Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać ochroniarzem?

Jak zostać ochroniarzem?
Praca ochroniarzy jest łatwa i… nudna. Tak myśli spora część społeczeństwa. Czy jest tak rzeczywiście? Czy ochroniarze przez większość dnia pracy odpoczywają? Niekoniecznie. Wiele zależy nie tylko od miejsca ich zatrudnienia, lecz także zakresu obowiązków.

Jak zostać ochroniarzem - poradnik krok po kroku

Czym zajmuje się ochroniarz? Jego praca sprowadza się do ochrony osób i mienia. Zasadniczo zatem ochroniarz powinien posiadać konkretne wykształcenie. I właśnie zarówno umiejętności, jak i posiadane licencje różnicują ochroniarzy wykonujących pracę kiepsko płatną od tych, którzy za wykonane zadania otrzymują sowite wynagrodzenie.

 

Kto może myśleć o tym, by zostać ochroniarzem?

O byciu ochroniarzem powinieneś pomyśleć wyłącznie wówczas, gdy jest osobą w pełni sprawną fizycznie. W tej pracy to zupełna podstawa. Twoja sprawność będzie szczególnie istotna wówczas, gdy zdecydujesz się uzyskać licencję i pracować w firmach zajmujących się zabezpieczaniem np. imprez masowych. Również prywatne firmy ochroniarskie przykładają szczególną uwagę do tego, by zatrudniać wyłącznie najlepszych.

Ochroniarze muszą pamiętać, że w trakcie wykonywania swojej pracy niejednokrotnie będą musieli szybko podejmować decyzje. Dobrze zatem, by wykazali się oni refleksem.

 

Czy licencja ochroniarza jest konieczna?

Ochroniarz może być wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Takie rozwiązanie opłaca się osobom chcącym zarabiać lepiej i otrzymać w przyszłości propozycję ciekawej pracy. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, która zamierza zostać wpisana na taką listę? Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej to osoba, która:

  • ukończyła 21 lat,
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
  • ukończyła co najmniej gimnazjum,
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
  • otrzymała nienaganną opinię wydaną przez Policję.
  • Z powyższego wynika, że osoby poważnie myślące o tym, aby pracować w ochronie nie muszą już ubiegać się o licencję. 

Wymóg posiadania takiej został zniesiony. Więcej informacji na temat wprowadzonych ułatwień w dostępie do wykonywania zawodu ochroniarza można przeczytać na internetowej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Ochroniarz - praca

W zależności od posiadanych kwalifikacji, ochroniarze mogą szukać zatrudnienia zarówno w agencjach pracy tymczasowej, które współpracują np. z galeriami handlowymi, mogą również w profesjonalnych agencjach ochrony. Sporo ogłoszeń jest publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracę i lokalnej prasie. Poszukując zatrudnienia, dobrze też zajrzeć do najbliższego urzędu pracy. Zwłaszcza firmy z długoletnią tradycją zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników właśnie do urzędu pracy.

Znalezienie pracy w Polsce nie jest większym problemem. Co innego, gdy mowa o pracy za granicą. Ochroniarze muszą się liczyć z tym, że w takiej sytuacji mogą zostać zobowiązani do zdobycia dodatkowych uprawnień. Przyda się również dobra znajomość języków obcych – zupełną podstawą jest język angielski.

Czytaj także: Szczęśliwcy z etatem. Czy na pewno?

 

 Ile zarabia ochroniarz?

Zarobki osób zatrudnionych w ochronie zależą od ich umiejętności. Zniesienie wymogu posiadania licencji wcale nie zepsuło rynku, bo – o czym trzeba pamiętać – to pracodawcy decydują, kogo zatrudnią. Większość zaś jest zainteresowana współpracą wyłącznie z najlepszymi, posiadającymi doświadczenie i umiejętności pracownikami.

Zarobki początkującego ochroniarza najczęściej nie są wyższe niż minimalne wynagrodzenia za pracę. Jeszcze mniej zarabiają ci, którzy są zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, co niestety zdarza się często. Najlepsze zarobki czekają na profesjonalistów – oni mogą zarobić nawet ponad 5 tys. zł. netto miesięcznie.

 

Zawód ochroniarz – charakterystyka

Na czym polega zawód ochroniarz i jak nim zostać? Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby w ogóle móc ubiegać się o pracę na takim stanowisku?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że głównym celem zatrudnienia pracownika ochrony jest ochrona osób i mienia. Jednak nie zawsze ochroniarz musi wyróżniać się sprawnością fizyczną lub umiejętnością samoobrony. Wiele zależy tutaj od charakteru jego pracy i miejsca zatrudnienia. Najczęściej ochroniarze mają tylko obowiązek wyłapania potencjalnego zagrożenia i następnie zgłoszenia tego dalej, np. na policję lub do zewnętrznej firmy, która wyśle swoich pracowników na interwencję.

Technik ochrony fizycznej osób i mienia - zarobki

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy ochrony? Wszystko zależy od charakteru ich pracy. Ochroniarze zatrudnieni w galeriach handlowych i sklepach zazwyczaj nie posiadają wysokich dochodów, ponieważ najczęściej pracują na zlecenie agencji pośrednictwa pracy, które z ich zarobków muszą pobrać dla siebie pewien procent. Nieco większą pensję otrzymują osoby zajmujące się pracą na portierniach, szczególnie na zmianach nocnych, w charakterze stróża. Uprawnienia ochroniarza mogą być różne, bardzo rozległe, i w gruncie rzeczy właśnie od nich zależy jego wynagrodzenie.

Kwalifikacje pracownika ochrony najczęściej otrzymywane są po ukończeniu specjalnych kursów, zdaniu wewnętrznych egzaminów i otrzymaniu dyplomu uprawniającego do podjęcia pracy. Niektóre firmy zatrudniające ochroniarzy organizują także swoje wewnętrzne szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników.

Ochraniarze zatrudniani do ochrony pracowników rządu lub prywatnych osób to zazwyczaj osoby posiadające umiejętności i obszerną wiedzę np. w zakresie samoobrony. Tacy pracownicy mogą liczyć na wysokie zarobki, znacznie przewyższają średnią krajową. Od tego typu kandydatów dodatkowo oczekuje się odpowiedniej prezencji, siły, dobrej sprawności fizycznej, a często także posiadania prawa jazdy.

Oceń ten wpis
Jak zostać ochroniarzem?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

Franko
2019-05-19, 09:24
Jak zostać ochroniarzem. Ciekawy artykuł. Bardzo dużo jest ofert. Niestety bardzo często na ochroniarza, są poszukiwani emeryci. Zarobki ochroniarzy do wysokich nie należą.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.