Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku

Praca maszynisty - fakty, ciekawostki i zarobki

Praca maszynisty - fakty, ciekawostki i zarobki
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem. Odwiedzających nie brakuje, bo his...

Maszynista – zakres obowiązkówNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że maszynista nie pracuje tylko i wyłącznie w kabinie sterowniczej. Rzeczywiście, zdecydowana większość  maszynistów zajmuje się wyłącznie kierowaniem lokomotywy, ale teoretycznie są oni również przeszkoleni w zakresie łączenia i rozłączania wagonów, mają również niezbędną wiedzę, by usuwać wszelkie stwierdzone usterki. W zasadzie zatem zakres obowiązków maszynistów jest bardzo szeroki.

 

Wykształcenie? Najlepiej techniczne

Skoro maszynista jest odpowiedzialny nie tylko za kierowanie lokomotywami, lecz także usuwanie usterek, to najlepiej, aby każdy przyszły maszynista mógł pochwalić się wykształceniem technicznych. Takie daje technikum. To jednak dopiero początek przygody – poza zdobyciem wykształcenia, niezbędne jest też doświadczenie. Gdzie takie zdobyć?

W Warszawie działa Kolejowa Szkoła Policealna dla Dorosłych, w Ełku Technikum Zakładu Doskonale Zawodowego oferuje kierunek: technikum transportu kolejowego, a w Tarnowskich Górach siedzibę ma Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II, w którym to uczniowie mogą kształcić się m.in. na kierunkach takich, jak: technik dróg i mostów kolejowych czy technik elektroenergetyk transportu szynowego. Informacje o pozostałych szkołach, z którymi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nawiązały współpracę.
 

Predyspozycje – kto nadaje się na maszynistę?

Nie każda osoba marząca o tym, by zostać maszynistą, ma faktycznie taką możliwość. Ten zawód jest bardzo wymagający. Przede wszystkim ważne są predyspozycje fizyczne – przyszły maszynista musi wykazać się doskonałym wzrokiem i słuchem. Znaczenie ma również odporność na zmęczenie – w Polsce większość maszynistów pracuje po 12 godzin.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Maszynista musi być odpowiedzialny i skrupulatny. Od tego, jak zachowa się na trasie, zależy bezpieczeństwo wszystkich podróżujących pasażerów. Z tego względu musi nie tylko przestrzegać przepisów, lecz także pozostawać w stałym kontakcie z pozostałymi pracownikami firmy odpowiedzialnymi za organizowanie przejazdu poszczególnych pociągów.
 

Ile można zarobić i gdzie szukać pracy?

Zarobki maszynistów są zróżnicowane, bo na polskim rynku działa wiele firm zatrudniających takich specjalistów. Uśredniając, można powiedzieć, że wynagrodzenie, na które może liczyć maszynista wynosi ok. 3 000 zł brutto.

Znalezienie pracy nie powinno stanowić większego problemu dla tych, którzy ukończą jedną ze szkół współpracujących z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. Ogłoszeń o pracę zainteresowani powinni szukać zarówno na portalach ogłoszeniowych, jak i na stronach internetowych firm wchodzących w skład Polskich Kolei Państwowych.

Praca maszynisty - fakty, ciekawostki i zarobki
5
18 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.