Zawody i ich potencjał

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?

5 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 29 głosów

29 głosów

13 komentarzy
Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?
Zdecydowana większość nauczycieli nauczania początkowego to kobiety. One w sposób stereotypowy są kojarzone z najlepszym podejściem do dzieci, wyrozumiałością oraz opiekuńczością.

By rozpocząć pracę z najmłodszymi, niezbędne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia. Ważne są też predyspozycje – osoba pracująca z dziećmi musi być cierpliwa i posługiwać się językiem dostosowanym do wieku swoich podopiecznych.

Niezbędne uprawnienia – jak zostać nauczycielem klas I-III?

Aby zatrudnić się na stanowisku nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego, należy uzyskać tytuł licencjata, a najlepiej magistra na kierunku pedagogika wczesnoszkolna (np. Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi). Wiele osób zaczyna także od edukacji przedszkolnej, a później kształci się w kierunku pedagoga. Jeśli marzymy o pracy w szkole, to konieczne jest ukończenie kursu pedagogicznego, który w Polsce jest zawsze niezbędny w przypadku chęci pracy z dziećmi. Dotyczy to również logopedów, psychologów czy wszelkich innych osób działających w szkole lub w przedszkolu. Wymienione uprawnienia to podstawowe wymagania, których spełnienie powinno wystarczyć do otrzymania pracy jako nauczyciel nauczania początkowego.

Kim jest nauczyciel nauczania początkowego?
Według definicji nauczyciel nauczania początkowego to pedagog, który uczy w szkole podstawowej, w klasach I–III. Jego głównym zadaniem jest pomóc uczniom w zdobyciu wiedzy i umiejętności przewidzianych w podstawie programowej, a także w rozwijaniu myślenia twórczego, budowaniu nawyku systematycznej pracy i przygotowaniu do nauki na kolejnych poziomach kształcenia.

Warunki pracy nauczyciela wczesnoszkolnego i choroby zawodowe

Zawód nauczyciela nauczania początkowego nie jest zbytnio dochodowy, ale praca w państwowej placówce jest dość atrakcyjna. Inaczej wygląda sytuacja osób z powyższymi kwalifikacjami, które zostały zatrudnione np. w prywatnych przedszkolach. Takie osoby nie są objęte m.in. Kartą Nauczyciela, ich dzień pracy wynosi również 8 godzin. To od miejsca zatrudnienia nauczyciela nauczania początkowego zależą zatem szczegółowe warunki, w których będzie wykonywał pracę. Nauczyciele zainteresowani znalezieniem zatrudnienia w placówce prywatnej powinni regularnie odwiedzać m.in. portale z ofertami pracy.

Warto pamiętać, że praca nauczyciela wiąże się z pewnymi obciążeniami zdrowotnymi i chorobami zawodowymi. Choć w okresie wakacji nauczyciele mają dłuższy urlop umożliwiający regenerację, przez większość roku narażeni są wskutek różnych czynników na mniejsze lub większe zagrożenia w zależności od miejsca pracy i poziomu nauczania.

Wśród tych czynników można wymienić:

 • Czynniki fizyczne: hałas, spowodowany, przeciążenie strun głosowych, urazy podczas pracy z ostrymi przedmiotami i w dużych grupach dzieci, wypadki poza zakładem pracy podczas wycieczek, czy zajęć pozaszkolnych itp.
 • Czynniki psychiczne: obciążenie emocjonalne spowodowane częstymi sytuacjami silnie stresogennymi oraz radzeniem sobie z epizodami agresji u rodziców i dzieci.
 • Czynniki chemiczne i pyły: pylica związana z pyłem kredowym (obecnie stosuje się coraz częściej tablice suchościeralne z flamastrami, które nie wywołują tego zagrożenia), substancje chemiczne z przyborów szkolnych mogące powodować różne alergie.

Zdecydowanie najczęściej występującą szkodą na zdrowiu u nauczycieli są problemy z głosem, bardzo często dochodzi u nich do patologicznych zmian i chorób krtani, które wymagają długotrwałego leczenia.

Szukasz pracy?

Nauczyciel wychowania przedszkolnego do przedszkola Bright Beginners

International Education Center Sp.z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Lektor Nauczyciel Języka Angielskiego i/lub Hiszpańskiego

Świat Języków Obcych "TIME"

 • Bielsko-Biała
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

TOMMAR CRECHE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Kraków
 • 6 000-8 000 zł / mc
Dodana

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. PROF. BOLESŁAWA KRUPIŃSKIEGO

 • Lubin
Dodana

Nauczyciel wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

 • Tuchola
Dodana

Co o zawodzie mówią jego przedstawiciele? Autorka poniższego filmiku opowiada o własnych doświadczeniach związanych z nauczaniem dzieci:

Video

Zawód nauczyciela, jak każda praca, ma swoje wady i zalety. W ostatnim czasie w Polsce było głośno o roszczeniach nauczycieli wobec rządu w kwestii zarobków. Te postulaty były uzasadnione – praca nie należy do najłatwiejszych, mimo takich walorów, jak stałe godziny pracy, wolne weekendy, święta i długi urlop w wakacje, natomiast zarobki nauczycieli są dość zróżnicowane i nie zawsze adekwatne do wysiłków wkładanych w to zajęcie.

Ile zarabia nauczyciel nauczania początkowego?

Zarobki nauczycieli zależą oczywiście od placówki i pracodawcy. W szkołach prywatnych średnie wynagrodzenie jest nieco wyższe niż w państwowych. Obecnie przeciętna pensja nauczyciela klas 1-3 wynosi ok. 2500 zł netto, rzadziej zdarzają się wynagrodzenia w wysokości 3000 zł. Nie są to wysokie kwoty, biorąc pod uwagę, że praca wymaga wykształcenia kierunkowego oraz wiąże się z kilkoma szkodliwymi dla zdrowia czynnikami środowiskowymi.

Predyspozycje zawodowe

Nauczyciel nauczania początkowego musi być otwarty dla ludzi, lubić dzieci, emanować ciepłem i sympatią. Konieczna jest także chęć współpracy z rodzicami i pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Niezbędne okażą się również zdolności manualne, artystyczne, wokalne, które pomogą aktywizować psychoruchowo dzieci i wspomagać ich rozwój.

Jakie cechy powinien mieć nauczyciel nauczania początkowego?

 • Otwartość na ludzi
 • Rozwinięta empatia
 • Dobry kontakt z dziećmi
 • Cierpliwość
 • Wyrozumiałość
 • Dobra organizacja

Kreatywność i zdolność opanowania grupy dzieci są niezwykle pożądanymi cechami – większość dyrektorów. Nauczyciel wczesnoszkolny musi ponadto potrafić przekazywać wiedzę w sposób cierpliwy i zrozumiały dla dzieci. To przecież od niego będzie zależała przyszła kariera edukacyjna najmłodszych, ponieważ w ciągu pierwszych 3 klas opanowuje się podstawowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie czy liczenie.

CV nauczyciela i rozmowa rekrutacyjna – jak się przygotować?

Przygotowując się do rekrutacji na stanowisko nauczyciela nauczania przedszkolnego, trzeba mieć świadomość ze sporej konkurencji. Zazwyczaj, zwłaszcza w małych miastach, nie brakuje chętnych do podjęcia tej posady, dlatego tak ważne jest wyróżnienie się i zrobienie dobrego wrażenia na pracodawcy. Jak to zrobić?

Na początek przygotuj profesjonalne CV, które przedstawi Twoją kandydaturę w odpowiedni sposób. Powinno zawierać podstawowe dane osobowe, zdjęcie, listę najważniejszych doświadczeń zawodowych oraz umiejętności. Warto także dodać element bardziej indywidualny, jakim jest wzmianka o zainteresowaniach. Umiejętny wybór i przedstawienie tych hobby, które będą dodatkowym plusem w zawodzie nauczyciela, z pewnością zwiększy Twoje szanse wśród równie wykwalifikowanych kandydatów. CV nauczyciela powinno być staranne, schludne i podawać najważniejsze dla rekrutera informacje. Jakość oraz czytelność dokumentu, który zaprezentujesz, świadczy przecież o Tobie, Twojej odpowiedzialności i o tym, jakie wzory możesz przekazywać podopiecznym. 

Zadbaj o profesjonalizm, a przy tym spróbuj pokazać trochę siebie od bardziej otwartej strony, tak ważnej w kontakcie z dziećmi. Poniżej wskazujemy, na co jeszcze zwrócić uwagę, by wysłana przez Ciebie aplikacja na stanowisko nauczyciela zainteresowała pracodawcę.

O tym pamiętaj, pisząc CV nauczyciela:

 • w tym zawodzie ważna jest praktyka: wymień najważniejsze okresy i miejsca pracy jako nauczyciel, nie zapominając o dodatkowych funkcjach (wychowawstwo, prowadzenie zajęć pozalekcyjnych itp.),
 • przy opisie umiejętności i doświadczeń nie używaj zbyt skomplikowanego języka, zawiła komunikacja nie jest pożądaną cechą u nauczyciela (zwłaszcza w edukacji wczesnoszkolnej),
 • w sekcji poświęconej kursom i dodatkowym kwalifikacjom postaraj się umieścić ich maksymalnie kilka, ale możliwie najbardziej związanych ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz,
 • przed wysyłką koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane oraz zdjęcie są aktualne. Poszukaj też literówek i przejrzyj pisownię miejsc edukacji, by nie złożyć dokumentu z błędem.

Jak natomiast nastawić się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko nauczyciela? Przebiega ona podobnie do rozmów na inne stanowiska, ale z pewnością możesz się spodziewać bardziej szczegółowych pytań o doświadczenie, czyli sposoby radzenia sobie z grupą dzieci oraz komunikacji z rodzicami. Kluczowe jest tu więc pewne obycie, wypracowane w praktyce metody i umiejętność zrozumiałego przekazania ich słowami.

Czy to zawód dla mnie?

Praca nauczyciela w klasach 1-3 jest dość wymagająca. Jednym sprawi dużą satysfakcję, innych może znużyć i zmęczyć. Aby przekonać się, czy ten zawód jest akurat dla nas i sprawdzimy się później w pracy, angażujmy się w praktyki na studiach, które odbywają się w konkretnej placówce edukacyjnej. To właśnie tam szybko zweryfikujemy zarówno swoje chęci, jak i umiejętności.

Decydując się na wykonywanie tego zawodu, warto wiedzieć, jak wygląda codzienna praca nauczyciela. Ten zawód musi być wykonywany z poczuciem misji. Z pewnością szybko zrezygnują z niego osoby zainteresowane wyłącznie krótkim tygodniem pracy.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?

Aby pracować jako nauczyciel nauczania początkowego, należy ukończyć studia kierunkowe z pedagogiki wczesnoszkolnej co najmniej na stopniu licencjata. Dodatkowo konieczne jest ukończenie stosownego kursu pedagogicznego.

Ile zarabia nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej?

Średnie zarobki nauczyciela klas 1-3 to ok. 2500 zł netto miesięcznie. W zależności od placówki kwota ta może być stosunkowo niższa lub wyższa, bardzo rzadko wynosi poniżej 2000 zł.

Jakie są choroby zawodowe nauczycieli nauczania początkowego?

Praca nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej wiąże się z obciążeniami zdrowotnymi, które mogą przekształcić się w chorobę zawodową. U nauczycieli najczęściej występują przewlekłe choroby narządu głosu, a także choroby o podłożu psychosomatycznym (nerwica, depresja).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

otello

otello

Kiedy zdecydowałem się na pracę w oświacie, miałem świadomość, że to zawód wymagający dużego zaangażowania. Według mojego doświadczenia, praca nauczyciela wczesnoszkolnego to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również wychowanie dzieci w duchu wartości i pracy nad ich rozwojem emocjonalnym.
Łukasz

Łukasz

Cieszy mnie, że artykuł porusza temat zarówno wymagań stawianych przed nauczycielami jak i ich chorób zawodowych. Sama praca w oświacie to dla mnie okazja do zatrudnienia, ale martwi mnie, że mogę narażać swoje zdrowie. Na pewno będę musiała rozważać wybór pracodawcy, jeśli dostanę szansę pracować w tej branży.
Marlena

Marlena

Interesujący artykuł. Chciałbym zostać nauczycielem wczesnoszkolnym i cieszę się, że wymagania stawiane przed tą profesją są dobrze uregulowane. Szkoda, że zarobki nie są zbyt wysokie, ale mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja się poprawi.
Posta

Posta

Uważam, że wymagania stawiane przed nauczycielami wczesnoszkolnymi są zupełnie adekwatne do ich pracy. Byłem w kontakcie z wieloma nauczycielami nauczania początkowego i widzę, że w ich pracy nie chodzi tylko o przekazywanie wiedzy. To jest również praca z dziećmi, która wymaga cierpliwości, empatii i kreatywności.
Wanda

Wanda

Pracuję już jakiś czas jako nauczyciel i ostatnio dostałam propozycję pracy jako wychowawca. Przyznam, że to bardzo odpowiedzialna funkcja i zastanawiałam się czy dam radę. Zdecydowałam, że zrobię podyplomówkę z kompetencji wychowawczych na WSKZ, aby dobrze przygotować się do pracy. Uzupełniłam wiedzę, poczułam się pewniej i dziś pracuję również jako wychowawca.
Marzena

Marzena

Czy są studia podyplomowe z nauczania wczesnoszkolnego?
SHine

SHine

Trzeba skończyć odpowiednie szkoły wyższe by pracować w tym zawodzie plus oczywiście wszystkie praktyki z tym związane.
Ziomek

Ziomek

Zmieniły się zasady kształcenia przyszłych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. By nim zostać trzeba ukończyć 5 letnie studia jednolite magisterskie na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Jestem na 5- tym roku. Na studiach jest bardzo dużo przedmiotów( łącznie 330 punktów ECTS), szczególnie z języka angielskiego.
Mia Radosz

Mia Radosz

Mam magistra z Pedagogiki Terapeutycznej z Rehabilitacją, studia stacjonarne 5-letnie, magisterskie. Co muszę jeszcze skończyć, żeby móc być nauczycielem 1-3, ewentualnie "zerówki"?
Kwas Zofia

Kwas Zofia

Skonczylam Universities Bisness and Administrations BA degree..in Towson States University state Maryland..USA Gdzie moge uczyc i w jakim wieku dzieci..
Rama

Rama

Przede wszystkim potrzebne są studia i praktyka. Także umiejętność pracy z małymi dziećmi ma wielkie znaczenie więc nie jest to zajęcie dla wszystkich.
naucz. dyplomowana

naucz. dyplomowana

Jestem nauczycielką nauczania początkowego i już dyplomowaną. Nauczyciel taki uczy w klasach 1 do 3. Należy ukończyć szkołę pedagogiczną- mieć wykształcenie wyższe i mieć tytuł magistra nauczania początkowego.
amelia

amelia

Pomogło mi to

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.