Zawody i ich potencjał

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

10 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

20 komentarzy
Jak zostać asystentką stomatologiczną?
Umawiając się na wizytę u stomatologa, wybieramy lekarza, który przeprowadzi przegląd jamy ustnej lub wykona zabieg borowania zębów. Niewielu z nas zastanawia się, kto jeszcze będzie przebywał w gabinecie dentystycznym w trakcie wizyty. Szkoda, bo to, czy będziemy czuć się komfortowo, w dużej mierze zależy m.in. od asystentki stomatologicznej. Co robi asystentka stomatologiczna? Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Co robi asystentka stomatologiczna?

Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej jest bardzo szeroki. Przede wszystkim jest ona zobowiązana do przygotowania pacjenta do zabiegu. Ważne jest zatem, by asystentka była empatyczna i potrafiła rozwiać wątpliwości pacjenta. Istotną częścią pracy asystentki jest też przygotowanie stanowiska stomatologa. To właśnie ona powinna zadbać o czystość narzędzi, ona jest również odpowiedzialna za to, by lekarz miał dostęp do wszystkich niezbędnych leków. Choć nie wszystkie, to jednak większość asystentek zajmuje się przygotowywaniem materiałów stomatologicznych używanych jako wypełnienie ubytków.

Jesteś ciekaw, z czym dokładnie wiąże się codzienność na tym stanowisku i z jakimi narzędziami ma do czynienia asystentka stomatologiczna? Szczegółowe informacje o zawodzie podano w poniższej prezentacji:

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Asystentki stomatologiczne pracują głównie w publicznych i prywatnych gabinetach dentystycznych. Najczęściej pracują z jednym lekarzem, choć od tej zasady bywają wyjątki – czasem asystentka musi asystować jednocześnie kilku stomatologom. Ścieżka kariery jest przy tym dość ograniczona, bowiem większość placówek zatrudniających asystentki nie przewiduje wielu możliwości awansu. Z drugiej strony, osoby wykonujące ten zawód muszą cyklicznie brać udział w kursach i szkoleniach, co jest bezpośrednio związane z wprowadzaniem do gabinetów dentystycznych nowoczesnych urządzeń czy nowych technik leczenia uzębienia.

W zależności od miejsca pracy asystentki stomatologiczne mogą wykonywać pracę na dwie zmiany – ranną i popołudniową. W przypadku prywatnych gabinetów dentystycznych asystentki mogą być zatrudnione wyłącznie na popołudniową zmianę. Asystentki stomatologiczne poszukujące stałej posady powinny regularnie odwiedzać serwisy publikujące aktualne ogłoszenia o pracę.

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia asystentka stomatologiczna, musisz wiedzieć, że zarobki zależą od wielu czynników, m.in. zakresu obowiązków, ilości przepracowanych godzin czy miejsca zatrudnienia. Zdecydowanie najlepiej zarabiają te, które pracują w renomowanych gabinetach dentystycznych – ich pensje mogą sięgać powyżej średniej krajowej.

Warto jednak zauważyć, że zarobki asystentek stomatologicznych, które są prosto po szkole i znalazły dopiero swoje pierwszej zatrudnienie, najczęściej tylko nieznacznie przewyższają minimalną krajową. Z czasem będą zarabiać coraz więcej, dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia asystentka stomatologiczna.

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

W trakcie kształcenia przyszłe asystentki stomatologiczne uczą się nie tylko teorii, lecz także odbywają praktyki. Te mają przybliżyć im zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Zajęcia praktyczne są o tyle istotne, że pozwalają na wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach i uzupełnienie braków, jeżeli takie się pojawiają. Warto pamiętać, że asystentka stomatologiczna bez wykształcenia może odbywać jedynie praktyki lub staż. Niestety, większość szkół kształcących w tym kierunku nie posiada własnych gabinetów dentystycznych, co oznacza, że przyszłe asystentki stomatologiczne praktyki muszą zorganizować sobie samodzielnie.

Szukasz pracy?
Dodana

Higienistka stomatologiczna / asystentka stomatologiczna

A.STRZELCZYK-DENT Aleksandra Strzelczyk

  • Głogów Małopolski
Dodana

Asystentka stomatologiczna

SPECJALISTYCZNE CENTRUM STOMATOLOGII PERIODENTAL DR N. MED. ŁUKASZ WILCZYŃSKI

  • Kołobrzeg
Dodana

Pomoc stomatologiczna

Katarzyna Mazur Indywidualna Praktyka Lekarska

  • Łeba
Dodana

Asystentka stomatologiczna

MARTA KONEWKO-ROMANOWSKA

  • Suwałki
Dodana

Asystentka stomatologiczna – szkoła
Czy asystentka stomatologiczna bez wykształcenia znajdzie pracę? Zgodnie z przepisami każda osoba myśląca o tym zawodzie musi posiadać minimum wykształcenie średnie medyczne i to w zawodzie asystentki medycznej. W praktyce oznacza to konieczność ukończenia medycznej szkoły średniej lub policealnej. Asystentka stomatologiczna bez wykształcenia średniego medycznego nie może pracować w zawodzie.

Kurs dla asystentki stomatologicznej

Osoby zainteresowane pracą na stanowisku pomocy stomatologa mogą zdobywać nowe doświadczenie i rozszerzać kwalifikacje, biorąc udział w kursach dla asystentek stomatologicznych. Szkolenia zazwyczaj obejmują część teoretyczną i praktyczną – dzięki czemu uczestniczki mogą nabyć wiedzę oraz umiejętności korzystając z profesjonalnych urządzeń i pracując pod okiem wykształconych specjalistów. Dlaczego warto zrobić kurs dla asystentki stomatologicznej?

  • Kurs dla asystentki stomatologicznej zostaje potwierdzony certyfikatem.
  • Uczestniczki mają szanse zdobyć pozytywne referencje, które mogą przedstawić potencjalnemu pracodawcy.
  • Część teoretyczna przygotowuje przyszłe asystentki pod kątem wiedzy o stomatologii klinicznej.
  • Kurs dla asystentki stomatologicznej przewiduje przekazanie informacji o zarządzaniu dokumentami.
  • Po ukończeniu kursu uczestniczki mają większą szansę na podjęcie pracy w zawodzie.
  • Dodatkowe szkolenia rozszerzają wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie.

Asystentka stomatologiczna – praca w renomowanym gabinecie w mieście

Pomoc stomatologiczna rozpoczynająca swoją karierę zawodową w dobrym gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w dużym mieście często już na samym początku potrafi zarobić niewiele mniej niż średnia krajowa. Dodatkowo warto zauważyć, że wśród klientów coraz popularniejsze jest zostawianie napiwków asystentce lekarza dentysty. Choć nie są one tak wysokie, jak napiwki kelnerek i tak często spotykane, to jednak w skali miesiąca można z nich uzyskać dodatkowych kilkaset złotych.

Co mówią o tej pracy jej przedstawicielki? Zobacz krótki dokument na temat zawodu asystentki stomatologicznej:

Video

Na wyższą pensję może też liczyć asystent stomatologa pracujący w prywatnym gabinecie, który jest otwarty nie tylko w święta, ale również w późnych godzinach wieczornych. Asystenci stomatologów często też biorą nadgodziny, co jest zwiane głównie z tym, że w jednym gabinecie otwartym przez kilkanaście godzin dziennie zazwyczaj pracuje tylko jedna lub maksymalnie dwie asystentki, więc możliwość dorobienia jest tutaj bardzo duża. Dodatkowo często podczas zabiegu dentystycznego okazuje się, że problem jest poważniejszy, niż pierwotnie uważano i wszystko może się przedłużyć nawet o godzinę.

Asystentki stomatologiczne mogą dorobić, także wykonując dodatkową pracę w tym samym gabinecie, jak np. rejestrowanie pacjentów na wizyty, prowadzenie kalendarza pracy lekarza czy zarządzanie dokumentacją lub wykonywanie innych prac biurowych. Najczęściej pracy w dobrych gabinetach dentystycznych jest więcej niż możliwości przerobowych pracowników. Ile zarabia asystentka stomatologiczna w porównaniu do innych zawodów? Zarobki asystentki stomatologicznej są atrakcyjne w porównaniu do innych stanowisk przeznaczonych dla osób z podobnym wykształceniem.

Gdzie szukać ofert pracy dla asystentki stomatologicznej?

Praca dla asystentki stomatologicznej jest najłatwiej dostępna w sieci. Wystarczy skorzystać z portali oferujących pracę w różnych branżach, wpisać w wyszukiwarkę poszukiwane stanowisko i lokalizację, a następnie zapoznać się z dostępnymi propozycjami. Przez takie portale można od razu aplikować, a w niektórych z nich nawet po pewnym czasie sprawdzić, czy potencjalny pracodawca zapoznał się z naszą aplikacją, zaakceptował ją do dalszego etapu rekrutacji czy może jednak odrzucił.

Asystentka stomatologiczna – praca po szkole
Nie zawsze od razu po szkole można otrzymać posadę asystentki stomatologicznej. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie się w prywatnym gabinecie dentystycznym na innym stanowisku, na przykład jako recepcjonistka, by z czasem móc awansować.

Pierwszą pracę na stanowisku asystentki stomatologicznej można znaleźć także w biurze karier w szkole lub podczas targów pracy organizowanych w naszym mieście. Dobrym pomysłem jest też wydrukowanie kilkunastu kopii CV i rozniesie ich po najbliższych gabinetach dentystycznych. Większość stomatologów rozpoczyna samodzielne prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a dopiero z czasem, wraz ze wzrostem liczby stałych klientów zaczyna myśleć o rozszerzeniu załogi i zatrudnieniu pomocy.

Ubiegając się o pracę asystentki stomatologicznej, powinno się nie tylko przypomnieć podstawowe informacje ze szkoły, przygotować dobre CV i list motywacyjny, ale przede wszystkim wykazać się na rozmowie spokojnym, przyjaznym i miłym usposobieniem. Znaczącą, choć wciąż niedocenianą rolą asystentki stomatologicznej jest umilenie pacjentowi pobytu w gabinecie, a nawet zmniejszenie jego stresu.

Dobrym pomysłem na znalezienie pierwszej pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej jest odbycie praktyk w prywatnym gabinecie dentystycznym lub bezpłatnego wolontariatu. Jeśli dana osoba się sprawdzi, to jest duże prawdopodobieństwo, że wkrótce otrzyma stałą posadę. Pacjenci przyzwyczają się do asystentek stomatologicznych, lekarze również, ponieważ w miarę upływu czasu łapią z nimi dobry kontakt, dzięki czemu są w stanie współpracować niemalże bez słów.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Praca asystentki stomatologicznej nie wymaga odbycia kilkuletnich studiów, a jedynie odpowiedniego kursu czy szkoły policealnej, nie jest też konieczne posiadanie specjalistycznej wiedzy porównywalnej do tej posiadanej przez stomatologów. W związku z tym wynagrodzenie asystentek stomatologicznych jest znacznie mniejsze niż zarobki przeciętnego dentysty. Średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 2800 zł netto. Oczywiście w zależności od placówki stawki mogą być wyższe lub niższe. Zwykle osoby zatrudnione w gabinetach prywatnych mogą liczyć na nieco lepsze zarobki, niż te pracujące w jednostkach publicznych, jednak wcale nie jest to regułą.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Według prawa każda osoba zatrudniona na tym stanowisku musi mieć odpowiednie kwalifikacje, tj. wykształcenie średnie medyczne w zawodzie.

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Średnie zarobki asystentki stomatologicznej wynoszą ok. 2000 zł netto miesięcznie. W zależności od placówki i pracodawcy mogą być oczywiście stosunkowo wyższe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

20 komentarzy

prac. Inga

prac. Inga

Wykonywanie pracy jako asystentka stomatologiczna na popołudniowej zmianie w gabinecie prywatnym? Może to być idealne rozwiązanie dla mnie.
Grażyna

Grażyna

Zatrudniając asystentki stomatologiczne, cenię sobie ich skłonność do poszerzania wiedzy poprzez uczestniczenie w kursach i szkoleniach.
Pandora

Pandora

Ze względu na ograniczenie awansu w pracy jako asystentka stomatologiczna, jest to zawód, którego podejmę się jedynie dla zdobycia pierwszego doświadczenia.
hehehe

hehehe

Ciekawa informacja o zostawianiu napiwków asystentce stomatologicznej - z pewnością dodatkowy zastrzyk motywacji do wykonywania naszej pracy.
Mirka

Mirka

Jako osoba poszukująca pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej, jestem zainteresowana takim kursami, żeby zdobyć niezbędne umiejętności i wiedzę na temat zarządzania dokumentami.
Farmer

Farmer

Ludzie zastanawiający się, jak zarabiać więcej jako asystentka stomatologiczna,warto wziąć pod uwagę, że lepsze wynagrodzenie można osiągnąć w renomowanych gabinetach stomatologicznych.
Donna

Donna

Wracając do tematu zarobków, jako osoba poszukująca pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej, muszę przyznać, że rozwiewa to moje obawy o minimalnym wynagrodzeniu.
kala

kala

Jako osoba bezrobotna zainteresowana pracą na stanowisku asystentki stomatologicznej jestem zadowolona, że istnieją kursy, które mogą mi pomóc zdobyć niezbędne umiejętności.
Krzysztof

Krzysztof

Jako asystentka stomatologiczna czuję się zmotywowana, żeby regularnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach, żeby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.
Daniela

Daniela

Asystentka stomatologiczna można zostać po ukończeniu szkoły średniej ( liceum , technikum , nawet zawodówki-jak jeszcze istnieje ) . Następnie zapisać się do szkoły policealnej na kierunek :) .Nie trzeba mieć matury do takiej szkoły , po nauce / kursie jest egzamin państwowy. Chyba że już na Studia to wiadomo ! :) matura
Anonim

Anonim

Jaką maturę trzeba zdać by być w tym zawodzie biologię rozszerzona czy chemię rozszeżoną czy obie?
Beata.

Beata.

Dlaczego stomatolog nie wydaje faktur ,kosztorysów na leczenie oraz rachunków za poniesione koszty ?Nie prowadzi żadnych kart choroby ,co on zapisuje w telefonie to nikt o tym nie wie ?
beata

beata

co powinna zrobić asystentka stomatologicza widząc jak lekarz łamie zęby po to aby je plombować ?
Konior

Konior

Tak w TEB można zrobić wiele zawodów i to ciekawa opcja dla wszystkich.
emma

emma

w TEB Edukacja jest taki kierunek
Dennis

Dennis

Akurat w tym zakresie sporo jest możliwości a i szkoły uczą tego zawodu więc jeżeli chodzi o rozwój to sporo ludzi ma możliwość w tym się kształcić.
deedee

deedee

coś w tym jest, że jak ktoś taką pracę lubi to na pewno znajdzie, słyszałam, że w Galerii Uśmiechu szukają kogoś. Praca na pewno jest bardzo ciekawa, więc myślę, że warto iść w tym kierunku.
Ola

Ola

Asystentka stomatologiczna musi posiadać wykształcenie średnie medyczne. Dużo jest ofert. Kto taką pracę lubi, z pewnością ją znajdzie.
Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna

Niestety zawód asystentki i higienistki stomatologicznej rzadko kogo satysfakcjonuje. Wydaję się, że mamy fajną, nawet prestiżową pracę. Warunki zatrudnienia są coraz gorsze. Jeśli chcesz pracować wyłącznie popołudniami, często zostawać dłużej w pracy, nie zależy Ci na stabilnym zatrudnieniu (umowa zlecenie) i braku awansu - wybierz ten zawód.
Klaudia

Klaudia

Czy po ukoncieniu liceum można zostać asystentka stomatologa czyli kończę szkole i obrazu jestem asystentka czy w tym kierunku potrzebna jest szkoła medyczna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka