Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać aktorem?

Jak zostać aktorem?
Aktorzy to osoby zawodowo zajmujące się graniem w filmach, na deskach teatrów czy w reklamach. Część aktorów pracuje również w charakterze modeli. By zostać aktorem nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, bo potrzebni są zarówno aktorzy odgrywający role dziecięce, jak i aktorzy, którzy wcielą się w seniorów. Również predyspozycje fizyczne nie są szczególnie istotne – najważniejsza jest bowiem umiejętność odgrywania ról i bycia przekonującym przed kamerą. Sprawdź, jak zostać aktorem lub aktorką oraz na jakie zarobki możesz liczyć w tym zawodzie.

Długa historia zawodu aktora

W odróżnieniu od wielu współczesnych zawodów aktorzy byli znani już w starożytności. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi już z 534 r. p.n.e. Wystarczy przywołać choćby grecki teatr, by uświadomić sobie, że aktorzy od zawsze spełniali istotną rolę w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać, że samo pojęcie „aktor” przez długi czas odnosiło się wyłącznie do mężczyzn. Początkowo bowiem to wyłącznie oni odgrywali role na scenie. W przeszłości kobieta, która parała się aktorstwem, była spychana na margines społeczeństwa. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero pod koniec XVII w.

Początkowo aktorzy występowali wyłącznie na scenie. Rozwój kinematografii sprawił, że obok aktorów scenicznych pojawili się również aktorzy filmowi. Dziś podział ten wciąż jest stosowany, choć wielu aktorów łączy pracę w teatrze z pracą na planie filmowym – występowanie przez kamerami zazwyczaj zapewnia lepsze wynagrodzenie finansowe.

Jak zostać aktorką lub aktorem?

Z punktu widzenia osób zainteresowanych wykonywaniem pracy w charakterze aktora, pytanie o konieczność posiadania wykształcenia kierunkowego jest kluczowe. Przyszli aktorzy nie zawsze muszą kończyć szkołę policealną czy studia wyższe – zdarza się, że udział w castingu wystarcza, by móc zaistnieć w świecie filmu. Ci, którzy jednak myślą poważnie o wykonywaniu tego zawodu, powinni pamiętać, że mogą zdawać do jednej ze szkół aktorskich. Poza szkołami policealnymi nie można zapomnieć o najbardziej prestiżowej, czyli Szkole Filmowej w Łodzi.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

By dostać się do Szkoły Filmowej w Łodzi, konieczne jest nie tylko złożenie dokumentów, lecz także zdanie egzaminów wstępnych. Te mają za zadanie dowieźć, czy potencjalni kandydaci poradzą sobie w przyszłości w zawodzie aktora.

Kariera czeka tylko niektórych, czyli jak być dobrym aktorem

Na błyskotliwą karierę aktorską nie może liczyć każdy. Warto przy tym dodać, że samo wykształcenie nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia czy dobrych zarobków – w tym zawodzie ważna jest również odrobina szczęścia. Jedna, wybitnie odegrana rola może spowodować, że aktor zostanie zasypany propozycjami pracy i będzie mógł podpisać intratne kontrakty. Kolejna kwestia to doświadczenie i stałe rozwijanie umiejętności.

Czy możesz być aktorem bez szkoły aktorskiej?W zawodzie aktora talent jest bez wątpienia najważniejszy. Aby zostać aktorem bez szkoły aktorskiej, trzeba zdobywać doświadczenie, uczestnicząc w wielu castingach, które mogą okazać się szansą do zagrania roli. Warto wykorzystać każdą okazję, która może poszerzyć naszą sieć kontaktów lub wzbogacić nas o nowe umiejętności zawodowe.

Większość aktorów decyduje się grać w filmach różnego gatunku. Takie rozwiązanie wynika z praktycyzmu – dzięki niemu możliwe jest wykonywanie opłacalnej pracy zgodnie ze swoimi umiejętnościami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Potencjalnych pracodawców warto szukać w internecie, korzystając m.in. z portali ogłoszeniowych. Często pojawiają się tam oferty nawet dla amatorów czy propozycje ról epizodycznych. Nawet te drobne role pomogą w zbudowaniu doświadczenia, warsztatu, a także portfolio, co może zaprocentować w przyszłości.

Ile zarabia aktor?

Na pytanie, ile zarabia aktor, nie ma jednej odpowiedzi. Wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane, przy czym na pewno kwoty te nie są tak duże, jak np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zdecydowanie najwięcej można zarobić w reklamie – największe gwiazdy rocznie mogą zainkasować z tego tytułu ponad milion złotych, a nawet więcej. Najtrudniejsze są zawsze początki – młody aktor może liczyć góra na 1,5 tys.-2 tys. złotych brutto – często za takie sumy pracują także doświadczeni aktorzy, zatrudnieni na etacie. Oczywiście w przypadku znanych aktorów jest to tylko tzw. podstawa, ponieważ mają oni wiele innych źródeł dochodów. Kwestia tego, ile zarabia aktor w teatrze, zależy od rodzaju sceny – w teatrach prywatnych zarobki wynoszą 5-6 tysięcy złotych.

Zarobki aktorów telewizyjnych są jeszcze inne – w tym wypadku aktorzy bez szkoły mogą liczyć na nie więcej niż 1000 zł za jeden dzień zdjęciowy, podczas gdy większe gwiazdy zarabiają nawet 5-7 tysięcy za dzień zdjęciowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jest to praca nieregularna – na planie zwykle spędza się nie więcej niż kilka dni zdjęciowych. Dłuższe i bardziej znane seriale mają ok. 15 dni zdjęciowych w miesiącu – w tym wypadku można więc zarobić znacznie więcej. Najwyższe stawki za dniówki przyznawane są aktorom najbardziej znanym. Mogą one sięgać nawet 12 tysięcy złotych. O wiele mniej zarabia się w tzw. etiudach studenckich, które są wymagane dla studentów chcących ukończyć studia aktorskie. Wymagania są podobne jak dla doświadczonych aktorów, a zarobki nie przekraczają 200-700 zł za dzień zdjęciowy.

Jednak żaden polski aktor nie zarobi na filmie czy serialu tyle, co za udział w reklamie. Co więcej, płaci się nie tylko za udział w realizacji, ale również za prawo do wizerunku. W 2013 Robert Więckiewicz na samych reklamach zarobił pół miliona złotych, a Marta Żmuda-Trzebiatowska 750 tysięcy złotych. Około miliona rocznie na reklamach zarabia m.in. Marek Kondrat, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Najbardziej zaradni aktorzy średnio zarabiają od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych miesięcznie. Na pytanie, jak zostać aktorką dobrze opłacaną, odpowiedź jest jedna – trzeba zyskać rozpoznawalność i zacząć grać w reklamach.

Jak zostać aktorem dubbingowym?

Profesjonaliści, którzy doradzają, jak zostać aktorem głosowym, często proponują podjęcie szkoły aktorskiej, która wdraża studentów w świat aktorstwa, ucząc pracy nad głosem i podpowiadając, jak wyobrażać sobie sceny, które musimy odegrać. Należy pamiętać, że głos w pracy dubbingera jest jego najważniejszym narzędziem – dlatego warto o niego odpowiednio zadbać. Aby nie niszczyć swojego głosu, zaleca się odstawić palenie papierosów, zapewnić sobie odpowiednią wilgotność powietrza, unikać stresu oraz nie przesilać głosu.

Obecnie organizowane są różne zajęcia i kursy, podczas których można dowiedzieć się jak zostać aktorem dubbingowym oraz jak odpowiednio modulować głos i jakie ćwiczenia wykonywać w tym celu. Osoby, które zawodowo zajmują się pracą nad głosem, potrafią trafnie dobrać treningi, które należy wykonywać codziennie lub podczas prób i castingów.

Oceń ten wpis
Jak zostać aktorem?
Ocena: 3.7, liczba głosów: 43

Opinie

Oliwka
2020-10-18, 12:25
Chciałabym zostać aktorką ale mam wadę wymowy z R :(
Nikt
2020-10-10, 23:01
Ja teraz myśle o tym zawodzie xD
Karolina
2020-09-28, 21:34
Właśnie myślałam nad szkołą w Łodzi ale bliżej mam do Krakowa
:)
Tfuj szpieg
2020-08-21, 23:10
@Karolina jestem w podobnej sytuacji na studia najlepiej udać się na studia do szkoły aktorskiej w Łodzi. Jednak nie mam pojęcia do jakie liceum mam wybrać.
Anonimowy
2020-08-20, 12:05
Skończyłem szkołe technik elektryk, czy jeszcze moge zostać aktorem?
Adam Pulkowski
2020-07-23, 20:59
Ja też nie potrafię wymówić „R”,mam 62 lata i tego już się nigdy nie nauczę,a zawsze chciałem zostać aktorem
.Wikaaa.
2020-07-21, 16:44
Ostatnio obejrzałam właśnie dużo seriali i filmów i ostatni to był stranher things i po tym najbardziej bym chciała zostać aktorką. Ale jestem pewna że mi się to nie uda bo tak jak pisałam w poprzednim komentarzem nie umiem powiedzieć ,, R "
.Wikaaa.
2020-07-21, 16:41
A jak nie umiem powiedzieć ,, R " to i tak mam szansę dostać fajną rolę? Pewnie nie ale chciałabym wiedzieć. I mieszkam w Polsce więc trudno jak bym mieszkała za granicą np. w miejscu gdzie nagrywają : riverdale, STRANGER things itp. to miałabym większe szanse
Oziss
2020-07-16, 13:23
Zuzalek123 możesz ważny jest talent w filmach są dzieci będziesz tylko mniej godzin pracował
aaaaa
2020-05-26, 21:16
tak jest przemondra
Bartek
2020-05-22, 17:27
weronika jesteś cudowna i mądra!
basia
2020-05-19, 19:11
tak masz racje weronika
2222
2020-05-14, 15:08
Masz racje
Weronika W
2020-05-14, 15:07
Hej ja już studiuje aktorstwo i mam taką rade
Liczy się talent i wytrzymałość, cierpliwość
Jak grasz jakąś roli i się pomylisz to musisz to poprawiać i cała scena od nowa
Karolina
2020-05-14, 15:01
Ja bym chciała być aktorką mam 13-14 lat
Tylko nie wiem do jakiego liceum pójść i nie wiem gdzie studiować.
Może wy mi doradzicie ?
Zuzulek123
2020-05-06, 20:17
A jak mam 10-13 lat, to jak mogę zagrać w filmie?
Jadłospis
2020-03-03, 13:56
Serafin
2019-12-12, 14:19
Aktorem by zostać w większości przypadków liczy się talent - oczywiście dumnie aktorami nazywają się osoby grające w słabych telenowelach ale nie o tym teraz mowa.
Joker
2019-11-20, 18:53
Joker
Karol Z
2019-05-18, 19:20
Jak zostać aktorem? Nie jet tak łatwo zostać aktorem. Należy mieć ukończoną odpowiednią szkołę aktorską i talent w tym kierunku.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.