Agencje pracy i praca za granicą

Praca Sezonowa za Granicą: Jak Wybrać Legalną Agencję Zatrudnienia

7 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

8 komentarzy
Praca Sezonowa za Granicą: Jak Wybrać Legalną Agencję Zatrudnienia
Poszukujesz pracy sezonowej za granicą? Dowiedz się, jak wybrać legalną agencję zatrudnienia, jakie warunki powinna spełniać umowa i jakie są korzyści z takiej współpracy. Zyskaj pewność i komfort

Chciałbyś wyjechać za granicę do pracy na czas sezonu letniego? Sensownym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sprawdzonej agencji zatrudnienia. Jeżeli dotychczas nie miałeś do czynienia z takimi podmiotami, to dowiedz się, jak sprawdzić, czy wybrana agencja działa legalnie.

Podjęcie pracy sezonowej

Zatrudnianie pracowników sezonowych to dosyć specyficzny proces. Wiąże się z tym wiele kwestii do rozważenia, jak np. specyfika oferty pracy, język obcy, przepisy prawne obowiązujące za granicą, czy nawet kwestie związane z mieszkaniem. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Oferty pracy sezonowej za granicą są często obsługiwane przez podmioty, które mogą zaoferować wsparcie na każdym etapie procesu.

Przez agencję zatrudnienia pewniej?

Aby znaleźć pracę za granicą, możesz na bieżąco przeglądać np. lokalne portale ogłoszeniowe. Samodzielne szukanie zatrudnienia za granicą jest jednak ryzykowne. Twoją czujność powinny wzbudzić przede wszystkim ogłoszenia pozbawione szczegółów lub zapewniające o niespotykanie wysokim wynagrodzeniu. Na takie anonse nie warto odpowiadać – prawdopodobieństwo, że służą one wyłącznie wyłudzeniu danych jest bardzo duże.

Pracy za granicą możesz poszukiwać również przez agencję zatrudnienia. Co prawda, nie możesz wykluczyć, że zostaniesz oszukany, ale w przypadku nawiązania współpracy z takim pomiotem możesz zrobić wiele, aby upewnić się, że działa on legalnie. W efekcie wyjazd do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia jest pewniejszy.

Umowę podpisz w Polsce

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Zamierzasz wyjechać do pracy za granicę po raz pierwszy? Zauważ, że korzystając z usług agencji zatrudnienia, zawierasz z nią umowę. W Polsce są dopuszczalne umowy ustne, ale dla własnego bezpieczeństwa i dla celów dowodowych, powinieneś pamiętać o tym, aby zawnioskować o pisemną umowę z agencją, będąc jeszcze w kraju. Pracownicy uczciwej agencji nie będą uchylać się od podpisania z tobą umowy kierującej do pracy (nie umowy o pracę), bo w ten sposób zabezpieczą również swoje interesy. Jak to możliwe?

Jakie elementy muszą znaleźć się w umowie kierującej do pracy?

Z treścią umowy kierującej do pracy powinieneś zapoznać się bardzo dokładnie. Z twojego punktu widzenia najważniejsze jest to, aby umowa taka zawierała:

  • Informacje o pracodawcy – najlepiej, aby została wymieniona nazwa firmy, dla której będziesz pracować;
  • Warunki zatrudnienia i wynagrodzenia – sprawdź, czy w umowie została wskazana minimalna ilość godzin, które będziesz musiał przepracować w ciągu miesiąca. Ważne jest też, aby w umowie znalazła się w niej stawka godzinowa, którą będzie zobowiązany zapłacić ci pracodawca;
  • Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym, któremu będziesz podlegał.

Wymienione punkty są najważniejsze, ale nie są jedynymi, które muszą znaleźć się w umowie. Załóżmy, że w czasie pracy będziesz miał styczność z żywnością. Wówczas najprawdopodobniej będziesz musiał mieć badania akceptowane przez służby działające w danym kraju. Kto będzie ponosił koszty takich badań? Z twojego punktu widzenia ważne jest, aby taka kwestia została uregulowana w umowie.

Wyjeżdżając za granicę jesteś pewien, że praca na ciebie czeka. Co jednak, gdy będzie inaczej, bo pracodawca np. zamknie firmę? Czy wówczas agencja zatrudnienia, która skierowała cię do pracy, pokryje koszty twojego powrotu do kraju? To kolejna informacja, która może mieć dla ciebie istotne znaczenie. Im bardziej zatem szczegółowa będzie umowa, tym lepiej.

Podczas poszukiwania pracy sezonowej za granicą, skorzystaj z usług wiarygodnej agencji zatrudnienia i upewnij się, że warunki zatrudnienia, wynagrodzenie i ubezpieczenie są odpowiednie dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu.

Czy musisz podpisać umowę?

Być może uważasz, że nie musisz podpisać umowy. Szanująca się i legalnie działająca agencja zatrudnienia z pewnością przedstawi ci wzór umowy. Jeżeli nie zdecydujesz się na podpisanie takiego dokumentu, to pamiętaj, że robisz to tylko na własną odpowiedzialność.

 

Aspekty do rozważenia przy wyborze agencji zatrudnienia Opis
Legalność agencji Upewnij się, że agencja działa legalnie i posiada wymagane certyfikaty.
Umowa Umowa powinna zawierać informacje o pracodawcy, warunkach zatrudnienia, wynagrodzeniu i ubezpieczeniu.
Wsparcie Agencja powinna oferować wsparcie na każdym etapie procesu, od poszukiwania pracy po rozwiązanie ewentualnych problemów na miejscu.
Bezpieczeństwo Agencja powinna zapewniać bezpieczeństwo pracownika, m.in. przez ubezpieczenie i zapewnienie odpowiednich warunków pracy.

Wyszukiwanie ofert pracy sezonowej

Z pewnością praca sezonowa za granicą może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. To doskonała okazja do zarobku, ale również do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i językowego. Wykorzystując frazy takie jak "praca wakacyjna za granicą", "praca na wakacje za granicą" czy "praca za granicą na miesiąc", można znaleźć wiele ciekawych ofert na różnych portalach ogłoszeniowych. Jest to jednak wybór dla osób, które nie obawiają się samodzielnego poszukiwania zatrudnienia za granicą.

Komfort pracy sezonowej

Decyzja o pracy za granicą na okres letni to jedno, ale komfort i bezpieczeństwo to coś, o czym nie można zapominać. Okresowa praca za granicą wymaga pewnego zaangażowania i odpowiedzialności, ale również zapewnienia odpowiednich warunków przez pracodawcę. Przy wyborze ofert warto zwrócić uwagę na szczegóły takie jak warunki zatrudnienia, wynagrodzenie, ubezpieczenie, czy możliwość powrotu do kraju w razie potrzeby. W przypadku pracy sezonowej za granicą, te aspekty są szczególnie istotne. Warto pamiętać, że dobra agencja zatrudnienia powinna mieć na uwadze nie tylko interesy pracodawcy, ale przede wszystkim pracownika.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca sezonowa za granicą przez agencję zatrudnienia jest bezpieczna?

Tak, zazwyczaj praca sezonowa za granicą przez agencję zatrudnienia jest bezpieczna, pod warunkiem, że agencja działa legalnie i zapewnia odpowiednie warunki.

Jakie warunki powinna spełniać umowa z agencją zatrudnienia?

Umowa z agencją zatrudnienia powinna zawierać informacje o pracodawcy, warunkach zatrudnienia, wynagrodzeniu i ubezpieczeniu.

Czy agencja zatrudnienia zapewnia wsparcie podczas pracy za granicą?

Tak, dobra agencja zatrudnienia powinna zapewniać wsparcie na każdym etapie procesu, od poszukiwania pracy po rozwiązanie ewentualnych problemów na miejscu.

Czy bezpieczeństwo jest zapewnione podczas pracy sezonowej za granicą?

Tak, bezpieczeństwo powinno być zapewnione przez agencję zatrudnienia, która powinna oferować ubezpieczenie i zapewniać odpowiednie warunki pracy.

Jakie są korzyści z pracy sezonowej za granicą?

Praca sezonowa za granicą to doskonała okazja do zarobku, zdobycia doświadczenia zawodowego i językowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

8 komentarzy

Norbert

Norbert

Agencje rekrutacyjne przedstawiają wybranych kandydatów pracodawcom, którzy decydują, kogo chcą zatrudnić. Mają w swojej ofercie możliwości pracy przy zbieraniu winogron czy szparagów. Zwykle to oni organizują wszystko.
Temiza

Temiza

Dobrze poznać zasady działania w tym zakresie. Praca sezonowa dla wielu ludzi to fajne pieniądze kosztem oczywiście czasu ale coś za coś.
Lucjan

Lucjan

No to jest konkret - umowy zawsze staram się sprawdzać. przecież każdemu przysługuje odstąpienie od umowy więc jest czas na weryfikację.
Dorota

Dorota

Bardzo fajny artykuł. Teraz wiem - co musi znaleźć się w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia. Moja rada - jechać do pewnej pracy np. za granicę, a to zapewni tylko legalna agencja zatrudnienia w naszym kraju.
widelec

widelec

Jeśli dodasz, że agencje rekrutacyjne nie pobierają opłat za swoje usługi, nie jest dziwne, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Tak wygląda tematyka.
Folik

Folik

Jednak nie mogą zmusić Cię do korzystania z takiej płatnej usługi świadczonej przez nich lub kogoś z nimi powiązanego jako wymogu znalezienia pracy. Praca sezonowa jest często b. dobra.
Piwkowski

Piwkowski

Dokładnie trzeba sprawdzać agencje by mieć pewność ich działań. papier zawsze można zabrać i dać komuś do sprawdzenia by mieć pewność, że wszystko będzie w porządku,.
Patryk

Patryk

Jedyna agencja z jaka sie spotkalem i ktora miala wszystko legalne, a umowa byla zgodna z prawem to tml professional. Przez kilka lat z nimi wyjezdzalem i wszystko sie zgadzalo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka