Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31820        SUBSKRYBUJE: 7433

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?

Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?
Zdecydowana większość nauczycieli nauczania początkowego to kobiety. One w sposób stereotypowy są kojarzone z najlepszym podejściem do dzieci, wyrozumiałością oraz opiekuńczością.

By rozpocząć pracę z najmłodszymi, niezbędne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia. Ważne są też predyspozycje – osoba pracująca z dziećmi musi być cierpliwa i posługiwać się językiem dostosowanym do wieku swoich podopiecznych.

 

Niezbędne uprawnienia pedagogiczne

Aby zatrudnić się na stanowisku nauczyciela nauczania wczesnoszkolnego należy uzyskać tytuł licencjata, a najlepiej magistra Akademii Pedagogicznej na kierunku pedagogika wczesnoszkolna (np. Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi). Wiele osób zaczyna także od edukacji przedszkolnej, a później kształci się w kierunku pedagoga. Jeśli marzymy o pracy w szkole, to konieczne jest ukończenie kursu pedagogicznego, który w Polsce jest zawsze niezbędny w przypadku chęci pracy z dziećmi. Dotyczy to również logopedów, psychologów czy wszelkich innych osób działających w szkole lub w przedszkolu.

 

Warunki pracy nauczyciela wczesnoszkolnego

Zawód nauczyciela nauczania początkowego nie jest zbytnio dochodowy, ale praca w państwowej placówce jest dość atrakcyjna. Inaczej wygląda sytuacja osób z powyższymi kwalifikacjami, które zostały zatrudnione np. w prywatnych przedszkolach. Takie osoby nie są objęte m.in. Kartą Nauczyciela, ich dzień pracy wynosi również 8 godzin.

W zależności od miejsca zatrudnienia nauczyciela nauczania początkowego zależą zatem warunki, w oparciu o które będzie wykonywał pracę. Nauczyciele zainteresowani znalezieniem zatrudnienia w placówce prywatnej powinni regularnie odwiedzać m.in. portale z ofertami pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Predyspozycje zawodowe

Nauczyciel nauczania początkowego musi być otwarty dla ludzi, lubić dzieci, emanować ciepłem i sympatią. Konieczna jest także chęć współpracy z rodzicami i pomoc w rozwiązywaniu problemów dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Niezbędne okażą się również zdolności manualne, artystyczne, wokalne, które pomogą aktywizować psychoruchowo dzieci i wspomagać ich rozwój.

Kreatywność i zdolność opanowania grupy dzieci są niezwykle pożądanymi cechami – większość dyrektorów. Nauczyciel wczesnoszkolny musi ponadto potrafić przekazywać wiedzę w sposób cierpliwy i zrozumiały dla dzieci. To przecież od niego będzie zależała przyszła kariera edukacyjna najmłodszych, ponieważ w ciągu pierwszych 3 klas opanowuje się podstawowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie czy liczenie.

Czytaj również: 3 błędy, które możesz popełnić, pisząc życiorys

 

Czy to zawód dla mnie?

Praca nauczyciela w klasach 1-3 jest dość wymagająca. Jednym sprawi dużą satysfakcję, innych może znużyć i zmęczyć. Aby przekonać się czy ten zawód jest akurat dla nas i sprawdzimy się później w pracy, angażujmy się w praktyki na studiach, które odbywają się w konkretnej placówce edukacyjnej. To właśnie tam szybko zweryfikujemy zarówno swoje chęci, jak i umiejętności.

Decydując się na wykonywanie tego zawodu warto wiedzieć, jak wygląda codzienna praca nauczyciela. Ten zawód musi być wykonywany z poczuciem misji. Z pewnością szybko zrezygnują z niego osoby zainteresowane wyłącznie krótkim tygodniem pracy.

Oceń ten wpis
Jak zostać nauczycielem nauczania początkowego?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 30

Zobacz inne porady

Opinie

naucz. dyplomowana
2019-05-19, 09:44
Jestem nauczycielką nauczania początkowego i już dyplomowaną. Nauczyciel taki uczy w klasach 1 do 3. Należy ukończyć szkołę pedagogiczną- mieć wykształcenie wyższe i mieć tytuł magistra nauczania początkowego.
amelia
2018-07-27, 17:05
Pomogło mi to
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.