Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1037        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Sekretarka i asystentka, Badania okresowe, Zasady prawa pracy

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Umawiając się na wizytę u stomatologa, wybieramy lekarza, który przeprowadzi przegląd jamy ustnej lub wykona zabieg borowania zębów. Niewielu z nas zastanawia się, kto jeszcze będzie przebywał w gabinecie dentystycznym w trakcie wizyty. Szkoda, bo to, czy będziemy czuć się komfortowo, w dużej mierze zależy m.in. od asystentki stomatologicznej. Za co jest ona odpowiedzialna?

Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej jest bardzo szeroki. Przede wszystkim jest ona zobowiązane do przygotowania pacjenta do zabiegu. Ważne jest zatem, by asystentka była empatyczna i potrafiła rozwiać wątpliwości pacjenta. Istotną częścią pracy asystentki jest też przygotowanie stanowiska stomatologa. To właśnie ona powinna zadbać o czystość narzędzi, ona jest również odpowiedzialna za to, by lekarz miał dostęp do wszystkich niezbędnych leków. Choć nie wszystkie, to jednak większość asystentek zajmuje się przygotowywaniem materiałów stomatologicznych używanych jako wypełnienie ubytków.
 

Edukacja – jaką szkołę powinna skończyć asystentka stomatologiczna?

By wykonywać czynności zarezerwowane dla asystentek stomatologicznych, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Zgodnie z przepisami każda osoba myśląca o tym zawodzie musi posiadać min. wykształcenie średnie medyczne i to w zawodzie asystentki medycznej. W praktyce oznacza to konieczność ukończenia medycznej szkoły średniej lub szkoły policealnej.

W trakcie kształcenia przyszłe asystentki stomatologiczne uczą się nie tylko teorii, lecz także odbywają praktyki. Te mają przybliżyć im zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Zajęcia praktyczne są o tyle istotne, że pozwalają na wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach i uzupełnienie braków, jeżeli takie się pojawiają. Niestety, większość szkół kształcących w tym kierunku nie posiada własnych gabinetów dentystycznych, co oznacza, że przyszłe asystentki stomatologiczne praktyki muszą zorganizować sobie samodzielnie.
 

Jak wygląda ścieżka kariery?

Asystentki stomatologiczne pracują głównie w publicznych i prywatnych gabinetach dentystycznych. Najczęściej pracują z jednym lekarzem, choć od tej zasady bywają wyjątki – czasem asystentka musi asystować jednocześnie kilku stomatologom. Ścieżka kariery jest przy tym dość ograniczona, bowiem większość placówek zatrudniających asystentki nie przewiduje wielu możliwości awansu. Z drugiej strony, osoby wykonujące ten zawód muszą cyklicznie brać udział w kursach i szkoleniach, co jest bezpośrednio związane z wprowadzaniem do gabinetów dentystycznych nowoczesnych urządzeń czy nowych technik leczenia uzębienia.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

W zależności od miejsca pracy, asystentki stomatologiczne mogą wykonywać pracę na dwie zmiany – ranną i popołudniową. W przypadku prywatnych gabinetów dentystycznych, asystentki mogą być zatrudnione wyłącznie na popołudniową zmianę. Asystentki stomatologiczne poszukujące stałej posady, powinny regularnie odwiedzać serwisy publikujące aktualne ogłoszenia o pracę.

Czytaj również: Rozmowa kwalifikacyjna? Idź na każdą!
 

Ile zarabia asystenta stomatologiczna?

Zarobki asystentek stomatologicznych zależą od wielu czynników, m.in. zakresu obowiązków, ilości przepracowanych godzin czy miejsca zatrudnienia. Zdecydowanie najlepiej zarabiają te, które pracują w renomowanych gabinetach dentystycznych – ich pensje mogą sięgać powyżej średniej krajowej.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

Klaudia
2018-07-30, 01:12
Czy po ukoncieniu liceum można zostać asystentka stomatologa czyli kończę szkole i obrazu jestem asystentka czy w tym kierunku potrzebna jest szkoła medyczna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.