Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1061        SUBSKRYBUJE: 7262
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Jak zostać ochroniarzem?

Jak zostać ochroniarzem?

Praca ochroniarzy jest łatwa i… nudna. Tak myśli spora część społeczeństwa. Czy jest tak rzeczywiście? Czy ochroniarze przez większość dnia pracy odpoczywają? Niekoniecznie. Wiele zależy nie tylko od miejsca ich zatrudnienia, lecz także zakresu obowiązków.

Czym zajmuje się ochroniarz? Jego praca sprowadza się do ochrony osób i mienia. Zasadniczo zatem ochroniarz powinien posiadać konkretne wykształcenie. I właśnie zarówno umiejętności, jak i posiadane licencje różnicują ochroniarzy wykonujących pracę kiepsko płatną od tych, którzy za wykonane zadania otrzymują sowite wynagrodzenie.

 

Kto może myśleć o tym, by zostać ochroniarzem?

O byciu ochroniarzem powinieneś pomyśleć wyłącznie wówczas, gdy jest osobą w pełni sprawną fizycznie. W tej pracy to zupełna podstawa. Twoja sprawność będzie szczególnie istotna wówczas, gdy zdecydujesz się uzyskać licencję i pracować w firmach zajmujących się zabezpieczaniem np. imprez masowych. Również prywatne firmy ochroniarskie przykładają szczególną uwagę do tego, by zatrudniać wyłącznie najlepszych.

Ochroniarze muszą pamiętać, że w trakcie wykonywania swojej pracy niejednokrotnie będą musieli szybko podejmować decyzje. Dobrze zatem, by wykazali się oni refleksem.

 

Licencja – czy jest wymagana?

Ochroniarz może być wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Takie rozwiązanie opłaca się osobom chcącym zarabiać lepiej i otrzymać w przyszłości propozycję ciekawej pracy. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, która zamierza zostać wpisana na taką listę? Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej to osoba, która:

  • ukończyła 21 lat,
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
  • ukończyła co najmniej gimnazjum,
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
  • otrzymała nienaganną opinię wydaną przez Policję.
  • Z powyższego wynika, że osoby poważnie myślące o tym, aby pracować w ochronie nie muszą już ubiegać się o licencję. 

Wymóg posiadania takiej został zniesiony. Więcej informacji na temat wprowadzonych ułatwień w dostępie do wykonywania zawodu ochroniarza można przeczytać na internetowej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Gdzie szukać zatrudnienia?

W zależności od posiadanych kwalifikacji, ochroniarze mogą szukać zatrudnienia zarówno w agencjach pracy tymczasowej, które współpracują np. z galeriami handlowymi, mogą również w profesjonalnych agencjach ochrony. Sporo ogłoszeń jest publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracę i lokalnej prasie. Poszukując zatrudnienia, dobrze też zajrzeć do najbliższego urzędu pracy. Zwłaszcza firmy z długoletnią tradycją zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników właśnie do urzędu pracy.

Znalezienie pracy w Polsce nie jest większym problemem. Co innego, gdy mowa o pracy za granicą. Ochroniarze muszą się liczyć z tym, że w takiej sytuacji mogą zostać zobowiązani do zdobycia dodatkowych uprawnień. Przyda się również dobra znajomość języków obcych – zupełną podstawą jest język angielski.

Czytaj także: Szczęśliwcy z etatem. Czy na pewno?

 

Ile może zarobić ochroniarz?

Zarobki osób zatrudnionych w ochronie zależą od ich umiejętności. Zniesienie wymogu posiadania licencji wcale nie zepsuło rynku, bo – o czym trzeba pamiętać – to pracodawcy decydują, kogo zatrudnią. Większość zaś jest zainteresowana współpracą wyłącznie z najlepszymi, posiadającymi doświadczenie i umiejętności pracownikami.

Zarobki początkującego ochroniarza najczęściej nie są wyższe niż minimalne wynagrodzenia za pracę. Jeszcze mniej zarabiają ci, którzy są zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, co niestety zdarza się często. Najlepsze zarobki czekają na profesjonalistów – oni mogą zarobić nawet ponad 5 tys. zł. netto miesięcznie.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.