Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 965        SUBSKRYBUJE: 6885

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?

Zdecydowana większość nauczycieli nauczania początkowego to kobiety. One w sposób stereotypowy są kojarzone z najlepszym podejściem do dzieci, wyrozumiałością oraz opiekuńczością.

By rozpocząć pracę z najmłodszymi, niezbędne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia. Ważne są też predyspozycje – osoba pracująca z dziećmi musi być cierpliwa i posługiwać się językiem dostosowanym do wieku swoich podopiecznych.

 

Jakie studia ukończyć?

Aby zatrudnić się na stanowisku nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego należy uzyskać tytuł licencjata, a najlepiej magistra Akademii Pedagogicznej na kierunku pedagogika wczesnoszkolna (np. Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi). Wiele osób zaczyna także od edukacji przedszkolnej, a później kształci się w kierunku pedagoga. Jeśli marzymy o pracy w szkole, to konieczne jest ukończenie kursu pedagogicznego, który w Polsce jest zawsze niezbędny w przypadku chęci pracy z dziećmi. Dotyczy to również logopedów, psychologów czy wszelkich innych osób działających w szkole lub w przedszkolu.

 

Warunki pracy

Zawód nauczyciela nauczania początkowego nie jest zbytnio dochodowy, ale praca w państwowej placówce jest dość atrakcyjna. Inaczej wygląda sytuacja osób z powyższymi kwalifikacjami, które zostały zatrudnione np. w prywatnych przedszkolach. Takie osoby nie są objęte m.in. Kartą Nauczyciela, ich dzień pracy wynosi również 8 godzin.

W zależności od miejsca zatrudnienia nauczyciela nauczania początkowego zależą zatem warunki, w oparciu o które będzie wykonywał pracę. Nauczyciele zainteresowani znalezieniem zatrudnienia w placówce prywatnej powinni regularnie odwiedzać m.in. portale z ofertami pracy.

 

Predyspozycje zawodowe

Nauczyciel nauczania początkowego musi być otwarty dla ludzi, lubić dzieci, emanować ciepłem i sympatią. Konieczna jest także chęć współpracy z rodzicami i pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Niezbędne okażą się również zdolności manualne, artystyczne, wokalne, które pomogą aktywizować psychoruchowo dzieci i wspomagać ich rozwój.

Kreatywność i zdolność opanowania grupy dzieci są niezwykle pożądanymi cechami – większość dyrektorów. Nauczyciel wczesnoszkolny musi ponadto potrafić przekazywać wiedzę w sposób cierpliwy i zrozumiały dla dzieci. To przecież od niego będzie zależała przyszła kariera edukacyjna najmłodszych, ponieważ w ciągu pierwszych 3 klas opanowuje się podstawowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie czy liczenie.

Czytaj również: 3 błędy, które możesz popełnić, pisząc życiorys

 

Czy to zawód dla mnie?

Praca nauczyciela w klasach 1-3 jest dość wymagająca. Jednym sprawi dużą satysfakcję, innych może znużyć i zmęczyć. Aby przekonać się czy ten zawód jest akurat dla nas i sprawdzimy się później w pracy, angażujmy się w praktyki na studiach, które odbywają się w konkretnej placówce edukacyjnej. To właśnie tam szybko zweryfikujemy zarówno swoje chęci, jak i umiejętności.

Decydując się na wykonywanie tego zawodu warto wiedzieć, jak wygląda codzienna praca nauczyciela. Ten zawód musi być wykonywany z poczuciem misji. Z pewnością szybko zrezygnują z niego osoby zainteresowane wyłącznie krótkim tygodniem pracy.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.