Zawody i ich potencjał

Jak zostać ochroniarzem?

9 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

9 komentarzy
Jak zostać ochroniarzem?
Praca ochroniarzy jest łatwa i… nudna. Tak myśli spora część społeczeństwa. Czy jest tak rzeczywiście? Czy ochroniarze przez większość dnia pracy odpoczywają? Niekoniecznie. Wiele zależy nie tylko od miejsca ich zatrudnienia, lecz także zakresu obowiązków.

Jak zostać ochroniarzem – poradnik krok po kroku

Czym zajmuje się ochroniarz? Jego praca sprowadza się do ochrony osób i mienia. Zasadniczo zatem do wykonywania zawodu ochroniarza powinno się posiadać konkretne umiejętności. I właśnie zarówno doświadczenie, jak i posiadane licencje różnicują ochroniarzy wykonujących pracę kiepsko płatną od tych, którzy za wykonane zadania otrzymują sowite wynagrodzenie.

Kto może zostać ochroniarzem?

O byciu ochroniarzem powinieneś pomyśleć wyłącznie wówczas, gdy jesteś osobą w pełni sprawną fizycznie. W tej pracy to podstawa. Twoja sprawność będzie szczególnie istotna, gdy zdecydujesz się uzyskać licencję i pracować w firmach zajmujących się zabezpieczaniem np. imprez masowych. Również prywatne firmy ochroniarskie przykładają szczególną uwagę do tego, by zatrudniać wyłącznie najlepszych.

Jako przyszły pracownik ochrony powinieneś pamiętać, że w trakcie wykonywania swojej pracy niejednokrotnie będziesz musiał szybko podejmować decyzje. Dobrze zatem, byś wykazywał się wysokim refleksem.

Czy licencja ochroniarza jest konieczna?

Ochroniarz może być wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Takie rozwiązanie opłaca się osobom chcącym zarabiać lepiej i otrzymać w przyszłości propozycję ciekawej pracy. Jakie wymagania musi spełnić osoba, która zamierza zostać wpisana na taką listę? Najważniejszy jest zwykle brak problemów z prawem w przeszłości oraz wiek zgodny z ustalonym pułapem.

Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej to osoba, która:

  • ukończyła 21 lat,
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
  • ukończyła co najmniej gimnazjum,
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
  • otrzymała nienaganną opinię wydaną przez Policję.

Z powyższego wynika, że osoby poważnie myślące o tym, aby pracować w ochronie, mogą, ale nie muszą już ubiegać się o licencję. Wymóg posiadania takiej został zniesiony. Więcej informacji na temat wprowadzonych ułatwień w dostępie do wykonywania zawodu ochroniarza można przeczytać na internetowej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Ochroniarz

Pracownik Ochrony

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-USŁUGOWE CZA-TA NICIAK SPÓŁKA JAWNA

  • Mszczonów
Dodana

Pracownik ochrony (n)

FIRMA OCHRONIARSKA OMEGA NOW-KOLT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Tuchów
Dodana

Pracownik ochrony

PENTAGRAM Sp. z o.o.

  • Lidzbark Warmiński
Dodana

Pracownik ochrony kwalifikowany (dopuszczenie do broni)

MONSTER-GROUP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Mielec
Dodana
Dodana

Ochroniarz – praca

W zależności od posiadanych kwalifikacji ochroniarza, osoba taka może szukać zatrudnienia zarówno w agencjach pracy tymczasowej, które współpracują np. z galeriami handlowymi, jak również w profesjonalnych agencjach ochrony. Sporo ogłoszeń jest publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracę i lokalnej prasie. Poszukując zatrudnienia, dobrze też zajrzeć do najbliższego urzędu pracy. Zwłaszcza firmy z długoletnią tradycją zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników właśnie do urzędu pracy.

Znalezienie pracy w Polsce nie jest większym problemem. Co innego, gdy mowa o pracy za granicą. Ochroniarze muszą się liczyć z tym, że w takiej sytuacji mogą zostać zobowiązani do zdobycia dodatkowych uprawnień. Przyda się również dobra znajomość języków obcych – zupełną podstawą jest język angielski.

Ile zarabia ochroniarz?

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy ochrony? Wszystko zależy od charakteru ich pracy. Ochroniarze zatrudnieni w galeriach handlowych i sklepach zazwyczaj nie posiadają wysokich dochodów, ponieważ najczęściej pracują na zlecenie agencji pośrednictwa pracy, które z ich zarobków muszą pobrać dla siebie pewien procent. Nieco większą pensję otrzymują osoby zajmujące się pracą na portierniach, szczególnie na zmianach nocnych, w charakterze stróża. Uprawnienia ochroniarza mogą być różne, bardzo rozległe, i w gruncie rzeczy właśnie od nich zależy jego wynagrodzenie.

Video

Na wysokość zarobków w tego rodzaju pracy wpływają też umiejętności i doświadczenie ochroniarzy. Zniesienie wymogu posiadania licencji wcale nie zepsuło rynku, bo – o czym trzeba pamiętać – to pracodawcy decydują, kogo zatrudnią. Większość zaś jest zainteresowana współpracą wyłącznie z najlepszymi, posiadającymi doświadczenie i umiejętności pracownikami.

Zarobki początkującego ochroniarza najczęściej nie są wyższe niż minimalne ustawowe wynagrodzenie za pracę. Jeszcze mniej zarabiają ci, którzy są zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie, co niestety zdarza się często. Najlepsze zarobki na ochronie dotyczą profesjonalistów – oni mogą zarobić nawet ponad 5 tys. zł. netto miesięcznie.

Zawód ochroniarz – charakterystyka

Na czym polega zawód ochroniarza i jak nim zostać? Jak wygląda codzienność w tej pracy? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że głównym celem zatrudnienia pracownika ochrony jest ochrona osób i mienia. Zwykle ochroniarz musi wyróżniać się sprawnością fizyczną lub umiejętnością samoobrony. Wiele zależy tutaj jednak od charakteru jego pracy i miejsca zatrudnienia. Zdecydowanie łatwiej o pracę w godzinach wieczornych i nocnych, gdyż mnóstwo instytucji zatrudnia ochronę tylko do pilnowania budynku wtedy, gdy już nikt z pracowników z reguły nie przebywa w obiekcie i teren pozostaje bez nadzoru. 

Najczęściej ochroniarze mają tylko obowiązek wyłapania potencjalnego zagrożenia i następnie zgłoszenia tego dalej, np. na policję lub do zewnętrznej firmy, która wyśle swoich pracowników na interwencję. Do ich codziennych obowiązków należy nieustanna obserwacja obiektu oraz wykonywanie regularnych obchodów. 

Technik ochrony fizycznej osób i mienia 

Choć jak wspomnieliśmy, do wykonywania tego zawodu nie jest już niezbędna licencja, przydaje się pewne podstawowe przygotowanie do pracy. Jak więc zostać ochroniarzem? Możesz spróbować aplikować na ogłoszenia o pracę bez potwierdzonych umiejętności, albo zadbać o nie wcześniej, by zwiększyć swoje szanse na dobrą i opłacalną posadę.

Kwalifikacje pracownika ochrony
Kompetencje do pracy jako ochroniarz najczęściej otrzymywane są po ukończeniu specjalnych kursów (3-6 miesięcy, tryb weekendowy weekendowe), zdaniu wewnętrznych egzaminów i otrzymaniu dyplomu uprawniającego do podjęcia pracy.

Niektóre firmy zatrudniające ochroniarzy organizują także swoje wewnętrzne szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników.

Ochroniarze zatrudniani do ochrony pracowników rządu lub prywatnych osób to już zazwyczaj pracownicy posiadający umiejętności i obszerną wiedzę np. w zakresie samoobrony. Tacy pracownicy mogą liczyć na wysokie zarobki, znacznie przewyższające średnią krajową. Jednocześnie od tego typu kandydatów dodatkowo oczekuje się udokumentowanych umiejętności i doświadczenia, odpowiedniej prezencji, siły, dobrej sprawności fizycznej, a często także posiadania prawa jazdy.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać ochroniarzem?

W licznych ofertach pracy dla ochroniarzy nie jest wymagane wykształcenie specjalistyczne, a jedynie ukończone 21 lat i niekaralność. Aby jednak rozwijać karierę w ochronie i pracować na lepiej płatnych stanowiskach, warto zdobyć dyplom na kursie zawodowym lub samoobrony.

Ile zarabia pracownik ochrony?

Ochroniarze na stanowiskach niewymagających dodatkowych kwalifikacji zarabiają zwykle pensję równą minimalnej krajowej. W przypadku większych firm lub ochrony osobistej pracowników rządu czy osób prywatnych zarobki mogą być znacznie większe i sięgać nawet 5 tys. zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Jolka

Jolka

Praca jako ochroniarz może wydawać się nieciekawa ale mając odpowiednie umiejeynosci i doświadczenia, można naprawdę dobrze zarabiać. Przeglądając oferty pracy, widzę że jest coraz więcej propozycji dla ochroniarzy. Może to być właściwy kierunek?
Olek

Olek

Należy ocenic przy zatrudnaiu ochroniarzy, może brak licencji, ale ważne jest doświadczenie, predyspozycje i umiejętności. nie zawsze papiery mówią wszystko o pracowniku.
Paweł ostrowski

Paweł ostrowski

czasami myślę o zrobienie kursu na ochroniarza, przemyślać trzeba dobrze.. bo widzę, że dostęp wzros, ale i wymagania też są spore.
Panama

Panama

JaKby zaznaczyć, że praca ochroniarza nie jest dla każdego. wysiłku fizyczny i umiejętność reagowanie jan sytuacje. Musisz być zdecydowany by dobrze wywiązywać się z obowiązków.
Robert Smith

Robert Smith

Trzeba tylko rozróżnić ochroniarza pracującego jako ochroniarza mienia lub ludzi z bronią do takiego co stoi np. w hipermarkecie.
Oficer

Oficer

Brednie. Firmy ochroniarskie szukają pracowników inwalidów. Sprawny kandydat to żaden kandydat. Nie liczy się wyszkolenie tylko orzeczenie o niepełnosprawności.
Kasia

Kasia

W tym zakresie także trzeba rozróżnić ochroniarza np. w klubie a takiego co jest w centrum handlowym. To jest bardzo zróżnicowany poziom obowiązków.
Pracownik ochrony

Pracownik ochrony

Po pierwsze by zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony fizycznej czyli być wpisanym na listę kwalifikowanych pracowników ochrony przez komendanta wojewódzkiego policji należy odbyć kurs 245 godzin gdzie są przepisy prawa z zakresu ochrony osób i mienia, techniki interwencji czyli techniki obezwladnienia kajdankowania i posługiwania się pałka oraz wyszkolenie strzeleckie broń krótka broń maszynowa i strzelba po czym przejść badania lekarsko psychologiczne i złożyć wniosek o wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony do komendy wojewódzkiej policji i taki kwalifikowany praciwbik ochrony jest na mocy ustawy o ochronie osób i mienia uprawniony do organizowania i kierowania pracownikami ochrony do tworzenia planów ochrony oraz do środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Taki praciwnik może pracowac w konwoju wartości pieniężnych materiałów wartościowych oraz niebezpiecznych lub w uzbrojonej grupie interwencyjnej na alarmy włamania i napady czy na obiektach do ochrony obowiązkowej gdzie jest wymagana broń jak jednostki wojskowe lotniska itp. Jak i ochrona bezpośrednia osób czy służba porządkowa imprez masowych
Franko

Franko

Jak zostać ochroniarzem. Ciekawy artykuł. Bardzo dużo jest ofert. Niestety bardzo często na ochroniarza, są poszukiwani emeryci. Zarobki ochroniarzy do wysokich nie należą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.