętami mogą oni nabyć  i rozwinąć wiele cennych umiejętności, jak choćby nauczyć się współpracy z innymi.  

Z uwagi na zdobycie konkretnych umiejętności, w CV lub liście motywacyjnym warto zawrzeć informację o wolontariacie. Z punktu widzenia pracodawcy udział w takich akcjach nie oznacza, że pracownik będzie zainteresowany wykonywać pracę bez wynagrodzenia lub chętnie będzie zostawał po godzinach. Tego jednak boją się wolontariusze przygotowujący dokumenty w odpowiedzi na interesujące ich ogłoszenia o pracę.


Wolontariat oczami pracodawcy

Pracodawcy najczęściej pozytywnie reagują na zawarte w CV informacje o wolontariacie. Dla nich jest to informacja, że kandydat chce się rozwijać. Znaczenie ma też moment, w którym dana osoba zdecydowała się na taką formę aktywności. Jeżeli mowa o bezrobotnych, to pracodawcy szczególnie doceniają fakt wykorzystania w ten sposób czasu wolnego.

Wolontariusze zawsze pracują w zespole, mają zatem styczność z innymi ludźmi. Dla pracodawców to wyraźny znak, że taka osoba potrafi współpracować ze innymi pracownikami i wykonywać zadania zlecone jej przez przełożonych. Dodać trzeba przy tym, że wolontariusze to osoby empatyczne, zatem świetnie odnajdują się w pracy z klientami. Kompetencje miękkie są w ostatnim czasie szczególnie doceniane przez pracodawców, i to głównie przez poszukujących np. sprzedawców, doradców klienta czy handlowców.


Pochwal się opinią

Jeżeli chodzi o ograniczenia czasowe, to takie nie są przewidziane w przypadku wolontariatu. Może on zatem trwać przez miesiąc, może też przez rok. W każdym momencie możesz jednak poprosić swoich przełożonych o opinię. Referencje są bardzo mile widziane przez pracodawców, bo potwierdzają informacje zawarte w CV. Pamiętaj o nich zatem – dzięki nim możesz otrzymać wymarzoną pracę.
Mając doświadczenie w pracy na stanowisku wolontariusza, powinieneś pamiętać o zawarciu tej informacji nie tylko w CV, lecz także w liście motywacyjnym. W drugim dokumencie możesz dokładniej przybliżyć potencjalnemu pracodawcy informacje o wykonywanych przez ciebie pracach. Takie działania mogą ci wyłącznie pomóc – z pewnością nie zaszkodzą.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018