Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak skutecznie poszukiwać pracy?

Jak skutecznie poszukiwać pracy?
Można powiedzieć, że współcześnie praca to bardzo deficytowy i poszukiwany towar. Z drugiej strony ogłoszeń nie brakuje zarówno na lokalnych portalach ogłoszeniowych czy prasie i agencjach zatrudnienia.

Problem jednak w tym, że oferowane warunki zatrudnienia nie zawsze odpowiadają osobom poszukującym pracy. Zbyt niska stawka skutecznie zniechęca do podjęcia zatrudnienia.

Jeżeli chcesz znaleźć zatrudnienie, to powinieneś pamiętać przede wszystkim o kilku zasadach? Jakich? Przeczytasz o nich poniżej.


Szukaj systematycznie

Poszukiwanie pracy to faktycznie… praca. Musisz się skoncentrować na celu, czyli znalezieniu anonsów spełniających twoje oczekiwania. Takie ukazują się codziennie na lokalnych portalach ogłoszeniowych czy internetowych stronach agencji zatrudnienia. Przeglądanie ich raz na kilka dni czy też kilka razy w tygodniu nie ułatwi ci znalezienia pracy. Ważna jest systematyczność, czyli codzienne przeglądanie wybranych portali.

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia w wąskie branży, to nie powinieneś liczyć, że znajdziesz dużo ogłoszeń. W takiej sytuacji lepiej będzie, jeżeli samodzielnie zaczniesz działać i np. będziesz wysyłał dokumenty aplikacyjne do firm, które mogłyby cię zatrudnić.


Przygotuj dokumenty aplikacyjne

Pracowałeś? To znaczy, że dokumenty aplikacyjne, którymi dysponujesz nie są aktualne. Sprawdź, co należy w nich zmienić, jakie informacje musisz dodać. Warto, abyś zastanowił się, jakich umiejętności nauczyłeś się w poprzednim miejscu pracy. Dzięki temu łatwiej będzie ci wypunktować w przygotowanych dokumentach najważniejsze informacje, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Przykładowe CV i listy motywacyjne znajdziesz na internetowych stronach urzędów pracy, np. PUP Jarocin.

Przygotowując CV lub list motywacyjny, zwróć uwagę na aktualnie obowiązujące trendy. Dziś aplikujący starają się wyróżnić wizualnie przygotowane dokumenty – mają one być zauważalne dla osoby, która będzie się z nimi zapoznawać.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Poinformuj znajomych o poszukiwaniach

Nie od dziś mówi się, że w grupie siła. Poszukując zatrudnienia, powinieneś postarać się, aby wiedziało o tym jak najwięcej osób. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie ciekawej posady. Poza bliskimi znajomymi, możesz również wykorzystać możliwości, jakie dają ci dziś media społecznościowe. Za ich pośrednictwem informację dostanie każdy, kto znajduje się w gronie twoich znajomych.
Poza znajomymi możesz również o pomoc poprosić profesjonalistów, czyli doradców osobowych. Takie osoby najczęściej są zatrudnione przez agencje zatrudnienia. Pomagają one znaleźć pracę zarówno osobom zainteresowanym zatrudnieniem w Polsce, jak i za granicą. Co więcej, profesjonalny doradca zawodowy będzie w stanie sprawdzić przygotowany przez ciebie zestaw dokumentów. W efekcie zatem otrzymasz kompleksową pomoc.


Nie bądź bierny

Szukając pracy, nie musisz polegać wyłącznie na publikowanych ogłoszeniach o pracę – możesz również samodzielnie wyjść z inicjatywą. Na wielu portalach ogłoszeniowych znajdziesz możliwość dodania własnego anonsu. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia kreatywnych pracowników – np. grafików czy programistów. Przy okazji warto również do ogłoszenia dodać adres strony www, na której zostały zaprezentowane dotychczas wykonane prace.

Oceń ten wpis
Jak skutecznie poszukiwać pracy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Adam
2019-12-05, 14:49
Znając opcje działań ich realizacja po organizacji przyniesie skutek. Trzeba być tylko cieprliwym by wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami.
ŁObacz
2019-05-02, 14:29
Kiedy otrzymasz ofertę pracy, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu, aby dokładnie ocenić ofertę, abyś podjął świadomą decyzję, aby ją zaakceptować lub odrzucić.
Celina
2019-04-17, 08:53
Jak wiesz, znalezienie pracy w lecie jest trudne. W okresie wakacyjnym i urlopowym liczba wakatów od pracodawców gwałtownie spada. Jednak eksperci radzą niektórym wnioskodawcom, aby szukali pracy w tym konkretnym czasie.
Dave
2019-04-16, 16:23
Każdy, kto stanął przed tym, przechodzi etapy żałoby. Pierwszy szok, głębokie zamieszanie, niezrozumienie, co robić. Potem gniew - na samych siebie. Trzeba szukać pracy tak jak piszecie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.