Zawody i ich potencjał

Wszystko, co musisz wiedzieć o byciu barmanem

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Wszystko, co musisz wiedzieć o byciu barmanem
Odkryj tajniki pracy barmana, dowiedz się, jak zdobyć kwalifikacje, ile zarabiają i jak rozwijać swoją karierę w tym fascynującym zawodzie

Czym zajmuje się barman?

Barmani odpowiadają również za zorganizowanie swojego miejsca pracy, czystość naczyń, w których przygotują drinki i napoje czy opracowywanie składu drinków. Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny w przypadku klubów regularnie zmieniających menu i kartę alkoholi.

Gdzie się kształcić?

Przygotowanie napoju alkoholowego czy bezalkoholowego to sztuka. Doskonale wiedzą o tym barmani, którzy muszą znać nie tylko przepisy na podstawowe, najchętniej wybierane przez klientów drinki, lecz także tworzyć autorskie kompozycje. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to barman nie potrzebuje konkretnego – znacznie ważniejsze jest doświadczenie, umiejętność komponowania ciekawych zestawień smakowych. Pracę barmana wykonują najczęściej pasjonaci – ci, których nie widzą granic, jeżeli chodzi o przygotowywanie smakowych zestawień.

Osoby zamierzające zdobyć wykształcenie powinny pomyśleć przede wszystkim o ukończeniu szkoły gastronomicznej. Takie placówki kształcą nie tylko przyszłych kucharzy, lecz także barmanów. Inną możliwością jest wybranie szkoły policealnej. Chcąc dołączyć do grona najlepszych w kraju lub na świecie, powinieneś pomyśleć wybraniu się np. do Krakowskiej Szkoły Barmanów i Baristów.

Ile zarabia barman?

Na rynku działa wiele pubów i dyskotek. To właśnie te podmioty najczęściej poszukują barmanów. Z drugiej strony barmani znajdują zatrudnienie również w kasynach, ośrodkach wypoczynkowych czy luksusowych statkach pasażerskich. Ogłoszeń o pracy jest sporo i są one publikowane zarówno na łamach lokalnej prasy, jak i na portalach ogłoszeniowych.

Wynagrodzenie barmana zależy od tego, gdzie wykonuje on swoją pracę. Na najwyższą pensję mogą liczyć barmani zatrudnieni w modnych lokalach, na niższe ci, którzy znajdą zatrudnienie w niewielkich klubach czy dyskotekach. Poza kwotą wynagrodzenia widniejącą na umowie, barmani mogą również liczyć na napiwki. Zdarza się, że te są tak wysokie, że faktycznie barman otrzymuje do ręki drugą pensję.

Ścieżka kariery – jak zostać barmanem?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Barman

Zatrudnię barmana / barmankę

EMEF Marcin Frycz

  • Jaworze
Dodana

Kelner/barman ; kelnerka/barmanka

Pizza Cafe Bar Chris Krzysztof Wilk

  • Sośnicowice
Dodana

Barman/kelner

ANDRZEJCZUK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Kołobrzeg
Dodana

Barman

PAWEŁ SAWICKI SPHINX RESTAURACJA

  • Siedlce
Dodana

216 - barman

PIR INVEST SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

  • Radom
Dodana

Barmani mają sporo możliwości, jeżeli chodzi o rozwój. Przede wszystkim mowa o różnych konkursach i zlotach barmańskich, podczas których uczestnicy rywalizują ze sobą o miano najlepszego. Ci, którzy zdobędą wyróżnienie, mają wiele możliwości – otrzymanie nagrody to możliwość zmiany miejsca zatrudnienia na bardziej prestiżowe i tym samym uzyskanie lepszego od dotychczasowego wynagrodzenia.

Jeżeli pracujesz jako barman lub chcesz sprawdzić, co potrafią inni, to najlepszym rozwiązaniem będzie zajrzeć na stronę internetową Stowarzyszenia Polskich Barmanów. Serwis informuje m.in. o konkursach, spotkaniach czy imprezach integracyjnych. To szczególnie cenne informacje dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z przygotowywaniem napojów i drinków.

Czytaj również: A jak ty wysyłasz CV i list motywacyjny?

Barman to nie tylko zawód, ale również pasja, która wymaga umiejętności, kreatywności i zaangażowania. Aby osiągnąć sukces, warto zdobyć odpowiednie wykształcenie, zdobywać doświadczenie i stale się rozwijać.

Barman jest mężczyzną i pracuje w nocy - stereotyp, czy prawda?

Zdecydowana większość barmanów to mężczyźni – kobiety za barem to rzadkość. Powodem może być specyfika pracy – praca barmanów nie jest pozbawiona plusów i minusów. Do tych pierwszych należy zaliczyć możliwość współpracowania z ciekawymi ludźmi czy dobre zarobki. Minusem jest czas pracy – barmani najczęściej pracują popołudniami, wieczorami i nocami, bo właśnie wówczas kluby czy dyskoteki odwiedza najwięcej gości.

Kurs barmański - czy warto z niego skorzystać?

Młode osoby, często jeszcze będące na studiach, interesują się pracą jako barman. Jest to związane nie tylko z łatwością pogodzenia pracy zawodowej z nauką chociażby ze względu na wieczorne i nocne godziny otwarcia pubów, barów i dyskotek, ale również z relatywnie bardzo wysokimi zarobkami. Dobry barman poza wysoką podstawą może liczyć także na pokaźne napiwki, które w sumie są w stanie dać mu jedną lub nawet dwie dodatkowe pensje.

Kursy takie są zazwyczaj przeprowadzane w bardzo miłej atmosferze, dzięki czemu osoby nie mające żadnego doświadczenia nie czują się zbyt spięte, a nawet bardzo szybko przychodzi im nauka. Kursy organizowane stacjonarnie pozwalają na bezpośredni kontakt z barmanem prowadzącym szkolenie oraz innymi kursantami. Poza tym dają okazję do natychmiastowego przekonania się o efektach swojej pracy, zasmakowania przygotowywanych drinków oraz oceny ich wyglądu.

Aspekt Opis
Rola barmana Przygotowywanie napojów, utrzymanie porządku, opracowywanie nowych receptur.
Szkolenie Szkoły gastronomiczne, szkoły policealne, kursy online i stacjonarne.
Wynagrodzenie Zależy od miejsca zatrudnienia, a także od napiwków.
Rozwój kariery Udział w konkursach, szkoleniach i spotkaniach branżowych.
Stereotypy Większość barmanów to mężczyźni, praca najczęściej odbywa się wieczorami i nocą.

Kurs barmański online

Warto rozważyć skorzystanie z kursu online. Ten rodzaj nauki jest znacznie tańszy, a dostępny w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki temu można zacząć naukę o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z barmaństwem właśnie od takiego kursu, by później przejść na szkolenie stacjonarne.

Kursy online są także dobrym rozwiązaniem dla osób, które już mają pewne doświadczenie i chcą je tylko poszerzyć, nauczyć się czegoś nowego. W takim wypadku możliwość samodzielnej organizacji czasu i miejsca nauki jest bardzo cenna. Kursy online to także znacznie niższe koszty, zarówno jeżeli chodzi o sam kurs, jak i o dojazdy na szkolenie.

Kto powinien zdecydować się na kurs barmański?

Każdy, kto lubi pracę z ludźmi i interesuje się tworzeniem różnego rodzaju napojów. Praca barmana to jednak nie tylko przyjemności. Trzeba pamiętać, że jest to praca związana z dużą odpowiedzialnością – szczególnie jeżeli chodzi o serwowanie napojów alkoholowych. Barman musi umieć odmówić klientowi, jeżeli ten jest już zbyt pijany, a także zachować spokój w sytuacjach konfliktowych.

Praca barmana wymaga też znać przepisów na wiele różnych drinków, umiejętności ich przygotowania, a także zdolności do kreowania nowych. Do tego dochodzą jeszcze zdolności manualne, które pozwalają na wykonanie różnych sztuczek z butelkami czy szklankami. Często to właśnie one przyciągają klientów do baru i sprawiają, że chcą tam wracać.

Kurs barmański-cena

Ile kosztuje dobry kurs barmański? Nie ma na to pytanie jednoznaczniej odpowiedzi, bo ceny kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Najkorzystniejsze cenowo są oczywiście kursy organizowane online.

Kursy stacjonarne bardzo często prowadzone są przez najbardziej popularnych barmanów w Polsce, którzy zdobyli już różne tytuły na krajowych i międzynarodowych konkursach barmańskich. Są one też najbardziej polecane początkującym osobom, ponieważ są prowadzone z niezwykłą charyzmą, dzięki czemu każdy kursant może załapać bakcyla i szybko zakochać się w tej dziedzinie „sztuki”.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o pracy barmana

  • Barmaństwo powstało w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie serwowano proste drinki takie jak whisky ze śmietanką. 
  • Najdroższy drink na świecie, "Diamond Is Forever Martini", kosztuje 18 000 dolarów i jest dostępny w Ritz-Carlton w Tokio. Drink jest ozdobiony brylantem o wadze 1 karata. 
  • Praca barmana to jeden z najstarszych zawodów na świecie, już w starożytnym Rzymie istniały tawerny, w których serwowano napoje.
  • Według danych z 2021 roku, średnie roczne zarobki barmana w Polsce wynosiły około 30 000 złotych.Według raportu z 2019 roku, 43% barmanów na świecie to kobiety, co pokazuje, że ten zawód nie jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. 

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się barman?

Barman przygotowuje napoje, utrzymuje porządek w barze, tworzy nowe receptury drinków i obsługuje klientów.

Gdzie można zdobyć kwalifikacje do pracy jako barman?

Można to zrobić w szkołach gastronomicznych, szkołach policealnych lub na specjalistycznych kursach barmańskich.

Ile zarabia barman?

Wynagrodzenie barmana zależy od miejsca zatrudnienia i może być różne. Dodatkowo, barmani często otrzymują napiwki.

Jak wygląda rozwój kariery w zawodzie barmana?

Rozwój kariery może obejmować uczestnictwo w konkursach, szkoleniach i spotkaniach branżowych.

Czy barmanem mogą zostać tylko mężczyźni?

Nie, choć większość barmanów to mężczyźni, kobiety również mogą wykonywać ten zawód.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

WIiwan

WIiwan

Kolejny zawód w jakim może się odnaleźć prawie każdy.
Monika Szuta

Monika Szuta

Praca daje wiele możliwości ale raczej jest skierowana do młodych lub jeżeli mowa o jakichś konkretnych lokalach dotyczy specjalistów znających się na rzeczy.
Joasia barmanka

Joasia barmanka

A dlaczego barman RT nie poleca tej pracy kobietom. Kobiety coraz częściej pracują w zawodach, co dawniej uważano, że jest to praca dla mężczyzn. Pracuję jako barmanka i nigdy nie pomyślałam, że to zawód nie dla kobiet. Dużo się zmieniło w obecnych czasach.
barman RT

barman RT

Pracuję jako barman i to bardzo często w godzinach nocnych. Mam ukończoną szkołę gastronomiczną. Z pracy jestem zadowolony. Raczej tej pracy nie polecam kobietom.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka