Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać aktorem?

Jak zostać aktorem?
Aktorzy to osoby zawodowo zajmujące się zawodowo graniem w filmach, na deskach teatrów czy w reklamach. Część aktorów pracuje również w charakterze modeli. By zostać aktorem nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, bo potrzebni są zarówno aktorzy odgrywający role dziecięce, jak i aktorzy, którzy wcielą się w seniorów. Również predyspozycje fizyczne nie są szczególnie istotne – najważniejsza jest bowiem umiejętność odgrywania ról i bycia przekonującym przed kamerą.

Długa historia zawodu aktora

W odróżnieniu od wielu współczesnych zawodów, aktorzy byli znani już w starożytności. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi już z 534 r. p. n. e. Wystarczy przywołać choćby grecki teatr, by uświadomić sobie, że aktorzy od zawsze spełniali istotną rolę w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać, że samo pojęcie „aktor” przez długi czas odnosiło się wyłącznie do mężczyzn. Początkowo bowiem to wyłącznie oni odgrywali role na scenie. W przeszłości kobieta, która parała się aktorstwem, była spychana na margines społeczeństwa. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero pod koniec XVII w.

Początkowo aktorzy występowali wyłącznie na scenie. Rozwój kinematografii sprawił, że obok aktorów scenicznych pojawili się również aktorzy filmowi. Dziś podział ten wciąż jest stosowany, choć wielu aktorów łączy pracę w teatrze z pracą na planie filmowym – występowanie przez kamerami zazwyczaj zapewnia lepsze wynagrodzenie finansowe.

 

Czy ukończenie szkoły aktorskiej jest konieczne?

Z punktu widzenia osób zainteresowanych wykonywaniem pracy w charakterze aktora, pytanie o konieczność posiadania wykształcenia kierunkowego jest kluczowe. Przyszli aktorzy nie zawsze muszą kończyć szkołę policealną czy studia wyższe – zdarza się, że udział w castingu wystarcza, by móc zaistnieć w świecie filmu. Ci, którzy jednak myślą poważnie o wykonywaniu tego zawodu, powinni pamiętać, że mogą zdawać do jednej ze szkół aktorskich. Poza szkołami policealnymi, nie można zapomnieć o najbardziej prestiżowej, czyli Szkole Filmowej w Łodzi.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

By dostać się do Szkoły Filmowej w Łodzi, konieczne jest nie tylko złożenie dokumentów, lecz także zdanie egzaminów wstępnych. Te mają odpowiedzieć ustalić, czy potencjalni kandydaci poradzą sobie w przyszłości w zawodzie aktora.

 

Kariera czeka tylko niektórych, czyli jak być dobrym aktorem

Na błyskotliwą karierę aktorską nie może liczyć każdy. Warto przy tym dodać, że samo wykształcenie nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia czy dobrych zarobków – w tym zawodzie ważna jest również odrobina szczęścia. Jedna, wybitnie odegrana rola może spowodować, że aktor zostanie zasypany propozycjami pracy i będzie mógł podpisać intratne kontrakty. Kolejna kwestia to doświadczenie i stałe rozwijanie umiejętności.

Większość aktorów decyduje się grać w filmach różnego gatunku. Takie rozwiązanie wynika z praktyczności – dzięki niemu możliwe jest wykonywanie pracy zgodnie ze swoimi umiejętnościami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Potencjalnych pracodawców warto szukać w internecie, korzystając m.in. z portali ogłoszeniowych. Często pojawiają się tam oferty nawet dla amatorów czy propozycje ról epizodycznych. Nawet te drobne role pomogą w zbudowaniu doświadczenia, warsztatu, a także portfolio, co może zaprocentować w przyszłości.

Ile zarabia aktor?

Na pytanie, ile zarabia aktor, nie ma jednej odpowiedzi. Wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane, przy czym na pewno kwoty te nie są tak duże, jak np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zdecydowanie najwięcej można zarobić w reklamie – największe gwiazdy rocznie mogą zainkasować z tego tytułu ponad milion złotych, a nawet więcej. Najtrudniejsze są zawsze początki – młody aktor może liczyć góra na 1,5 tys. - 2 tys. złotych brutto – często za takie sumy pracują także doświadczeni aktorzy, zatrudnieni na etacie. Oczywiście w przypadku znanych aktorów jest to tylko tzw. podstawa, ponieważ mają oni wiele innych źródeł dochodów. Kwestia tego, ile zarabia aktor w teatrze, zależy od rodzaju sceny – w teatrach prywatnych zarobki wynoszą 5-6 tysięcy złotych.

Zarobki aktorów telewizyjnych są jeszcze inne – w tym wypadku aktorzy bez szkoły mogą liczyć na nie więcej niż 1000 zł za jeden dzień zdjęciowy, podczas gdy większe gwiazdy zarabiają nawet 5-7 tysięcy za dzień zdjęciowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jest to praca nieregularna – na planie zwykle spędza się nie więcej niż kilka dni zdjęciowych. Dłuższe i bardziej znane seriale mają ok. 15 dni zdjęciowych w miesiącu – w tym wypadku można więc zarobić znacznie więcej. Najwyższe stawki za dniówki przyznawane są aktorom najbardziej znanym. Mogą one sięgać nawet 12 tysięcy złotych. O wiele mniej zarabia się w tzw. etiudach studenckich, które są wymagane dla studentów chcących ukończyć studia aktorskie. Wymagania są podobne jak dla doświadczonych aktorów, a zarobki nie przekraczają 200-700 zł za dzień zdjęciowy.

Jednak żaden polski aktor nie zarobi na filmie czy serialu tyle, co za udział w reklamie. Co więcej, płaci się nie tylko za udział w realizacji, ale również za prawo do wizerunku. W 2013 Robert Więckiewicz na samych reklamach zarobił pół miliona złotych, a Marta Żmuda-Trzebiatowska 750 tysięcy złotych. Około miliona rocznie na reklamach zarabia m.in. Marek Kondrat, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Najbardziej zaradni aktorzy średnio zarabiają od 10 tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych miesięcznie. Na pytanie, jak zostać aktorką dobrze opłacaną, odpowiedź jest jedna – trzeba zyskać rozpoznawalność i zacząć grać w reklamach.

 

Oceń ten wpis
Jak zostać aktorem?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 19
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Karol Z
2019-05-18, 19:20
Jak zostać aktorem? Nie jet tak łatwo zostać aktorem. Należy mieć ukończoną odpowiednią szkołę aktorską i talent w tym kierunku.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.