Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 991        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Zwolnienia grupowe, Umowa zlecenie urlop, Staż, Nie mogę znaleźć pracy

Jak zostać aktorem?

Jak zostać aktorem?

Aktorzy to osoby zawodowo zajmujące się zawodowo graniem w filmach, na deskach teatrów czy w reklamach. Część aktorów pracuje również w charakterze modeli. By zostać aktorem nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, bo potrzebni są zarówno aktorzy odgrywający role dziecięce, jak i aktorzy, którzy wcielą się w seniorów. Również predyspozycje fizyczne nie są szczególnie istotne – najważniejsza jest bowiem umiejętność odgrywania ról i bycia przekonującym przed kamerą.

Długa historia zawodu aktora

W odróżnieniu od wielu współczesnych zawodów, aktorzy byli znani już w starożytności. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi już z 534 r. p. n. e. Wystarczy przywołać choćby grecki teatr, by uświadomić sobie, że aktorzy od zawsze spełniali istotną rolę w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać, że samo pojęcie „aktor” przez długi czas odnosiło się wyłącznie do mężczyzn. Początkowo bowiem to wyłącznie oni odgrywali role na scenie. W przeszłości kobieta, która parała się aktorstwem, była spychana na margines społeczeństwa. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero pod koniec XVII w.

Początkowo aktorzy występowali wyłącznie na scenie. Rozwój kinematografii sprawił, że obok aktorów scenicznych pojawili się również aktorzy filmowi. Dziś podział ten wciąż jest stosowany, choć wielu aktorów łączy pracę w teatrze z pracą na planie filmowym – występowanie przez kamerami zazwyczaj zapewnia lepsze wynagrodzenie finansowe.

 

Czy ukończenie szkoły aktorskiej jest konieczne?

Z punktu widzenia osób zainteresowanych wykonywaniem pracy w charakterze aktora, pytanie o konieczność posiadania wykształcenia kierunkowego jest kluczowe. Przyszli aktorzy nie zawsze muszą kończyć szkołę policealną czy studia wyższe – zdarza się, że udział w castingu wystarcza, by móc zaistnieć w świecie filmu. Ci, którzy jednak myślą poważnie o wykonywaniu tego zawodu, powinni pamiętać, że mogą zdawać do jednej ze szkół aktorskich. Poza szkołami policealnymi, nie można zapomnieć o najbardziej prestiżowej, czyli Szkole Filmowej w Łodzi.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

By dostać się do Szkoły Filmowej w Łodzi, konieczne jest nie tylko złożenie dokumentów, lecz także zdanie egzaminów wstępnych. Te mają odpowiedzieć ustalić, czy potencjalni kandydaci poradzą sobie w przyszłości w zawodzie aktora.

 

Kariera czeka tylko niektórych…

Na błyskotliwą karierę aktorską nie może liczyć każdy. Warto przy tym dodać, że samo wykształcenie nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia czy dobrych zarobków – w tym zawodzie ważna jest również odrobina szczęścia. Jedna, wybitnie odegrana rola może spowodować, że aktor zostanie zasypany propozycjami pracy i będzie mógł podpisać intratne kontrakty. Kolejna kwestia to doświadczenie i stałe rozwijanie umiejętności.

Większość aktorów decyduje się grać w filmach różnego gatunku. Takie rozwiązanie wynika z praktyczności – dzięki niemu możliwe jest wykonywanie pracy zgodnie ze swoimi umiejętnościami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Potencjalnych pracodawców warto szukać w internecie, korzystając m.in. z portali ogłoszeniowych. Często pojawiają się tam oferty nawet dla amatorów czy propozycje ról epizodycznych. Nawet te drobne role pomogą w zbudowaniu doświadczenia, warsztatu, a także portfolio, co może zaprocentować w przyszłości.

Jak wyglądają zarobki aktorów? Początkujący nie mogą liczyć na dobre stawki. To, ile aktor zarobi zależy od jego doświadczenia i ilości podpisanych kontraktów. Znaczenie dla wynagrodzenia ma również rozpoznawalność – znani i cenieni przez publiczność aktorzy mogą negocjować stawki za występy na scenie czy przed kamerą.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.