Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Jak zostać asystentką stomatologiczną?
Umawiając się na wizytę u stomatologa, wybieramy lekarza, który przeprowadzi przegląd jamy ustnej lub wykona zabieg borowania zębów. Niewielu z nas zastanawia się, kto jeszcze będzie przebywał w gabinecie dentystycznym w trakcie wizyty. Szkoda, bo to, czy będziemy czuć się komfortowo, w dużej mierze zależy m.in. od asystentki stomatologicznej. Za co jest ona odpowiedzialna?

Czym zajmuje się asystenka stomatologiczna?

Zakres obowiązków asystentki stomatologicznej jest bardzo szeroki. Przede wszystkim jest ona zobowiązane do przygotowania pacjenta do zabiegu. Ważne jest zatem, by asystentka była empatyczna i potrafiła rozwiać wątpliwości pacjenta. Istotną częścią pracy asystentki jest też przygotowanie stanowiska stomatologa. To właśnie ona powinna zadbać o czystość narzędzi, ona jest również odpowiedzialna za to, by lekarz miał dostęp do wszystkich niezbędnych leków. Choć nie wszystkie, to jednak większość asystentek zajmuje się przygotowywaniem materiałów stomatologicznych używanych jako wypełnienie ubytków.
 

Edukacja – jaką szkołę powinna skończyć asystentka stomatologiczna?

By wykonywać czynności zarezerwowane dla asystentek stomatologicznych, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Zgodnie z przepisami każda osoba myśląca o tym zawodzie musi posiadać min. wykształcenie średnie medyczne i to w zawodzie asystentki medycznej. W praktyce oznacza to konieczność ukończenia medycznej szkoły średniej lub szkoły policealnej.

W trakcie kształcenia przyszłe asystentki stomatologiczne uczą się nie tylko teorii, lecz także odbywają praktyki. Te mają przybliżyć im zawód, który będą wykonywać w przyszłości. Zajęcia praktyczne są o tyle istotne, że pozwalają na wykorzystanie wiedzy zdobytej na zajęciach i uzupełnienie braków, jeżeli takie się pojawiają. Niestety, większość szkół kształcących w tym kierunku nie posiada własnych gabinetów dentystycznych, co oznacza, że przyszłe asystentki stomatologiczne praktyki muszą zorganizować sobie samodzielnie.
 

Ile zarabia asystentka stomatologiczna?

Asystentki stomatologiczne pracują głównie w publicznych i prywatnych gabinetach dentystycznych. Najczęściej pracują z jednym lekarzem, choć od tej zasady bywają wyjątki – czasem asystentka musi asystować jednocześnie kilku stomatologom. Ścieżka kariery jest przy tym dość ograniczona, bowiem większość placówek zatrudniających asystentki nie przewiduje wielu możliwości awansu. Z drugiej strony, osoby wykonujące ten zawód muszą cyklicznie brać udział w kursach i szkoleniach, co jest bezpośrednio związane z wprowadzaniem do gabinetów dentystycznych nowoczesnych urządzeń czy nowych technik leczenia uzębienia.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

W zależności od miejsca pracy, asystentki stomatologiczne mogą wykonywać pracę na dwie zmiany – ranną i popołudniową. W przypadku prywatnych gabinetów dentystycznych, asystentki mogą być zatrudnione wyłącznie na popołudniową zmianę. Asystentki stomatologiczne poszukujące stałej posady, powinny regularnie odwiedzać serwisy publikujące aktualne ogłoszenia o pracę.

Czytaj również: Rozmowa kwalifikacyjna? Idź na każdą!
 

Ile zarabia asystenta stomatologiczna?

Zarobki asystentek stomatologicznych zależą od wielu czynników, m.in. zakresu obowiązków, ilości przepracowanych godzin czy miejsca zatrudnienia. Zdecydowanie najlepiej zarabiają te, które pracują w renomowanych gabinetach dentystycznych – ich pensje mogą sięgać powyżej średniej krajowej.

Warto jednak zauważyć, że zarobki asystentek stomatologicznych, które są prosto po szkole i znalazły dopiero swoje pierwszej zatrudnienie, najczęściej tylko nieznacznie przewyższają minimalną krajową. Z czasem będą zarabiać coraz więcej, dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia pomoc dentystyczna.

Asystentka stomatologiczna – zarobki w renomowanym gabinecie w mieście

Pomoc stomatologiczna rozpoczynająca swoją karierę zawodową w dobrym gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w dużym mieście często już na samym początku potrafi zarobić niewiele mniej niż średnia krajowa. Dodatkowo warto zauważyć, że wśród klientów coraz popularniejsze jest zostawianie napiwków asystentce lekarza dentysty. Choć nie są one tak wysokie, jak napiwki kelnerek i tak często spotykane, to jednak w skali miesiąca można z nich uzyskać dodatkowych kilkaset złotych.

Na wyższą pensję może też liczyć asystent stomatologa pracujący w prywatnym gabinecie, który jest otwarty nie tylko w święta, ale również w późnych godzinach wieczornych. Asystenci stomatologów często też biorą nadgodziny, co jest zwiane głównie z tym, że w jednym gabinecie otwartym przez kilkanaście godzin dziennie zazwyczaj pracuje tylko jedna lub maksymalnie dwie asystentki, więc możliwość dorobienia jest tutaj bardzo duża. Dodatkowo często podczas zabiegu dentystycznego okazuje się, że problem jest poważniejszy niż pierwotnie uważano i wszystko może się przedłużyć nawet o godzinę.

Asystentki stomatologiczne mogą dorobić także wykonując dodatkową pracę w tym samym gabinecie, jak np. rejestrowanie pacjentów na wizyty, prowadzenie kalendarza pracy lekarza czy zarządzanie dokumentacją lub wykonywanie innych prac biurowych. Najczęściej pracy w dobrych gabinetach dentystycznych jest więcej niż możliwości przerobowych pracowników.

Zarobki asystentki stomatologicznej są atrakcyjne w porównaniu do innych zawodów przeznaczonych dla osób z podobnym wykształceniem. Szczególnie, jeśli bierzemy pod uwagę oferty pracy dla kobiet, dlatego tak wiele pań decyduje się kształcić w tym kierunku.

Gdzie szukać ofert pracy dla asystentki stomatologicznej?

Praca dla asystentki stomatologicznej jest najłatwiej dostępna w sieci. Wystarczy skorzystać z portali oferujących pracę w różnych branżach, wpisać w wyszukiwarkę poszukiwane stanowisko i lokalizację, a następnie zapoznać się z dostępnymi propozycjami. Przez takie portale można od razu aplikować, a w niektórych z nich nawet po pewnym czasie sprawdzić, czy potencjalny pracodawca zapoznał się z naszą aplikacją, zaakceptował ją do dalszego etapu rekrutacji czy może jednak odrzucił.

Nie zawsze od razu po szkole można otrzymać posadę asystentki stomatologicznej. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie się w prywatnym gabinecie dentystycznym na innym stanowisku, np. recepcjonistki, by z czasem móc awansować.

Pierwszą pracę na stanowisku asystentki stomatologicznej można znaleźć także w biurze karier w szkole lub podczas targów pracy organizowanych w naszym mieście. Dobrym pomysłem jest też wydrukowanie kilkunastu kopii CV i rozniesie ich po najbliższych gabinetach dentystycznych. Większość stomatologów rozpoczyna samodzielne prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a dopiero z czasem, wraz ze wzrostem liczby stałych klientów zaczyna myśleć o rozszerzeniu załogi i zatrudnieniu pomocy.

Ubiegając się o pracę asystentki stomatologicznej, powinno się nie tylko przypomnieć podstawowe informacje ze szkoły, przygotować dobre CV i list motywacyjny, ale przede wszystkim wykazać się na rozmowie spokojnym, przyjaznym i miłym usposobieniem. Znaczącą, choć wciąż niedocenianą rolą asystentki stomatologicznej jest umilenie pacjentowi pobytu w gabinecie, a nawet zmniejszenie jego stresu.

Dobrym pomysłem na znalezienie pierwszej pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej jest odbycie praktyk w prywatnym gabinecie dentystycznym lub bezpłatnego wolontariatu. Jeśli dana osoba się sprawdzi, to jest duże prawdopodobieństwo, że wkrótce otrzyma stałą posadę. Pacjenci przyzwyczają się do asystentek stomatologicznych, lekarze również, ponieważ w miarę upływu czasu łapią z nimi dobry kontakt, dzięki czemu są w stanie współpracować niemalże bez słów.

Oceń ten wpis
Jak zostać asystentką stomatologiczną?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 23
Tematy, które interesują czytelników:  Sekretarka i asystentka, Badania okresowe, Zasady prawa pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Ola
2019-05-19, 09:07
Asystentka stomatologiczna musi posiadać wykształcenie średnie medyczne. Dużo jest ofert. Kto taką pracę lubi, z pewnością ją znajdzie.
Higienistka stomatologiczna
2018-12-03, 09:09
Niestety zawód asystentki i higienistki stomatologicznej rzadko kogo satysfakcjonuje. Wydaję się, że mamy fajną, nawet prestiżową pracę. Warunki zatrudnienia są coraz gorsze. Jeśli chcesz pracować wyłącznie popołudniami, często zostawać dłużej w pracy, nie zależy Ci na stabilnym zatrudnieniu (umowa zlecenie) i braku awansu - wybierz ten zawód.
Klaudia
2018-07-30, 01:12
Czy po ukoncieniu liceum można zostać asystentka stomatologa czyli kończę szkole i obrazu jestem asystentka czy w tym kierunku potrzebna jest szkoła medyczna.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.